Pôžička pred výplatou – drahá záplata

Keď sú peniaze potrebné ihneď, jedným z najčastejších riešení je siahnuť do vlastných úspor, alebo požiadať o pomoc rodinu či priateľov. Ďalšou možnosťou je vziať si pôžičku, pričom veľmi obľúbené sú pôžičky pred výplatou. Čo všetko taká pôžička obnáša a aké sú jej alternatívy?

Pôžičky pred výplatou, známe aj ako rýchle pôžičky, sú typom pôžičky určenej na poskytnutie malej sumy peňazí pred výplatou. Tento typ pôžičiek je určený na pomoc jednotlivcom s neočakávanými finančnými výdajmi, ako sú napríklad núdzové opravy alebo účty za lekárske ošetrenie. Zvyčajne je pôžička splatná v nasledujúci deň výplaty dlžníka, niektorí veritelia môžu ponúknuť lehotu splatnosti až 30 dní. Výška rýchlej pôžičky do výplaty sa zväčša pohybuje od 100 do 1 000 €.

Pôžičky pred výplatou sa často propagujú ako rýchle a jednoduché spôsoby získania peňazí. Mnohí poskytovatelia pôžičiek ponúkajú rýchle pôžičky do výplaty s expresne rýchlym schválením a minimálnym množstvom úradných dokumentov. Môžu tiež ponúkať malé pôžičky ihneď na účet.

Pôžička od ľudí – výhodná alternatíva

Pre tých, ktorí potrebujú hotovosť, ale nemajú prístup k tradičným možnostiam pôžičiek, sú k dispozícii iné možnosti. Pôžičky od ľudí, napríklad od rodiny či priateľov, alebo od veriteľov typu peer-to-peer môžu ponúkať väčšiu flexibilitu v podmienkach splácania ako tradičné pôžičky pred výplatou.

Medzi výhody peer-to-peer pôžičiek patria: 

  • nižšie úrokové sadzby – peer-to-peer pôžičky majú zvyčajne nižšie úrokové sadzby ako tradičné bankové pôžičky, takže sú dostupnejšie
  • rýchlejšie schvaľovanie – keďže peer-to-peer úvery nepodliehajú rovnakým predpisom ako bankové úvery, môžu byť schválené oveľa rýchlejšie
  • flexibilnejšie podmienky – peer-to-peer pôžičky sú často flexibilnejšie ako tradičné pôžičky a umožňujú dlžníkom prispôsobiť si podmienky a splátkové kalendáre tak, aby vyhovovali ich potrebám
  • žiadne zabezpečenie – väčšina peer-to-peer pôžičiek nevyžaduje zábezpeku, čo z nich robí atraktívnu možnosť pre tých, ktorí nevlastnia žiadnu nehnuteľnosť alebo majetok

Pri pôžičke od ľudí je dôležité urobiť si prieskum, porovnať si jednotlivých veriteľov a uistiť sa, že ide o najlepšiu možnú ponuku. Podrobné podmienky pre žiadateľov uvádza napríklad spoločnosť Profi Credit, ktorá poskytuje MoneyTu pôžičku.

Rýchla pôžička na účet – keď malá pôžička, tak iba jedna

Vďaka pôžičkám dostupným online je o pôžičku možné požiadať z pohodlia domova a peniaze mať na účte ihneď, prípadne na nasledujúci pracovný deň.

Je však dôležité mať na pamäti, že rýchle pôžičky na účet by sa mali využívať len v nevyhnutných prípadoch. Odporúča sa mať aktívnu vždy len jednu mikropôžičku a uistiť sa, že je možné splatiť ju s najbližšou výplatou. Pomôže to vyhnúť sa nebezpečenstvu, že si dlžník vezme príliš veľa pôžičiek a dostane sa do kolobehu dlhov. 

Porovnanie dostupných pôžičiek

Získanie malej pôžičky ihneď na účet na pokrytie finančnej núdze alebo na zaplatenie neočakávaných výdavkov, napríklad na zaplatenie liekov na potlačenie chuti na alkohol si vyžaduje dôkladný prieskum. Je nevyhnutné vopred si porovnať rôzne ponuky a rozhodnúť sa na základe dostupných informácií. 

Nebankové spoločnosti poskytujú rýchle pôžičky s miernymi podmienkami, avšak podstupujú vysoké riziko, že svoje peniaze nedostanú späť. Aby toto riziko kompenzovali, účtujú si jednorazový poplatok za každú požičanú desaťeurovku či stoeurovku. Výška poplatkov sa líši v závislosti od požičanej sumy a môže byť pomerne vysoká. Je dôležité porovnať si rôzne ponuky a vybrať si takú, ktorá najlepšie vyhovuje potrebám jednotlivca. 

Použitie online porovnávača pôžičiek je jednoduchý a pohodlný spôsob, ako nájsť tú najvýhodnejšiu pôžičku. Pri zvažovaní pôžičky je dôležité zohľadniť všetky náklady vrátane úrokových sadzieb, poplatkov, podmienok splácania a ďalších faktorov. Pred podpisom zmluvy by sa mal dlžník uistiť, že rozumie splátkovému kalendáru a sume, ktorú za úver zaplatí.

Pôžička na 30 dní – predĺženie splatnosti ako krajné riešenie

Pôžičky pred výplatou sú skvelým spôsobom, ako získať rýchly prístup k peniazom, keď ich človek najviac potrebuje. Majú však jednu veľkú nevýhodu – sú len na krátku dobu a lehota splatnosti zvyčajne nie je dlhšia ako 30 dní

Nedodržanie tejto lehoty môže viesť k nákladným zmluvným pokutám, preto je najlepšie zabezpečiť si pôžičku u spoločnosti, ktorá ponúka predĺženie lehoty. Môže to poskytnúť priestor potrebný na získanie finančných prostriedkov, ale tiež je potrebné si uvedomiť, že sa tým môžu zvýšiť celkové náklady na pôžičku až o desiatky percent. Ak si dlžník nie je istý podmienkami a dodatočnými nákladmi, najlepšie je vyhľadať odbornú radu ešte pred podpisom zmluvy o úvere.

Každý nákup sa počíta

Riešenie, ako ušetriť peniaze, môže byť pre mnohých náročné, najmä v dnešnom svete, v ktorom sa zdá, že výdavky striehnu na každom kroku. Je však dôležité si uvedomiť, že existuje niekoľko malých, no zásadných krokov, vďaka ktorým možno z dlhodobého hľadiska ušetriť značnú sumu peňazí.

Prvým krokom je snažiť sa kupovať len veci, ktoré sú nevyhnutne potrebné. Vyhýbanie sa impulzívnym nákupom môže pomôcť lepšie kontrolovať výdavky. Okrem toho je pri nakupovaní najlepšie platiť hotovosťou namiesto používania kreditnej alebo debetnej karty. Pri nákupe potravín je dôležité urobiť si pred odchodom z domu nákupný zoznam a držať sa ho. Pomôže to vyvarovať sa nadmerným výdavkom alebo nákupu položiek, ktoré nie sú potrebné. 

Verejná doprava je ďalší skvelý spôsob, ako ušetriť peniaze. Je tiež šetrná k životnému prostrediu. Zorganizovanie spoločnej jazdy autom medzi priateľmi, rodinou alebo kolegami je jednoduchý spôsob, ako sa pohybovať po meste bez toho, aby bolo potrebné starať sa o dopravu či parkovanie.

Ako ušetriť v domácnosti

Ďalším zo spôsobov, ako s peniazmi hospodáriť zodpovedne a efektívne, je poobzerať sa po výhodných dodávateľoch energií a skontrolovať si existujúce zmluvy. Okrem toho môže pridanie energeticky úsporných spotrebičov do domácnosti výrazne pomôcť znížiť účty za elektrinu. Ďalšou možnosťou je nenechávať elektroniku v pohotovostnom režime.

Príjemná teplota v miestnosti sa dá dosiahnuť znížením o jeden stupeň, čo nie je pocitovo až taký veľký rozdiel, no z dlhodobého hľadiska to môže urobiť v rozpočte na domácnosť markantný rozdiel.

Jednou z najčastejších chýb, ktorých sa ľudia dopúšťajú v súvislosti s radiátormi, je vešanie oblečenia alebo pripevňovanie nábytku na ne. Je dôležité udržiavať radiátory čisté a bez prachu a nečistôt, pretože to môže znížiť účinnosť vykurovacieho systému.

Vykonanie malých zmien v domácnosti môže viesť k veľkým úsporám a pomôcť predísť zbytočnému plytvaniu peniazmi.

Finančné rezervy sú základ

Pôžičky pred výplatou sa môžu zdať ako rýchly a jednoduchý spôsob, ako si sa dostať k financiám, ale tak isto rýchlo sa môžu vymknúť spod kontroly. Takéto pôžičky sa poskytujú s extrémne vysokými úrokovými sadzbami a ak sa s nimi nepracuje opatrne, môžu rýchlo viesť k zadĺženiu. Je dôležité si uvedomiť, že pôžičky pred výplatou by sa mali využívať len v núdzových situáciách. Ak je to možné, je lepšie sa im vyhnúť úplne.

Odborníci odporúčajú odkladať si bokom aspoň 10 % svojho príjmu na vytvorenie finančnej rezervy. Ak sa to zdá príliš ťažké, je dôležité prehodnotiť svoje výdavky a zistiť, na ktorých položkách by sa dalo ušetriť. Týmto spôsobom si možno začať vytvárať potrebnú rezervu.

Dôležité je tiež vytvoriť si rozpočet. Stanovenie rozpočtu a sledovanie výdavkov umožní človeku žiť v rámci svojich možností. Okrem toho je nevyhnutné zamerať sa na splatenie všetkých existujúcich dlhov skôr, ako sa zrealizuje pôžička pred výplatou. Pôžičky pred výplatou, ako sú aj pôžičky do 100 eur, by sa mali považovať za poslednú možnosť pri riešení finančných ťažkostí.

Ďalšie alternatívy

Okrem týchto možností existujú aj ďalšie alternatívy. Napríklad obrátiť sa na crowdfundingové stránky, ako sú Kickstarter alebo GoFundMe, kde je možné požiadať o finančné dary od ľudí z celého sveta. Ďalšou možnosťou je požičiavanie si od bánk alebo iných finančných inštitúcií, hoci doba vybavovania môže byť pomerne dlhá a úroková sadzba vysoká.

Takisto je možné predávať nepotrebné veci alebo hľadať spôsoby, ako si rýchlo zarobiť, napríklad prijať príležitostnú prácu alebo pracovať na voľnej nohe. 

Pôžičky koniec koncov nie sú jediným riešením. Po dôkladnom zvážení si človek môže nájsť alternatívu, ktorá bude vyhovovať jeho potrebám bez toho, aby sa ocitol v ťažkej finančnej situácii. Vziať si pôžičku by nikdy nemalo byť ľahkovážne rozhodnutie. Každá situácia je špecifická, preto je dôležité poznať všetky možnosti a prijať informované rozhodnutie.

Na záver možno povedať, že pôžičky pred výplatou môžu byť užitočným nástrojom v čase núdze, ale je dôležité s nimi hospodáriť nanajvýš opatrne a používať ich ako poslednú možnosť. Vytvorenie hotovostnej rezervy a dodržiavanie rozpočtu sú základnými krokmi, ktoré treba podniknúť, aby sa predišlo nástrahám dlhov z pôžičiek.