Ako ušetriť v domácnosti

Rodinný rozpočet väčšiny domácností je našponovaný na prasknutie. Pohroma nastáva, keď sa objaví nečakaný výdavok. Zistite, kam sa strácajú Vaše peniaze, a ušetrite na bežných výdavkoch v domácnosti. Poradíme Vám, kde usporiť, aby ste už nemuseli otáčať každý cent.

Ušetrite na jedle

Šetrením na jedle nemáme na mysli vymeniť zdravé potraviny na nezdravé a nekvalitné. Skôr sa zamyslite, koľko končí vo Vašom nákupnom košíku zbytočných cukroviniek a pochutín s nulovou výživnou hodnotou. Urobte si doma zoznam a v supermarkete nakupujte podľa neho.

Zdravo môžete jesť aj lacno. Strukoviny, ryža, cestoviny a sója stojí pár centov. Neplytvajte jedlom a nevyhadzujte ho. Čo nezjete, zamrazte. Pustite sa do zaváranie sezónneho ovocia a skúste si piecť vlastný chlieb. Listujte letáky a strážte výhodné zľavové akcie.

Ušetrite na energiách

Najprv sa zamerajte na žiarovky. Klasické žiarovky vymeňte za úsporné, so spotrebou 20 W. Náklady na svietenie sa razom zníži o 80%. Ušetriť môžete aj na kúrenie, ktoré tvorí až polovicu nákladov na výdavkoch za energie. Radiátory opatrite termostaty na reguláciu teploty.

Znížením teploty o 1 °C usporíte až 6% energií. Zamerajte sa aj na spotrebu vody. Namiesto vane si dajte sprchu, kúpte pákové batérie a nové tesnenie na kohútiky. Nemalé peniaze stojí aj elektrina. Nenechávajte preto elektroniku v pohotovostnom režime a chladničku pravidelne odmrazujte.

Ušetrite na doprave

Dopravujete sa do práce autom? Prepočítajte, či sa Vám to oplatí. Prevádzka auta je drahá záležitosť a predstavuje významnú položku v našich mesačných výdavkoch. Dohodnite sa s kolegami na spolujazde alebo si nájdite vlakové či autobusové spojenie. V lete vyrazte do práce na bicykli.

Ušetrite na stravovanie

Stravovanie v reštauráciách vyjde podstatne drahšie, než keby ste si obed pripravili doma. Skúste si pár dní v týždni variť a obed si nosiť do práce. Jedna porcia Vás vyjde podstatne lacnejšie a navyše máte istotu, že je jedlo z čerstvých surovín. Chodíte často a radi do kaviarní so svojimi priateľmi? Zídite sa nad kávou u Vás doma a striedajte sa v pozvaniach.

Ušetrite s hotovosťou

S kartou majú ľudia tendenciu viac míňať a strácajú prehľad o svojich výdavkoch. Naučte sa preto platiť v hotovosti a noste v peňaženke len potrebnú hotovosť. Na začiatku každého mesiaca si urobte rozpočet. Bankovky rozdeľte do nadpísaných obálok a čerpajte z nich len toľko, koľko potrebujete na zaplatenie nevyhnutných výdavkov.