Oddlžovacie spoločnosti – ako postupujú, výhody, na čo pozor

Čoraz viac diskutovanou témou sa stáva problém so splácaním viacerých pôžičiek a dlhov. Ľudia si v časoch dobrej finančnej situácie zobrali niekoľko menších či väčších úverov, splátok a leasingov, no ak sa dostanú do ťažšieho obdobia, môže nastať problém s ich splácaním. Veľakrát aj nezavinene alebo úplnou náhodou.

Ak už začnú prerastať problémy cez hlavu, banky či nebankovky začnú posielať upomienky a nebodaj už hrozí aj exekúcia. Viacero ľudí sa začne zaujímať o oddlženie cez oddlžovacie spoločnosti.

Samozrejme, najlepšie je vedieť, na čo si dať pozor pred podpisom zmluvy pri pôžičke, ale ak už je niekto v problémoch, treba hľadať riešenie aktuálnej situácie. Vtedy sa naskytá otázka – dokážeme sa zbaviť úverov, dlhov či exekúcie cez oddlžovacie agentúry? A koľko to stojí? Oplatí sa to?

Ako fungujú oddlžovacie spoločnosti

Posledný rok sa aj u nás na Slovensku objavujú ako huby po daždi rôzne oddlžovacie spoločnosti, ktoré prostredníctvom inzercie lákajú ľudí na oddlženie a riešenie ich pohľadávok.

Tu treba povedať, že zákon pamätá aj na oddlženie fyzickej osoby. Teda bežného človeka, avšak s výnimkou vyhlásenia osobného bankrotu, ktorý má určité podmienky a pravidlá, nie je možné dosiahnuť efektívne a úplné oddlženie.

Podľa zákona zároveň nie je možné previezť dlh, čiže záväzok dlžníka, na inú osobu inak, ako len so súhlasom veriteľa, čiže toho, komu dlhujeme peniaze. Oddlžovacie spoločnosti nemôžu sľúbiť, že bez súhlasu veriteľa na seba prevezmú záväzky, a toto právne ani nesľubujú.

Ich činnosť je zastrešená správou a analýzou dlhu, čo v praxi znamená poskytovanie služieb, ale nie prevzatie dlhu.

Správa a analýza dlhu sama o sebe je len služba, ktorej cieľom je zistiť možnosti klienta pre platenie svojich finančných záväzkov. Znamená to teda, že nejde o zníženie dlhu, jeho čiastočné alebo úplne vyplatenie alebo zbavenie sa ho. Ide len o výpočet a prehľad možností, ktoré máme. Skutočné oddlženie je niečo úplne iné.

Ako postupujú oddlžovacie spoločnosti

Najbežnejší postup je taký, že my, ako dlžník, uzavrieme s takouto spoločnosťou mandátnu zmluvu, podpíšeme plnú moc a spoločnosť začne jednať a komunikovať s veriteľmi v našom mene. Podpis plnej moci ale neznamená, že pre nás zanikajú povinnosti dlh splácať. Naopak, svoje záväzky musíme hradiť aj naďalej. Dôležité ale je, komu ich hradíme.

Spoločnosti väčšinou vykonajú analýzu na základe našich možných príjmov a výdavkov, pričom stanovia určitý poplatok, ktorý budeme splácať. Priamo im, nie konkrétnym veriteľom, čiže tomu, komu dlhujeme.

Následne z tohto poplatku uspokoja čiastočne záväzky, pričom spoločnosť samotná rozhodne, koľko ktorému veriteľovi pošle. Okrem toho si nechá určitú sumu z poplatku na svoje náklady, prípadne ako svoju odmenu za poskytované služby.

Takto obvykle funguje postup vo veľkej väčšine prípadov, pričom ak sa ocitneme v problémoch a nebudeme vedieť oddlžovacej spoločnosti poslať zmluvne dohodnutú splátku, musíme sa pripraviť na sankcie.

Väčšinou sa uzatvárajú zmluvy na dva roky, niekedy aj viac. Bohužiaľ pre dlžníka – na konci tohto obdobia nezaručuje zmluva skutočnosť, že bude oddlžený. Musí sa len spoľahnúť, že správa dlhu budete vykonaná naozaj efektívne.

Oddlžovacia spoločnosť Bonato

Pomoc dlžníkom je na profesionálnej úrovni a následne sa spoločnosť snaží vzdelať svojich klientov, aby sa už nikdy nedostali do dlhov a mali začatú cestu k životu bez dlhov. Bonato s.r.o. ponúka svojim klientom odborné poradenstvo, aby sa znova nedostali po oddlžení do tej istej situácie.

Je potrebné spomenúť, že ku všetkým prípadom sa zachádza s etickým prístupom. Férovosť a transparentnosť sú kľúčovými princípmi Bonato. Práve táto etika pomohla spoločnosti vyhrať záujem mnohých spokojných klientov.

Je možné takto efektívne dosiahnuť oddĺženie dlžníka?

V prípade, ak sa nedohodneme so spoločnosťou alebo agentúrou pre oddlženie na tom, že od nás úplne prevezme dlh a jeho splácanie za nás, na čo musí mať súhlas aj veriteľa, nemôžeme čakať, že sa svojich dlhov nadobro zbavíme úplne a v plnej výške.

Skúsenosti viacerých ľudí naopak hovoria, že hrozia problémy s pôvodnými dlhmi. Pretože ak ich nebude za nás uhrádzať oddlžovacia spoločnosť riadne a v plnej výške, tie budú narastať a môžeme sa dokonca ocitnúť aj v registroch neplatičov pôžičiek.

Vo veľkej väčšine prípadov banky odmietajú komunikovať s viacerými pochybnými oddlžovacími spoločnosťami na našom finančnom trhu. To vedie len k zhoršovaniu situácie.

Nebankovky síce môžu od nich platby prijímať, avšak ak nebudú tieto splátky platené načas a v plnej sume, dochádza k účtovaniu sankčných poplatkov. Tie v konečnom dôsledku musíme zaplatiť my.

Na druhú stranu, nemôžeme hádzať všetkých do jedného vreca. Existuje aj postup, ktorý funguje, no je zložitejší:

  1. My ako dlžník založíte svoju nehnuteľnosť, prípadne nehnuteľnosť inej osoby, ktorá s tým súhlasí, v prospech oddlžovacej spoločnosti. Tá naozaj vykonáva zaplatenie všetkých dlhov a finančných záväzkov.
  2. Následne sa dohodne s nami na splácaní mesačnej splátky tak, aby sme uhradili všetky náklady aj s príslušným úročením.
  3. Po splatení celej sumy uvoľní nehnuteľnosť a sme bez dlhov.

TIP: Úver ručený nehnuteľnosťou nám môže priniesť peniaze na zaplatenie dlhov.

Konsolidácia dlhov a pôžičiek ako alternatíva

Konsolidácia úverov je ďalšou možnosťou a alternatívou k oddlženiu klientov. V tomto prípade ide o situáciu, kedy sa pôžičky a úvery spoja a vyplatia u pôvodných veriteľov. Nahradí ich pritom jeden väčší úver u nového veriteľa.

Princípom je, aby sme dosiahli lepšie podmienky na novom úvere. Či už nižšiu splátku, dlhšiu splatnosť alebo čokoľvek iné, čo pomôže zlepšeniu našej finančnej situácie.

Na tento účel slúžia konsolidačné pôžičky a úvery, ktoré majú banky, ale aj niektoré nebankové spoločnosti. V prípade nízkej bonity, alebo ak už máme záznam v registroch dlžníkov, si však z banky s najväčšou pravdepodobnosťou nepožičiame. A tak jedinou možnosťou ostávajú nebankovky.

Tu treba ale vyberať opatrne, pretože napríklad konsolidácia úverov bez registra so sebou môže priniesť nový úver s ešte horšími podmienkami alebo vyšším úrokom.

Upozornenie: Pri podpisovaní zmluvy o novom úvere, ktorým budeme konsolidovať a splácať predošlé pôžičky a dlhy, si dajme pozor na podmienky. Najmä na úrok a celkové preplatenie úveru. Vyhnime sa nevýhodným úverom, aby sme sa nestali permanentným dlžníkom na veľkú časť svojho života, prípadne až na celý zvyšok života.

Na záver

Najlepšie teda spravíme, ak si budeme svoje dlhy riešiť sami, pričom základom je komunikácia. Ak nemôžeme spraviť konsolidáciu úverov a ich spojenie, treba komunikovať o každom úvere zvlášť. Najlepšie už predtým, než príde k problémom so splácaním a k omeškaniu splátky.

Pokiaľ už k tejto situácii prišlo, nezatajujme sa, neprevádzajme svoje dlhy na iné osoby, pretože v skutočnosti sa to ani nedá. Radšej sa snažme komunikovať, dohodnúť si splátkový kalendár, zmeňme si výšku splátky. Prípadne sa snažme získať spoludlžníka, ktorý nám so splácaním dlhov pomôže.

Ak sa nedá inak, požiadajme o pomoc rodinu, predajme majetok, ktorý nepotrebujeme alebo nájdime si ďalšiu prácu. Každé ďalšie euro sa bude hodiť.