Máte hypotéku? Neplatíte za ňu veľa?

Na vlastné bývanie má v dnešnej dobe v hotovosti málokto. To znamená, že väčšina z nás rieši otázku bývania hypotekárnym úverom. Viete ale, že splátky hypotéky môžu po určitom čase klesnúť? Pravda ale je, že sa o to musíte postarať sami!

Ak si plánujete zobrať hypotekárny úver, uzavriete zmluvu s bankou. V tejto zmluve je okrem iného stanovené aj to, aký vysoký úrok budete banke splácať a na ako dlho máte tento úrok fixovaný. Väčšinou to býva päť rokov, ale záleží od konkrétnych podmienkach jednotlivých žiadateľov.

Po tejto dobe by sa vám po správnosti mala banka ozvať a ponúknuť vám nové podmienky. Bohužiaľ, to sa nestáva vždy a pokiaľ sa vám banka aj ozve, tak je to často na poslednú chvíľu a vy nemáte veľa priestoru na vyjednanie lepších podmienok.

Preto vám radíme – jednajte aktívne! Pozrite sa do zmluvy, na aké dlhé obdobie máte fixáciu dohodnutú a tri mesiace pre jej ukončením začnite jednať.

bank-note-209104_640-8967148

Dohodnite si stretnutie s bankárom a spýtajte sa ho, čo by vám banka mohla ponúknuť. Podmienky, na ktoré sa lovia noví klienti, sú totiž vždy výhodnejšie ako tie, ktoré banka pred niekoľkými rokmi ponúkla vám.

Čo všetko môžete zmeniť?

To hlavné, čo môžete zmeniť, je výška úroku. Tá by sa, pochopiteľne, mala posúvať smerom dole, pretože úroky v čase klesajú. Ak sa vám podarí dohodnúť si nižší úrok, klesne i výška mesačnej splátky.

Okrem toho si môžete zjednať aj dlhšiu dobu splácania. V takom prípade váš úrok síce narastie, ale splátku klesnú, pretože sa rozložia na dlhšie obdobie.

Hypotéku za vás môže doplatiť aj iná banka

Ak vám vaša doterajšia banka neponúkne nič, čo by vás zaujalo, môžete sa rozhliadnuť inde a popýtať sa v iných bankách, čo by vám ponúkli, ak by vás chceli pretiahnuť na svoju stranu.

Po skončení fixačného obdobia môžete totiž hypotéku doplatiť vy, ale pokojne to za vás môže spraviť aj iná banka a dohodnúť si s vami nové podmienky. Tomuto postupu sa hovorí refinancovanie hypotéky.

Môžete sa obrátiť na niekoľko peňažných ústavov a predstaviť im svoju situáciu. Banka potom väčšinou vypracuje návrh novej zmluvy, ktorú si dobre preštudujte a zvážte, či na tom budete lepšie. Ak áno, začnite jednať.

Na čo by ste si mali dať pozor

Úverové podmienky v novej banke môžu na prvý pohľad vyzerať lákavo, ale aj napriek tomu existuje niekoľko skutočností, ktoré by ste mali vziať do úvahy a ktoré môžu zmenu banky predražiť. Banky totiž od vás môžu chcieť, aby ste znovu nechali spraviť odhad nehnuteľnosti, čo vás môže vyjsť aj na 1 000 eur.

V niektorých prípadoch je tiež potrebné znovu zaplatiť poplatok za zariadenie úveru alebo si vybaviť životné poistenie, ktoré je drahšie ako pôvodné. Na všetky tieto podmienky sa dopredu do detailov popýtajte a všetko si dobre prepočítajte.