Pôžička pre mladých

Pôžička pre mladých je úver, ktorý je buď primárne určený pre mladých alebo je dostupný aj pre mladých ľudí.

Takto sa dá získať hypotekárny úver pre mladých, ktorý má pre porovnanie s inými hypotékami lepšie podmienky, ale napríklad aj mladomanželská pôžička, prípadne bezúčelový úver pre mladých na čokoľvek.

Pre študentov je najvýhodnejšia pôžička formou študentského úveru pre mladých, prípadne banky majú pre nich aj kontokorent, ktorý je naviazaný na účet pre mladých v banke.

Veľmi často sa v rámci preferovaných úverov objavuje napríklad pôžička pre mladomanželov alebo pôžička na bývanie pre mladých do 35 rokov.

V oboch prípadoch ide o úvery špeciálne určené pre určitú skupinu ľudí, ktoré majú výhodnejšie finančné, nefinančné a úrokové podmienky oproti konkurenčným úverovým produktom.

Na druhú stranu, mladí ľudia si môžu požičať aj z nebankoviek a to tak krátkodobé pôžičky do 24 hodín, ako aj väčšie spotrebiteľské úvery na čokoľvek.

Nebankové pôžičky pre mladých

V nebankových subjektoch je možné získať pre mladých nad 18 rokov s dostatočným príjmom všetky možné druhy úverov.

Či už ide o pôžičku na kratšiu dobu a menšiu sumu, ako sú SMS alebo online úvery, alebo o spotrebiteľský úver, ktorý sa dá získať bezúčelovo, ale napríklad aj na bývanie alebo refinancovanie starých dlhov.

V prípade nebankových úverov je možné získať u niektorých poskytovateľov aj zvýhodnené pôžičky pre manželov s lepšími podmienkami a limitmi ako pre jednotlivcov.

Bankové úvery pre mladých

Čo sa týka bankových úverov, v ponuke sú úvery spotrebného charakteru ale napríklad aj hypoúvery.

Bežná spotrebná pôžička sa môže poskytovať napríklad zvýhodnene pre študentov a vysokoškolákov, ale takýto úver je len v niektorých bankách. Klasické spotrebné úvery sú dostupné v každej banke a napríklad pre mladých manželov aj za lepších podmienok.

Hypotekárna pôžička pre mladých so štátnym príspevkom má zas prísnejšie podmienky, ale každá online kalkulačka ukáže, že ide o najvýhodnejší úver s najlepším úročením na trhu.

Študentská pôžička od štátu

Veľmi výhodným úverom pre mladých je aj študentská pôžička. Tá je určená pre študentov vysokej školy a na tento účel ju poskytuje Fond na podporu vzdelávania, čo je nasledovník pre Študentský pôžičkový fond.

Úvery sa poskytujú študentom denného aj externého štúdia na I., II. aj III. stupni vysokej školy, čiže ide o bakalárske, magisterské (inžinierske) alebo aj o doktorandské štúdium. Požičať sa dá bezúčelovo na čokoľvek, ale na vybavenie musia mať žiadatelia ručiteľa.

Ten musí doložiť príjem a to, že bude v prípade potreby môcť úver splatiť za študenta. Čo sa týka možností požičať sa dá od 500 € do 2.500 € pre študentov na I. alebo II. stupni, do 5.000 € pre študentov na III. stupni štúdia.

Tieto limity platia pre jeden školský rok.

Čo sa týka splatnosti, tieto študentské pôžičky od FnPV majú lehotu splácania na 5 až 10 rokov a žiadať je o ne možné do 31.10. v aktuálnom školskom roku. Úrok určuje priamo fond a je vždy nižší ako klasické komerčné úrokové sadzby pri podobnom úvere.

Výhodné pôžičky a zvýhodnené úvery pre mladých – porovnanie a poskytovatelia

Či už ide o úver na bývanie pre mladých alebo bezúčelové pôžičky na čokoľvek, je dôležité vždy porovnanie všetkých dostupných možností a poskytovateľov.

Ak teda napríklad chcete nájsť najvýhodnejší hypotekárny úver pre mladých, musíte zisťovať podmienky vo viacerých bankách. Podobne je to aj v prípade, ak ide o bezúčelové a krátkodobé pôžičky z nebankových spoločností.

Vďaka širokej škále úverov je možné nájsť naozaj úver na čokoľvek a na mieru pre každého.

Ferratum Bank

Pre mladých sú dostupné z nebankových úverov aj menšie SMS a online pôžičky na kratšiu dobu. Tie sa hodia napríklad pred výplatou alebo na nečakané menšie výdaje, napríklad ak ide o úvery na pár dní a menšie sumy.

Takéto pôžičky napríklad aj cez SMS poskytuje nebanková spoločnosť Ferratum Bank a ide o úvery od 30 do 350 €, ktoré majú dobu splatnosti na 7 až 30 dní.

Za poplatok je možné lehotu predĺžiť a to o 15 alebo 30 dní. Na vybavenie nie je treba ručiteľ ani dokladovanie príjmu.

Čo je výhodou, požičať sa dá na čokoľvek a peniaze sa posielajú buď do 24 hodín na účet alebo do 4 dní poštovou poukážkou. Kto chce viac, pre toho má nebankovka aj tzv. rýchlu pôžičku, ktorá sa dá získať od 200 do 700 €, pre nového žiadateľa do 350 €.

V tomto prípade ide tiež o bezúčelový úver bez nutnosti mať ručiteľa, ale v niektorých prípadoch môže byť nutné dokladovanie príjmu. O úver sa dá žiadať len online a finančné prostriedky sa posielajú len priamo na bankový účet.

Pôžičkomat

Nebankové rýchle pôžičky na menšie sumy má v ponuke aj Pôžičkomat, ktorý sa špecializuje na dostupné online úvery pre každého.

Ide o nebankové pôžičky bezúčelového typu, ktoré nie sú viazané na žiadne konkrétne použitie a tak je možné ich použiť na hocičo, pričom nie je nutné to dokladovať poskytovateľovi.

O úver môžu žiadať aj menej bonitní klienti, napríklad tí s menším príjmom, prípadne aj mladé ženy na materskej dovolenke, pretože výšku príjmu nie je nutné dokladovať.

Pre nových žiadateľov môže byť prvá pôžička od 25 do 95 €, dlhodobé úvery je možné získať až do 900 €. Na vybavenie nie je treba ani ručiteľ ani iné ručenie, ale treba mať vek nad 18 rokov a nebyť v omeškaní so splácaním úverov u iných finančných inštitúcií.

Doba splatnosti je štandardne od 5 do 31 dní, nakoľko ide o krátkodobý úver. Pôžička je zvyčajne vybavená do 10 minút, je o ňu možné požiadať nonstop 365 dní v roku aj cez víkendy a peniaze sa posielajú na bankový účet.

Quatro Pôžička

Nebanková spoločnosť Quatro je známa ako poskytovateľ pôžičiek aj ako splátková spoločnosť. V rámci svojho portfólia finančných produktov má aj kreditné karty, ktoré je možné použiť na nákupy.

Pre mladých sa môže hodiť Strieborná karta Quatro, ktorá umožňuje nakupovať až do výšky 5.000 € len na občiansky preukaz. Pre manželov je možné takto nakupovať až do 7.000 €, ak o kartu požiadajú obaja ako spolužiadatelia.

Výhodou je tiež to, že už nie je potrebný žiaden ručiteľ.

V rámci spotrebiteľských úverov je možné získať cez Quatro aj pôžičky, konkrétne bezúčelovo na čokoľvek sa dá požičať od 600 do 5.000 € a to aj bez ručenia alebo iného zabezpečenia.

Samozrejme vzhľadom na výšku úveru si ale nebankovka overí príjem a bonitu klienta. Doba splatnosti je od 1 do 5 rokov a pôžičku je možné vybaviť aj online z pohodlia domova a to do 24 hodín.

Ak peniaze z úveru ale použijete na nákup u partnera Quatro, môžete získať späť 5 až 10 % hodnoty nákupu.

Slovenská požičovňa

Pre mladých poskytuje pôžičky rôzneho druhu aj Slovenská požičovňa. Tieto úvery sú dostupné od 18 rokov a je možné si požičať na konkrétny účel ale aj bezúčelovo na hocičo.

Na čokoľvek sa dá získať napríklad Najľahšia pôžička od 600 do 5.000 € alebo v prípade, ak máte možnosť založiť nehnuteľnosť, tak aj Hypopôžička na čokoľvek od 2.000 € do 100.000 €, ktorá sa hodí aj pre mladomanželov na zabezpečenie bývania.

Ponuka účelových úverov je ešte širšia.

Požičať sa dá napríklad Hypopôžička na kúpu nehnuteľnosti od 6.600 do 100.000 €, ale aj Nákupná pôžička, ktorá sa poskytuje od 600 do 5.000 € a ktorá vráti klientovi až 5% z ceny nákupu hneď po zaplatení.

Na zariadenie bývania pre mladých je ručená Pôžička na bývanie, ktorá je bez založenia nehnuteľnosti a od 5.000 € do 20.000 €. S rovnakým finančným limitom sa dá získať aj Refinančná pôžička na splatenie úverov.

Okrem hypopôžičiek majú všetky úvery splatnosť od 1 do 10 rokov, hypopôžičky od 5 do 30 rokov.

ČSOB

Úver pre mladých do 35 rokov pri splnení podmienky príjmu je možné získať ako hypotekárny úver pre mladých.

Ten sa poskytuje ako účelová hypotéka pre mladých bez poplatku za poskytnutie a podmienky na získanie úveru sú najmä vek do 35 rokov a maximálna výška príjmu do 1,3 násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve.

ČSOB ponúka túto hypotéku na kúpu, výstavbu aj rekonštrukciu nehnuteľnosti a schválenie môže byť už do 24 hodín.

V kombinácii s bežnou hypotékou je možné si požičať aj nad 50.000 € a nad 70% hodnoty nehnuteľnosti, čo sú bežné limity pre samostatný hypoúver pre mladých.

Na menšie sumy je možné pre ľudí nad 18 rokov získať v banke aj bežné spotrebné úvery, či už bezúčelovo, na bývanie alebo na splatenie pôžičiek.

Požičať sa dá od 600 až do 25.000 € a so splatnosťou na 1 až 9 rokov, čo je menej ako v prípade hypotéky, avšak na druhú stranu, nie je treba založiť nehnuteľnosť.

SLSP

Slovenská sporiteľňa má vo svojej ponuke tiež úver pre mladých so štátnym príspevkom. Táto hypotéka pre mladých sa dá vypočítať predbežne aj online, ale samozrejme, konkrétne podmienky závisia od finančných možností a bonity.

Banka skúma aj príjem klienta, ktorý v prípade zvýhodnenej hypotéky s podporou od štátu pre jednotlivca nesmie byť nad 1,3 násobku priemernej mzdy, pri dvojici spolu nesmie prekročiť 2,6 násobok.

Porovnanie s inými pôžičkami je dôležité najmä preto, že sa dá požičať s lepším úročením. Minimálna výška hypotéky môže byť 7.000 €, maximálne je to možné kumulovane s bežným hypoúverom do 200.000 € a doba splatnosti je od 10 do 30 rokov.

Prvých 5 rokov má klient lepší úrok až o tri percentuálne body oproti komerčnému úročeniu. Pre mladých je možné v banke získať aj spotrebný úver a to od 300 do 30.000 € na 1 až 9 rokov, kde nie je treba ani ručiteľ ani iné ručenie.

VÚB Banka

Pôžička a uver pre mladých sa dá získať aj vo Všeobecnej úverovej banke a to buď ako hypotekárny úver pre mladých alebo ako bežný spotrebný úver.

Pre mladých nad 18 rokov je možné získať všetky bezúčelové aj účelové úvery, ktoré banka ponúka, čiže napríklad pôžičku na čokoľvek od 490 € do 25.000 €, účelovú pôžičku na refinancovanie tiež s takým istým limitom, alebo účelový úver na rekonštrukciu a bývanie od 1.000 € do 25.000 €.

Všetky úvery majú splatnosť od 13 do 108 mesiacov.

Hypotéka pre mladých patrí medzi hypotekárne úvery v rámci portfólia VÚB a je dostupná za podmienok obvyklých pre tento druh úveru.

Na orientačný výpočet splátky slúži online kalkulačka, pričom požičať sa dá od 6.600 € a doba splatnosti je 4 až 10 rokov, pričom prvých 5 rokov má klient lepší úrok.

Fixácia úroku môže byť od 1 do 10 rokov a pôžička je účelová, pričom sa môže použiť tak na kúpu, ako aj na rekonštrukciu alebo výstavbu nehnuteľnosti.

Prima Banka

Pôžička pre nezamestnaných sa síce v Prima Banke vybaviť nedá, ale napríklad iné pôžičky pre mladých je možné v portfóliu úverov nájsť.

Spotrebný úver na čokoľvek poskytuje napríklad banka od 1.000 € do 15.000 € so splatnosťou na 2 až 9 rokov, pričom je možné oň požiadať aj online, takže je to veľmi dostupná pôžička.

Na získanie je treba ale mať príjem, v prípade ak ide o živnostníka, tak ten musí podnikať aspoň 12 mesiacov. úver je možné použiť bezúčelovo na hocičo.

Hypotéka pre mladých z Prima Banky je dostupná pre žiadateľov do veku 35 rokov a slúži na účely kúpy, rekonštrukcie alebo stavby nehnuteľnosti na bývanie.

Požičať je možné si už od 5.000 € so splatnosťou úveru na 11 až 30 rokov, pričom príspevok pre mladých od štátu je prvých 5 rokov a to vo výške 3% z úrokovej sadzby. Ak budete splácať hypotéku z osobného účtu v banke, je to bez poplatku za vybavenie.

Navyše posúdenie žiadosti je veľmi rýchle, už do 48 hodín.

Tatra Banka

Úver pre mladých sa dá získať v Tatra Banke buď vo forme spotrebného úveru alebo ako hypotéka pre mladých so štátnym príspevkom. Výpočet konkrétnej splátky ľahko ponúkne online kalkulačka v oboch prípadoch úverov.

Bezúčelový spotrebný úver ponúka Tatra Banka aj s možnosťou zrýchleného alebo riadneho splácania, pričom sa dá požičať od 500 do 25.000 € a na dobu 12 až 108 mesiacov. Na vybavenie a získanie nie je treba ručiteľa alebo iné ručenie a za istých podmienok to ide aj bez dokladovania príjmu.

Hypotéka pre mladých sa dá získať s podporou od štátu a vďaka tomu má prvých 5 rokov výhodnejší úrok oproti klasickej bežnej hypotéke. V prípade hypotéky je možné splácať až do 30 rokov, úver sa dá získať najmenej od 10.000 € a horná hranica je do 90% nehnuteľnosti, ale to len pri kombinácii s klasickým hypoúverom.

Zákon totiž určuje čisto len pre samostatný hypoúver pre mladých limit do výšky 50.000 €, prípadne do 70 % hodnoty zakladanej nehnuteľnosti za hypotéku.

UniCredit Bank

Hypotéka pre mladých je k dispozícii aj v UniCredit Bank a je dostupná pre žiadateľov od 18 do 35 rokov, čiže ideálne pre mladých.

Na vybavenie hypoúveru treba splniť podmienky nielen veku, ale aj maximálneho príjmu, čiže do 1,3 násobku priemernej mzdy pre jednotlivca alebo kumulatívne do 2,6 násobku v prípade, ak žiada o hypotéku dvojica.

Minimálna výška úveru je od 5.000 € a maximálna do 50.000 € a do 70% hodnoty nehnuteľnosti. Požičať sa dá na 4 až 30 rokov splatnosti.

Pre mladých ľudí bez horného vekového obmedzenia má banka v ponuke dva druhy spotrebných úverov. Bezúčelový Presto úver, ktorý je klasickou spotrebnou pôžičkou na čokoľvek, sa poskytuje od 650 do 25.00 € a so splatnosťou na 1 až 7 rokov.

Účelovo je možné si požičať Presto úver na refinancovanie, ktorý sa používa na konsolidáciu a splatenie iných menej výhodných pôžičiek a dlhov. V tomto prípade je možné tiež získať do 25.000 €, ale lehota splatnosti je predĺžená až na 9 rokov.

PoskytovateľSuma odSuma doSplatnosť odSplatnosť do
Pôžičkomat259005 dní31 dní
Ferratum Bank307007 dní12 mesiacov
Quatro60050001 rok5 rokov
Slovenská požičovňa60050001 rok10 rokov
Študentská pôžička z FnPV50050005 rokov10 rokov

Výhody pôžičiek tohoto druhu

  • Najvýhodnejšie pôžičky a úvery pre mladých z hľadiska úroku možno získať na bývanie a zvýhodnené sú pôžičky pre mladých do 35 rokov
  • Úver na byt alebo dom ale aj stavebný úver pre mladých vo forme hypotéky ponúkajú banky za veľmi výhodných podmienok a s úrokom aj pod 2% ročne
  • V ponuke je veľké množstvo spotrebných aj iných typov úverov, napríklad aj bez dokladovania príjmu alebo ako pôžička na 10.000 € alebo aj viac bez registra

Nevýhody pôžičiek tohoto druhu

  • Ak si chcete požičať hypotéku aj s podporou štátu, podmienky na hypotekárny úver pre mladých sú pomerne prísne a to najmä ohľadom výšky príjmu a ručenia
  • Hypotekárne úvery pre mladých sú síce pre porovnanie s inými výhodnejšie, ale je treba založiť nehnuteľnosť, čo môže byť problém najmä pre tých, čo žiadnu nemajú
  • Kto si chce požičať spotrebný úver pre mladých z banky, musí mať v poriadku nielen bonitu, ale aj finančnú minulosť, naopak v nebankovkách to nie je vždy podmienka, ale sú tam vyššie úroky