Predaj s.r.o. Čo všetko by ste mali vedieť?

money-494162_960_720-5579831

Vlastníte spoločnosť s ručením obmedzením a neviete čo s ňou? Viete, že zrušenie spoločnosti je proces veľmi namáhavý, komplikovaný a v neposlednom rade aj finančne náročný? Ak neviete ako ďalej, tak si môžete zvoliť aj inú cestu, ktorou je predaj spoločnosti.

Ak si zvolíte túto možnosť, tak sa spoločnosti zbavíte za pár dní, na rozdiel od likvidácie, ktorá by mohla trvať aj pol roka. Predaj s.r.o. je skutočne tou najlepšou voľbou, ak o svoju spoločnosť nemáte záujem. Čo všetko by ste však pred predajom s.r.o. mali spraviť?

Ako postupovať pri predaji s.r.o.?

Ak už majiteľ spoločnosti dospel k názoru a zrušenie s.r.o. definitívne vylúčil ako jednu z možností, v tom prípade prichádza na rad predaj s.r.o.

Kupujúci má záujem o firmu len vtedy, keď je to pre neho výhodné, preto skôr, ako ponúknete svoju spoločnosť na predaj, mali by ste myslieť na niekoľko dôležitých skutočností.

– V prvom rade ide o to, že predávaná s.r.o. musí byť čistá. To znamená, že musí mať uhradené všetky dlhy a záväzky, musí mať ukončené všetky podnikateľské vzťahy a zmluvy, musí mať po celú dobu fungovania vedené účtovníctvo a podobne. Pre kupujúceho je dôležité vedieť, čím sa spoločnosť zaoberala, preto je dôležité mať kompletnú dokumentáciu o jej fungovaní.

–  Ak chcete realizovať predaj s.r.o. môžete sa obrátiť na firmy, ktoré sa predajom a kúpu spoločností zaoberajú. Takáto firma dokáže zastrešiť celý predaj spoločnosti, respektíve vašu eseročku sama kúpi a následne ju predá inému záujemcovi.

– Ak sa rozhodnete pre predaj s.r.o., mali by ste si nájsť vhodného partnera, teda spoločnosť, ktorá vám nielen nájde kupujúceho, ale zároveň aj vďaka svojim právnikom dokáže zastrešiť celý predaj tak, aby prebehol bez komplikácií.

–  Keď má firma len jedného majiteľa, tak je predaj s.r.o. pomerne rýchly. Ak má viac spoločníkov a jeden z nich chce svoj podiel predať, tak musia byť všetci k dispozícii, aby bolo možné časť spoločnosti previesť.

Keď chcete eseročku predať, tak z toho vôbec nemusíte mať obavy. Ak nenastanú žiadne komplikácie, tak sa predaj uskutoční rýchlo a k vašej spokojnosti.