Prečo je dobré hrať poker #8

Niektorí z vás možno poznajú kultový článok Davida Sklanskyho s názvom Poker is good for you.

Americký žurnalista a hráč podľa uznávaného psychológa Alana N. Schoomakera v ňom vypracoval zoznam dvadsiatich štyroch dôvodov, prečo môže mať hranie pokru pozitívne dopady aj na bežný život.

Či už sa jedná o jednanie s ostatnými ľuďmi, rôznymi mentálnymi znalosťami, správu financií, správny spôsob myslenia a ďalšie aspekty.

Poker vás učí vykonávať analýzy rizika a odmeny

Takéto analýzy sú o niečo formálnejšie možnosti, ako využiť teóriu pravdepodobnosti. Pretože aj život je vo svojej podstate riskantný, rovnako ako v pokri nemôžete byť úspešní bez toho, aby ste presne vyhodnocovali riziká a odmeny.

Analýza rizika a odmeny je akousi formou analýzy nákladov a prínosov, ktorá zároveň obsahuje pravdepodobnosť pre každý možný výsledok. Povedzme teda, že v pote je $100.

Držíte flush draw a predpokladáte, že pokiaľ svoju kombináciu zkompletizujete, pot vyhráte. V opačnom prípade vždy prehráte. Dorovnanie stávky vás bude stáť $20 a šanca, že vám flush nedorazí, je presne 4-1.

Pokiaľ vám príde, tak vyhráte ďalších $20, pretože ste si istí, že súper dorovná ešte jednu ďalšiu stávku. A ste presvedčení o tom, že nemôžete bluffovať. Otázka teda znie – mali by ste dorovnať tých $20?

Prehráte síce častejšie, než vyhráte, avšak potencionálny zisk preváži potencionálnu stratu. Pretože premýšľame iba v dlhodobom hľadisku, poďme si túto situáciu zopakovať stokrát:

Dvadsaťkrát vyhráme $120 = $2.400

Osemdesiatkrát prehráme $800 = $1.600

Celkový zisk za $100 opakovanie robí $800

Tzv. expected value (očakávaná hodnota) každého callu je $8

Záver – stávku by sme mali dorovnať

Pokroví hráči analýzu rizika a odmeny vykonávajú neustále a vo väčšine prípadov sú omnoho komplikovanejší. Pokiaľ sa napríklad pokúsite o semi-bluff, mali by ste brať do úvahy pravdepodobnosť toho, že:

  • vyhráte pot rovno v prípade, že súper zahodí
  • vyhráte, pretože stavíte v nasledujúcom stávkovom kole a súper zahodí
  • prehráte, pretože dostanete call a nepríde vám požadovaná karta
  • vyhráte, pretože vám príde karta, ktorá vám vytvorí víťaznú kombináciu

Občas to síce nie je matematicky úplne jednoduché, ale aj tak sa skúsený hráč naučí, ako tieto analýzy vykonávať rýchlo a presne.

Podobnú analýzu by sme vykonávať vo všetkých zložitých a riskantných životných situáciach. Nanešťastie ale takto väčšina ľudí neuvažuje.

Kupujú akcie a nehnuteľnosti, nastupujú do nového zamestnania, začínajú podnikať alebo inak riskujú, bez toho aby si dôkladne rozmysleli všetky možné scenáre a pravdepodobnosti, ktoré môžu nastať. Preto robia zlé rozhodnutia.

Hranie pokru je tak úžasným spôsobom, ako sa správne naučiť správať v riskantných situáciach, čo vnímajú i známy podnikatelia. „Ako sa stať lepším investorom? Naučte sa hrať poker,“ povedal raz Peter Lynch.