Pôžička pre podnikateľov

Pôžička pre podnikateľov je úver, ktorý je určený na podnikanie alebo pôžička, ktorá je dostupná aj pre fyzické či právnické osoby – podnikateľov.

V princípe je možné si vybrať buď medzi bankovými a nebankovými úverovými produktmi, pričom banková pôžička na podnikanie je najčastejšia pre väčšie firmy.

Nebankové pôžičky pre podnikateľov častejšie využívajú napríklad menší a strední podnikatelia, živnostníci a samostatne zárobkovo činné osoby – SZČO.

dsc_0023-230x230-2725465

Podnikateľské pôžičky a úvery ponúka v rámci svojho portfólia viacero bánk.

Môže ísť napríklad o úverové limity formou kontokorentu pre firmy a podnikateľov, alebo aj o klasické splátkové úvery napríklad na prevádzku alebo na investovanie do firmy a podniku.

Úvery pre začínajúcich podnikateľov sú už ťažšie získateľné a to najmä pre krátku podnikateľskú históriu, ale viacero bánk alebo nebankoviek ich môže požičať, ak má podnikateľ dostatočné ručenie alebo bonitného ručiteľa.

Výhodné pôžičky pre začínajúcich podnikateľov

Výhodný úver a pôžička pre začínajúcich podnikateľov sa dá získať z hľadiska úročenia jedine v banke, ale to len za podmienky, že buď mal podnikateľ alebo živnostník dostatočný príjem za posledné obdobie, alebo v prípade, ak má ručenie alebo ručiteľa.

Pokiaľ ste pracovali predtým tak, že Vám pravidelný príjem chodil na účet, môžete si požičať bežný úver pre fyzické osoby. Ak máte aj ručenie, napríklad buď ručenie majetkom alebo ručiteľom, môžete skúsiť aj podnikateľské pôžičky.

Viacero podnikateľov a živnostníkov hľadá aj produkt zvaný nenávratná pôžička pre začínajúcich podnikateľov. Ide o finančný príspevok, ktorý je súčasťou podpory od štátu a teda nie je to klasická komerčná pôžička.

Na začiatok podnikania sa ale dá získať aj podnikateľská pôžička od nebankových spoločností a to vtedy, ak máte ručiteľa alebo viete ručiť napríklad nehnuteľnosťou.

Vyžaduje sa však obvykle podnikanie aspoň 3 mesiace a tieto úvery majú oveľa vyšší úrok ako tie bankové.

pozicka-pre-podnikatelov-640x360-5026834

Nebankové pôžičky pre podnikateľov

Podnikatelia si môžu požičať veľmi dostupne viaceré nebankové úvery, ktorých najväčšia výhoda je najmä v jednoduchom a pomerne rýchlom vybavení s minimom dokladovania.

Naopak nevýhodou je pomerne vysoký úrok, ktorý predražuje celú pôžičku a tak sa na nebankové spoločnosti zameriavajú najmä tí podnikatelia a živnostníci, ktorých odmietli banky.

Na rozdiel od bánk ponúkajú nebankovky tieto úvery primárne pre živnostníkov a SZČO a nejde o klasické podnikateľské pôžičky.

Pohotovosť

Pôžičky pre živnostníkov a podnikateľov ponúka nebanková spoločnosť Pohotovosť ako špeciálny úver s daňovo uznateľnými nákladmi, ktoré sa dajú zahrnúť do účtovníctva a podnikania.

Živnostnícka pôžička, ako sa tento úver pre podnikateľov nazýva, je bezúčelový úver spotrebiteľského typu, kde nie je potrebné mať žiadne ručenie alebo ručiteľa na vybavenie a získanie, no je nutné vedieť dokladovať príjem a to na základe daňového priznania alebo iných dokumentov.

Obvykle sa tiež predkladá aj výpis z účtu za určité obdobie. Požičať sa dá od 99 €, horná hranica v prípade nového úveru je do 1.000 €, ale ak žiada o peniaze už dlhodobejší klient, je možné získať až 4.500 €.

Splatnosť pôžičky je od 2 do 12 mesiacov a o dá sa o ňu požiadať online, osobne cez pobočku zvanú Pôžičkáreň, ktorá sa nachádza vo viacerých mestách, alebo aj telefonicky.

V ideálnom prípade môže byť úver schválený do hodiny a peniaze tak máte k dispozícii v ten istý deň, ako ste o pôžičku požiadali.

Profi Credit

Nebankový úver na podnikanie ponúka aj Profi Credit a to ako online úver. Kalkulačka na webstránke dokáže veľmi rýchlo vypočítať jeho výhodnosť a orientačne aj splátku.

Nebanková spoločnosť ponúka dva druhy pôžičky a to buď Preklenovací úver so splatnosťou 3 až 18 mesiacov, alebo Profi úver, ktorý je aj pre začínajúcich podnikateľov a dá sa splácať 24 až 48 mesiacov.

Oba úvery sa poskytujú bezhotovostne na účet, ide o splátkové úvery a ručenie je zmenkou.

V prípade Preklenovacieho úveru treba podnikať minimálne 18 mesiacov a podnikateľ musí mať ročný hrubý príjem aspoň 10.000 €.

Profi úver je určený pre podnikateľov s hrubým ročným príjmom najmenej 5.000 €, pričom ak podnikateľ, ktorý žiada o úver, podniká menej ako 12 mesiacov, musí mať bonitného spoludlžníka.

Pôžičky je možné získať od 1.000 € až do 4.000 €, k úveru je možnosť predčasného splatenia alebo bezplatného odkladu dvoch splátok a vybavenie je tiež bez poplatku.

Pôžičky Plenkall

Pre fyzické osoby – živnostníkov ako aj pre právnické osoby je možné získať pôžičky a úvery aj cez Plenkall Money.

Ide o nebankové bezúčelové úvery, ktoré je možné použiť na hocičo, nevyžaduje sa pri ich získaní dokladovanie príjmu a neoverujú sa ani registre dlžníkov.

Nie je treba ani žiadne ručenie alebo netreba ručiteľa na vybavenie úveru, pričom o pôžičku je možné požiadať aj online a prístup ku každému klientovi vrátane zhodnotenia jeho možností je individuálny.

Pre živnostníkov, čiže podnikateľov – fyzické osoby, sa dajú vybaviť úvery od 250 € až po 15.000 € s rôznou splatnosťou na 6, 12, 18, 24, 36, 48 alebo 60 mesiacov, pričom čím väčší je úver, tým dlhšia môže byť lehota splatnosti.

Pre firmy, čiže podnikateľov – právnické osoby, je možné získať prevádzkové aj investičné pôžičky a úvery a to od 1.000 € na 6 mesiacov až po 60.000 € na 48 mesiacov.

Všetky úvery sú splátkového typu, čiže sa splácajú v pravidelných mesačných splátkach.

Úver4you

Ako pôžička pre podnikateľov sa dá získať aj rýchly nebankový úver zaistený nehnuteľnosťou, ktorý ponúka napríklad nebanková spoločnosť Úver4you.

Ak potrebujete peniaze s možnosťou vybavenia rýchlo do niekoľko dní a máte možnosť ručiť svojou nehnuteľnosťou alebo nehnuteľnosťou vo vlastníctve tretej osoby, je možné si požičať podnikateľský úver, ktorý je od 1.700 € až do 40.000 € a so splatnosťou na 1 až 10 rokov.

Na vybavenie úveru treba založiť nehnuteľnosť a mať trvalý príjem, ktorý je možné v prípade potreby preukázať a dokladovať, najčastejšie formou daňového priznania alebo výpisom z účtu.

Vybavenie nie je podmienené overovaním registrov, takže v tomto prípade sa dá získať aj podnikateľské pôžička bez registra a je tak možné vyriešiť aj individuálne komplikované situácie, napríklad ak má podnikateľ exekúciu alebo ak je na nehnuteľnosti záložné právo tretej osoby.

Banková ponuka úverov

Pôžičky na podnikanie sa dajú získať najmä v bankách a ide o klasické bankové úvery či už formou úverovej linky a úverového limitu alebo formou splátkového úveru.

Banky majú na rozdiel od nebankových subjektov prísnejšie podmienky a tak poskytujú úvery obvykle až podnikateľským subjektom s aspoň 12 mesačnou históriou pôsobenia na podnikateľskom trhu.

Nenávratná pôžička na podnikanie sa nedá vybaviť v bežnej komerčnej banke a tak tieto úvery nespadajú do takejto kategórie pôžičiek.

ČSOB

Podnikateľský úver pre malých podnikateľov a malé firmy, ale aj pre stredné a veľké firmy ponúka tiež ČSOB.

Podmienky úveru závisia od toho, akého je typu a pre koho je určený a na webstránke banky je aj online kalkulačka na predbežný a orientačný výpočet jednotlivých úverov.

Najviac sa využívajú finančné produkty pre malých a stredných podnikateľov, pričom ide najmä o kontokorentný úver s úverovým limitom, prípadne firemné kreditné karty alebo splátkové úvery.

Banka ponúka aj predschválený podnikateľský úver od 1.000 € až do 50.000 € a to aj bez predloženia finančných výkazov, pričom tento úver môže mať formu úverového limitu aj klasickej splátkovej pôžičky.

Malý investičný úver zas môže slúžiť bezúčelovo alebo na konkrétny účel a poskytuje sa od 4.000 € až do 500.000 € so splatnosťou na 1 až 15 rokov podľa typu zabezpečenia.

Menšie aj stredné firmy si tiež vedia cez banku vybaviť úvery s podporou Európskej únie a to buď Mikroúver do 25.000 € alebo Bežný úver do 165.000 €.

Slovenská sporiteľna – SLSP

Podnikateľský úver v SLSP je možné získať tak pre živnostníkov, pre slobodné povolania ako aj pre malé, stredné a veľké firmy.

Pre živnostníkov sa dá získať napríklad splátkový úver na prefinancovanie menších investícií alebo prevádzkových nákladov, kontokorentný úver formou povoleného debetu na podnikateľskom účte alebo špeciálne podnikateľské prečerpanie.

Ak ste začínajúca firma, banka má pre Vás tiež niektoré finančné a úverové produkty.

Ide buď o povolené prečerpanie s krytím zdrojov 24 hodín denne a 365 dní v roku, alebo o splátkový úver pre podnikateľov s obratom od 1 milióna €, ktorý je možné získať aj bez zabezpečenia majetkom.

Banka má úvery aj pre poľnohospodárov a to buď všeobecné podnikateľské alebo špeciálny preklenovací úver pre poľnohospodárov s výhodným úročením.

V SLSP sa dajú vybaviť aj úvery z úverovej linky EBRD alebo EI a tiež úvery zabezpečené zárukou zo Slovenskej záručnej a rozvojovej banky.

Tatra Banka

Podnikateľský úver na menšie aj väčšie potreby má tiež Tatra Banka. Ak potrebuje podnikateľ výhodný úrok a zároveň rýchle vybavenie, môže skúsiť Business úver Expres od 3.500 € až do 135.000 € a to vo forme kontokorentu alebo splátkového úveru na 1 až 4 rokov.

Zabezpečenie tohto úveru je dohodou o ručení. Ak chce podnikateľ vyššiu sumu a môže napríklad ručiť nehnuteľnosťou, je tu Business Hypo úver pre podnikateľov, ktorý má Tatra Banka v ponuke.

Priamo na webe je kalkulačka na predbežný a orientačný výpočet, ale požičať sa dá od 16.500 € do 200.000 € a ide o splátkový úver na 1 až 10 rokov. Individuálnou možnosťou pre menšie aj stredné firmy ale tiež živnostníkov je Business úver Variant, ktorý sa ale poskytuje len podnikateľom s 24 mesačnou existenciou činnosti.

Minimálna výška úveru je 100.000 €, maximálna až 1.000.000 € podľa bonity a finančných možností klienta a úver môže byť buď kontokorentný, alebo mať splátkovú formu so splatnosťou na 1 až 10 rokov.

VÚB

Podnikateľský úver na podnikanie sa dá získať aj vo Všeobecnej úverovej banke. Najčastejšie pre malé a stredné podnikateľské subjekty sa využívajú Profiúvery a Profihypoúver.

Do prvej skupiny patria bezúčelový úver od 3.000 € do 170.000 € na 1 až 5 rokov, podnikateľská úverová linka od 1.600 € do 35.000 € tiež so splatnosťou na 1 až 5 rokov, úver s finančným ručením na 1 až 8 rokov a s limitom od 1.600 € do 332.000 € alebo kontokorentný úver poskytovaný podľa bonity od niekoľko stoviek až po niekoľko desaťtisíc € na 6-12 mesiacov.

Na väčšie sumy sa dajú získať tzv. Profihypoúvery a to až do výšky 500.000 € a so splatnosťou až na 15 rokov.

Tieto úvery môžu byť účelové, bezúčelové a špeciálne účelové pre členov vybraných komôr, napríklad pre lekárov, zubných lekárov a iné profesie.

Najčastejšie sa tieto pôžičky poskytujú na investície do nehnuteľnosti. Okrem toho má banka v ponuke aj možnosť získať investičné úvery zo zdrojov EBRD, úvery EIB alebo preklenovacie úvery z fondov EÚ.

PoskytovateľSuma odSuma doSplatnosť odSplatnosť do
ČSOB10001650001 rok15 rokov
Tatra Banka350010000001 rok10 rokov
VÚB16005000001 rok15 rokov
Profi Credit100040003 mesiace48 mesiacov
Pohotovosť9945002 mesiace12 mesiacov
Plenkall250150006 mesiacov60 mesiacov
Úver4you1700400001 rok10 rokov

Výhody pôžičiek tohoto druhu

  • Výhodné pôžičky a úvery pre firmy sa dajú získať najmä v bankách, kde je veľká ponuka rôznych krátkodobých, strednodobých aj dlhodobých úverov
  • Bankové aj nebankové úvery na podnikanie, pre firmy a pre podnikateľov sa môžu poskytovať aj bez podnikateľského plánu a bezúčelovo, čo znamená menej administratívy a starostí
  • Podnikateľský úver pre začínajúcich podnikateľov je možné získať za určitých podmienok v banke aj nebankovke a tak sa dajú získať peniaze aj na začiatok podnikania

Nevýhody pôžičiek tohoto druhu

  • V prípade bankových pôžičiek je nevýhodou to, že banka si žiadateľa o úver riadne preverí a má náročné podmienky na jeho bonitu, zisk a tiež finančnú minulosť
  • Pôžička a úver na začatie podnikania sa dá získať iba v prípade dostatočného ručenia, ručiteľa alebo ak má žiadateľ dobrú bonitu na základe predošlých príjmov
  • Nenávratné pôžičky pre podnikateľov je možné získať iba za určitých podmienok a nejde o klasické komerčné úvery, ktoré by boli široko dostupné pre každého