Pôžička na auto – auto na leasing, autoúver na splátky

Pôžička na auto môže byť buď ako bankový auto úver, prípadne ako nebanková auto pôžička formou klasického úveru.

Možnosťou je aj kúpiť auto na leasing (lízing), kde sú podmienky pre mnoho záujemcov, najmä pre podnikateľov, atraktívne, a to najmä aj z dôvodu, že účtovanie je výhodnejšie.

Autopôžičky ponúkajú teda banky, nebankovky aj leasingové spoločnosti a podľa typu prefinancovania sa dá kúpiť aj auto na splátky bez príjmu, bez akontácie alebo aj bez registra.

V prípade leasingu je možné získať autá na leasing aj bez akontácie, kedy je 0 akontácia, takže človek nemusí mať žiadnu hotovosť.

Okrem toho, že auto na leasing môže byť bez akontácie na splátky, môže byť aj bez dokladovania príjmu. Podobne aj auto na spotrebný úver je bez akontácie a kúpa auta na splátky v banke či nebankovke môže byť tiež výhodná a rýchla.

Ak sa človek rozhoduje medzi tým, či kúpiť auto na leasing, alebo na úver, dôležité je ich porovnanie s cieľom zistiť, ako čo najlepšie a najvýhodnejšie kúpiť auto. V prípade, že chce niekto kúpiť ojazdené auto s výborným technickým stavom, môže využiť Carvago, ktoré ponúka aj možnosť financovania.

Auto na splátky bez dokladovania príjmu

Pokiaľ chce mať človek pri kúpe auta čo najmenej administratívy a dokladovania, môže zvoliť buď klasické pôžičky spotrebného typu alebo aj leasing na auto bez dokladovania príjmu.

Kúpa nového auta je výhodnejšia a jednoduchšia aj bez potvrdení o výške príjmu, avšak viacero bánk či nebankoviek požičia spotrebné a spotrebiteľské pôžičky a úvery aj na ojazdené autá.

Podmienky leasingu na auto sú na dokladovanie prísnejšie a napríklad podnikateľ, živnostník alebo SZČO si bez doloženia príjmu väčšinou leasing nevybaví.

To, že sa dá kúpiť auto aj bez dokladovania príjmu, znamená v banke napríklad, že si niekto berie úver s predschváleným úverovým limitom alebo dostane pôžičku od banky, kde už má účet dlhšiu dobu. Chodí naň určitý pravidelný príjem a banka si preto výšku príjmu nemusí ďalej overovať.

Takáto pôžička na auto ale nie je pre nezamestnaných, pretože tí potrebujú mať ručiteľa alebo spolužiadateľa, ktorí príjem majú a vedia sa banke alebo aj nebankovke za splatenie auto úveru zaručiť.

Autá na splátky bez akontácie

Ojazdené autá na splátky ale aj leasing môžu byť tiež bez akontácie. To isté platí samozrejme aj pre nové auto, ktoré sa dá na leasing či splátky kúpiť tiež bez akontácie, čiže bez nutnosti vložiť prvú zvýšenú splátku alebo mať vlastné finančné prostriedky na úvod na kúpu vozidla.

V prípade spotrebných úverov ide dokonca o najlepšie a najvýhodnejšie pôžičky na auto vtedy, ak žiadateľ nemá dostatočnú vlastnú hotovosť, a takto sa dajú kúpiť tak nové ako aj ojazdené autá na splátky.

Leasing auta bez akontácie je skôr možný v prípade nového auta, a to vtedy, ak si ho človek kupuje napríklad od autorizovaného predajcu.

A ako vybaviť auto na leasing s nulovou akontáciou? Stačí využiť akciu u predajcu a zároveň preukázať svoju dostatočnú bonitu, čiže najmä schopnosť splácať aj vyššiu sumu, ktorá priamo súvisí s tým, že klient nevkladá prvú zvýšenú splátku.

Takto sa niekedy dá kúpiť aj jazdené auto cez inzerciu. Stačí len hľadať a sledovať inzeráty typu „predám auto na splátky bez akontácie“.

Pôžička na auto môže byť buď ako bankový auto úver, prípadne ako nebanková auto pôžička formou klasického úveru.
Pôžička na auto môže byť buď ako bankový auto úver, prípadne ako nebanková auto pôžička formou klasického úveru.

Leasing na auto – podmienky a porovnanie leasingov

Keď sa povie leasing, myslí sa tým spôsob financovania auta. Majiteľom auta nie je žiadateľ, ale leasingová spoločnosť. Majiteľom auta sa človek stáva až po zaplatení poslednej splátky, čiže vlastní auto po leasingu.

Pre väčšinu podnikateľov a firiem je najvýhodnejším úverom práve leasing na ojazdené auto aj nové auto, a to pre odpisovanie a účtovanie. Spravidla sú podmienky o niečo menej výhodné pri leasingu na ojazdené auto.

Navyše, viacero firiem aj podnikateľov si môže povedať, že si vybavia leasing bez akontácie a ostane im viac hotovosti, pretože leasingové spoločnosti umožňujú najmä pre nové autá získať priamo u autorizovaného predajcu veľmi dobré podmienky aj bez zaplatenia úvodnej splátky. Auto na leasing bez akontácie však ponúka len máloktorá banka.

To, či sa táto autopôžička naozaj oplatí pre každého, môže ukázať kalkulačka výpočtu splátok, ktorá je dostupná online na weboch.

UniCredit leasing

Okrem Unicredit pôžičiek ponúka banka tiež leasing osobných aj úžitkových automobilov. K dispozícii je klasický finančný aj operatívny leasing.

V prípade finančného leasingu je možné si požičať s dobou splácania na 36 až 60 mesiacov a s akontáciou už od 10 %. Splátky sa splácajú klasicky mesačne. Vybavenie je možné už do 24 hodín.

Spoločnosť garantuje nemennú výšku splátok počas celej doby trvania leasingového vzťahu a zároveň pre klientov aj zvýhodnené sadzby na poistení pre prefinancované vozidlo.

ČSOB leasing

Pre osobné a úžitkové automobily a tiež pre nákladné vozidlá ponúka financovanie cez auto leasing aj ČSOB leasing.

Pri klasickom finančnom leasingu na osobné vozidlo je možné splácanie od 36 do 60 mesiacov. Prvá zvýšená splátka môže byť od 20 až do 60 % z obchodnej ceny vozidla.

Splátky je možné splácať mesačne aj kvartálne. Pre podnikateľov je tu vďaka tomuto spôsobu financovania aj možnosť skrátiť odpisovanie vozidla podľa konkrétnej odpisovej skupiny. Pre súkromné osoby je zas možnosť poistenia splácania.

SLSP leasing

Okrem bezúčelových SLSP pôžičiek ponúka po novom operatívnu formu auto leasingu aj Slovenská sporiteľňa. Na vozidlo nie je potrebné dlho čakať, nakoľko je skladom viac ako 400 áut. Pre skladové vozidlá je bežnou praxou, že vozidlá sú dostupné približne do týždňa od podpisu zmluvy.

V splátke je vždy zahrnuté povinné zmluvné poistenie, havarijné poistenie a poistenie GAP. Klient si môže dojednať dĺžku zmluvy a taktiež počet najazdených kilometrov podľa vlastných preferencií tak, aby to vyhovovalo plne jeho potrebám.

VÚB Leasing

Okrem VUB pôžičiek ponúka finančný lízing osobných, no aj úžitkových vozidiel ponúka tiež Všeobecná úverová banka v rámci VUB leasing. Prefinancovať je možné nové vozidlá aj ojazdené autá do veku 6 rokov od dátumu prvej evidencie, pričom najviac môžu mať takéto autá najazdených 220 000 kilometrov.

Pri klasickom finančnom lízingu je možné si požičať s dobou splácania na 29 až 84 mesiacov. Vstupná splátka môže byť od 15 do 70 %, čo umožňuje zvoliť si akontáciu flexibilne podľa možností každého klienta. Za vybavenie sa platí aj spracovateľský poplatok.

Tatra leasing

Ak chce niekto kúpiť osobné či úžitkové vozidlo a hľadá možnosť prefinancovania tejto kúpy, svoje finančné služby a produkty ponúka aj leasingová spoločnosť Tatra leasing.

Financovať je možné tak nové, ako aj použité a predvádzacie vozidlá a tiež autá pre taxislužby či autoškoly. Pri financovaní nových vozidiel je možné prefinancovať až 80 % ceny a najviac do 35 000 €.

Pri jazdených autách je to do 70 % nákupnej ceny. Ojazdené autá sa dajú prefinancovať od ceny 3 000 € bez DPH, pričom vek vozidla po ukončení splácania môže byť najviac 7 rokov od roku výroby auta.

Bankové úvery na auto – porovnanie spotrebných úverov

Z hľadiska úročenia sú na rozdiel od viacerých ponúk leainsgu oveľa viac výhodné pôžičky na auto tá z banky. Ide o spotrebné úvery a pôžičky na auto, ktoré sa dajú použiť ako účelové aj bezúčelové úvery na kúpu nového alebo jazdeného vozidla. To, či sa to oplatí, ukáže aj v tomto prípade online autoúverová kalkulačka na webových stránkach bánk, ktorá spočíta orientačne výšku splátky aj iné parametre.

Pre tých, čo uvažujú o bankovom úvere, je však dôležité vedieť, že v tomto prípade je treba dokladovanie príjmu a banka si klienta veľmi dobre preverí. V nasledujúcich riadkoch sa článok pozrie viac na porovnanie spotrebných úverov od bankových aj nebankových spoločností.

SLSP

Okrem spomínaného SLSP leasingu možno z ponuky Slovenskej sporiteľni na kúpu auta použiť tiež tzv. modernú pôžičku.

Výhodou SLSP pôžičky je, že nie je potrebné dokladovanie účelu a ani ručiteľ či iné zabezpečenie a bez poplatkov za spracovanie aj predčasné splatenie úveru sa dá požičať naozaj na čokoľvek.

Výška úveru môže byť od 300 do 40 000 € podľa bonity klienta a jeho príjmu a splatnosť je na 1 až 8 rokov. Počas celej doby splatnosti je úrok nemenný.

Tatra Banka

Pôžička na auto sa dá aj v Tatra Banke vybaviť ako bezúčelový spotrebný úver, a to aj s možnosťou zrýchleného splácania. V praxi to znamená možnosť vloženia zvýšenej splátky až do 3-násobku bežnej mesačne splátky a to bez poplatku.

Banka poskytuje tieto úvery bezúčelovo a vo výške od 500 do 30 000 € na obdobie od 12 do 96 mesiacov. Počas celej doby splatnosti je aj v tomto prípade garantovaný úrok a rovnaké pravidelné mesačné splátky.

O úver môžu požiadať tak zamestnanci, ako aj živnostníci a tiež dôchodcovia.

ČSOB

Úver na auto sa dá získať ako spotrebná pôžička od ČSOB.

Banka síce ponúka aj účelové úvery, avšak pri kúpe auta si žiadateľ musí požičať cez bezúčelovú pôžičku, pretože účelový úver na auto banka ako taký neposkytuje.

V rámci bezúčelového spotrebného úveru sa dá získať od 600 do 25 000 € a na dobu od 1 do 8 rokov, pričom možno kúpiť nové aj ojazdené auto podľa vlastného výberu, keďže nie sú žiadne podmienky ako v prípade niektorých účelových pôžičiek. Klienti vybavia úver jednoducho cez internet banking.

UniCredit Bank

Pôžička na auto sa dá získať aj v UniCredit Bank. Stačí požiadať o tzv. nový úver, čo je spotrebný bezúčelový úver. Je možné použiť ho na kúpu akéhokoľvek vozidla a nie je potrebné dokladovať, ako presne sa peniaze minuli.

Požičať sa dá od 650 €, čo je minimálny úverový limit, až po 50 000 €. Do 10 000 € nie je potrebné pristúpenie spoludlžníka a na vybavenie je potrebné mať minimálny príjem aspoň 280 €.

Splácanie UniCredit pôžičky môže byť od 12 do 60 mesiacov a splátky sú pravidelné – mesačné, pričom ich výška sa nemení a sú fixne stanovené už od úvodu.

VÚB

Pôžička na nové aj ojazdené auto vo VÚB bola kedysi známa ako Flexipôžička na auto, avšak dnes banka poskytuje tento úver na auto už len formou bezúčelového spotrebného úveru s názvom Pôžička na čokoľvek.

Táto VUB pôžička dá získať už od 500 až do 35 000 € a je len na bonite klienta a jeho finančných možnostiach, koľko si požičia. Vďaka pomerne nízkej spodnej hranici je možné tak kúpiť napríklad auto aj bez akontácie a aj staršieho veku, čiže lacnejšie vozidlo, na ktoré napríklad leasingovky nepožičajú.

Doba splatnosti je 13 až 96 mesiacov a splátka je počas celej doby rovnaká.

Poštová banka

Pôžička na auto sa dá získať aj z Poštovej banky, ktorá poskytuje bezúčelovú Dobrú pôžičku využiteľnú aj na tento účel.

Výška úveru môže byť od 300 do 40 000 € a keďže ide o úver bez obmedzenia účelu využitia finančných prostriedkov, človek si nemusí robiť starosti s dokladovaním toho, aké auto zaň kúpi.

Splácať sa dá od 1 do 8 rokov a je bez poplatku za poskytnutie. Navyše, nie je nutné mať ani spolužiadateľa a ani ručiteľa v prípade dobrej bonity a ak ste zamestnaní v SR, dá sa vybaviť aj bez dokladovania príjmu.

mBank

Finančný produkt Pôžička na čokoľvek s úrokom od 4,99 % od mBank je ideálny úver na auto a to aj bez dokladovania príjmu. Tento spotrebný úver je bezúčelový a tak nie je problém si požičať na čokoľvek bez dokladovania účelu.

Pre porovnanie s inými úvermi, úrok patrí stále medzi najvýhodnejšie na trhu. Priamo na výpočet splátky a orientačného preplatenia spotrebného úveru slúži kalkulačka priamo na webovej stránke banky.

Požičať sa dá od 350 až do 40 000 € a splácať úver je možné 1 až 8 rokov. Vybavenie, vedenie a aj predčasné splatenie pôžičky sú zadarmo bez poplatku a vo väčšine prípadov nie je treba ani potvrdenie o výške príjmu.

Prima Banka

Jednoduchá pôžička sa dá získať aj v Prima Banke, a to ako všeobecný spotrebný úver na čokoľvek. Ten je možné si požičať väčšinou jednoducho a rýchlo len na občiansky preukaz, a to od 1 000 do 15 000 €.

Doba splácania pôžičky je od 2 do 8 rokov a o úver môže požiadať klient nad 18 rokov či už je zamestnanec, živnostník alebo dôchodca. Pôžička je dostupná však len pre živnostníkov s dĺžkou podnikania nad 12 mesiacov.

Keďže nie je potrebné dokladovať účel použitia peňazí, možno si kúpiť tak nové ako aj staršie a ojazdené auto.

Nebankové autoúvery

Ak chce žiadateľ kúpiť auto na splátky a banka ho odmietla, môže sa obrátiť aj na nebankové spoločnosti, kde je pôžička na auto viac istá. Ak bude schválená, kúpi auto bez väčšieho problému. Takto nejako uvažuje ten, komu žiadosť o úver zamietla banka. Pravdou je, že to môže platiť, avšak aj nebankovky si už klientov dosť overujú.

Splátky sú totiž podobné a to sa týka aj úročenia a iných parametrov. Pôžička na auto si v tomto prípade tiež môže vyžadovať ručenie autom a porovnanie nebankoviek ukazuje, že úvery sú dosť podobné. Avšak, vzhľadom na vyššie úroky ich nemožno nazývať najvýhodnejšími pôžičkami.

Cetelem

Leasing síce nebanková spoločnosť Cetelem neponúka, ale spotrebné nebankové pôžičky na auto áno. Ak si človek chce kúpiť nové vozidlo, môže si požiadať o Cetelem pôžičku na nové auto už od 2 000 do 34 000 €, pri záujme o vyššiu sumu až do 50 000 € a so splatnosťou na 6 až 84 mesiacov.

Takéto podmienky platia aj pri záujme o motorku alebo štvorkolku. Na rozdiel od leasingu je možné získať auto na splátky aj bez akontácie a vlastnej finančnej hotovosti.

Za poskytnutie, správu, predčasné splatenie či mimoriadne splátky si spoločnosť neúčtuje poplatky a pôžička sa dá vybaviť aj bez ručenia a ručiteľa. Na ojazdené auto je možné získať podobný úver s dobou splatnosti na 6 až 84 mesiacov.

Home Credit

Auto na splátky je možné kúpiť aj cez nebankovú spoločnosť Home Credit. Tá ponúka účelový zaistený autoúver určený na kúpu ojazdeného automobilu, ktorý sa poskytuje už od 1 000 € alebo na výbavu a doplnky od 100 €.

Tento úver je možné získať so splatnosťou od 2 až do 7 rokov, pričom je určený tak pre fyzické osoby nepodnikateľov, ako aj pre právnické osoby, živnostníkov a SZČO.

Priama platba na mieste je už od 0 %, čiže ide o nákup auta na splátky bez akontácie a nutnosti mať vlastné finančné prostriedky.

Podľa splátkového kalendára môže byť výška splátok plne flexibilná a ako doplnkové služby sa poskytujú k úveru aj havarijné poistenie a povinné zmluvné poistenie.

Quatro

Nebanková spoločnosť Quatro ponúka prostredníctvom svojej služby Quatro Car autá na splátky za výhodných podmienok s možnosťou požiadať o úver aj prostredníctvom online formulára priamo na webe spoločnosti.

Prefinancovať je možné nové aj ojazdené auto, a to vo viac ako 450 bazároch priamo na mieste predaja. O úver na kúpu auta možno požiadať aj online. Výška úveru je od 600 do 5 000 € bez poplatkov za vybavenie a už do 24 hodín je možné mať peniaze na auto na účte v banke.

Čo sa týka akontácie, tá je voliteľná, pričom je možné zvoliť si medzi od 0 do 70 %. Doba splácania môže byť 18 až 96 mesiacov a financie je možné použiť aj na kúpu motorky, prívesného vozidla alebo karavánu.

PoskytovateľSuma odSuma doSplatnosť od (mesiacov)Splatnosť do (mesiacov)
SLSP300 €40 000 €1296
Tatra Banka500 €30 000 €1296
ČSOB600 €25 000 €1296
UniCredit650 €50 000 €1260
VÚB500 €50 000 €1396
Poštová banka300 €40 000 €1296
mBank 350 €40 000 €1296
Prima Banka 1 000 €15 000 €2496
Cetelem2 000 €50 000 €684
Home Credit100 €2484
Quatro600 €5 000 €1896
Prehľad a porovnanie bankových a nebankových úverov na auto

Výhody a nevýhody pôžičiek na auto

Požičať si peniaze na kúpu nového alebo ojazdeného auta je dnes veľmi jednoduché. Ponuka je skutočne široká, či už ide o leasing, alebo spotrebný úver. So širokou ponukou prichádza aj množstvo výhod.

  • Úver na kúpu auta môže byť ako klasická splátková a spotrebná pôžička na kúpu auta, alebo ako leasing auta. Podmienky sú v oboch prípadoch vyhovujúce pre väčšinu ľudí.
  • Výhodou je, že sa dá v banke, nebankovke alebo aj leasingovej spoločnosti vybaviť leasing alebo úver a pôžička na nové aj ojazdené auto, a to v širokej ponuke poskytovateľov.
  • Pre výpočet pôžičky na auto alebo pre autoúver slúži kalkulačka, ktorá je dostupná aj online, a tak je možné porovnanie z pohodlia domova, a následne sa dá najvýhodnejšia pôžička na auto dohodnúť či už cez internet, alebo priamo osobne.

Okrem výhod samozrejme prichádzajú aj nevýhody a riziká spojené s pôžičkami na auto. Na čo treba pred požiadaním o pôžičku myslieť?

  • Autopôžička bez registra je taká pôžička, ktorá umožňuje kúpiť auto bez overovania registrov, ale nanešťastie tieto pôžičky poskytuje len zopár nebankoviek.
  • Ak chce človek výhodnú pôžičku na auto, najlepšia a najlacnejšia pôžička je z banky, kde však nie je možné si požičať ľuďom s nízkou bonitou alebo s príliš nízkym príjmom.
  • Úver na ojazdené auto, či už ide o leasing (lízing) na ojazdené autá, alebo jazdené a ojazdené autá na splátky, má obvykle finančné obmedzenia a obmedzenia ohľadom veku či počtu kilometrov auta.

Aj napriek niekoľkým nevýhodám sa dá o autoúveroch stále hovoriť ako o veľmi výhodných pôžičkách. Vzhľadom na obrovskú ponuku je vždy možné vybrať si pre žiadateľa to, čo mu vzhľadom na jeho situáciu vyhovuje najviac.