Prichádza konkurencia pre slovenské banky. Sú ňou peer to peer pôžičky

Peer to peer pôžičky, alebo teda pôžičky realizované od ľudí pre ľudí bez prítomnosti sprostredkovateľa, nie sú vo svete ničím novým a nevídaným.

V zahraničí sprostredkovateľské spoločnosti ponúkajúce právu tento typ pôžičiek dosahujú už porovnateľnú úroveň s niektorými bankami. U nás sa trh s peer to peer pôžičkami v podstate ešte len rozbieha. Aké sú hlavné výhody pôžičiek od ľudí pre ľudí?

Lákavé pre žiadateľa aj poskytovateľa

Výhodou oproti bankovým úverom môže byť nižší úrok, jednoduchšie podmienky získania a jednoznačne menej byrokracie. Získať peer to peer pôžičku je extrémne jednoduché. So spoločnosťou Zinc Euro to napríklad dokážete aj z pohodlia vášho domova s pripojením na internet.

Peniaze máte na účte ľahko, rýchlo a jednoducho. To budú pravdepodobne najhlavnejšie lákadlá pre tých, ktorí si chcú požičať. Výhodné sú však peer to peer pôžičky aj pre tých, ktorí majú v pláne atraktívne zhodnotiť svoje úspory.

Úročenie požičaných peňazí týmto spôsobom je pre nich vyššie ako na bankových vkladoch. Keďže úrok je v porovnaní s bankami vyšší na strane vkladov a zároveň nižší na strane úverov, musí si sprostredkovateľský článok zobrať nižšiu réžiu ako banka. Práve za týmto sa skrýva úspech peer to peer pôžičiek.

Požičiavanie si peňazí bez prítomnosti banky nie je žiadnou novotou. Napríklad takí Američania si už od ľudí požičiavajú viac ako zo samotných bánk.

Podobne sú na tom aj Briti. Vzhľadom na ich popularitu vo svete a záujem aj Slovákov o tento typ pôžičiek, to vyzerá tak, že peer to peer pôžičky môžu v budúcnosti slúžiť ako reálna konkurencie pre banky aj na Slovensku.