Investičné zlato – čo to je, kde kúpiť a predať 2024

Väčšina ľudí sa s pojmom „investičné zlato“ už malo možnosť stretnúť. Mnohí investori ho veľmi radi zahŕňajú do svojho portfólia napríklad kvôli diverzifikácií, ochrane proti inflácií alebo devalvácií meny. Ale je investičné zlato pre každého investora výhodou? Ako sa vyvíja cena zlata a kde ho kúpiť a predať? Kedy je zlato najlepšie predávať a nakupovať? A na aké veci si treba dávať pozor pri investovaní do zlata?

V súvislosti so zlatom by sa malo viac skloňovať slovo sporenie než investovanie. Preto pojem investičné zlato nie je úplne najštastnejší. Zlato sa podobá viac sporeniu a ochrane pred neočakávanými udalosťami v ekonomike či už krajiny, tak aj celého sveta.

Ak sa niekto zamýšla nad tým, ako začať investovať do zlata, mal by brať do úvahy jeho špecifickosť. Zlato je veľmi špecifické, pretože v princípe je výhercom celoživotného tendru na peniaze. V súťaží peňazí je tento drahý kov najdlhšie používaným platidlom. Niekedy bolo používané ako platidlo, avšak aj dnes platí, že je vysoko likvidné.

Čo je investičné zlato

Investičné zlato sa od „klasického“ zlata líši formou. Takmer každý človek pozná pojem 24-karátové zlato, ktoré sa považuje za najviac rýdze. Avšak karáty sa ako jednotka rýdzosti používajú predovšetkých v šperkárstve.

Pokial ide o investičné zlato, do úvahy prichádzajú tisíciny, pričom naximum je 999,9 alebo 999,9/1000 a ide o najvyššiu možnú rýdzosť. Táto hodnota hovorí o tom, že z 1 000 gramov je 999,9 gramov zlata a len 0,1 gramu je iný kov.

Druhá jednotka hmotnosti investičného zlata je rovnako ako v prípade investičnej platiny tzv. Trójska unca, ktorá sa označuje skratkou oz. Táto unca váži 31,1 gramu drahého kovu. Vždy ide o prvok v najvyššej kvalite, teda o rýdze zlato.

Investičné zlato môže mať podobu zlatých zliatkov, medailí, tehál alebo zlatých platní. Každé jedno investičné zlato by malo mať príslušnú certifikáciu s nevyhnutnými údajmi ako sú logo rafinéra, údaj o hmotnosti, puncu a výrobné číslo.

Väčšina zliatkov je od 1 do 100 gramov a sú v podobe razených tehál zaliatych v obale vo veľkosti ako je bežná kreditná karta. Takýto produkt je ľahko prenosný a je možné ho bez problémov uložiť.

Obľúbené sú avšak aj zlaté investičné mince. Tie sú vydávané štátom kontrolovanou mincovňou a majú presnú váhu, rozmer a prevedenie.

Prečo investovať do zlata

Investovanie do zlata je jednou z najstarších a najbezpečnejších investícií, aby investor dosiahol zhodnotenie peňazí. Zlato sa vo všeobecnosti považuje za bezpečné útočisko a tradične sa používa ako zabezpečenie proti inflácii a volatilite trhu. Je to teda doposiaľ jeden z najlepších uchovávateľov hodnoty a vďaka diverzifikácií ide o rozumné investovanie.

Investičné zlato sa obchoduje v rôznych podobách a to vo forme mincí, tehál alebo šperkov, prípadne ho možno zaobstarať prostredníctvom burzy alebo certifikátov.

Zlato je vhodné aj z hľadiska likvidity a taktiež je možné ho označiť ako likvidné aktívum. To znamená, že sa dá rýchlo a ľahko premeniť na hotovosť. Výhodou je taktiež to, že zlato je aj hmotné aktívum, tým pádom ho investor môže uchovávať dlhodobo. Treba si avšak dávať pozor na falošné zlato. Preto pri nákupe fyzického zlata je vhodné dať skontrolovať jeho pravosť.

Investičné zlato môže mať rôzne podoby. Slúži ako poistná investícia pre zlé ekonomické scenáre vďaka jeho schopnosti udržiavať svoju hodnotu.

Zlaté mince a zlaté tehly

Najčastejšiu podobu naberá investičné zlato v podobe zlatých mincí alebo tehál. Mince sú zvyčajne razené vládami alebo súkromnými mincovňami, zatiaľ čo tehly sa zvyčajne skladajú z prútov alebo ingotov.

Zlaté investičné mince sú vo všeobecnosti obľúbenejšie ako zlaté tehly, pretože sa ľahšie skladujú a majú vyšší potenciál zhodnotenia v budúcnosti. Zlaté mince teda predstavujú lepšiu a dostupnejšiu voľbu pre investora. Zlaté mince spravidla vážia najviac jednu trójsku uncu a preto sú ľahko skladovateľné.

Zlaté tehly môžu byť výhodou pre investora, ktorý potrebuje uskladniť väčšie množstvo zlata. V praxi sa zlaté tehly najviac využívajú pri výrobe šperkov.

Cena zlata

Cena zlata je jednou z najdôležitejších veličín a odvíjajú sa podľa globálnej ekonomickej situácie. Zlato sa tradične považuje za bezpečné útočisko a jeho hodnota má tendenciu rásť, keď investori hľadajú ochranu pred rizikom. Ceny zlata poskytujú informáciu o tom, ako investori reagujú na globálne udalosti, a môžu sa použiť ako benchmark pre iné investície.

Ako pri predaji, tak aj pri kúpe by mal mať investor prehľad o cenách zlata. Túto cenu je jednoduché nájsť na rôznych investičných weboch. Zlato sa na trhoch správa zvyčajne inverzne voči akciám. Inými slovami to znamená, že ak ceny akcií prudko stúpajú, cena zlata klesá a naopak. Z tohoto dôvodu je zlato akousi poistkou pred zlými scenármi.

Najčastejšie je však cena zlata vyjadrená v Trójskych unciach. Označenie jednej Trójskej unci je „1oz“ a jedna Trójska unca je rovná 31,1034768 gramom. Zlato sa počíta v Trójskych unciach, pretože sa meria a váži na základe jeho relatívnej hustoty a hmotnosti. Unce sú teda najbežnejším meradlom hmotnosti zlata.

Investičné zlato je na burze veľmi volatilné, nakoľko ide o komoditu, ktorá reaguje na podmienky trhu a obchoduje sa s ňou vo veľkých objemoch. V malých obchodoch je však cena veľmi stála, pretože jednotliví kupujúci nakupujú menšie množstvá a nie sú ovplyvnení veľkými výkyvmi na trhu.

Cenu investičného zlata určujú trhové sily ponuky a dopytu. Investori, obchodníci s komoditami, centrálne banky a výrobcovia šperkov najviac ovplyvňujú cenu zlata tým, že ho kupujú alebo predávajú na voľnom trhu. Ceny investícií založených na zlate, ako sú fondy obchodované na burze a akcie zlata, sú založené na výkonnosti základného trhu so zlatom.

Kde kúpiť investičné zlato

Existuje niekoľko možností, ako si investor môže zaobstarať investičné zlato. Fyzické zlato si môže investor zakúpiť v kamenných predajniach so zlatom. Príkladom môže byť zlatníctvo, no taktiež aj niektoré banky ponúkajúce predaj zlata.

Na Slovensku je taktiež mnoho bánk, ktoré svojim klientom ponúkajú možnosť investovať do zlata. Či už v podobe mincí alebo tehličiek. Samozrejme, každý sa snaží nakúpiť najlacnejšie investičné zlato, avšak na to potrebuje poznať možnosti, kde kúpiť investičné zlato.

V dnešnej dobe taktiež nie je žiadnou výnimkou kúpa investičného zlata prostredníctvom internetových e-shopov. Častokrát majú mnohé webové stránky nižšie ceny ako banky či zlatníctva, no taktiež sa tu investor môže stretnúť s podvodníkmi buď s rýdzosťou alebo hmotnosťou zlata.

Ak investor nechce uchovávať svoje fyzické zlato v trezore, banke alebo v dome, existuje ďalšia možnosť. Tou možnosťou je investovanie na burze priamo alebo cez brokera. Existuje množstvo online brokerov, cez ktorých si investor vie zakúpiť zlato. Medzi najznámejšie patrí eToro, XTB, Axi a mnoho ďalších, napríklad česká firma Purple Trading, pričom recenzie Purple Trading sú medzi užívateľmi pozitívne.

Hľadáte spôsob diverzifikácie investícií a zvýšenia svojich príjmov? Na platforme eToro máte jedinečnú príležitosť investovať do rôznych aktív, vrátane komodít ako zlato, forexových párov a indexov. Začnite investovať ešte dnes a objavte svet príležitostí s eToro.

Začať investovať s eToro >

U 76 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Investor si ale môže vybrať ešte ďalší druh virtuálneho zlata, a to vo forme fondov ETF na zlato. Investičný zlatý ETF fond je typ fondu, ktorý sleduje cenu zlata a poskytuje investorom jednoduchý spôsob prístupu na trhy so zlatom. Tieto fondy sú kryté fyzickým zlatom držaným v truste a akcionári fondu vlastnia akcie zlata.

ETF umožňujú investorom získať expozíciu na trhu so zlatom bez toho, aby museli fyzicky dodať kov. Sú tiež pohodlným spôsobom, ako získať prístup na trh so zlatom bez toho, aby museli byť platené vysoké prémie spojené s nákupom a predajom fyzického zlata.

Kde zlato predať

Ak má investor fyzické zlato vo forme zlatých mincí alebo tehál, môže ich predať v kamenných obchodoch ako zlatníctvo alebo záložne. Tieto typy predaja sú zväčša pre predajcu nevýhodné. Dôvodom je značne podhodnotený kurz zlata predávaný takýmto spôsobom. Na druhú stranu je to najrýchlejší spôsob premeny zlata na peňažné prostriedky.

Prístupnejší spôsob predaja zlata je nájsť obchodníka so zlatom. V tomto prípade sa môže jednať o individuálneho predajcu, webovú stránku alebo spoločnosť zaoberajúcu sa kúpou a predajom zlata. Investor taktiež môže skúsiť predať investičné zlato bankám.

Predaj fyzického zlata môže byť niekedy pre investora problém, najmä ak nedokáže zohnať správneho kupcu. Pri predaji virtuálneho zlata je to podstatne jednoduchšie. Investor môže zlato predať prakticky kedykoľvek, avšak musí dbať na prípadné poplatky na jednotlivých burzách.

Na čo si dať pozor pri kúpe zlata

Investor pri kúpe investičného zlata by si mal učiť účel a dĺžku investovania do zlata. Taktiež by mal zvážiť formu, do akej bude investovať. Fyzické zlato je výhodou v situáciách, kedy investor nemá prístup na online burzy, napríklad pri prírodných katastrofách, vojnách a potrebuje svoju investíciu v podobe zlata premeniť na hotovosť.

Pri nákupe investičného zlata je dôležité zvážiť faktory ako sú aktuálna trhová cena zlata, kvalita zlata a skladovanie a bezpečnosť zlata. Je tiež dôležité skúmať a porovnávať rôznych predajcov, pre získanie najvýhodnejšej ponuky.

Pred nákupom by mal investor porozumieť všetkým poplatkom spojeným s nákupom. Takými poplatkami sú napríklad provízie, poplatky za skladovanie a náklady na dopravu. V neposlednom rade by mal zvážiť aj likviditu zlata, pretože niektoré zlaté produkty sa môžu predávať ťažšie ako iné.

Pri virtuálnom zlate by mal investor v prvom rade zvážiť poplatky brokera alebo burzy, na ktorej bude zlato obchodovať. Dôležitou vecou je taktiež daň z príjmu zo zlata. V prípade predaja ETF fondov podlieha zisk daňovej sadzbe z príjmov vo výške 19% alebo 25% a zdravotným odvodom vo výške 14%. Pokiaľ investor drží ETF viac ako rok, je oslobodený od dane aj odvodov.

Oplatí sa investovať do zlata?

Investičné zlato má jednoznačne mnoho výhod. Hlavnou je tá, že dokáže investorovi ochrániť určitú časť jeho úspor pred infláciou. Avšak z dlhodobého hľadiska sa centrálne banky snažia držať infláciu na úrovni 2 %, čo je aj cieľom európskej centrálnej banky (ECB).

Pri takejto miere inflácie bývajú podľa historických dát akciové trhy optimistické a keďže medzi zlatom a akciami platí inverzný vzťah (ak akcie rastú cena zlata klesá a naopak), zlato môže strácať hodnotu.

Preto investícia do zlata nemusí byť výhodná pre každého investora. Pre niektorých investorov to môže byť dobrá voľba, zatiaľ čo iní môžu radšej investovať do akcií, dlhopisov alebo iných finančných produktov, pri ktorých sa im môžu finančné prostriedky zhodnotiť viac, ako pri investovaní do zlata.

Avšak odporúča sa, aby určitá časť portfólia investora obsahovala nejakú formu zlata z dôvodu diverzifikácie. V konečnom dôsledku je na individuálnom investorovi aby sa rozhodol, kam investovať peniaze pre naplnenie jeho finančných cieľov.

TOP brokeri a investičné platformy

xtb

Na 76 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

etoro

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.