Čím kúriť? Uhlie, drevo, plyn alebo elektrina?

Vykurovací systém v dome je v našich zemepisných podmienkach nevyhnutný. Na nás je vybrať si, či dáme prednosť uhlie, drevu, plynu alebo elektrine. Čiastka za vykurovanie tvorí významnú položku nákladov za prevádzku nehnuteľnosti, preto je premyslená voľba na mieste.

Drevo

Tradičným kurivom je drevo a považuje sa za variantu najlacnejšiu, oproti elektrine až štyrikrát. Na druhú stranu je s ním viac práce. Drevo je nutné niekde skladovať a do kotla alebo kachlí pravidelne prikladať, vyberať popol a samozrejme sa starať aj o komín, čo vás ale čaká aj u ďalších typov palív.

Môžete mať dobrý pocit z toho, že vykurovanie drevom je považované za ekologické, netvoria sa pri ňom skleníkové plyny, a navyše ide o materiál obnoviteľný. Pre drevo dnes nemusíte jazdiť do lesa, dodávatelia vám ho privezú starostlivo poukladané na paletách neb vysypú na hromadu pred dom, záleží, aký spôsob zvolíte.

Uhlie

Ak uvažujete o uhlí, dajte prednosť tomu čiernemu, má lepšiu výhrevnosť ako hnedé a nevytvára toľko skleníkových plynov. Cena je priaznivá, avšak náklady na kúrenie uhlím sa zvyšujú, a to kvôli DPH a ekologickej dani. Od roku 2022 sa môže kúriť len v kotloch, ktoré patria do emisnej triedy 3 a vyššie, takže staré kotly už nevyhovujú. Ak už budete zariaďovať nový, vyberte ten s automatickým zásobníkom, ktorý si palivo berie postupne sám a je aj trochu ekologickejší.

Plyn

Kúrenie plynom je pohodlné, ale pomerne nákladné a potrebné sú pravidelné revízie komína i kotla. Pri spaľovaní v plynovom kotle sa tvoria pomerne nízke emisie a k najúčinnejším patrí kondenzačné plynové kotly. Tie ostatné je potrebné dobre nastaviť, aby priestor správne vytopili, inak sa často spínajú a spotreba plynu rastie. Často sa v domácnostiach používajú napríklad gamatky na plyn.

Elektrina

Prevádzka elektrického sa väčšinou neoplatí, uvažovať o ňom možno v domoch s nízkymi tepelnými stratami. Prevádzka je tichá, nie je potrebné napájať kotol na komín, výhrevnosť je dobrá a ovládanie je možné aj na diaľku. Ideálne je kotol skombinovať s tepelným čerpadlom.

Takisto je možnosťou využiť infrapanely v domácnosti.

Aké palivo zvoliť?

Voľba paliva záleží na Vašich finančných možnostiach a na stavbe, ktorú mienite vykurovať. U starších domov sa oplatia systémy na uhlie alebo drevo, u tých novších, dobre zaizolovaných, je možné zvoliť aj plyn alebo elektrinu.