ČSOB – hypotéka – recenzia a hodnotenie

Zrejme každý z nás chce bývať čo najskôr vo svojom. Zariadiť si svoje bývanie, zázemie a jednoducho domov. Lenže, kde na to vziať. Určite prvým pojmom, ktorý nám napadne, je hypotéka. Medzi ponukami na našom trhu nás môže osloviť hypotéka od ČSOB – jedna z najväčších a najsilnejších bánk pôsobiacich nielen u nás.

ČSOB prináša hneď tri rôzne hypotéky – klasickú na bývanie, zvýhodnenú variantu Hypotéka pre mladých a Hypotéka na splatenie úverov. Áno, s hypotékou od ČSOB môžeme splatiť aj svoje súčasné záväzky. Čo hypotéka ČSOB ponúka a ako môže byť výhodná nielen pre naše bývanie.

Hypotéka od ČSOB (recenzia)

Ako už bolo povedané, ČSOB ponúka hneď tri odlišné varianty hypotéky. Základom je:

 • klasická hypotéka
 • ďalej je v ponuke zvýhodnená hypotéka so štátnym príspevkom až na 5 rokov
 • hypotéka na splácanie úverov

Produkt s názvom Hypotéka ČSOB je presne tým, čo očakávame, teda klasická hypotéka na bývanie. Čo sa týka úroku, patrí medzi štandardné ponuky, ktoré ničím nevybočujú oproti konkurencii.

S úrokovou sadzbou od 2,35 % sa radí medzi štandard. Požičať si môžeme už od 4 500 € až do výšky 500 000 €. Medzi prednosti patrí rýchle vybavenie – už za 24 hodín môže byť náš úver schválený.

Vybrať si môžeme medzi hypotékou na bývanie, teda na stavbu, kúpu nehnuteľnosti alebo bytu či rekonštrukciu. Druhou možnosťou je získanie bezúčelovej hypotéky až do výšky 165 000 € bez doloženia účelu.

Výška hypotéky je až do 100 % hodnoty zaistenej nehnuteľnosti. Splatnosť hypotéky je až 30 rokov, fixácia od jedného roka až po celú dobu splatnosti.

Zaujímavosťou je, že bez poplatku možno vykonať každý mesiac mimoriadnu vyššiu splátku až do výšky 1,5 % zostávajúcej čiastky pomocou ČSOB SmartBanking.

Ak je klient zamestnancom, bude potrebovať predovšetkým posledný výpis z účtu a doloženie výšky príjmu (max. 60 dní staré) v slovenčine, angličtine alebo nemčine. Ak si posiela príjem minimálne 3 mesiace do ČSOB, tento doklad samozrejme potrebovať nebude.

Ak podniká, tak bude potrebovať kópiu daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie alebo čestné vyhlásenie o príjmoch. Nehnuteľnosť, s ktorou banke ručí, musí mať znalecký posudok vrátane výpisu z katastra a doloženie o vlastníctve. Všeobecne sú potrebné dva platné doklady totožnosti na identifikáciu.

Hypotéka pre mladých od ČSOB

Druhým variantom je hypotéka pre mladých s úrokom už od 0,33 %. Je optimálne navrhnutá pre mladých, ktorí si svoje vlastné bývanie zriaďujú. Úroková sadzba je znížená vďaka štátnemu príspevku, ktorý možno využívať počas prvých 5 rokov čerpania úveru.

Je tiež možné zostávajúcu čiastku kedykoľvek bez poplatku splatiť v čase prvých 5 rokov hypotéky. Táto možnosť je určená pre mladých vo veku od 18 do 35 rokov, splatnosť je 4 až 30 rokov. Inak platia podobné podmienky pre fixáciu sadzby ako v základnom modeli hypotéky ČSOB.

Hypotéka na splatenie úverov

Áno, s hypotékou od ČSOB môžeme tiež splatiť svoje súčasné záväzky a iné úvery. Má obdobné parametre ako základný variant, teda splatnosť, úrokovú sadzbu od 2,35 % aj možnosti fixácie.

Táto hypotéka je navrhnutá pre tieto účely:

 • splatenie úverov z iných bánk
 • splácanie úverov na stavebné sporenie
 • splácanie lízingu
 • splácanie úverov od nebankových spoločností

Vzhľadom k špecifickému zameraniu hypotéky sa však samozrejme líšia podmienky získania. Je nutné okrem dvoch dokladov totožnosti predložiť aj zmluvu o už existujúcom úvere – vrátane zmluvy o zriadení záložného práva v prospech inej finančnej inštitúcie, ktorá nám úver v minulosti poskytla.

Ako získať hypotéku od ČSOB?

Hoci ČSOB ponúka na svojej webovej stránke ČSOB hypotekárnu kalkulačku, veľa informácií rieši až priamo s klientom. Československá obchodná banka uvádza 7 krokov k získaniu hypotéky – od prvotného online výpočtu, cez osobné stretnutie až po schválenie a splácanie.

Bohužiaľ, z voľne dostupných informácii na webovej stránke nie je vôbec jasné, aké sú napríklad podmienky príjmu, možné limity súm a podobne. To všetko sa klient dozvie až po telefonickom či osobnom stretnutí. Banka skutočne rieši všetko veľmi individuálne a dáva tak šancu širšiemu spektru žiadateľov o hypotéku.

Výhody hypotéky od ČSOB:

 • tri varianty hypoték
 • bezúčelový úver až do sumy 165 000 €
 • minimálna suma už od 4 500 €
 • úrok už od 0,33 % (pre mladých)
 • schválenie žiadosti už do 24 hodín
 • peniaze po schválení sú na Vašom bankovom účte do 2 hodín

Nevýhodou hypotéky je práve málo dostupných informácii a úrok 2,35 % patrí medzi slovenský priemer.

Hodnotenie ČSOB hypotéky

Hypotéku od ČSOB nemožno ani chváliť, ani haniť. Je v podstate bežným štandardným produktom a radí sa medzi priemer. Ako jej prednosť možno označiť fakt, že ju možno použiť aj na splácanie úverov.

Istotou je stabilné zázemie silnej finančnej inštitúcie a dobré meno na trhu. Ku všetkým hypotékam je ponúkané poistenie proti klasickým prípadom – smrť, strata zamestnania či invalidita, čo sú faktory platobnej neschopnosti.

Za menší nedostatok možno považovať “skúposť”, čo sa informácii týka, z ktorých sa okamžite nedozvieme niektoré dôležité fakty. Na druhú stranu však ČSOB disponuje veľkým množstvom skúsených finančných poradcov.