Máte dlhy? Vieme, ako ich skrotiť!

Vziať si pôžičku nie je vôbec zložité, a preto sa nie je čomu diviť, že aspoň jeden záväzok má v dnešnej dobe drvivá väčšina ľudí. Možno ste sa aj vy dostali do problémov a pôžičku ste si dohodli. Lenže nezostalo len pri jednej a zrazu to bola druhá, tretia štvrtá – a teraz ich máte toľko, že nad nimi strácate kontrolu. Preto vám v dnešnom článku poradíme, ako vaše dlhy skrotiť.

Urobte si prehľad o vašej finančnej situácii

V prvom rade si nájdite čas a urobte si predstavu, ako ste na tom po finančnej stránke. Aj keď sa to tak na prvý pohľad nezdá, aj jedna drobná pôžička môže byť pre váš rozpočet obrovskú záťažou, ktorú môže hravo skomplikovať dlhodobá choroba alebo strata zamestnania. Spíšte si zoznam príjmov a zoznam výdavkov – z týchto čísel následne usúdite, kde si môžete dovoliť utiahnuť si opasky a v akej oblasti vaše výdavky trochu obmedziť.

Viete, komu vlastne dlhujete?

Nemať prehľad o počte dohodnutých pôžičiek je jedna vec, ďaleko horšom problémom je nemať prehľad o všetkých veriteľoch, s ktorými ste sa dohovorili na poskytnutie úveru. Aj v tomto sa snažte urobiť poriadok a spíšte si zoznam všetkých spoločností a inštitúcií, ktorým dlhujete.

Oddĺženie ako jedna z možných ciest

Jednou z možností, ako dostať všetky vaše dlhy pod kontrolu, je vyhlásenie osobného bankrotu. Cesta to síce nie je najjednoduchšia, ale ak bude vaša žiadosť na krajskom súde schválená, môžete mať po niekoľkých rokoch splácania za určitých podmienok od všetkých dlhov a záväzkov raz navždy svätý pokoj. Počas piatich rokov síce budete žiť z minima, ale za predstavu finančnej slobody to iste stojí.

Netlčte klin klinom

I keď budete mať dlhov nad hlavu, nikdy si nezjednávejte ďalšie úvery na splatenie tých existujúcich. Nie je to riešenie a tĺcť klin klinom rovnako vaše problémy nevyrieši, ba naopak sa ešte viac zadlužíte.