Kedy sú v Rakúsku povinné zimné pneumatiky?

zimne-pneumatiky-rakusko

Ak niekto plánuje cestovať do Rakúska počas zimných mesiacov, mal by zvážiť investíciu do zimných pneumatík. Tento typ pneumatík pomôže zabezpečiť bezpečnosť cestujúcich na cestách počas najchladnejších a najzasneženejších mesiacov roka. Kedy sú zimné pneumatiky v Rakúsku povinné?

Každá krajina sa na zimné pneumatiky pozerá trochu inak. Zatiaľ čo niekde je zimné prezúvanie povinné, inde sa len odporúča. Tolerujú sa aj rôzne hĺbky dezénu. Ako je to teda so zimnými pneumatikami v Rakúsku?

Povinné zimné pneumatiky – povinnosť zimných pneu

Povinnosť používania zimných pneumatík na Slovensku určuje Zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke, ktorý hovorí, že povinnosť používania zimných pneu je na osobných autách od 15. novembra do 31. marca, pokiaľ vozovku pokrýva súvislá vrstva snehu, námraza alebo ľad, a to na všetkých nápravách.

Nákladné autá nad 3,5 tony musia mať zimné pneumatiky aspoň na jednej z náprav, autobusy opäť na všetkých nápravách. 

Táto povinná výbava auta platí aj mimo tohto obdobia, pokiaľ je na ceste už spomínaná súvislá vrstva snehu, námraza alebo ľad. Minimálna hĺbka dezénu zimnej pneumatiky musí byť 3 milimetre. Ak si pneumatiky vodič neprezuje a odignoruje zákon, riskuje nielen pokutu, ale aj zákaz pokračovania v jazde a následné odtiahnutie vozidla. Zimné pneumatiky sú v zimnom období súčasťou povinnej výbavy auta.

Prezutie pneumatík by mal podľa odborníkov vodič zvážiť vtedy, keď denná priemerná teplota je pod 7 °C, a to tri dni po sebe. Pokuty pri nesprávnom používaní pneumatík sa pohybujú vo výške od 60 € až do výšky 3 500 €.

Zimné pneumatiky v Rakúsku

Zimné pneumatiky sú povinné aj vo všetkých susedných krajinách, vrátanie Rakúska.

Tieto pneumatiky sú navrhnuté tak, aby poskytovali lepšiu trakciu na ľade a snehu, takže šofér môže zostať v bezpečí a byť istejší počas jazdy v nepriaznivom zimnom počasí. Majú špeciálny typ dezénu, ktorý je navrhnutý tak, aby poskytoval dodatočnú priľnavosť v zradných podmienkach, čo umožňuje vozidlu zostať pevne na ceste a zachovať brzdnú silu aj v klzkých podmienkach.

Používajú špeciálnu gumovú zmes, ktorá zostáva mäkká aj pri teplotách pod bodom mrazu a umožňuje pneumatike prispôsobiť sa nerovnému povrchu utlačeného snehu a ľadu. Bloky dezénu sú tiež väčšie a rozmiestnené vo väčších vzdialenostiach, čo umožňuje pneumatike lepšie sa zahryznúť do snehu a ľadu.

Priľnavosť zimných pneumatík sa neobmedzuje len na ľad a sneh. Sú špeciálne navrhnuté pre chladné počasie bežné v Rakúsku, takže sú schopné zvládnuť cesty a podmienky, s ktorými môžu mať bežné pneumatiky problémy, ako napríklad tvrdý sneh alebo zľadovatené cesty. To pomôže priľnavosti a výkonu vozidla v zimných podmienkach.

Celkovo sú zimné pneumatiky skvelým spôsobom, ako zostať v bezpečí na cestách počas jazdy v Rakúsku v zimných mesiacoch. Poskytujú lepšiu trakciu a môžu zabrániť nehodám aj v tých najzradnejších podmienkach.

Minimálna hĺbka dezénu zimnej pneumatiky v Rakúsku

V Rakúsku je teraz pre všetkých vodičov povinné mať na svojich vozidlách namontované zimné pneumatiky od 1. novembra do 15. apríla.

Zákon stanovuje, že zimné pneumatiky v Rakúsku musia mať minimálnu hĺbku dezénu 4 mm a musia byť certifikované ako pneumatiky „M+S“, čo znamená, že sú špeciálne vyrobené pre zimné počasie. Ak vodiči nedodržia predpisy, môžu dostať pokutu a body do vodičského preukazu. Netreba zabúdať v prípade potreby vykonať výmenu za nový vodičský preukaz.

Ak sa niekto rozhodne investovať do zimných pneumatík pre svoje vozidlo v Rakúsku, nesmie zabudnúť sledovať ich opotrebovanie, pretože ich bude potrebné pravidelne vymieňať. Okrem toho, keď sa počasie zlepší, je dôležité prejsť späť na bežné pneumatiky, aby ich vodič mohol počas jazdy využívať čo najlepšie.

Rakúsko – zimné pneu

V susednom Rakúsku platí povinnosť pre osobné autá do 3,5 tony prezuť na zimné pneu od 1. novembra do 15. apríla. Pokuty za jazdu na letných pneumatikách v tomto období sa môžu vyšplhať až do výšky 5 000 €. Rovnako ako s pokuty za neaktuálnu platnosť STK predstavujú tieto sumy nemalú čiastku.

Na niektorých horských prechodoch je povinnosť používania snehových reťazí. Jazda s nimi je obmedzená na rýchlosť 40 km/h. Ak vodič s letnými pneu spôsobí v Rakúsku v zimnom období dopravnú nehodu a polícia uzná, že zimné pneu by jej mohli zabrániť, môže poisťovňa odmietnuť uhradiť vzniknuté škody v plnej výške.

Prezutie pneumatík – kedy prezúť na zimné?

Zimné pneumatiky sú dôležitou súčasťou bezpečnostného arzenálu vozidla. Kedy je ten správny čas prezuť letné pneumatiky na zimné?

Vo všeobecnosti platí, že najlepší čas na prezutie na zimné pneumatiky je, keď teplota klesne pod 7 °C. V niektorých častiach sveta sa tak môže stať už v októbri. V niektorých krajinách je používanie zimných pneumatík počas zimnej sezóny povinné, najmä ak človek jazdí v oblastiach s častým snežením.

Kedy sa ešte oplatí prezúť na zimné pneu? Prezúvanie pneumatík treba zvážiť aj v prípade, že niekto jazdí na dlhé vzdialenosti za silného dažďa. Zimné pneumatiky môžu poskytnúť lepšiu priľnavosť na mokrých cestách ako celoročné pneumatiky. Je to dôležité najmä v miestach s kopcovitým terénom, kde môže pri silnom daždi dochádzať k aquaplaningu.

Kde sa dá vybaviť prezúvanie pneumatík

Keď príde čas na prezutie na zimné pneumatiky, treba tak urobiť bezpečne a organizovane. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov sa odporúča vybaviť si prezúvanie na zimné pneumatiky v profesionálnom servise.

Nechajte si zimné pneumatiky vyvážiť a nastaviť, aby ste dosiahli čo najlepšiu priľnavosť a ovládateľnosť. Mali by ste tiež skontrolovať hĺbku dezénu zimných pneumatík, aby ste sa uistili, že sú stále v dobrom stave.

Nakoniec nezabudnite uskladniť celoročné pneumatiky na bezpečnom a suchom mieste, kým ich na jar nebude možné vymeniť za nové. Zabráni sa tak poškodeniu a znehodnoteniu pneumatík vplyvom počasia, čo môže znamenať dlhšiu životnosť pneumatík. Dodržiavaním týchto tipov si možno užívať bezpečnú a pohodlnú jazdu počas chladných zimných mesiacov.

Vždy sa odporúča nechať si radšej prezuť pneumatiky v profesionálnom servise.

Zimné gumy – aké majú vlastnosti?

Zimné pneumatiky sú dôležitou súčasťou bezpečnej a pohodlnej jazdy v zime. V porovnaní s celoročnými pneumatikami ponúkajú niekoľko významných výhod a môžu vodičom pomôcť zostať v bezpečí počas zimných mesiacov.

Aké najväčšie výhody majú zimné gumy?

 • väčšia hĺbka dezénu – lepší kontakt s vozovkou pomáha vodičom udržať si priľnavosť počas jazdy po zľadovatených a zasnežených cestách.
 • špeciálne navrhnutá zmes gumy – lepšia priľnavosť na vozovku, pri nižších teplotách zmes zostáva pružná, čo pomáha maximalizovať kontakt pneumatík s vozovkou
 • zimné pneumatiky tiež poskytujú kratšiu brzdnú dráhu – možnosť rýchlo spomaliť počas zľadovatených a rozblatených podmienok
 • zimné gumy poskytujú hladšiu jazdu – vďaka hlbšiemu dezénu sú schopné absorbovať nárazy
 • mäkšia gumová zmes pomáha absorbovať nerovnosti vozovky počas jazdy
 • zimné pneumatiky sú tichšie ako celoročné pneumatiky – pohlcujú viac zvuku z cesty
 • zimné pneumatiky môžu prispieť k lepšej úspore paliva – mäkšia gumová zmes vytvára menší valivý odpor, čo znamená, že vozidlo spotrebuje menej paliva

Na záver možno konštatovať, že zimné gumy majú oproti celoročným pneumatikám niekoľko hlavných výhod. Z týchto dôvodov má zmysel, aby vodiči investovali do zimných pneumatík a uistili sa, že sú vybavení tými najlepšími pneumatikami do zimného počasia.

Ktoré zimné pneumatiky sú naj?

Medzi naj zimné pneumatiky roka 2023 patria pneumatiky Bridgestone Blizzak LM-005. Výrobca týchto pneumatík pochádza z východnej Ázie, a to konkrétne z Japonska. Spoločnosť Bridgestone môžeme rozhodne považovať za jedného z najväčších výrobcov pneumatík na svete. 

Medzi hlavné výhody pneumatík Bridgestone Blizzak LM-005 patrí:

 • 2D i 3D lamely pre skrátenie brzdnej dráhy
 • výrobný materiál vo forme zmesi Nano Pro-tech
 • víťaz TÜV SÜD 2018
 • skvelá priľnavosť na mokrom povrchu
 • jeden z najväčších výrobcov pneumatík na svete

Výbornou voľbou ziimných pneumatík sú aj pneumatiky Nokian WR Snowproof. Nokian Tyres je firma pochádzajúca zo zasneženého FínskaAké sú hlavné výhody týchto naj zimných pneumatík?

 • Alpine Sense Grip
 • úsporná
 • drážky proti aquaplaningu
 • veľmi dobrá priľnavosť za mokra
 • model od overenej a obľúbenej značky

Guma Alpine Grip sa vyznačuje veľkou priľnavosťou a zníženým valivým odporom. To znamená, že cestovanie bude nielen bezpečné, ale tiež úsporné. 

Pneumatiky podľa auta

Pri výbere pneumatík je veľmi dôležité vybrať správny rozmer z technického preukazu vozidla podľa veľkosti diskov, ktoré má človek v súčasnosti na svojom aute. Optimálne jazdné vlastnosti vozidla sa dosiahnu iba s takými pneu, ktoré majú rozmery a konštrukciu schválenú na prevádzku daného typu auta.

Najlepší spôsob ako spoznať a skontrolovať rozmer pneu pri objednávke podľa typu auta je zistiť informácie o šírke, výške, priemere, ktoré sa nachádzajú priamo na bočnici pneumatiky.

Nájsť pneumatiky podľa značky auta umožňuje aj konfigurátor pneumatík dostupný online. Je to jednoduché, jasné a účiné.

V prípade zimných pneumatík možno zvoliť index rýchlosti nižší o jedno písmeno v porovnaní s pôvodnou letnou alebo celoročnou zostavou.