Vývoj a aktuálna cena zlata – všetko, čo treba vedieť

cena zlata

Záhadné a vždy fascinujúce zlato – kov, ktorý sa bliští v snoch o bohatstve, ale aj v pokladniciach centrálnych bánk po celom svete. Jeho cena a význam sa nikdy neprestali meniť, a preto je stále stredobodom pozornosti pre ekonómov, investičných expertov a vášnivých zberateľov.

Odkryjeme tajomstvá, ktoré so zlatom súvisia a zhodnotíme, prečo je stále vnímané ako symbol bohatstva a istoty v dnešnom svete.

Cena zlata a jeho história

Zlato, s jeho chemickou značkou Au a protónovým číslom 79, je kov, ktorý už odveky vekov fascinuje ľudstvo svojou jedinečnou povahou. Jeho mäkkosť, ľahká tvarovateľnosť a nádherná žltá farba ho robia jedným z najvzácnejších kovov na svete. No čo ho robí ešte pozoruhodnejším, je jeho prirodzená odolnosť voči korózii.

Zlato je jedným z prvých kovov, ktoré ľudstvo objavilo. Prvé nálezy zlata sa datujú až do obdobia neolitu, pred približne 10 000 až 5 000 rokmi. Už vtedy sa zlato používalo na výrobu šperkov a iných ozdobných predmetov, čím začalo svoju cestu k symbolu bohatstva a krásy.

Zlato v staroveku a stredoveku

V antických civilizáciách, ako Grécko a Rím, zlato slúžilo ako forma meny a symbol bohatstva. V stredoveku bolo zlato dôležitým strategickým zdrojom na financovanie vojen a iných politických aktivít. To dokazuje, že zlato nie je len kovom, ale aj symbolom moci a prosperity.

Jedinečné vlastnosti zlata

V novoveku sa zlato stalo neoceniteľným v mnohých odvetviach. Jeho unikátne vlastnosti ho robia nenahraditeľným materiálom:

 • Vzácny kov: Zlato zostáva jedným z najvzácnejších kovov na našej planéte.
 • Odolnosť voči korózii: Je jediným kovom, ktorý odoláva korózii bez ďalších povrchových úprav.
 • Ľahko tvarovateľné: Zlato je mimoriadne flexibilné a umožňuje tvorbu komplexných foriem a vzorov.
 • Ľahké tavenie: Jeho nízka teplota tavenia uľahčuje spracovanie a formovanie.

Rôznorodé využitie

Zlato má svoje miesto v mnohých oblastiach vrátane:

 • Šperky: Jeho krása a odolnosť ho robia ideálnym pre výrobu šperkov.
 • Výroba mincí: Od staroveku po súčasnosť, zlaté mince sú symbolom bohatstva.
 • Investície: Stále sa považuje za bezpečnú investíciu a hodnota zlata reaguje na globálne ekonomické trendy. Populárnym spôsobom, ako investovať do zlata je využiť ETF na zlato.
 • Priemysel: Zlato sa používa v elektronike, zubných protézach, medicínskych implantátoch a ďalších technických aplikáciách.

Dnes je zlato oveľa viac než len kovom na výrobu šperkov. Stalo sa dôležitou surovinou v priemysle a samozrejme, predmetom investícií a obchodovania na medzinárodných trhoch.

Historický vývoj ceny zlata

Pri pohľade na historický vývoj ceny zlata, človek zistí, že jeho kurz neustále rastie. V roku 1792 bola cena zlata za uncu približne 19,39 USD a v roku 2016 dosiahla závratných 1 145,90 USD.

Zlato si počas storočí zachovalo svoju hodnotu a rovnako ako sa oceňovalo pred tritisíc rokmi, bude sa oceňovať aj v nasledujúcich rokoch. To isté sa však nedá povedať o eurách, dolároch, librách a iných menách, ktoré sa časom znehodnocujú.

Zlato bolo významným nástrojom výmeny a obchodu po celý stredovek a prvé obdobia novoveku. Bolo všadeprítomné vo forme mincí a šperkov a v Grécku či Ríme bolo považované za prejav bohatstva a prosperujúcej spoločnosti. V stredoveku dokonca zohrávalo strategickú úlohu, keď sa používalo na financovanie vojen a politických aktivít.

Napriek dočasnému nástupu striebra ako hlavnej meny, svet sa opäť vrátil k zlatu, ktoré si svoj status zachovalo až do 20. storočia. V roku 1971 sa zlato stalo menej významným ako globálna mena, keď sa zmenil bretonwoodský menový systém, ale na investičnom trhu si stále udržalo svoju hodnotu a pritiahlo pozornosť investorov.

Aktuálnu cenu zlata ovplyvňuje niekoľko faktorov. Najvýznamnejším z nich je výmenný kurz amerického dolára. Ak sa dolár znehodnocuje, cena zlata rastie a naopak.

Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje cenu zlata, je dopyt, najmä v situáciách, keď sú úrokové sadzby veľmi nízke a nie je výhodné držať peniaze v banke.

Inflácia, politické a hospodárske krízy a očakávanie poklesu produkcie zlata sú ďalšími faktormi, ktoré ovplyvňujú cenu zlata. Cena tohto drahého kovu môže kolísať, ale z dlhodobého hľadiska má jasný rastúci trend.

vývoj ceny zlata
Najdôležitejšími faktormi, ktoré ovplyvňujú vývoj ceny zlata na trhoch, sú kurz amerického dolára, úroveň inflácie a výška úrokových sadzieb.

Graf ceny zlata

Graf ceny zlata odhaľuje vývoj tohto drahého kovu na trhoch. Cena zlata sa od roku 2012 pohybuje v širokom rozpätí, čo predstavuje pre investorov a ekonómov značnú výzvu. Cena zlata dosiahla najvyššiu hodnotu 1 911,00 USD za trójsku uncu v roku 2011, teda v roku, keď zlato dosiahlo svoje historické maximum.

Naopak, v roku 2015 bola cena zlata minimálna a dosiahla 1049,10 USD za trójsku uncu. Táto cena bola historicky najnižšia a predstavovala výzvu pre tých, ktorí investovali do zlata.

Rok 2020 priniesol dramatický zvrat v cene zlata. V dôsledku pandémie COVID-19 cena zlata prudko vzrástla o viac ako 20 %. Investori hľadali v čase neistoty bezpečné investície a zlato sa stalo ich voľbou číslo jeden.

A čo priniesol rok 2023? Cena zlata sa blížila k hranici 1 800 USD za trójsku uncu, čo bolo odrazom niekoľkoročného stabilnejšieho vývoja. Vývoj ceny zlata v posledných rokoch pripomína, že trhy sú náchylné na výkyvy a že zlato zostáva jedným z najzaujímavejších investičných aktív s históriou plnou míľnikov.

graf cena zlata
Graf ceny zlata od roku 2012 vyjadrený v dolároch za jednu uncu.

Ako sa vypočíta cena zlata za gram/za uncu

Na výpočet poslúži nasledovný vzorec:


Cena zlata za gram = Cena zlata za uncu / 31,1034807


Cena zlata za uncu je cena zlata na svetovom trhu, ktorá sa vyjadruje v amerických dolároch. 31,1034807 je hmotnosť jednej trojskej unce (oz), čo je jednotka hmotnosti, ktorá sa používa na meranie drahých kovov.

Cenu zlata za uncu ovplyvňuje množstvo faktorov, vrátane:

 • Ekonomická situácia: V obdobích ekonomickej nestability je cena zlata zvyčajne vyššia, pretože zlato sa považuje za bezpečnú investíciu.
 • Inflácia: V obdobiach inflácie je cena zlata zvyčajne vyššia, pretože zlato si udržiava svoju hodnotu v čase, keď sa iné meny devalvujú.
 • Politická situácia: V obdobiach politickej nestability je cena zlata zvyčajne vyššia, pretože ľudia sa snažia ochrániť svoje úspory pred neistotou.
 • Dopyt a ponuka: Cena zlata je určená dopytom a ponukou na trhu. Ak je dopyt po zlate vyšší ako ponuka, cena zlata stúpa.

Okrem týchto faktorov môže cenu zlata ovplyvniť aj množstvo ďalších faktorov, ako napríklad:

 • Geopolitické udalosti: Veľké geopolitické udalosti, ako sú vojny alebo prírodné katastrofy, môžu viesť k zvýšeniu ceny zlata, pretože ľudia sa snažia ochrániť svoje úspory.
 • Technologický pokrok: Technologický pokrok v oblasti ťažby zlata môže viesť k zvýšeniu ponuky zlata na trhu, čo môže viesť k poklesu ceny zlata.
 • Spotrebiteľské návyky: Zmeny v spotrebiteľských návykoch, ako je napríklad zvýšená popularita zlatých šperkov, môžu viesť k zvýšeniu dopytu po zlate, čo môže viesť k zvýšeniu ceny zlata.

Cena zlata sa vyjadruje gramoch, ale často sa uvádza aj v kilogramoch. Na tento výpočet slúži jednoduchý vzorec: cena zlata za kilogram = Cena zlata za gram * 1 000.

Aktuálna cena zlata v eurách za gram

Ku dňu 12. októbra 2023, je cena zlata za gram 55,94 €. Cena zlata sa však rovnako ako cena platiny neustále mení, takže je dôležité si overiť aktuálnu cenu. Ak chce človek získať aktuálnu cenu zlata v inej mene, môže použiť online konvertor mien. Tu je niekoľko zdrojov, kde je možné nájsť aktuálnu cenu zlata:

 • Investing.com
 • Kitco.com
 • GoldPrice.org

Cena gramu zlata 585

Tento špecifický typ zlata má rýdzosť 58,5 %, čo znamená, že v každom grame zlata 585 je 58,5 % čistého zlata a 41,5 % iných kovov, ako je meď alebo striebro.

Dňa 12. októbra 2023 je cena zlata 585 za gram približne 55,94 €. Cena zlata 585 je tak neodmysliteľne spojená s aktuálnou cenou zlata na trhoch, no jej charakteristika ju odlišuje od čistejších variantov.

Čistota zlata sa definuje pomocou karátov. 1 karát predstavuje 1/24 obsahu zlata v zliatine. 100% zlato má 24 karátov. Častejšie sa však rýdzosť označuje v tisícinách, pričom 999/1000 označuje plnú rýdzosť.

Cena gramu zlata 585 sa zvyčajne pohybuje v rovnakom rozpätí ako cena zlata 24 karátového. Dôvodom je, že zlato 585 je stále vyrobené z čistého zlata, aj keď nie v takom vysokom percente. Cena môže byť ovplyvnená rovnakými faktormi ako cena zlata 24 karátového, ako sú ekonomická situácia, inflácia, politická situácia, dopyt a ponuka.

Výhody zlata 585Nevýhody zlata 585
Je to lacnejšia alternatíva k zlatu 24 karátového.Nie je to také čisté ako zlato 24 karátové
Je stále vyrobené z čistého zlata.Môže byť menej odolné voči poškrabaniu alebo poškodeniu.
Je odolné a má dlhú životnosť.
gram zlata 585 cena
Zlato 585 je populárnou voľbou pre výrobu šperkov. Je to dobrý kompromis medzi cenou a kvalitou.

Cena zlomkového zlata

Cena zlomkového zlata je cena zlata, ktoré je predávané v malých častiach, zvyčajne v gramoch alebo zlomkoch gramu. Zlomkové zlato je dostupné v rôznych formách, ako sú mince, tehly a prstene.

Táto cena sa vypočítava rovnako ako cena zlata v plnej veľkosti. Rozdiel je v tom, že zlomkové zlato sa zvyčajne predáva s tzv. prémiou za spracovanie a skladovanie. Táto prémia je zvyčajne nízka, ale môže sa zvýšiť v závislosti od ponuky a dopytu.

Ku dňu 12. októbra 2023, je cena zlomkového zlata na Slovensku nasledovná:

 • minca 1 gram zlata 585 = 55,94 EUR
 • tehla 1 gram zlata 585 = 55,94 EUR
 • prsteň 1 gram zlata 585 = 57,53 EUR

Zlomkové zlato je dobrou voľbou pre investorov, ktorí chcú investovať do zlata, ale nemajú dostatok prostriedkov na nákup zlata v plnej veľkosti. Je tiež dobrou voľbou pre investorov, ktorí chcú mať možnosť predať alebo vymeniť svoje zlato za hotovosť.

Výhody zlomkového zlataNevýhody zlomkového zlata
Dostupný spôsob investovania do zlata.Môže byť drahšie ako zlato v plnej veľkosti.
Je možné ho kúpiť v malých častiach, čo je vhodné pre investorov s obmedzeným rozpočtom.Je potrebné ho skladovať bezpečne, aby sa predišlo krádeži alebo poškodeniu.
ľahko sa predáva alebo vymení.

Cena investičného zlata

Ku dňu 12. októbra 2023 je cena investičného zlata nasledovná:

 • minca 1 gram zlata 999,9 = 53,34 €
 • tehlica 1 kg zlata 999,9 = 53 340,00 €

Investičné zlato je zlato, ktoré je určené na investovanie a nie na použitie v šperkoch alebo iných výrobkoch. Investičné zlato je zvyčajne dostupné v podobe mincí alebo tehličiek. Cena investičného zlata sa vypočítava rovnako ako cena zlomkového zlata. Rozdiel je v tom, že investičné zlato sa zvyčajne predáva bez prémie za spracovanie a skladovanie.

cena investičného zlata
Medzi výhody investičného zlata patrí to, že je to tradičná forma investície, je odolné voči inflácii a je ľahko obchodovateľné.

Tabuľka rozdielov medzi investičným a zlomkovým zlatom:

VlasnosťInvestičné zlatoZlomkové zlato
Cieľinvestíciainvestícia, šperky, iné výrobky
Rýdzosť999,9999,9, 995, 916, 750, 585
Formamince, tehličkymince, tehličky, prstene, reťaze, iné šperky
Prémiabez prémies prémiou za spracovanie a skladovanie
Cenaobvykle vyššiaobvykle nižšia
Dostupnosťobmedzenáväčšia
Skladovaniebezpečné miestobezpečné miesto
Predajľahkýľahký
Vhodné preinvestorov, ktorí chcú investovať do zlata ako do dlhodobej investícieinvestorov, ktorí chcú investovať do zlata, ale nemajú dostatok prostriedkov na nákup zlata v plnej veľkosti

Cena výkupu a predaja zlata

Rozdiel medzi cenou výkupu a predaja zlata sa nazýva spread. Spread sa zvyčajne pohybuje medzi 5 % a 10 %.

Zaujímavosti o cene výkupu a predaja zlata

 • Cena výkupu zlata sa zvyčajne znižuje, ak je cena zlata na burze vysoká. Dôvodom je to, že obchodníci s drahými kovmi majú viac zákazníkov, ktorí chcú predať zlato.
 • Cena predaja zlata sa zvyčajne zvyšuje, ak je cena zlata na burze vysoká. Dôvodom je to, že obchodníci s drahými kovmi majú viac zákazníkov, ktorí chcú kúpiť zlato.
 • Výkup a predaja zlata sa môže líšiť v závislosti od kvality zlata. Čím vyššia je rýdzosť zlata, tým vyššia je jeho cena.
 • Predaj a výkup zlata sa môžu líšiť v závislosti od formy zlata. Šperky sú zvyčajne drahšie ako investičné zlato.
 • Líšia sa aj v závislosti od obchodníka s drahými kovmi. Obchodníci s drahými kovmi zvyčajne ponúkajú rôzne ceny pre rovnaké zlato.

Obchodníci s drahými kovmi musia pokryť náklady na spracovanie zlata, ako aj na zisk. Takže cena výkupu zlata je nižšia ako cena predaja zlata.

predaj zlata cena
Pri výbere ponuky na výkup alebo predaj zlata je dôležité porovnať ceny od rôznych obchodníkov s drahými kovmi. Taktiež overiť si reputáciu obchodníka.

Cena zlata za gram v zlatníctve

Cenu zlata za gram v zlatníctve ovplyvňuje niekoľko dôležitých faktorov:

 • Rýdzosť zlata: vzácnosť zlata sa vyjadruje v karátoch. Čím vyšší je karát, tým vyššia je cena. Najčistejšou formou zlata je 24-karátové zlato s rýdzosťou 99,99 %. 18-karátové zlato má rýdzosť 75 % a 14-karátové zlato má rýdzosť 58,5 %.
 • Forma zlata: Cena zlata za gram v zlatníctve sa líši v závislosti od jeho formy. Šperky majú zvyčajne vyššiu hodnotu ako investičné zlato, pretože sa vyrábajú z menších kusov zlata a vyžadujú si vyššiu úroveň spracovania.
 • Dostupnosť zlata: Cena zlata za gram sa zvyšuje, ak je zlato menej dostupné. Obmedzená dostupnosť zvyšuje dopyt po zlate a tlačí ceny nahor.
 • Dodávateľ zlata: Cena sa môže líšiť v závislosti od dodávateľa zlata. Rôzni dodávatelia môžu ponúkať rôzne ceny za rovnaké zlato.
 • Konkurencia na trhu: Konkurencia na trhu tlačí ceny zlata nadol. Ak je na trhu veľa dodávateľov zlata, sú nútení ponúkať nižšie ceny, aby zostali konkurencieschopní.

Cena zlata v zlatníctve je zvyčajne rovnaká alebo o niečo vyššia ako cena zlata na burze. Je to spôsobené tým, že zlatníci musia pokryť náklady na spracovanie zlata, a zároveň dosiahnuť zisk.

Pri výbere zlatníka je dôležité zvážiť niekoľko faktorov vrátane ceny, kvality zlata, spracovania, záruky a povesti zlatníka.

Výkup zlata v záložni Breva: Cena za gram

Spoločnosť Breva predstavuje sieť značkových moderných záložní, ktoré sa zaoberajú predajom a výkupom zlata. Cena za gram zlata 585 v Breva sa ku dňu, 12. októbra 2023 pohybuje na úrovni 55,94 €. Cena za gram zlata 999,9 sa pohybuje na úrovni 53,34 €.

Breva ponúka výkup zlata v rôznych formách, vrátane šperkov, mincí, tehličiek a iných výrobkov. Pri výkupe zlata, Breva posudzuje kvalitu, jeho čistotu a hmotnosť. Cena za gram zlata pri výkupe sa určuje na základe aktuálnych trhových cien.

Vývoj cien zlata a stratégie pre výkup a predaj

Na záver je dôležité poznamenať, že cena zlata je dynamický jav, ktorý môže byť ovplyvnený mnohými faktormi. Či už sa človek zaoberá výkupom zlata, získaním najlepšej ponuky na 1 gram zlata, cenou zlata v eurách alebo predajom zlata, je veľmi dôležité sledovať aktuálne informácie a trhy.

Cena zlata môže byť veľmi volatilná a reagovať na ekonomické, politické a globálne udalosti. Preto je dôležité byť informovaný a pravidelne sledovať grafy a ceny zlata.

TOP brokeri a investičné platformy

xtb

Na 76 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

etoro

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.