Čo je dobré vedieť pred podpisom zmluvy

Pôžičky sú v súčasnosti ďaleko dostupnejšie, než ako tomu bývalo predtým. O pôžičkách nás dnes a denne informujú reklamy, médiá, internet aj noviny. Aj napriek tomu by ste si pred podpisom zmluvy o pôžičke mali byť istí, že ju skutočne potrebujete. Čo by ste ešte pred podpísaním mali vedieť? To sa dozviete v dnešnom článku.

Pôžičku dojednávajte s rozmyslom

Na samotnom začiatku stojí jedna veľmi dôležitá otázka: skutočne pôžičku potrebujete? Nešla by Vaša situácia vyriešiť iným spôsobom? Stojí Vám rokovanie pôžičky za to? Pôžičku je dobré si dohodnúť len v prípade, keď nemáte iné možnosti a skutočne ju potrebujete – napríklad na financovanie bývania.

Ako dobre poznáte Vaše finančné možnosti?

Mnoho ľudí si požičia peniaze aj bez toho, aby sa zamysleli nad tým, či na jej splácanie vôbec budú mať dostatok financií. Možno ani Vy nemáte tak vysoké príjmy, aby pokryli všetky výdavky a ešte Vám zostalo na splátku – a v takom prípade určite nie je rozumné si pôžičku dojednávať.

Zmluvu je dobré si prečítať aj niekoľkokrát

Pamätajte, že každá pôžička stojí práve na zmluve. Nikdy ju nepodpisujte v zhone alebo pod nátlakom, ktorý by na Vás mohla vyvíjať konkrétna spoločnosť. Ak niečomu nebudete rozumieť, neostýchajte sa opýtať a požiadať o vysvetlenie. Ak sa Vám čokoľvek nebude zdať, uvedomte si, že nie ste nútení zmluvu podpísať. Mali by ste vedieť o všetkých povinnostiach, ktoré Vám zmluva ukladá.

Takmer každý bude niekedy potrebovať overenie podpisu na zmluve. Overovanie (osvedčovanie) podpisu sa vykonáva na žiadosť danej osobya to spravidla v úradnej miestnosti okresného úradu alebo obce (napr. v prípade mesta na mestskom úrade, matrike) na počkanie.

Ako spoznáte spoľahlivého poskytovateľa

Na finančnom trhu je nespočetné množstvo dostupných pôžičiek. Nie každá z nich je ale v skutočnosti tak férová, ako sa na prvý pohľad zdá. Mnoho ľudí má zlé skúsenosti s podvodnými pôžičkami. Všeobecne platí jedno pravidlo: čím dostupnejší produkt, tým vyššie riziko. Preto je dobré dohodnúť si pôžičku v banke, kde musíte dokladať príjem alebo ďalšie dokumenty.