Pôžička na bývanie

Pôžička na bývanie je úver, ktorý sa dá použiť na rekonštrukciu bytu aj domu a to aj bez založenia nehnuteľnosti.

V ponuke je možné nájsť takéto úvery na rekonštrukciu a bývanie aj pre mladých a najvýhodnejšie úvery ponúkajú obvykle banky, prípadne stavebné sporiteľne.

Je však možné nájsť aj nebankové pôžičky na bývanie a rekonštrukciu, ktoré sa dajú použiť tak na byt ako aj na dom. Porovnanie úverov na bývanie je ale dôležité aj medzi bankami, pretože môžete získať lepší úrok aj iné nefinančné podmienky.

Úver na bývanie sa ale v tomto prípadne nemyslí hypotekárny úver, ktorý je síce najlacnejší úver z pohľadu úročenia, ale nejde o úver bez založenia nehnuteľnosti a slúži skôr na byt či na dom a ich kúpu, nielen menšiu modernizáciu, zariadenie alebo prerobenie.

Klasický spotrebný úver na bývanie je totiž bez založenia nehnuteľnosti a niekedy aj bez dokladovania príjmu a je ideálny napríklad na rekonštrukciu a prerobenie bytového jadra a menšie stavebné práce v interiéroch alebo v prípade rodinného domu aj v exteriéroch.

Pôžička na bývanie od štátu

Pôžička od štátu je na rozdiel od iných úverov a pôžičiek z komerčného prostredia výhodnejšia, avšak nie každý má na ňu nárok a nie každý ju aj dostane.

Ide síce o najvýhodnejší úver na bývanie pre mladých, avšak prioritou je podpora zdravotne ťažko postihnutých a odchovancov detského domova.

Štátna pôžička na bývanie pre mladých sa vzťahuje na manželov vo veku do 35 rokov bez alebo s maloletým dieťaťom. Ide v podstate o úver na bývanie zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB). Čo sa týka určenia, ide o pôžičku na byt alebo dom.

V prípade bytu je možná pôžička na kúpu bytu alebo pôžička na rekonštrukciu a obnovu, v prípade domu je možná pôžička na dom a jeho zateplenie alebo rekonštrukciu domu.

Výhodou je, že úver je s úrokom už od 1 % ročne a aj s doživotne garantovanou splátkou.

Je tu ale niekoľko obmedzení a to napríklad vekové pre manželov, prípadne príjem žiadateľa a osôb v domácnosti nesmie prekročiť 4-násobok životného minima na domácnosť.

Viacero úverov je možné tiež získať len do 75% obchodnej ceny. A samozrejme, aj keď ide priamo o podporu ide štátu, nie je to nenávratná pôžička na bývanie, ale treba ju splatiť.

Bankový úver na bývanie – podmienky a porovnanie

Najlepšie pôžičky a úvery na bývanie z hľadiska úročenia a celkového porovnania viacerých finančných a nefinančných podmienok ponúkajú najčastejšie banky, hoci môžu sa nájsť ja určité výnimky.

Takáto pôžička je bez založenia nehnuteľnosti, keďže sa nejedná o hypotéku so založením nehnuteľnosti, ale len o spotrebný úver. Niektoré banky môžu mať aj špeciálne pôžičky na bývanie pre mladých, ale skôr sa väčšina zameriava na univerzálne úvery.

Výhodou je, že viacero bánk umožňuje časť peňazí z úveru použiť aj bezúčelovo, napríklad aj na vyplatenie úveru z inej banky.

ČSOB

Úver na bývanie sa dá v ČSOB získať ako účelový úver použiteľný tak na rekonštrukciu ako aj na modernizáciu a zariadenie domácnosti či menšie stavebné práce.

Poskytuje sa vo výške od 4.000 € až do 25.000 € a splácať ho je možné od 1 do 9 rokov.

Na dokladovanie použitia finančných prostriedkov má klient až 6 mesiacov a časť úveru, do 1.000 €. Môže použiť dokonca bezúčelovo bez dokladovania, takže si nemusí robiť starosti napríklad s faktúrami, blokmi alebo inými dokladmi.

Poštová banka

Pôžička na bývanie od Poštovej banky je dostupná vo forme spotrebného bezúčelového úveru Dobrá pôžička.

Tento úver sa dá použiť aj na bývanie, ale aj na čokoľvek iné a môžete ho vybaviť bez ručiteľa ako aj bez ručenia nehnuteľnosťou.

Požičať sa dá už od 300 €, podľa bonity a finančných možností až do 30.000 € a splácanie je možné od 1 do 9 rokov. Ak máte príjem zo zamestnania na Slovensku, nie je treba potvrdenie o výške príjmu a úver je pre všetkých bez poplatku za poskytnutie.

VÚB

Pôžička na bývanie pre každého je dostupná aj vo Všeobecnej úverovej banke. Tá má v ponuke špeciálny účelový úver na bývanie.

Účelová Flexipôžička sa dá použiť na financovanie bývania, zariadenia, menšej rekonštrukcie ale aj iných modernizačných a stavebných prác. A to bez nutnosti založenia nehnuteľnosti, dokladovania účelu celej sumy úveru a aj bez ručiteľa.

Požičať sa dá od 1.000 € do 25.000 € so splatnosťou na 13 až 108 mesiacov. Úver je dostupný pre klientov do 68 rokov a splátky vypočíta priamo online kalkulačka na webstránke banky.

Slovenská sporiteľňa – SLSP

Pôžička na bývanie sa dá získať aj v Slovenskej sporiteľni a to cez spotrebný úver na čokoľvek. Ten sa dá využiť tak na rekonštrukciu ako aj na bývanie. Pričom priamo na webstránke SLSP je aj kalkulačka, ktorá umožní predbežný výpočet splátky takéhoto úveru.

Požičať sa dá od 300 do 30.000 € a so splatnosťou na 1 až 9 rokov. výhodou je, že nemusíte dokladovať presné použitie peňazí, požičiate si bez poplatkov, bez ručiteľov a ručenia a banka garantuje nemennú výšku úrokovej sadzby počas celej doby splatnosti.

Tatra Banka

Úver na bývanie je možné získať aj z Tatra Banky a predbežne vypočítať úver na bývanie pomôže priamo online kalkulačka, ktorá sa nachádza na webstránke.

Charakteristikou ide o bezúčelovú pôžičku, ktorá poskytuje možnosť zrýchleného splácania formou extra splátky každý mesiac bez poplatku a to až do výšky 3-násobku bežnej mesačnej splátky.

Ak máte príjem zo zamestnania alebo účet v banke 6 mesiacov, vybavíte pôžičku aj bez dokladovania príjmu. Požičať sa dá od 500 do 25.000 € a so splatnosťou na 12 až 108 mesiacov.

mBank

Ako úver na rekonštrukciu, modernizáciu či zariadenie domácnosti sa dá použiť aj pôžička z mBank. Je dostupná od 350 € do 20.000 € a splácanie je možné 1 až 7 rokov podľa finančných možností a želania klienta.

Bez dokladovania príjmov je možné vybaviť úver pre väčšinu žiadateľov, neplatíte ani poplatky za vybavenie, vedenie alebo predčasné splatenie pôžičky a o úver je možné požiadať priamo na webstránke banky jednoducho a rýchlo aj pre nových klientov.

Zuno

V Zuno banke je možné si vybaviť na bývanie a náklady s ním spojené bezúčelovú online pôžičku. Poskytuje sa na 500 až 20.000 € a to so splatnosťou od 6 do 72 mesiacov.

Úver je bez poplatkov za vybavenie aj vedenie a raz do roka si môže klient tiež zvoliť mesiac splátkových prázdnin. Počas celej doby splatnosti banka garantuje výšku úroku a k pôžičke je možné dojednať aj poistenie pre prípad nečakaného výpadku príjmov.

Výhodou je tiež to, že nemusíte dokladovať použitie finančných prostriedkov blokmi či faktúrami.

Prima Banka

Aj bez dokladovania príjmu a len s občianskym preukazom sa dá vybaviť spotrebný úver tiež v Prima Banke.

Táto pôžička je síce na ľubovoľný účel, ale dá sa veľmi dobre použiť aj na prefinancovanie napríklad rekonštrukcie bytového jadra alebo nákladov na stavebné práce na rodinnom dome.

Výška úveru je od 1.000 € do 15.000 € a splácať je možné úver 2 až 9 rokov. Vybaviť si pôžičku môžu podnikatelia, zamestnanci aj dôchodcovia a v prípade riadneho splácania úveru z účtu v banke je možné si úver vybaviť aj bez poplatku.

OTP Banka

Na krajšie bývanie ponúka OTP Banka OTP Ideal úver, čo je spotrebný úver bez založenia nehnuteľnosti určený na bývanie a náklady spojené s jeho modernizáciou či rekonštrukciou.

Úver sa dá vybaviť rýchlo aj na počkanie. Je bez dokladovania bločkov a faktúr, bez dokladovania príjmu aj pre neklientov banky a bez poplatkov za vybavenie či predčasné splatenie.

Banka ho ponúka od 3.000 € do 25.000 € a s dobou splatnosti na 1 až 7 rokov, pričom je možné k nemu dojednať aj poistenie.

UniCredit Bank

Presto Úver je bezúčelový úver z UniCredit Bank, ktorý sa dá veľmi dobre využiť aj na refinancovanie bývania a nákladov spojených s ním.

Kto si požičia túto spotrebnú pôžičku z banky, môže získať od 650 do 25.000 €. Môže ich použiť na čokoľvek bez nutnosti dokladovať presné využitie peňazí.

Splatnosť je možná od 1 do 7 rokov a pôžičku je možné si vybaviť aj bez spoludlžníka alebo ručiteľa. Pôžička sa spláca fixnými mesačnými splátkami, ktorých výška zostáva počas celej doby splatnosti rovnaká.

Nebankové úvery na bývanie – porovnanie

Nebanková pôžička na bývanie sa dá získať len v niektorých nebankových spoločnostiach a väčšinou ide o väčšie a známejšie finančné domy, ktoré sa snažia svojou ponukou priblížiť bankám.

Pre tých, ktorých banky odmietli, je samozrejme najlepšia pôžička a úver na bývanie práve vo väčších nebankových spoločnostiach. Tie majú už dlhšiu históriu pôsobenia a nehrozia tú extrémne nevýhodné podmienky.

Pôžička sa dá využiť tak na byt ako aj na dom a ich čiastočnú alebo kompletnú rekonštrukciu a modernizáciu.

Cetelem

Úver na bývanie sa dá požičať aj z nebankovej spoločnosti Cetem ako špeciálna spotrebiteľská pôžička.

Ak si chcete vypočítať koľko si môžete požičať a koľko budete splácať za tento úver na bývanie, slúži na to online kalkulačka priamo na webstránke nebankovky.

Požičať je na rekonštrukciu aj na iné výdavky spojené s bývaním a to na 2.000 € až 34.000 € na 6 mesiacov až 10 rokov.

Poskytnutie, správa, mimoriadne splátky aj predčasné splatenie celého úveru sú navyše bez poplatkov. K úveru sa dá dojednať aj poistenie.

Home Credit

Pôžička na rekonštrukciu a bývanie je dostupná aj v Home Credit.

Ide o nebankový spotebný úver poskytujúci klientovi možnosť prefinancovať si potrebné náklady na modernizáciu aj rekonštrukciu bývania a to v sume od 400 do 6.000 €.

Pôžička má garantovaný úrok počas celej doby splácania, je možné si ju získať na 36 až 84 mesiacov a za vybavenie, vedenie a predčasné splatenie úveru sa neplatí žiaden poplatok.

Navyše do 30 dní je možné úver do mesiaca zadarmo vrátiť. Vybavenie je možné tak osobne ako aj telefonicky.

Slovenská požičovňa

Nebankové pôžičky na kúpu nehnuteľnosti ale aj na jej rekonštrukciu a iné náklady spojené s bývaním ponúka aj Slovenská požičovňa.

Pôžička na bývanie je špeciálny úverový produkt tejto nebankovej spoločnosti, ktorý ale nepatrí medzi klasické účelové úvery na bývanie, pretože je bez založenia nehnuteľnosti a aj bez dokladovania bločkov a faktúr.

Presnú splátku klientovi môže vypočítať aj online kalkulačka, avšak všeobecne sa dá požičať od 5.000 € do 20.000 € a so splatnosťou na 1 až 10 rokov.

O úver je možné požiadať aj priamo online.

Stavebné sporiteľne

Pôžička na bývanie sa dá získať aj zo stavebných sporiteľní, pričom online kalkulačka a orientačný prepočet na webstránkach každej z nich ukazujú, že podmienky sú porovnateľné s bankami, prípadne z hľadiska úročenia aj lepšie.

V prípade stavebných sporiteľní sa dá na rekonštrukciu a bývanie použiť tak stavebný úver ako aj medziúver, podľa toho, či ste mali v predošlom období stavebné sporenie.

Výhodou je, že v oboch prípadoch ide o 100% úver na bývanie z hľadiska podmienok a parametrov, takže je ideálny na modernizáciu aj stavebné práce.

PSS

Úver na bývanie ponúka aj Prvá stavebná sporiteľňa a to buď ako stavebný úver alebo ako medziúver.

Ako získať úver na bývanie formou stavebného úveru? Dôležité je stavebné sporenie, pričom o stavebný úver sa dá požiadať už po nasporení 25% z cieľovej sumy.

Požičať sa dá už od 3.000 €, do 50.000 € je to bez skúmania príjmu a bez záložného objektu a doba splatnosti je od 10 do 17 rokov. V prípade medziúveru nemusíte mať stavebné sporenie a úver je tiež od 3.000 €, ale ostatné podmienky sú menej výhodnejšie.

Wüstenrot stavebná sporiteľňa

Ak hľadáte možnosti cez stavebné úvery, Wüstenrot má v ponuke štandardný medziúver aj klasický stavebný úver.

Bez nutnosti mať predošlé stavebné sporenie sa dá požičať medziúver až do 25.000 € bez ručenia nehnuteľnosti, ale s ručiteľom a nutnosťou uzavrieť do budúcnosti stavebné sporenie.

Ak už stavebné sporenie máte, môžete po splnení podmienok získať klasický stavebný úver a to bez dokladovania príjmu do 35.000 € a bez založenia nehnuteľnosti až do 45.000 €.

Výška splátky je garantovaná počas celej doby splatnosti.

ČSOB stavebná sporiteľňa

Stavebné úvery na bývanie má v ponuke aj ČSOB stavebná sporiteľňa a to v podobe medziúveru aj stavebného úveru.

Medziúver je možné vybaviť aj bez predchádzajúceho sporenia a je použiteľný aj na rekonštrukciu nehnuteľnosti a drobné opravy.

Poskytuje sa bez zabezpečenia nehnuteľnosťou od 3.000 € do 25.000 € na 3 až 10 rokov, pričom je bez poplatku za prípadné mimoriadne splátky alebo predčasné splatenie.

Bežný stavebný úver je tiež bez poplatkov a aj bez zabezpečenia a dokladovania príjmu až do 25.000 €, pričom splatnosť je v tomto prípade až do 17 rokov.

PoskytovateľSuma odSuma doSplatnosť od (mesiacov)Splatnosť do (mesiacov)
Zuno50020000672
SLSP3003000012108
Tatra Banka5002500012108
ČSOB40002500012108
UniCredit650250001284
VÚB10002500013108
Poštová banka3003000012108
mBank350200001284
OTP Banka3000250001284
Prima Banka10001500024108
Cetelem2000340006120
Home Credit40060003684
Slovenská požičovňa50002000012120

Výhody pôžičiek tohoto druhu

  • Výhodou je, že pôžičky na bývanie sú bez založenia nehnuteľnosti, takže nie je potrebné ručiť nehnuteľnosťou a vystačíte si zabezpečenia úveru vo väčšine prípadov
  • Táto pôžička sa dá použiť tak na byt ako aj na dom a ich rekonštrukciu, zariadenie, modernizáciu, prerobenie a rekonštrukciu jadra alebo menšie stavebné práce
  • Ak si požičiate zo stavebnej sporiteľne, môžete získať naozaj výhodný úver na bývanie, najmä pre mladých, ktorí si budú predtým aj šetriť cez stavebné sporenie

Nevýhody pôžičiek tohoto druhu

  • Pre živnostníkov alebo pre podnikateľov môže byť problém s dokladovaním príjmom kvôli daňovej optimalizácii a tak môžu mať problém získať úver napríklad z banky
  • Zvýhodnená pôžička na bývanie pre mladých manželov do 35 rokov je dostupná len zo ŠFRB, ale je potrebné splniť viacero podmienok a úver má aj svoje obmedzenia
  • Nebankové pôžičky majú navyše obvykle vyššie úročenie ako tie bankové a ak je klient odmietnutý v banke, iná možnosť ako menej výhodná nebanková pôžička mu neostáva