Parapety sú viac dôležité ako by sa vám mohlo zdať

Pri výmene okien by ste mali vymeniť aj parapety. Nie nie je to kvôli tomu, žeby výrobcovia okien chceli z vás vytiahnuť viac peňazí. Je to kvôli tomu, že parapety sú dôležitou súčasťou okien ako celku, ktorý vám ma zabezpečiť teplo a úsporu nákladov.

Pri výbere parapetov by ste mali sledovať parametre ako je funkčnosť, kvalita a dizajn. Práve o nich si povieme v dnešnom článku.

Funkčnosť

Tento parameter sa týka hlavne vonkajších parapetov, nakoľko sú nesmierne dôležité. Ich úlohou je totiž odvádzať preč stekajúcu vodu z okien, zabrániť jej preniknutiu do stien a zároveň zamedziť prieniku vzduchu.

Je preto nesmierne dôležité vybrať správny parapet, ale aj ho správne osadiť s určitým spádom, aby voda stekala a nie naopak.

Kvalita

Čo sa týka kvality, tak v prípade vnútorných parapetov to je v zásade jedno. Ale v prípade vonkajších parapetov už na kvalite záleží, keďže sú nonstop vystavované rôznym rozmarom počasia, od slnečných lúčov, cez dážď a sneh, až po kruté mrazy.

V prípade nekvalitných parapetov hrozí, že začnú meniť tvar, krútiť sa a deformovať. Výsledkom bude prienik vody do steny a následné problémy.

Dizajn

Aj keď každý, kto počuje slovo parapet si predstaví okamžite biely parapet, vedzte, že tomu tak vôbec byť nemusí a čo sa týka dizajnu, farieb a dekorov, tak sa môžete do sýtosti vyblázniť pri výbere vnútorných ako aj vonkajších parapetov.

Je len na vás či zladíte vonkajší parapet s fasádou alebo naopak ho dáte do kontrastu. Je len na vás či zladíte vnútorný parapet s farbou stien izby, kobercom alebo nábytkom. V tomto smere sa medze nekladú.

Bonus

Ako bonus navyše získate vďaka vnútorným parapetom „úložný“ priestor na kvety, vázy, rámčeky s fotka,i, stolné lampy a mnohé ďalšie dekoratívne predmety, ktorými skrášlite celkový vzhľad danej izby.

Dôležitosť parapetov a ich výberu neradno podceňovať, pretože sa vám to môže vypomstiť hneď pri najbližšej zime.