Keď sa pracovná cesta nepríjemne pretiahne kvôli zrušenému letu

Predstavte si situáciu, že ste práve s kolegami z práce na ceste na letisko. Čakajú vás tri dni meetingov v Barcelone s obchodnými partnermi. Váš pôvodný let bol zrušený, náhradný let meškal, kvôli čomu ste nestihli ani plánovaný nadväzujúci let. Za komplikácie ste však získali 1 000 eur.

Pán Tomáš letel s kolegami dňa 6. 8. 2018 na pracovnú cestu do Barcelony. Z Bratislavy bol naplánovaný odlet v 16:50. Tento let však bol dve hodiny pred samotným odletom zrušený zaslaním hromadnej SMS správy. Letecká spoločnosť uviedla ako dôvod zrušenia letu hroziacu búrku, teda nevhodné počasie k letu. „Búrky naozaj hrozili, ale keď sme sa spýtali ako je možné, že iný let do Barcelony o 16:35 a iné lety nezrušili, povedali nám, že s počasím je problém už od včera a že potrebujú uvoľniť priestor pre predtým omeškané lety,“ uviedol pán Tomáš.

Pán Tomáš od leteckej spoločnosti, spoločne s tromi kolegami, dostal poukaz do kaviarne v hodnote 15 € a noc v hoteli. „Let nám prebookovali na let s inou spoločnosťou o deň neskôr, teda na utorok 7. 8. 2018 o 10:15 s prestupom v Mníchove o 12:20. No už let do Mníchova bol odložený, a tak sme prestupný let Mníchov-Barcelona nestihli. Tento let nám bol opätovne prebookovaný. Každopádne aj tento spoj opäť meškal 25 minút. A výsledok? Aj tento deň sme prišli do cieľa viac ako 4 hodiny po plánovanom prílete, popisuje pán Tomáš opakované nepríjemnosti s letom do Barcelony.

„Vznikol nárok na náhradu škody vo výške 250 € z dôvodu zrušenia letu č. OS658 zo dňa 06.08.2018 z Bratislavy (BTS) do Barcelony (BCN) s plánovaným odletom o 16:50 hod. Klientovi boli ponúknuté náhradné lety na nasledujúci deň. Avšak tento let meškal a preto klient nestihol prípojný let, ktorý mu bol nahradený. Z tohto dôvodu sa klient dostal do cieľovej destinácie o približne 21 hodín neskôr, objasňuje zastupujúci právnik situáciu a zároveň nárok na finančnú kompenzáciu, ktorá v tomto prípade vzniká podľa nariadenia Európskeho parlamentu.

Pán Tomáš sa po nepríjemnostiach cestou do Barcelony aj s kolegami nakoniec dočkal od leteckej spoločnosti riadneho finančného odškodnenia. Po približne 4 mesiacoch získali spoločne 1 000 €, teda 250 € každý. Suma im bola vyplatená v plnej výške, presne podľa už vyššie spomínaného nariadenia, ktoré sa riadi letovou vzdialenosťou.

  • 250 € – let kratší ako 1 500 km
  • 400 € – let v rozmedzí 1 500 – 3 500 km
  • 600 € – let dlhší ako 3 500 km