Pôžička na splatenie úverov

Pôžička na splatenie dlhov je refinančný úver na splatenie iných úverov a dlhov, či už ide o bankové, alebo nebankové pôžičky.

Cieľom refinancovania úveru je zvyčajne znížiť úrokovú sadzbu a mesačnú splátku dlžníka. Výhodou je, že obvykle je ponuka úverov tohto druhu pomerne široká a je možné medzi nimi nájsť tak bankové pôžičky na splatenie úverov ako aj nebankové pôžičky na vyplatenie dlhov.

Požičiavanie na vyplácanie dlhov

V niektorých nebankových spoločnostiach sa dá získať aj pôžička na splatenie úverov bez registra, čiže je možné si požičať aj vtedy, ak má klient problémy s platobnou disciplínou.

Takéto pôžičky sa využívajú na splatenie dlhov a exekúcii a keďže sú bez registra, veriteľ si neoveruje klientov v registroch dlžníkov. Teda aj ľudia, ktorí majú exekúciu alebo iné finančné problémy, si môžu požičať úver na refinancovanie či na vyplatenie exekúcie. Ide teda o vhodné pôžičky pre dĺžníkov.

Bankové úvery na refinancovanie a splatenie dlhov slúžia na splatenie iných úverov tak z bánk ako aj z nebankoviek, ale banky si viac klienta overujú či už z hľadiska jeho príjmu, bonity alebo úverovej a finančnej histórie.

Spotrebné úvery alebo hypotéky na refinancovanie?

V prípade úverov a pôžičiek na prefinancovanie starých dlhov sa využívajú dve možnosti a dva typy úverov. Prvým je spotrebný úver, ktorý má zvýhodnené úročenie a označuje sa aj ako spotrebná refinančná pôžička.

Ide parametrami o klasický spotrebný či spotrebiteľský úver, ktorý je obvykle bez ručenia a zabezpečenia a slúži primárne na vyplatenie menších a stredných úverov, prípadne na spojenie viacerých pôžičiek do jednej, respektíve konsolidáciu úverov.

Druhým typom je refinančná hypotéka, ktorú má v ponuke niekoľko bánk a v tomto prípade je možné získať so založením nehnuteľnosti až do 80 alebo 90 % hodnoty zakladanej nehnuteľnosti. V tomto prípade je možné využiť americkú hypotéku, teda pôžičku s ručením nehnuteľnosťou.

Ide už väčší úver a ten môže slúžiť na splatenie viacerých pôžičiek a ich nahradenie jednou, s oveľa lepšou splátkou na úrovni hypotéky, pretože pôžička je založená nehnuteľnosťou.

TIP: Pri požičiavaní na kúpu nehnuteľnosti, je potrebné pamätať aj na poistenie hypotéky. Toto dôležité poistenie poskytuje ochranu pre poistenca, ale aj pre veriteľa, aby sa minimalizovali riziká spojené s nesplácaním dlhu.

Navyše splatnosť môže byť aj 30 či 40 rokov, takže splátka je naozaj nízka. Podobné produkty je tiež možné nájsť aj na nebankovom trhu, avšak s menšími obmedzeniami.

Výhodou špeciálnych refinančných úverov je najmä to, že je možné získať lepšie podmienky.
Výhodou špeciálnych refinančných úverov je najmä to, že je možné získať lepšie podmienky.

Bankové refinancovanie úveru – porovnanie pôžičiek

Bankový úver na splatenie úveru či pôžičky ponúka na Slovensku v podobe účelových refinančných úverov viacero bánk. Niektoré síce nemajú takúto špeciálnu pôžičku vo svojom portfóliu, ale cez bezúčelový úver je možné využiť aj bežnú spotrebnú pôžičku na vyplatenie svojich dlhov.

Výhodou špeciálnych refinančných úverov je najmä to, že je možné získať lepšie podmienky, a to tak finančné ako aj nefinančné, napríklad lepší a časovo zvýhodnený úrok na určité obdobie alebo dlhšiu splatnosť úveru, čo zníži mesačnú splátku.

VÚB Banka

Pôžička na vyplatenie dlhov sa dá získať vo Všeobecnej úverovej banke buď ako pôžička na refinancovanie, alebo ako hypotéka na refinancovanie. Záleží od toho, koľko si človek potrebuje požičať.

VÚB pôžička na refinancovanie sa poskytuje bez ručenia alebo ručiteľa a je možné si požičať až do 35 000 €, pričom maximálna doba splácania je 96 mesiacov. Vybavenie je veľmi rýchle a jednoduché. Bez zbytočných dokladov je možné vyplatiť neobmedzený počet starých pôžičiek.

VÚB refinancovanie sa poskytuje osobám vo vekovom rozpätí 18 až 73 rokov a na vybavenie stačí občiansky preukaz, respektíve jeden doklad totožnosti.

V prípade hypotéky na refinancovanie ide o úver určený primárne na vyplatenie starej hypotéky z inej banky. Požičať sa dá od 10 000 € až do 500 000 € a s dobou splatnosti od 1 do 30 rokov, takže ide už o dlhodobý úver. Samozrejme je nutné aj založenie nehnuteľnosti a banka je tiež prísnejšia na bonitu klienta na rozdiel od spotrebného úveru.

Na webovej stránke banky je dostupná aj úverová kalkulačka VUB, pomocou ktorej je možné vypočítať si úrokovú sadzbu.

Prima Banka

Prima Banka má v ponuke na refinancovanie podobne ako VÚB tiež spotrebný aj hypotekárny typ úveru. V prípade spotrebnej pôžičky ide o úver od 1 000 € do 15 000 €, ktorý je možné splácať od 2 do 8 rokov a za určitých podmienok je možné ho získať aj bez poplatku.

Banka ponúka túto pôžičku na refinancovanie a splatenie starých dlhov z bankových aj nebankových úverov a požiadať o ňu môžu tak bežní zamestnanci, ako aj dôchodcovia a živnostníci s podnikaním minimálne 12 mesiacov.

Na vyplatenie starej hypotéky je možné si zobrať refinančný hypoúver, pričom žiadosť môže banka posúdiť už na počkanie a na prenos starej hypotéky nie sú potrebné žiadne extra nové doklady, čiže stačí predložiť iba pôvodný znalecký posudok a pôvodnú záložnú zmluvu.

Požičať sa dá od 5 000 € a na predĺženú dobu splácania od 5 až do 40 rokov, čo môže znížiť mesačnú splátku na prijateľnú sumu. Maximálne vie banka prefinancovať úver až do 300 000 €.

mBank

Refinancovať staré úvery s cieľom ušetriť na splátkach je možné aj v mBank. Banka ponúka refinancovanie pôžičiek v podobe úveru od 350 € až do 40 000 €. Ten sa poskytuje na 12 až 96 mesiacov, pričom dobu splatnosti aj deň splatnosti si klient môže zvoliť sám.

Banka ma ďalej v ponuke aj mHypotéku na kúpu, refinancovanie, výstavbu, rekonštrukciu alebo vysporiadanie. Požičať si je možné od 7 000 € do 500 000 €, respektíve 100 % hodnoty založenej nehnuteľnosti. Splatnosť je od 12 mesiacov až do 40 rokov a je bez poplatkov. Tiež dovoľuje mimoriadne splátky úveru kedykoľvek.

ČSOB

Na splatenie dlhov a pôžičiek ponúka ČSOB refinancovanie úverov. Získať je možné už od 600 €. Podľa finančných možností sa dá požičať až do 25 000 €, pričom výhodou je lepšie úročenie a možnosť konsolidácie viacerých pôžičiek novým a výhodnejším úverom z banky.

Časť úveru je však možné použiť aj bezúčelovo na čokoľvek, a to bez preukazovania minutia finančných prostriedkov banke. Čo sa týka doby splatnosti, tento úver sa poskytuje na 1 až 8 rokov. Platí sa jednorazový poplatok 50 € za spracovanie úveru bez závislosti od výšky úveru.

ČSOB má ďalej v ponuka aj refinancovanie hypotéky, pričom ponúka možnosť získania minimálnych úrokových sadzieb pre úvery až do výšky 100 % hodnoty nehnuteľnosti.

Tatra Banka

Refinančný úver vo výške od 500 do 30 000 €  ponúka aj Tatra Banka. Požičať sa dá na 1 až 8 rokov a banka ponúka 100 % zľavu z poplatku za úver, čiže je bez poplatku. Pomocou tohto úveru je možné refinancovať splátkové úvery viacerých bánk, úvery v nebankových spoločnostiach či lízing.

Za určitých podmienok môžu klienti Tatra banky požiadať o refinančný úver aj cez mobilnú aplikáciu a internet banking.

Súčasťou ponuky Tatra banky je aj refinančná hypotéka vo výške 13 až 500 000 € so splatnosťou až do 30 rokov. Hypotéka je tiež bez poplatku za poskytnutie. Na vybavenie je potrebný znalecký posudok k nehnuteľnosti slúžiacej na zabezpečenie úveru a tiež doklady preukazujúce výšku príjmu žiadateľa.

UniCredit

UniCredit Bank má na vyplatenie starých úverov a pôžičiek Presto spotrebný úver na refinancovanie. Táto UniCredit pôžička umožňuje zlúčiť do jednej splátky rôzne staré bankové a nebankové úvery, kreditky, kontokorenty a iné dlhy.

Požičať sa dá od 650 € až do 50 000 € s dobou splatnosti od 12 až 96 mesiacov, pričom úroková sadzba je fixná počas celého splácania. Poplatok za poskytnutie úveru je 50 € a dá sa vybaviť aj po telefóne alebo online. Pri úvere nad 25 000 EUR banka môže vyžadovať spolužiadateľa.

UniCredit ponúka tiež refinancovanie hypotéky v hodnote od 3 300 € až do 750 000 € bez poplatku za poskytnutie úveru aj bez dokladovania príjmu. Je však potrebné založiť nehnuteľnosť, pričom sa akceptuje pôvodný znalecký posudok na dokončenú nehnuteľnosť. Splácať úver je možné od 1 do 30 rokov.

Poštová banka

Na splatenie iných úverov a pôžičiek má refinančný úver aj Poštová banka. Pôžičku na splatenie dlhov ponúka vo forme spotrebnej pôžičky s názvov Lepšia splátka. Táto pôžička sa dá získať od 300 € do 34 000 € a so splatnosťou na 1 až 8 rokov.

Môže slúžiť tak na vyplatenie bankových úverov, ako aj rôznych nebankových pôžičiek, kontokorentov, kreditiek či iných splátkových úverov. Úver je bez poplatku a na vybavenie nie je treba ručiteľ ani ručenie nehnuteľnosťou.

Pôžičku môžu získať osoby od 18 do 69 rokov  s trvalým alebo dlhodobým pobytom na Slovensku a s príjmom, ktorý je bankou akceptovaný. Ide o príjem zamestnancov, podnitateľov a živnostníkov. Avšak, banka tiež akceptuje starobný, invalidný alebo vdovský dôchodok.

Pokiaľ ide o materský a rodičovský príspevok, banka ho uznáva iba spolu s iným typom príjmu alebo so spoužiadateľom.

PoskytovateľSuma odSuma doSplatnosť od (mesiacov)Splatnosť do (mesiacov)
VÚB0 €35 000 €1296
Prima Banka1 000 €15 000 €2496
mBank350 €40 000 €1296
ČSOB600 €25 000 €1296
Tatra Banka500 €30 000 €1296
UniCredit600 €50 000 €1296
Poštová Banka300 €34 000 €1296
Prehľad a porovnanie bankových pôžičiek na refinancovanie úverov a dlhov

Nebankové pôžičky na splatenie úverov a dlhov

Pôžička na splatenie úveru na čokolvek alebo na vyplatenie pôžičiek z iných finančných domov sa dá získať aj v niektorých nebankových subjektoch.

Ak klienta odmietne banka alebo nemôže banke dostatočne dokladovať príjem a povie si, že aj tak potrebuje pôžičku na splatenie dlhov, môže to skúsiť v niektorých nebankovkách. Tie často ponúkajú aj nebankovú pôžičku bez dokladovania príjmu.

Úročenie je síce vyššie, ale dostupnosť úverov a pôžičiek je jednoduchšia na rozdiel od bánk, takže je možné úver získať ľahšie, hoci za menej výhodných podmienok a s určitými obmedzeniami.

Cetelem

Nebanková spoločnosť Cetelem má priamo vo svojej ponuke na refinancovanie určenú pôžičku na splatenie úverov. Ide o spotrebný nebankový úver, ktorý sa dá požičať od 2 000 € do 50 000 € na dobu od 6 mesiacov až po 10 rokov. Ide o jednu z najdlhších splatností medzi podobnými nebankovými pôžičkami.

O Cetelem pôžičku je možné požiadať online aj telefonicky, je pevný počas celej doby splácania a je možné získať tiež dodatočné peniaze navyše. Pôžička je bez poplatkov za vybavenie, vedenie alebo predčasné splatenie úveru.

Vzor žiadosti o predčasné splatenie úveru je potrebné si vyžiadať u samotnej spoločnosti.

Home Credit

Spojenie pôžičiek a ich prefinancovanie ponúka tiež nebankovka Home Credit, ktorá má na tento účel vyčlenený finančný produkt s názvom konsolidácia pôžičiek s dobou splatnosti od 36 až do 96 mesiacov.

Zlúčiť sa dajú pôžičky až do výšky 25 000 €, vybavenie nového úveru je úplne bez poplatkov a z pohodlia domova, pretože o refinančnú pôžičku sa dá požiadať aj online.

Nebanková spoločnosť vybaví všetky administratívne záležitosti za klienta a k úveru je možné aj poistenie výdavkov alebo za poplatok odloženie splátok. Klient má tiež nárok požiadať ku konsolidácii úverov aj o peniaze navyše, avšak v tomto prípade je už posudzovaná jeho bonita a schopnosť splácania.

Tesco pôžička

Tesco Finančné služby dokáže tiež poskytnúť konsolidáciu úverov od 1 000 € až do 25 000 €. Ak navyše pôžičky v súčte prevyšujú túto sumu, je možné urobiť tiež čiastočnú konsolidáciu. Značka Tesco Finančné služby skončila k 1. 4. 2023. Dohodnuté produkty však ďalej fungujú pod spoločnosťou Home Credit.

Do konsolidácie je možné zahrnúť všetky hotovostné úvery, nákupy na splátky, kreditné karty, kontokorentné úvery a lízingy vedené na meno žiadateľa. Žiadateľ má tiež možnosť zmeniť termín splátok. Stačí zavolať na klientské centrum a dohodnúť si nový termín splátky.

Tesco pôžička je dostupná pre všetky plnoleté osoby so stálym zdrojom príjmu. Vybavenie je bez poplatkov a tiež nie je potrebný ručiteľ.

Silverside

Ďalšou nebankovkou, ktorá má v ponuke aj pôžičku na refinancovanie spotrebného úveru, je spoločnosť Silverside. Je možné požiadať o úver vo výške od 500 € až do 10 000 €, pričom doba splácania je od 12 do 96 mesiacov.

O úver môže požiadať každá osoba od 18 do 74 rokov, pričom sa vyžaduje aj dokladovanie príjmu. Nevyžaduje sa však zriadenie záložného práva k nehnuteľnej alebo hnuteľnej veci. Dátum splatnosti prvej mesačnej splátky je minimálne 30 dní od dátumu čerpania úveru a v závislosti od požiadavky klienta na preferovaný dátum splatnosti splátky.

PoskytovateľSuma odSuma doSplatnosť od (mesiacov)Splatnosť do (mesiacov)
Cetelem2 000 €50 000 €6120
Home Credit1 000 €25 000 €3696
Tesco Pôžička1 000 €25 000 €
Silverside500 €10 000 €1296
Prehľad a porovnanie nebankových pôžičiek na refinancovanie úverov a dlhov

Pôžička od súkromnej osoby – pôžička od ľudí

Posledná z možností refinancovania spotrebného úveru je pôžička od súkromnej osoby. Avšak, práve tento typ pôžičky by mal pri refinancovaní ostať ako posledná voľba. Obzvlášť pri hypokékach, kedy sa často ručí nehnuteľnosťou. Pochopiteľne, pôžičky od ľudí majú väčšinou tie najmiernejšie podmienky a sú často ľahkou cestou k peniazom. Nie však najlepšou cestou, ako sa zbaviť dlhu.

Pri získavaní súkromnej pôžičky treba mať na pamäti jednu vec: prináša so sebou mnohé riziká. Na rozdiel od banky alebo iného veriteľa súkromná osoba nie je regulovaná žiadnou vládnou agentúrou, takže nebude zaručená rovnaká ochrana. Treba byť preto mimoriadne opatrný. Požičiavanie na vyplácanie dlhov sa nemusí vždy vyplatiť.

Pred podpisom akýchkoľvek dokumentov je nutné sa uistiť, že žiadateľ dopodrobna rozumie podmienkam úveru a všetkým poplatkom. Tiež sa treba informovať o úrokovej sadzbe, splátkovom kalendári a prípadných sankciám za oneskorené platby.

Výhody a nevýhody pôžičiek na vyplatenie dlhov

Refinancovanie úveru je spôsob, ako ušetriť peniaze na splátkach úveru, znížiť celkovú výšku dlžných úrokov a využiť výhodnejšie podmienky úveru. Tento spôsob požičiavania si na vyplatenie dlhov prináša so sebou množstvo výhod.

  • Pôžička na refinancovanie a splatenie dlhov, pôžičiek a iných úverov sa dá získať obvykle za výhodnejších podmienok, pretože refinančná úroková sadzba je lepšia ako pri klasickom úvere.
  • V ponuke sú tak bankové, ako aj nebankové pôžičky na vyplatenie dlhov a jedná sa najčastejšie o spotrebné úvery, avšak niektoré banky ponúkajú tiež hypotekárny úver alebo bezúčelovú hypotéku na splatenie iných úverov.
  • Pre klientov s finančnými problémami existuje aj pôžička na splatenie dlhov a exekúcií bez registra, hoci ju v ponuke má len zopár nebankových spoločností.

Napriek spomenutým výhodám sa na refinancovanie netreba pozerať len ako na spôsob, ako sa zbaviť dlhu. Predtým, ako sa človek pustí do refinancovania úveru, je dôležité pochopiť aj prípadné nevýhody týchto úverov.

  • Pre tých, čo si chcú požičať v banke, platí, že je nutné obvykle dokladovať aj príjem, banka si overuje bonitu a tiež registre, takže niektorí klienti úver nezískajú.
  • Nebankové pôžičky bez dokladovania príjmu na vyplatenie úverov sú síce dostupnejšie, ale problémom je obvykle nevýhodnosť, vyšší úrok a väčšie preplatenie pôžičky oproti bankám.
  • Ak človek hľadá pôžičky na vyplatenie exekúcií, ponúka ich len niekoľko nebankových spoločností a obvykle je potrebné ručenie nehnuteľnosťou alebo iným ručiteľom.

Tak ako každý iný úver, refinančné úvery majú tiež svoje výhody a nevýhody. Refinancovanie je dobrou voľbou najmä pre tých, ktorí sa môžu finančne kvalifikovať na výhodnejší úver a tiež majú finančné prostriedky na splácanie.