Spotrebiteľský úver – porovnanie – najlepšia pôžička

Množstvo ľudí dnes žije na dlh. Náklady na nové bývanie, zariadenie bytu alebo na kúpu vozidla často predstavujú sumy, ktoré človek nie je schopný zaplatiť naraz. Ľudia tak bežne žiadajú o pôžičky v bankách alebo nebankových spoločnostiach.

Veľmi častou a populárnou voľbou býva práve spotrebiteľský úver, a to najmä kvôli jeho všestrannosti a pomerne dobrej dostupnosti. Ako v súčastnosti vyzerá ponuka spotrebiteľských úverov na Slovensku a ako vybrať tú najvýhodnejšiu pôžičku?

Spotrebiteľský úver

Spotrebiteľský úver je druh úveru, ktorý možno použiť na akúkoľvek formu spotrebného tovaru. Môže ísť o kúpu vozidla, zariadenie bytu, dovolenku alebo dokonca vyplatenie existujúcich dlhov. Nie je však určený na podnikateľské účely.

So spotrebným úverom sa často viaže slovo bezúčelový. Pri bezúčelovom spotrebnom úvere klient banke nemusí dokladovať, na čo požičané peniaze použil. Tuto možno vidieť rozdiel napríklad s hypotékou na bývanie alebo leasingom na auto.

Spotrebný úver môže mať viacero foriem. V ponukách baniek či nebankových spoločností ho možno nájsť napríklad ako povolené prečerpanie, revolvingový úver v podobne kreditnej karty či jednoducho pôžičku. Pomocou spotrebného úveru je možné tiež refinancovanie existujúcich dlhov, a to práve za pomoci refinančného úveru.

Online pôžička

Pôžička online bola kedysi inováciou poskytovanou len niekoľkými bankovými či nebankovými inštitúciami. Dnes už však ako banky, tak aj nebankovky ponúkajú sprostredkovanie mnohých zo svojich produktov a služieb aj elektronicky.

Medzi online pôžičkami možno nájsť aj spotrebiteľské úvery. Človek tak nemusí navštíviť pobočku a celý proces môže vybaviť z pohodlia domova. Pri mnohých, najmä menších pôžičkách, je tiež garantovaná rýchlosť vybavenia prakticky ihneď.

Pôžičky online ihneď na účet

Slovným spojením „ihneď na účet“ lákajú mnohé, najmä nebankové spoločnosti, nových klientov na dané produkty. Pri pôžičkách ihneď na účet je však nutno zmieniť, že spoločnosti väčšinou garantujú rýchly proces žiadosti o pôžičky. Samotné vyplácanie financií prevodom na účet žiadateľa sa vykonáva až po schválení úveru. To môže niekedy trvať aj 24 hodín od podania žiadosti.

Aj napriek tomu ide o veľmi rýchly prístup k financiám, väčšinou bez dokladovania účelu. Z tohto dôvodu sa pôžičky online ihneď na účet tešia veľkej obľube.

Pôžička bez dokladovania príjmu 

Nie pre každého je možné dokladovať svoj príjem. Pôžička bez dokladovania príjmu sa teda stala často vyhľadávaním pojmom. Tento druh pôžičky možno nájsť aj pri spotrebiteľských úveroch, avšak najčastejšie ho ponúkajú najmä nebankové spoločnosti výmenou sa menej výhodné podmienky, resp. vyššiu úrokovú sadzbu.

Banky si naopak bonitu svojich klientov overujú oveľa dôkladnejšie a pôžička bez dokladovania príjmu je skôr výnimkou ako pravidlom. Ak však človek neuspeje v banke, je tu stále možnosť využiť ponuku nebankoviek. Takýmto spôsobom sa k peniazom ihneď na účet môžu dostať aj ľudia bez zamestnania, dôchodcovia, ženy na materskej či študenti.

Pôžička bez trvalého príjmu je teda možná, vždy však treba byť opatrný a vopred si skontrolovať úrokové sadzby a ďalšie poplatky, ktoré spoločnosť bude od klienta vymáhať.

Najvýhodnejšia pôžička – porovnanie bankových úverov

Spotrebiteľský úver je jedným z najžiadanejších druhov úverov a nájsť ho možno v ponuke prakticky každej banky či nebankovej spoločnosti.

Pri bankách možno vo všeobecnosti povedať, že si bonitu klienta overujú dôkladnejšie ako nebankovky. Ich produkty teda nie sú dostupné pre tak široké spektrum ľudí. Napriek tomu, že ide väčšinou o nezabezpečené úvery (nie je potrebné zakladať nehnuteľnosť), žiadateľ musí dokladovať minimálne výšku príjmu. Ako teda vyzerá ponuka bankových spotrebných úverov na Slovensku?

Bezúčelový spotrebiteľský úver možno použiť na akúkoľvek formu spotrebného tovaru.

VÚB

Spotrebný úver od VÚB možno nájsť pod názvom Pôžička na čokoľvek. Ako hovorí samotný názov, ide o bezúčelový úver. Ten možno vybaviť jednoducho aj cez Internet banking, Mobil Banking alebo službu Kontakt.

Banka ponúka úver v hodnote 500 až 35 000 € a dobou splatnosti 13 až 96 mesiacov. Možnosť požiadať o 35 000 € je poskytnutá aj pre nových klientov. Pri získanie úveru je potrebný jeden doklad totožnosti a tiež dokladovanie príjmu.

Peniaze sa odosielajú na účet ihneď po schválení pôžičky. V prípade, že chce klient uskutočniť mimoriadnu splátku, si banka účtuje poplatok na základe cenníka.

Tatra Banka

Spotrebiteľský bezúčelový úver ďalej ponúka aj Tatra Banka. Možno požiadať od 500 do 30 000 € s dobou splatnosti 12 až 96 mesiacov a s nemennou úrokovou sadzbou od 6,49 % ročne.

Úver je možné vybaviť aj online, a to dokonca bez účtu v Tatra Banke. Nevyžaduje sa spoludlžník ani ručiteľ. Banka momentálne ponúka o 50 % nižšiu úrokovú sadzbu prostredníctvom projektu Úver pre modrú planétu. Stačí dokladovať, že peniaze boli použité na kúpu niektorého z týchto udržateľných produktov:

  • energeticá modernizácia bývania
  • zariadenia vyrábajúce energiu a teplo z obnoviteľných zdrojov
  • ekologická doprava

Pre získanie úveru je potrebné dokladovať príjem. Okrem zamestnaneckého príjmu banka však akceptuje aj príjmy ako rodičovský príspevok či dôchodok. Viac informácií o dokladovaní príjmu možno nájsť na stránke banky.

ČSOB

Spotrebiteľský úver od ČSOB prichádza s 1 % zľavou z úrokovej sadzby za zriadenie online. Pôžička je možné od 600 do 40 000 € na čokoľvek, ide teda tiež o bezúčelový úver. Splatnosť pôžičky je od 1 do 8 rokov.

Banka si za sprostredkovanie úveru účtuje jednorazový poplatok 50 € bez ohľadu na výšku úveru. Bez poplatku však ponúka možnosť mimoriadnych splátok, je je výhodou oproti ponuke iných baniek.

Za pomoci online kalkulačky je možné na stránke banky vypočítať reprezentatívny príklad úveru s výškou úrokovej sadzby a mesačnej splátky. Aj v tomto prípade je pre získanie úveru potrebné dokladovať príjem.

Slovenská sporiteľňa

Z ponuky Slovenskej sporiteľne má parametre najbližšie spotrebnému úveru tzv. Moderná pôžička. Nie je to úplne bezúčelová pôžička, avšak možnosti využitia financií sú aj tak flexibilné. Možno ich využiť na:

  • vybavenie domácností
  • tepelné čerpadlo, fotovoltaiku na dom
  • kúpu auta
  • rekonštrukciu bytu alebo domu

V rámci Modernej pôžičky je možné požičať si od 300 do 40 000 € s dobou splatnosti 1 až 8 rokov. Poskytnutie úveru je bez poplatku a všetko je možné vybaviť online prostredníctvom aplikácie George (SLSP). Cez rovnakú aplikáciu možno uskutočniť tiež mimoriadnu splátku raz mesačne, a to najmenej 20 € a najviac trojnásobok mesačnej splátky.

Pri získanie úveru je opäť potrebné dokladovanie príjmu. Pre lepší prehľad o podmienkach možno využiť online úverovú kalkulačku na webovej stránke banky.

UniCredit Bank

Z ponuky baniek možno ešte spomenúť Presto úver od UniCredit Bank. Ten banka poskytuje vo výške 650 až 50 000 € s dobou splatnosti 12 až 60 mesiacov.

Úver je bez poplatku a možno oň požiadať telefonicky alebo na pobočke. Online sprostredkovanie zatiaľ dostupné nie je. Pri úvere nad 25 000 € môže banka vyžadovať spolužiadateľa. Úver je bezúčelový a pre získanie je potrebné doložiť príjem.

InštitúciaVýška úveru od (€)Výška úveru do (€)Splatnosť od (v mesiacoch)Splatnosť do (v mesiacoch)
VÚB50035 0001396
Tatra Banka500 30 00012 96
ČSOB60040 0001296
SLSP300 40 0001296
UniCredit Bank65050 0001260
Prehľad a porovnanie bankovej ponuky spotrebiteľských úverov na Slovensku

Nebankové spotrebiteľské úvery – pôžičky online ihneď na účet

Pri nebankových spoločnostiach možno povedať, že ich ponuka je primárne zameraná na spotrebiteľský druh úveru. Ako už bolo spomenuté, získanie nebankového úveru je v porovnaní s bankami jednoduchšie. Od toho sa odráža aj ponuka nebankoviek, ktoré len zriedka ponúkajú trebárs hypotéky na bývanie.

V ponukách nebankových spoločností možno májsť najmä bezúčelové pôžičky pre kúpu spotrebného tovaru akéhokoľvek druhu. Niektoré pôžičky možno získať aj bez dokladovania príjmu, no ide zväčša o malé pôžičky ihneď na účet. Pri väčších sumách si dnes už aj nebankovky svojich klientov viac preverujú, a často je potrebné dokladovať aspoň istú formu príjmu.

Hyperpôžička – malá pôžička ihneď na účet

Príkladom nebankovej pôžičky bez dokladovania príjmu je tzv. Malá Hyper pôžička. V rámci pôžičky je možné požiadať o sumu od 50 do 1 000 € s dobou splatnosti 1 až 30 dní.

Podmienkou získania je iba trvalý pobyt na území SR a z dokladov postačí občianky preukaz. Vzhľadom na to, že ide o malú sumu, nie je potrebné dokladovať príjem. Pôžička je samozrejme bezúčelová a celý proces je možné vybaviť online.

Pôžičkomat

Malú pôžičku ihneď na účet poskytuje aj spoločnosť De Vries Group Slovakia s.r.o. so svojou službou Pôžičkomat. Noví klienti môžu požiadať o sumu vo výške 100 až 500 €. Pri opakovanom úvere to môže byť až do výšky 1 000 €. Doba splatnosti sa pohybuje od 5 do 31 dní a podobne ako pri Hyper pôžičke nie je potrebné dokladovať príjem.

O pôžičku možno žiadať online a vďaka automatizovanému systému schvaľovania môže mať klient peniaze na účte už do pár minút.

MoneyTu

O niečo väčšiu sumu možno požiadať v rámci pôžičky MoneyTu, ktorej poskytovateľom je spoločnosť PROFI CREDIT Slovakia, s.r.o., ktorá pôsobí na slovenskom trhu od roku 2000. Úver je poskytovaný vo výške od 500 do 5 000 € s dobou splatnosti od 3 do 36 mesiacov.

S možnosťou zapožičania väčšej sumy však prirodzene prichádza a viac podmienok. Okrem plnoletosti a trvalého pobytu na území SR je potrebné dokladovať stály príjem alebo dôchodok. Aj keď nejde o pôžičku pre nezamestnaných, môže byť vhodnou voľbou pre dôchodcov.

Ahoj

Spoločnosť Ahoj, ktorá je dcérskou spoločnosťou 365 banky, ponúka opäť o niečo vyššiu sumu pôžičky. Klienti môžu požiadať o sumu od 400 do 20 000 € s dobou splatnosti od 1 do 8 rokov.

Opäť je však nutno spomenúť aj o niečo prísnejšie podmienky získania, ktorými pri Ahoj pôžičke sú:

  • vek min. 21 rokov a stabilný príjem zo zamestnania, podnikania alebo dôchodku
  • žiadateľ nesmie byť v skúšobnej ani výpovednej lehote, ani pred ukončením doby určitej
  • v prípade podnikania to musí byť minimálne 6 mesiacov a podané daňové priznanie musí byť s kladným výsledkom

Pri žiadosti je potrebné predložiť okrem občianskeho preukazu tiež výšku 3 posledných mesačných príjmov, číslo bankového účtu a výpis za posledný mesiac.

Home Credit

Revolvingovú formu spotrebného úveru ponúka spoločnosť Home Credit. Ten možno nájsť v ponuke spoločnosti pod názvom Flexibilná pôžička na kartu. V rámci pôžičky možno požiadať od 400 do 10 000 € s voliteľnou mesačnou splátkou, od ktorej sa následnej odvíja aj doba splatnosti.

Revolvingový úver a druh pôžičky, pri ktorej je možné čerpať financie opakovane v rámci úverového rámca. V Home credit je možné požiadať o úver online do 15 minút, pričom stačia 2 doklady. Vybavenie a vedenie úveru je bez poplatku a peniaze je možné použiť na čokoľvek. Pre získanie úveru sa okrem plnoletosti vyžaduje aj dokladovanie príjmu.

InštitúciaVýška úveru od (€)Výška úveru do (€)Splatnosť odSplatnosť do
Hyperpôžička501 0001 deň30 dní
Pôžičkomat1001 0005 dní31 dní
MoneyTu5005 0003 mesiace36 mesiacov
Ahoj40020 0001 rok8 rokov
Home Credit40010 000
Prehľad a porovnanie nebankových spotrebiteľských úverov na Slovensku

Spotrebný úver – zrhnutie

Hlavnou výhodou spotrebiteľských úverov je, že ich získanie je často jednoduché. Napríklad kreditné karty sú široko akceptované a možno ich použiť na rôzne nákupy. Okrem toho predovšetkým bankové úvery ponúkajú nízke úrokové sadzby a flexibilné podmienky splácania, čo uľahčuje splácanie úveru bez ďalšieho zadlžovania.

Ďalšou výhodou je, že spotrebiteľské úvery možno použiť na financovanie veľkých nákupov, ktoré by si inak nebolo možné dovoliť. Napokon sa tiež môžu použiť na splatenie iných dlhov, napríklad kreditných kariet, čo dlžníkom umožňuje konsolidovať svoje dlhy do jedného úveru s nižšou úrokovou sadzbou.

Vzhľadom na širokú ponuku a predovšetkým rôzne formy spotrebných úverov je možné nájsť ten správny pre takmer každú situáciu. Či už ide o väčšie alebo menšie sumy, pôžičky bez dokladovania príjmu alebo peniaze ihneď na ruku, v rámci spotrebného úveru je vždy možné nájsť alternatívu.