Ryanair ruší stovky letov. Cestujúcim prináleží vysoké odškodnenie

Časť pilotov spoločnosti Ryanair vstupuje do štrajku. Letecká spoločnosť bude musieť cestujúcim za zrušené lety nielen vrátiť peniaze za letenky, ale aj vyplatiť odškodnenie.

Zamestnanci leteckej spoločnosti Ryanair vyhlásili na 12. 9. 2018 štrajk. Kvôli štrajku sú zrušené stovky letov. Dôvodom štrajku časti zamestnancov z Nemecka je požiadavka na zlepšenie pracovných podmienok.

Dopravca údajne všetkých svojich klientov, ktorých sa štrajk dotkne, informoval, že majú nárok na vrátenie ceny letenky či na náhradný let. Avšak POZOR! Cestujúci majú navyše nárok na finančnú kompenzáciu za spôsobené problémy!

Za štrajk pilotov náleží odškodnenie

Nariadenie EÚ, podľa ktorého sa vypláca odškodnenie za zrušené lety, stanovuje, kedy je dopravca za zrušenie zodpovedný a kedy naopak nie je. Ak by sa jednalo o štrajk zamestnancov letiska, potom by letecká spoločnosť za zrušené lety zodpovedná nebola. Ak sa však jedná o štrajk zamestnancov priamo dopravcu, potom je podľa Európskej únie za zrušené lety dopravca zodpovedný.

Na základe zodpovednosti dopravcu potom vzniká cestujúcim, ktorým bol kvôli štrajku let zrušený, nárok na finančnú kompenzáciu 250 – 600 €.

Ako sa výška odškodnenia stanovuje?

Výška odškodnenia sa stanovuje podľa dĺžky trasy letu.

  • 250 € pri lete do 1500 km
  • 400 € pri lete dlhom 1500 – 3500 km
  • 600 € pri lete nad 3500 km