Pôžička pre mladých

Mladí ľudia dnes majú pomerne bohaté možnosti, ako získať peniaze na kúpu či výstavbu vlastného bývania. Hypotéky pre mladých či úvery na bývanie ponúka množstvo bánk.

Mladým ľuďom pomáha aj štát, ktorý poskytuje daňový bonus. Pri splnení štátom stanovených podmienok sa môže mladým ľuďom z pôžičky vrátiť až polovica úrokov, teda max. 400 eur za rok.

Daňový bonus si treba uplatniť v daňovom priznaní.

Pôžička pre mladých

Pôžička pre mladých je úver, ktorý je buď primárne určený pre mladých, alebo je dostupný aj pre mladých ľudí. Takto sa dá získať hypotéka pre mladých, ktorá má pre porovnanie s inými hypotekárnymi úvermi lepšie podmienky, ale napríklad aj mladomanželská pôžička, prípadne bezúčelový úver pre mladých na čokoľvek.

Pre študentov je najvýhodnejšia pôžička formou študentského úveru pre mladých, prípadne banky majú pre nich aj kontokorent, ktorý je naviazaný na účet pre mladých v banke.

Veľmi často sa v rámci preferovaných úverov objavuje napríklad pôžička pre mladomanželov alebo pôžička na bývanie pre mladých od 18 do 35 rokov.

V oboch prípadoch ide o úvery špeciálne určené pre určitú skupinu ľudí, ktoré majú výhodnejšie finančné, nefinančné a úrokové podmienky oproti konkurenčným úverovým produktom.

Mladí ľudia si môžu požičať aj z nebankových spoločností, a to tak krátkodobé pôžičky do 24 hodín, ako aj väčšie spotrebiteľské úvery na čokoľvek.

Aby mal mladý človek nárok na pôžičku, musí spĺňať určité kritériá. Potrebuje:

 • platný doklad totožnosti, ako je cestovný pas alebo občiansky preukaz
 • pravidelný príjem
 • mať dobrú úverovú históriu
 • trvalý pobyt na Slovensku

Pôžičku možno použiť na rôzne účely vrátane kúpy auta, nábytku alebo elektroniky, zaplatenie vzdelávania alebo školenia, prípadne na vylepšenie alebo opravu domácnosti.

Splácanie úveru musí prebiehať v pravidelných splátkach počas dohodnutého obdobia. Nedodržanie splátok môže mať za následok dodatočné poplatky alebo sankcie.

Nebankové pôžičky pre mladých

V nebankových subjektoch je možné získať pre mladých nad 18 rokov s dostatočným príjmom všetky možné druhy úverov.

V ponuke sú pôžičky na kratšiu dobu a menšiu sumu, ako sú SMS či online úvery. Môže ísť aj o o spotrebiteľský úver, ktorý sa dá získať bezúčelovo, ale napríklad aj úver na bývanie alebo refinancovanie starých dlhov.

V prípade nebankových úverov je možné získať u niektorých poskytovateľov aj zvýhodnené pôžičky pre manželov s lepšími podmienkami a limitmi ako pre jednotlivcov.

Bankové úvery pre mladých

Čo sa týka bankových úverov, v ponuke sú úvery spotrebného charakteru a napríklad aj hypoúvery.

Bežná spotrebná pôžička sa môže poskytovať napríklad zvýhodnene pre študentov a vysokoškolákov, ale takýto úver je len v niektorých bankách. Klasické spotrebné úvery sú dostupné v každej banke a napríklad pre mladých manželov aj za lepších podmienok.

Hypotéka pre mladých so štátnym príspevkom má zas prísnejšie podmienky, ale každá online kalkulačka ukáže, že ide o najvýhodnejší úver s najlepším úročením na trhu.

Študentská pôžička od štátu

Veľmi výhodným úverom pre mladých je aj študentská pôžička. Tá je určená pre študentov vysokej školy na Slovensku a na tento účel ju poskytuje Fond na podporu vzdelávania.

Úvery sa poskytujú študentom denného aj externého štúdia na I., II. aj III. stupni vysokej školy, čiže ide o bakalárske, magisterské (inžinierske) alebo aj o doktorandské štúdium. Požičať sa dá bezúčelovo na čokoľvek, ale na vybavenie musia mať žiadatelia ručiteľa.

Ten musí doložiť príjem a to, že bude v prípade potreby môcť úver splatiť za študenta. Bez ručiteľa môžu študentskú pôžičku získať len žiadatelia v hmotnej núdzi.

Výška študentskej pôžičky môže byť od 1000 eur do maximálne 5000 eur. Splatiť ich treba do 5 až 10 rokov od ukončenia štúdia.

Tieto limity platia pre jeden školský rok.

O študentské pôžičky z Fondu na podporu vzdelávania možno žiadať do 31. septembra v aktuálnom školskom roku. Úrok určuje priamo fond a býva spravidla nižší ako úroky v bankách či u nebankových poskytovateľov.

Výhodou je, že študentské pôžičky stačí začať splácať až po ukončení štúdia, dovtedy sa ani neúročia.

Výhodné pôžičky a zvýhodnené úvery pre mladých – porovnanie a poskytovatelia

Či už ide o úver na bývanie pre mladých, alebo bezúčelové pôžičky na čokoľvek, je dôležité vždy porovnanie všetkých dostupných možností a poskytovateľov.

Napríklad ak mladí ľudia hľadajú najvýhodnejší hypotekárny úver je dobré porovnať si vo viacerých bankách aké majú hypotéky pre mladých podmienky. Podobne je to aj v prípade, ak ide o bezúčelové a krátkodobé pôžičky z nebankových spoločností.

ČSOB hypotéka

ČSOB banka v minulosti ponúkala hypotéku pre mladých na rekonštrukciu a bývanie. Predaj týchto produktov však banka v lete 2022 ukončila. V ponuke má ČSOB už len klasické hypotekárne úvery.

Aj naďalej sú ponúkané klasické ČSOB pôžičky a úver na bývanie, ku ktorému majú mladí ľudia možnosť uplatniť si daňový bonus.

Ide o benefit od štátu, na ktorý majú nárok mladí ľudia do 35 rokov a môžu tak získať v daňovom priznaní až polovicu zaplatených úrokov zo splátok naspäť. Vrátiť sa im tak môže maximálne 400 eur za rok.

Ponuka ČSOB hypotéky pri úvere na bývanie:

 • hypotekárny úver sa poskytuje maximálne na 30 rokov
 • fixácia na 1, 3, 4, 5, 10, 15, 20 rokov
 • výška poplatku za spracovanie úveru 250 eur
 • daňový bonus na 50 percent zo zaplatených úrokov

Výšky splátok si môžu žiadatelia vypočítať v hypokalkulačke dostupnej na webe ČSOB.

VÚB hypotéka

Pôžičku alebo hypotéku pre mladých možno získať aj vo Všeobecnej úverovej banke (VÚB).

Pre mladých nad 18 rokov je možné získať všetky bezúčelové aj účelové úvery, ktoré banka ponúka, čiže napríklad pôžičku na čokoľvek od 500 eur do 35 000 eur so splatnosťou od 13 do 96 mesiacov. Pôžičky možno vybaviť jednoducho online a bez dokladovania účelu.

VÚB ponúka aj hypotéky pre mladých či úver na bývanie. Hypotéka pre mladých sa od bežného hypotekárneho úveru veľmi nelíši. Podobné podmienky má aj úver na bývanie.

Hypotéka pre mladých je určená pre ľudí od 18 do 35 rokov a možno pri nej získať daňový bonus, teda možnosť vrátenia až polovice úrokov z pôžičky. Daňový bonus si možno uplatniť v daňovom priznaní.

Mladí ľudia tak môžu získať ročne naspäť až 400 eur, bonus si možno nárokovať po dobu 5 rokov. Nárok na štátny bonus majú žiadatelia o hypotéku pre mladých pri kúpe bytu alebo domu, či pri výstavbe alebo dostavbe nehnuteľnosti, ako aj pri jej rekonštrukcii.

Dĺžka splácania je od 5 do 30 rokov. Výšku splátok si možno vypočítať aj pri hypotéke pre mladých v kalkulačke, ktorá je dostupná na webe banky.

UniCredit Bank hypotéka

Pôžička pre mladých je k dispozícii aj v UniCredit Bank. Banka ponúka napríklad Presto úver na lepší domov, vďaka ktorému môže žiadateľ získať 50 eur za každých celých 5 000 eur Presto úveru.

Táto UniCredit hypotéka ponúka aj 50 000 eur bez nutnosti zabezpečenia nehnuteľnosti. Na preukázanie účelu má žiadateľ 6 mesiacov.

Parametre Presto úveru od UniCredit Bank:

 • výška pôžičky od 650 do 50 000 eur
 • splatnosť maximálne 8 rokov
 • úroková sadzba je garantovanú po celú dobu splácania
 • na preukázanie účelu pôžičky má žiadateľ až 6 mesiacov

Pri Presto úvere nemá banka stanovenú hornú vekovú hranicu, získať ho môžu ľudia od 18 rokov s trvalým alebo dlhodobým pobytom v Slovenskej republike a s pravidelným mesačným príjmom od 280 eur.

Presto úver možno využiť tzv. „zelené“ projekty, napríklad na modernizáciu bytov a domov energeticky úspornými riešeniami, napríklad na výstavbu domov s nízkou energetickou náročnosťou či na inštaláciu domácich solárnych panelov.

Tento typ UniCredit hypotéky možno získať aj na rekonštrukciu nehnuteľnosti, kúpu vybavenia bytu či domu ale aj na kúpu chaty, garáže či iného nebytového objektu.

Slovenská sporiteľňa hypotéka

Slovenská sporiteľňa má vo svojej ponuke tiež hypotéku pre mladých. Mladí ľudia môžu s týmto produktom získať úver na bývanie s možnosťou daňového bonusu.

V podstate ide o benefit od štátu a mladí ľudia môžu získať 400 eurový daňový bonus, ktorý si môžu uplatniť v daňovom priznaní za ukončený kalendárny rok. O získaní daňového bonusu rozhoduje ročný hrubý príjem žiadateľov a treba si nárok na bonus uplatniť v daňovom priznaní.

K získaniu daňového bonusu cez SLSP treba:

 • mať v banke uzatvorenú zmluvu o úvere na bývanie
 • vek od 18 do 35 rokov
 • výška príjmu do zákonom stanovenej výšky
 • nehnuteľnosť musí byť na Slovensku a musí byť určená na bývanie
 • daňový bonus si možno uplatniť za ukončený kalendárny rok vo výške 50 percent úrokov zaplatených za kalendárny rok; mladí tak môžu získať max. 400 eur ročne počas 5 rokov po prvom čerpaní úveru
 • výška úveru s nárokom na daňový bonus je max. 50 000 eur

Banka skúma aj príjem klienta, ktorý v prípade zvýhodnenej hypotéky s podporou od štátu pre jednotlivca nesmie byť nad 1,3 násobku priemernej mzdy, pri dvojici spolu nesmie prekročiť 2,6 násobok. Pri úveroch za minulý rok ide o priemernú mesačnú mzdu na jedného žiadateľa vo výške 1 574 eur.

Slovenská sporiteľňa má účet aj pre študentov. Určený je pre mladých ľudí od 18 do 26 rokov. K poskytnutiu pôžičky treba spolu s občianskym preukazom predložiť aj potvrdenie o návšteve školy a zároveň mať osobu s pravidelným príjmom, ktorá bude úver so študentom splácať.

SLSP študentom ponúka bezúčelový úver od 300 do 40 000 eur so splatnosťou od 1 do 8 rokov.

Nebankové a iné druhy pôžičiek pre mladých

Hypotekárny úver či úver na bývanie sa síce v nebankových spoločnostiach vybaviť nedajú, avšak aj tu sú v ponuke rôzne pôžičky pre mladých.

Zvyčajne ide o krátkodobé pôžičky s nízkymi sumami a krátkou dobou splatnosti, avšak s jednoduchšími podmienkami získania pôžičky. Spravidla však majú vyššiu úrokovú sadzbu ako sú úroky v bankách.

Alternatívou k bankovým a nebankovým produktom môžu byť aj pôžičky pre mladých, resp. pre vysokoškolských študentov a pedagogických zamestnancov do 35 rokov od Fondu na podporu vzdelávania. Avšak tieto pôžičky môžu získať iba študenti alebo pedagogickí zamestnanci univerzít.

PoskytovateľSuma odSuma doSplatnosť odSplatnosť do
Pôžičkomat50 €500 €5 dní31 dní
Quatro600 €10 000 €1 rok10 rokov
Študentská pôžička z FnPV1000 e5 000 €5 rokov10 rokov
Pôžičky pre mladých

Ako už bolo vyššie spomenuté, na nové bývanie mladí pôžičku v inej ako bankovej inštitúcii nezískajú. Avšak krátkodobé pôžičky či malé spotrebné úvery, pri ktorých nie je nutné dokladovať účel ich použitia, môžu získať napríklad v nebankových spoločnostiach.

Pre študentov a pedagógov vysokých škôl má úverový program štát, mladí ľudia si tak môžu zafinancovať svoje vzdelanie. Avšak študentské pôžičky z Fondu na podporu vzdelávania nemajú nič spoločné s bankovými či nebankovými produktmi, ide o pôžičku pre mladých ľudí, ktorí študujú alebo učia na vysokej škole a musia spĺňať štátnou inštitúciou stanovené pravidlá.

Výhody a nevýhody pôžičky pre mladých

Aj pôžičky a hypotéky pre mladých majú svoje výhody a nevýhody, ktoré treba poznať a zvážiť pred uzatvorením akejkoľvek zmluvy.

Výhody:

 • Najvýhodnejšie pôžičky a úvery pre mladých z hľadiska úroku možno získať na bývanie a zvýhodnené sú pôžičky pre mladých do 35 rokov.
 • Úver na byt alebo dom ale aj stavebný úver pre mladých vo forme hypotéky ponúkajú banky za veľmi výhodných podmienok a s úrokom aj pod 2 % ročne.
 • V ponuke je veľké množstvo spotrebných aj iných typov úverov, napríklad aj bez dokladovania príjmu alebo ako pôžička na 10 000 € alebo aj viac bez registra.

Nevýhody:

 • Pri hypotéke aj s podporou štátu sú podmienky na hypotekárny úver pre mladých pomerne prísne, a to najmä ohľadom výšky príjmu a ručenia.
 • Hypotéky pre mladých sú v porovnaní s inými výhodnejšie, ale je treba založiť nehnuteľnosť, čo môže byť problém najmä pre tých, čo žiadnu nemajú.
 • Kto si chce požičať spotrebný úver pre mladých z banky, musí mať v poriadku nielen bonitu, ale aj finančnú minulosť, naopak v nebankových spoločnostiach to nie je vždy podmienka, ale sú tam vyššie úrokové sadzby ako úroky v bankách.

Možností hypoték pre mladých je na trhu dosť, stačí si len vybrať. Aj tu však platí známe heslo, že treba dvakrát merať a raz rezať. Ak mladí ľudia hľadajú napríklad najvýhodnejší hypotekárny úver, je dobré porovnať si vo viacerých bankách, aké majú hypotéky pre mladých podmienky.