Pôžička a podvod – ako rozpoznať podvodníkov

pozicka a podvod

Úverový podvod, úžera, exekúcia, bankrot. Viete, čo majú tieto slová spoločné? Každé z nich je dôsledkom požičania si peňazí od nesprávneho poskytovateľa pôžičky.

V článku Vám poradíme, ako rozpoznať nedôveryhodného poskytovateľa a ako predvídať jeho „nekalé“ záujmy. 

Seriózna firma vs. „úžerník“

V súčasnosti nie je problém nájsť seriózneho poskytovateľa. Ľudia o peniaze najčastejšie žiadajú banky. Tie ale nie sú vždy ochotné požičať peniaze a to najmä v prípade, ak sa dlžník nejaví dostatočne bezpečne (má záznamy v registroch neplatičov, nedokáže doložiť príjem, nespĺňa potrebné podmienky a pod.).

Bankou odmietnutý záujemca preto hľadá inú alternatívu a najčastejšie narazí na nebankových poskytovateľov pôžičiek. S tými sa v poslednej dobe priam „roztrhlo vrece“, čo zapríčiňuje, že sa žiadateľ môže medzi ponukami strácať, a tak sa dostane až k podvodníkovi, úžerníkovi.

Existuje dostatok spoločností s dobrou povesťou a skutočne spokojnými zákazníkmi. Bohužiaľ musíme konštatovať, že existuje aj veľké množstvo tých neserióznych.

Ako rozoznať nedôveryhodného poskytovateľa?

  • Žiada peniaze vopred

Seriózny poskytovateľ od Vás nikdy nebude žiadať poplatky vopred. Síce to neznamená, že by tento poplatok vôbec neexistoval, no poskytovatelia si ho pripočítavajú do celkovej odplaty (úrok + prípadné poplatky). Majú teda istotu zaplatenia a nepotrebujú peniaze inkasovať pred uzatvorením zmluvy.

Iba podvodník žiada peniaze vopred. Odvoláva sa na registračný poplatok, poplatok za schválenie, poplatok za vybavenie a rôzne ďalšie. Ďalší priebeh je vždy podľa rovnakého scenára. Zinkasuje peniaze a ďalej nedvíha telefón, neodpovedá na maily a na adrese sa nezdržiava (pokiaľ je adresa vôbec známa).

Ak by ste, nedajbože, zverili svoju dôveru do rúk niekomu, o kom zatiaľ nemáte predstavu, overte si jeho totožnosť, pýtajte kópiu dokladu totožnosti, riadne čítajte zmluvu a nikdy si nepožičiavajte bez uzatvorenia oficiálnej zmluvy. Presná výška pôžičky, úrok a dohodnutá doba splatnosti, prípadne sankcie za nedodržanie podmienok musia byť v zmluve uvedené a to bez skrytých podmienok. Pozor na drobné písmená.

  • Ponúka podozrivo výhodnú zmluvu

Ak už ste sa s niekým stretli a predložil Vám pôžičkovú zmluvu, skúste ju porovnať s ostatnými zmluvami, ktoré ste videli doposiaľ. Ak sa Vám zdá zmluva príliš výhodná, pravdepodobne pôjde o podvod a za nízkym úrokom sa budú skrývať vysoké poplatky, prípadne budú zatajené dôležité informácie, napríklad o predčasnom alebo oneskorenom splatení.

  • Vystupuje ako vplyvný cudzinec

Táto nová forma je dôsledkom internetu. Jedná sa o rôzne SPAMy (nevyžiadané reklamy a správy), ktoré ľuďom chodia na mail. Je z nich jasne vidieť, že sú preložené cez internetové prekladače a najčastejšie od Vás žiadajú osobné údaje (rodné číslo, číslo účtu, číslo OP atď.).

Zároveň sa vždy pozrite, kto e-mail odoslal. Zvyčajne sa jedná o zahraničné mená, ktoré majú znieť „honosne“ a seriózne. Opak je pravdou a tieto pôžičky sú nereálne. Je to podvod.

Príklad:

    „Dobrý deň, ja som James, úver veriteľ, ktorý dáva život časové príležitosť pôžičky. Potrebujete naliehavú pôžičku vymazať svoje dlhy, alebo budete potrebovať kapitál úver zlepšiť svoje podnikanie? Pomáhame ľuďom vo finančných ťažkostiach ste bola zamietnutá bánk a iných finančných agentúr?

Potrebujete konsolidačný úver alebo hypotéku? hľadať žiadne ďalšie, pretože my sme tu preto, aby všetky svoje finančné problémy minulosťou. My úverových fondov sa na jednotlivcov, ktoré potrebujú finančnú pomoc, ktoré majú zlú kreditnou alebo potrebujú peniaze na zaplatenie účtov, aby investovali na podnikanie vo výške 3%. Chcem tento prostriedok používať Vás informovať, že sme urobiť spoľahlivé a príjemcu pomoci, a bude ochotný ponúknuť úver.

Tak nám napíšte na …… “

Všimli ste si to? Ide o jasný podvod. Prečo by niekto zo zahraničia rozposielal ponuky na náhodné adresy? Ak by chcel pôsobiť dôveryhodne, neposnažil by sa mať text napísaný správne? Takéto správy ani nečítajte a okamžite ich mažte, pretože môžu obsahovať aj vírusy.

  • Neuvádza kontaktné údaje

Do rúk sa Vám môže dostať aj pekne a seriózne vyzerajúca ponuka alebo priamo zmluva. V takom prípade skontrolujte, či sa dá na uvedené kontakty dovolať a či zo spoločnosti odpisujú na maily.

S tým je spojená aj zlá komunikácia so zákazníkom. Pokiaľ si všimnete, že sa zamestnanec správa neochotne, odmieta odpovedať na otázky alebo sa im vyhýba, prípadne Vás odkazuje z jednej tel. linky na druhú a naopak, pravdepodobne iba „naťahuje čas“ než Vám dôjde, že z pôžičky asi nič nebude.

Zároveň si dajte námahu pohľadať danú spoločnosť na internete, kde sa dozviete aj hodnotenia od ľudí, ktorí s ňou majú skúsenosti. Vo vyhľadávači používajte výrazy ako spoločnosť XY recenzia, hodnotenie, kritika, skúsenosti a podobne.

  • Má nedôveryhodnú internetovú stránku

Opäť jedna zo „špecialít“ modernej doby. Na takýchto stránkach najčastejšie nájdete iba formulár, ktorý Vás bude navádzať na zadanie Vašich osobných údajov. Stránky zvyčajne neuvádzajú kto ich zriaďuje a kto je vlastne poskytovateľom pôžičky.

Ak sú firmy uvedené, neraz nezmyselne sídlia mimo územie SR, čo je samo o sebe dôvodom pre ich ignoráciu.

Na stránkach alebo v podvodných mailoch sa taktiež stretnete s exotickými cudzokrajnými menami.

  • Má lacnú/amatérsku reklamu

Netvrdíme, že gigantické reklamy v médiách sú zárukou dôveryhodnosti, avšak pokiaľ je spoločnosť natoľko známa a bezpečná, že požičiava množstvo peňazí a tým pádom má mnoho zákazníkov, vzniká predpoklad, že investuje aj do sebaprezentácie.

Na základe toho odporúčame vyhnúť sa drobným inzerátom v novinách, letákoch, riadkovej inzercii, prípadne doma vyrobeným letákom (viď obrázok).

Kto sa najčastejšie stáva obeťou podvodu?

Podvodníci sa najčastejšie zameriavajú na určité skupiny ľudí, o ktorých predpokladajú, že sú kvôli zhoršenej finančnej situácii najľahšou „korisťou“. Zvyčajne sú to:

  • Nezamestnaní – ľudia bez príjmu, ktorí sa postupom času dostávajú do väčších a väčších dlhov, na základe čoho už neuvažujú dostatočne racionálne na to, aby odhalili podvodníka. Snažia sa čo najrýchlejšie prísť k peniazom, no bohužiaľ často bez podrobného preskúmania poskytovateľa a jeho ponuky. Nedokážu doložiť príjem, kvôli čomu často „naletia“ na pôžičky, pri ktorých ho netreba dokladať.
  • Dôchodcovia – starí ľudia sú obľúbeným „terčom“ podvodníkov. Často až neprirodzene dôverujú všetkému, čo podvodník nasľubuje, pretože nepredpokladajú, že by sa niekto mohol správať nečestne. Často vplyvom zhoršeného zraku či sluchu podpíšu zmluvu, o ktorej ani netušia, čo je jej obsahom.
  • Mladí ľudia/mladiství – pôžičky sú odsúhlasované plnoletým osobám, no súčasná mládež v tomto veku nie je dostatočne informovaná a navyše zvykne byť lenivá na to, aby sa snažila prísť k peniazom vlastnou pracovitosťou. Slabá finančná gramotnosť zapríčiňuje, že mladistvý bez rozmyslu podpisuje kadečo iba na základe „zvučných“ reklamných sloganov a usmiatych rovestníkov v televíznych reklamách.
  • Ľudia s nižším vzdelaním – opäť skupina, ktorá sa stáva obeťou podvodov iba kvôli nedostatku podozrievavosti. Nerozumejú právnym termínom a nedokážu si poriadne predstaviť záväzky v reále. Často uvažujú v zmysle „koľko si požičiam, toľko vrátim“. Pôžičky však takýmto spôsobom nikdy nefungovali a nikdy ani nebudú.

Záver

Dúfame a úprimne Vám prajeme, že ak už ste sa dostali do finančnej tiesne, o pôžičku požiadate u niektorého zo serióznych poskytovateľov.

Prezrite si spoločnosti, ktoré združujeme na našej stránke. Patria medzi najobľúbenejšie a za dlhú dobu pôsobenia na Slovensku si na nich ľudia navykli a dôverujú im.

Pokiaľ máte skúsenosť s podvodníkmi, prosíme Vás, aby ste nás na nich upozornili a my sa posnažíme informovať verejnosť.