Kvôli omeškanému letu zmeškala nadväzujúci let! Od leteckej spoločnosti získala odškodnenie 600 EUR

Cestujúca kvôli oneskorenému letu dorazila do cieľovej destinácie o takmer 7 hodín neskôr. Ako odškodné nakoniec získala 600 €. Spor však vyriešil až právnik.

Pani Lucka v novembri 2016 cestovala cez Francúzsko do USA. Kvôli technickej chybe motoru lietadla sa ale odlet z Prahy oneskoril o dve hodiny a cestujúca tak zmeškala nadväzujúci let Paríž – San Francisko. Do San Franciska pani Lucia dorazila miesto 13:55 až v 23:00 hodín miestneho času. Nie lenže zmeškala plánované stretnutie, ale mala problém dostať sa v nočných hodinách z letiska na hotel.

Pani Lucia sa dočítala na internetových stránkach, že podľa nariadenia EU má právo na odškodnenie kvôli týmto nepríjemnostiam. Obrátila sa teda na leteckú spoločnosť, s ktorou letela. „Dopravcovi som poslala niekoľko e-mailov a žiadala som ho odškodnenie, avšak neúspešne. Spoločnosť mi na moje správy nijakým spôsobom nereagovala,” sťažovala sa pani Lucka a dodala: „Hľadala som preto na internete ďalšie možnosti a narazila som na Vaše nároky, ktorým som nakoniec aj problém s omeškaným letom posunula.“

Prípadu pani Lucky sa ujal právnik a zaslal leteckej spoločnosti predžalobnú výzvu, v ktorej žiadal o uhradenie finančnej kompenzácie za omeškaný let vo výške 600 €. „Klientka si kúpila všetky letenky u jednej spoločnosti a oprávnene predpokladala, že s prestupom na nadväzujúci let nebude problém. Klientka sa však kvôli oneskoreniu dostala do cieľovej destinácie o viac než šesť hodín neskôr, a preto má podľa nariadenia EU nárok na finančnú kompenzáciu vo výške 600 €,” komentoval prípad zastupujúci právnik.

Letecká spoločnosť našťastie na výzvu právnika reagovala do mesiaca a klientke zaslala ako kompenzáciu cez 600 €. „Zo skúseností môžeme povedať, že letecké spoločnosti často samotným cestujúcim finančnú kompenzáciu vyplácať nechcú. Spoliehajú sa vo väčšine na to, že cestujúci nebude voči veľkej korporácií brániť,” dodáva právnik.

Ako to teda s finančnou kompenzáciou je ?

  • Na 250 EUR máte nárok, ak by bol let omeškaný o 3 hodiny a viac a dĺžka letu je menej než 1 500 km
  • Na 400 EUR máte nárok, ak by bol let omeškaný o 3 hodiny, je dlhý 1 500 – 3 500 km
  • Na 600 EUR máte nárok, ak by bol let omeškaný o 3 hodiny a viac a bol dlhší než 3 500 km