5 bizarných príčin, prečo došlo k meškaniu letu

Medzi príčinami meškania letu sa objavujú i bizarnosti typu opitosti pilota, nedostavenia sa posádky alebo pristania na nesprávnom letisku. Pokiaľ je chyba na strane dopravcu a meškanie je aspoň tri hodiny dlhé, majú cestujúci nárok na odškodnenie.

Opitý pilot

V poslednej dobe bohužiaľ častejšie ako predtým spôsobujú meškania opití piloti lietadiel. Tí nemôžu s lietadlom odletieť a spoločnosť musí zariadiť náhradu, čo nejakú dobu trvá, a pokiaľ si opitého zamestnanca všimnú cestujúci, na kľude im to tiež nepridá. Výnimkou nebýva ani opitý personál. Zrejme naposledy zdržal let opitý člen posádky spoločnosti Travel Service, ktorý mal letieť z gréckeho Korfu do Brna 8. augusta 2017.

Nesprávne lietadlo

Ďalšia bizarná situácia, ktorá prekvapivo často nastáva je, že pilot nastúpi do nesprávneho lietadla. V takejto chvíli je nutné počkať, kým sa dostaví do správneho kokpitu. V týchto prípadoch síce meškanie nie je väčšinou nijako veľké, aj napriek tomu môže byť pre cestujúcich veľmi nepríjemné.

Nesprávne letisko

Zaznamenané sú tiež prípady, kedy pilot lietadla omylom pristál na inom letisku. V takom prípade meškanie môžu pocítiť nielen cestujúci, ktorých let bol nesprávne ukončený, ale aj cestujúci, ktorí čakajú na lietadlo v nadväzujúcom lete.

Meškanie pilota

Výnimkou nie sú ani situácie, kedy pilot nedorazil, pretože uviazol v dopravnej zápche, alebo preto, že jednoducho zaspal. Aj v týchto situáciách je však zodpovedný dopravca, a pokiaľ je meškanie letu nad tri hodiny, cestujúcim náleží odškodnenie.

Let neexistoval

V minulosti sa dokonca aj stalo, že letecká spoločnosť predala lístky na let, ktorý vôbec neexistoval. Jednalo sa o chybu v systéme, ktorú si však po dlhú dobu nikto z pracovníkov nevšimol. Cestujúcim boli nakoniec peniaze za letenky vrátené.