Preprava psa v aute – správne, bez pokút

preprava-psa-v-aute

Cestovanie s milovaným domácim miláčikom môže byť skvelým zážitkom. Ak sa však niekto chystá na dlhú cestu autom so svojím psíkom, mal by urobiť niekoľko krokov, aby zaistil bezpečnosť a pohodlie svojho psa a vyhol sa pri tom neželaným pokutám. Ako prepravovať psa v aute správne a bez pokút?

Pre každého milovníka domácich zvierat je preprava nevyhnutnou súčasťou vlastníctva domáceho zvieraťa. Preprava psa v aute môže byť príjemným zážitkom pre cestujúceho aj pre domáce zviera.

Bohužiaľ, ak sa so zvieraťom nezaobchádza správne, môže to potenciálne viesť k vysokým pokutám. Znalosť predpisov a osvedčených postupov pri preprave psa v aute je pre majiteľov zvierat, ktorí sa chcú vyhnúť plateniu zbytočných pokút, nevyhnutná.

Ako zabezpečiť bezpečnosť psa v aute?

Po prvé, je dôležité zabezpečiť, aby sa pes cítil v aute pohodlne. Odporúča sa psa najskôr naučiť na auto a postroj do auta ešte predtým, ako sa s ním človek vydá na dlhú cestu.

Keď sa pes v aute cíti pohodlne, je treba mu zaobstarať prepravku správnej veľkosti, v ktorej bude môcť jazdiť. Je dôležité sa uistiť, že prepravka je zabezpečená bezpečnostným pásom alebo iným upevňovacím systémom, pretože to pomôže udržať šteňa počas prepravy bezpečne na mieste.

Taktiež sa treba uistiť, že pes má dostatok priestoru na to, aby sa mohol postaviť, sadnúť si a otočiť sa. Postavenie prepravky na zadné sedadlo s prikrývkou alebo iným typom polstrovania, na ktorom môže šteňa ležať, mu pomôže zabezpečiť pohodlnejšiu jazdu.

Okrem toho sa treba uistiť, že má k dispozícii správne vetranie, napríklad otvorené strešné okno alebo okná pre šteňa, a že je prepravka zaistená, aby počas jazdy neskákala.

Pes by mal mať počas cesty dostatok prestávok na jedlo, vodu a potrebu a vždy by mal mať prístup na čerstvý vzduch, keď je v aute. Ak sa človek chystá na dlhú cestu, mal by si pripraviť lekárničku len pre psíka pre prípad akejkoľvek núdze.

A nakoniec, bezpečnosť by mala byť vždy prioritou pri preprave psa v aute. Pes by mal byť vo vozidle vždy zaistený, a nemal by jazdiť na prednom sedadle, pretože airbagy ho môžu v prípade nehody vážne zraniť. Dodržiavanie týchto tipov pomôže zabezpečiť psíkovi bezpečnú a príjemnú jazdu autom.

Čo o preprave psa v aute hovorí zákon?

Prvým krokom, ako sa vyhnúť pokutám a škodovej udalosti, je zabezpečiť, aby boli splnené všetky príslušné právne požiadavky. Oboznámenie sa s platnými zákonmi pred cestou zabezpečí, aby človek v budúcnosti nemusel platiť pokuty.

V zmysle § 51 ods. 3 platí, že pri preprave živých zvierat je zakázané ohroziť bezpečnosť vodiča, prepravovaných osôb, prepravovaných zvierat a cestnej premávky.

V prípade porušenia zákona hrozí pokuta vo výške 60 až 100 €. Táto suma sa síce nedá porovnať s pokutou za rýchlosť, stále však predstavuje nezanedbateľnú čiastku. Bez ohľadu na výšku peňažnej sumy by však mali byť možné zdravotné následky pre štvornohého miláčika v prípade nehody dostatočným dôvodom na to, aby každý svojho psa v aute riadne zaistil.

Pri preprave zvierat v aute by mala byť zabezpečená bezpečnosť zvierat a spolujazdcov. Dokonca aj malý maznáčik môže vytvárať riziko pre život, ak nie je správne zabezpečený. Preto existuje mnoho ochranných systémov, ktoré by majitelia zvierat mali rozhodne používať.

Pre zaujímavosť, zákon hovorí aj o povinnosti platiť daň za psa. Od dane za psa sú oslobodené psy, ktoré sú chované na špeciálne účely alebo sú vo vlastníctve držiteľov ŤZP.

Ako sa vyhnúť pokutám pri preprave psa v aute?

Pred každou cestou je dôležité uistiť sa, že auto je vhodným prostredím pre domáceho miláčika. Zviera by sa malo cítiť pohodlne a v aute by mala byť vhodná teplota. Ak sú so psom v aute aj iné osoby, pes by sa mal tešiť z ich spoločnosti. Nakoniec je treba zabezpečiť zviera v aute tak, aby sa netúlalo po aute a nerozptyľovalo pozornosť počas jazdy.

Nakoniec je dôležité zachovať bezpečnosť na ceste dodržiavaním povolenej rýchlosti a dodržiavaním bezpečnej vzdialenosti od áut. Psy môžu rozptyľovať pozornosť, preto treba dbať na to, aby boli pokojné a zabezpečené, aby nerozptyľovali pozornosť na ceste. Ak boli zvieraťu podané lieky na udržanie pokoja, treba dodržiavať odporúčané dávkovanie.

Preprava psa v aute by nemala byť zastrašujúcim zážitkom. Dodržiavaním správnych zákonných požiadaviek, uvedomovaním si postupov bezpečnej jazdy a zabezpečením vhodného prostredia pre zviera v aute môžu majitelia zvierat úspešne prepravovať svojho psa bez toho, aby im hrozili pokuty alebo iné potenciálne tresty.

Preprava psa v aute nesmie ohroziť bezpečnosť vodiča a ostatných osôb.
Preprava psa v aute nesmie ohroziť bezpečnosť vodiča a ostatných osôb.

Preprava psa v aute v zahraničí

Každá krajina má svoje vlastné zákony. Zopár ich je rovnakých ako na Slovensku, no väčšina je iná. Pred cestou by si ich mal každý naštudovať.

Pri cestovaní do krajín Európskej únie všeobecne platí, že zviera musí mať:

  • mikročip
  • očkovanie proti besnote
  • sérologické vyšetrenie na besnotu
  • Medzinárodný očkovací preukaz s platným očkovaním

V prípade, že plánujete cestovať so psom do zahraničia, môžete zvážiť aj doplnkové poistenie veterinárnej starostlivosti a zodpovednosti za škodu spôsobenú psom. Tieto druhy poistenia, ako aj poistenie auta, môžu byť k dispozícii aj mimo Slovenska.

Možnosti prepravy psa v aute

Na cestách je vždy nevyhnutné mať pre psy vhodný dopravný prostriedok. Zabezpečenie správneho auta pre psa môže byť zložitý proces, ale so správnymi nápadmi a zdrojmi sa to dá ľahko zvládnuť.

V prvom rade je potrebné posúdiť veľkosť a zdravotný stav psa, aby sa dala určiť najvhodnejšia forma prepravy autom. Ak je pes väčších rozmerov, je možné, že sa ho nepodarí bezpečne a pohodlne umiestniť do menšieho auta.

Pred pokusom o cestu je tiež dôležité zvážiť fyzický stav psa. Ak sú staršie alebo majú zdravotné problémy, dlhšie jazdy autom môžu byť pre nich príliš náročné.

Následne je dôležité pozrieť sa na možnosti, ako vziať psíka so sebou na cestu.

  • Jednou z možností je jednoducho umiestniť psa do prepravného boxu v aute. Najdôležitejšou vecou, ktorú treba pri používaní prepravky zvážiť, je, že by mala mať pre psa vhodnú veľkosť, ktorá mu umožní pohodlne stáť alebo ležať bez pocitu stiesnenosti.
  • Pre väčšie psy môže byť najvhodnejšou možnosťou pripútanie do auta pomocou postroja a bezpečnostného pásu. Je dôležité dávať pozor na všetky prekážky alebo ostré hrany v aute, ktoré by mohli psa potenciálne ohroziť, takže možno bude potrebné niekde položiť prikrývku, aby sa predišlo prípadným zraneniam.
  • Ďalšou možnosťou, ktorá môže byť vhodnejšia na dlhšie cesty, je použitie sedadla pre psa. K dispozícii je množstvo značiek a veľkostí sedačiek pre psov, ktoré vyhovujú takmer každej veľkosti psa, a väčšina z nich má klipy a popruhy na zabezpečenie bezpečnej a spoľahlivej prepravy.

Najvhodnejší spôsob prepravy psa bude nakoniec závisieť od veľkosti a zdravotného stavu psieho spoločníka a dĺžky trvania cesty. S trochou plánovania a prieskumu možno ľahko nájsť vhodnú možnosť prepravy pre svojho chlpatého člena rodiny.

Prepravné boxy pre psy

Boxy určené špeciálne na prepravu psa ponúkajú pohodlný spôsob, ako cestovať so štvornohým členom rodiny. Prepravné boxy pre psy sa vyrábajú v rôznych prevedeniach a z rôznych materiálov.

  • Mäkké boxy sú ľahké a ľahko sa skladujú, keď sa nepoužívajú. Majú okienka na vetranie, ako aj predné a bočné otvory na ľahký prístup. Okrem toho sú mäkké boxy univerzálne a môžu sa používať s bezpečnostným pásom v aute na zvýšenie bezpečnosti počas cestovania.
  • Pevné boxy sú ideálne na cestovanie v nákladnom priestore lietadla. Poskytujú silnú ochranu a zvyčajne sú schválené na použitie v nákladných priestoroch leteckých spoločností.

Pri výbere boxu pre psa sa treba uistiť, že má box správnu veľkosť. Odporúča sa zmerať psa od nosa po chvost a od zeme po vrch hlavy na uistenie, že box je dostatočne veľký pre pohodlie zvieraťa. Pre väčšiu bezpečnosť existujú boxy, ktoré obsahujú bezpečnostné popruhy a úchyty.

Dôležité je tiež, aby sa pred cestou zviera s boxom riadne zoznámilo. Mal by preskúmať a zoznámiť sa s vnútorným priestorom, aby sa cítil bezpečne a pohodlne. Prepravné boxy pre psy ponúkajú bezpečný a spoľahlivý spôsob cestovania s chlpatými členmi rodiny.

Autosedačka pre psy

Jedným zo spôsobov, ako zabezpečiť bezpečnosť domácich miláčikov, je investovať do autosedačky pre psa. Tieto sedačky poskytujú vyvýšenú pohodlnú polohu, aby sa domáci miláčik mohol pozerať z okna a užívať si jazdu. Čo je však dôležitejšie, autosedačky zabezpečujú bezpečnosť domáceho miláčika v prípade neočakávaného zastavenia alebo kolízie.

Pri výbere autosedačky pre psa treba vybrať takú, ktorá sa ľahko inštaluje a dodáva sa s potrebným návodom na inštaláciu. Nikdy by sa nemal používať so psom bežný bezpečnostný pás, pretože sila autonehody mu môže spôsobiť vážne zranenia.

Vždy sa treba uistiť, že vybraná autosedačka je vhodná pre domáceho miláčika z hľadiska veľkosti a hmotnostnej kapacity. Sedačka by mu mala dobre sedieť a umožniť mu pohodlne sedieť, stáť alebo ležať, keď je pripútaný.

Konštrukcia by mala mať nastaviteľné popruhy, ktoré umožnia pripojiť autosedačku k bezpečnostnému pásu vozidla a zabezpečiť ju na mieste. Autosedačka by mala mať integrovaný bezpečný upevňovací systém, ktorý zabráni vyklznutiu domáceho maznáčika.

Autosedačka pre psa by mala byť vyrobená z odolného materiálu, aby poskytla domácemu miláčikovi bezpečnú jazdu, a v ideálnom prípade by mala mať snímateľný a prateľný poťah na jednoduché čistenie.

Jazda autom s domácim miláčikom môže byť zábavným a príjemným zážitkom, ak sa vykonáva bezpečne. Investícia do autosedačky pre psa je skvelý spôsob, ako zaistiť bezpečnosť domáceho miláčika počas cestovania.