Pôžičky pre dôchodcov

pozicky-pre-dochodcov-2

Pôžičky pre dôchodcov sú úvery dostupné seniorom na starobnom dôchodku, ale aj predčasnom starobnom dôchodku, invalidnom dôchodku alebo pre poberateľov pozostalostného dôchodku.

Najčastejšie sa poskytujú pôžičky pre dôchodcov do 75 rokov a v ponuke ich majú banky ako aj nebankové subjekty. Ide však o veľmi rôznorodé produkty a tak je dôležité detailné porovnanie a preskúmanie podmienok, pretože každý úver môže byť iný a mať iné finančné a nefinančné limity.

dsc_0076-230x230-5092522

V banke sa napríklad len výnimočne poskytuje pôžička pre dôchodcov nad 65 rokov. Naopak nebankové spoločnosti napríklad častejšie poskytujú tieto pôžičky aj pre ľudí s vekom nad 65 rokov a obvykle do 70 rokov, ale nájdu sa aj tu výnimky, kedy je možné požičať si napríklad aj nad 70 rokov.

Vo všeobecnosti je ako dostupná pôžička najmä spotrebný alebo spotrebiteľský úver, napríklad hypotekárny úver pre dôchodcov už môže byť problém kvôli veku, ale banky to môžu individuálne posúdiť a v prípade dostatočnej bonity schváliť.

Pôžička pre invalidných dôchodcov

V rámci portfólia úverov dostupných pre seniorov existujú aj pôžičky pre invalidných dôchodcov, pričom nejde ani tak o špeciálny úverový produkt ako o taký typ pôžičiek, ktoré si môžu vybaviť aj ľudia na invalidnom dôchodku.

V tomto prípade je najčastejšie vek žiadateľa pod 65 rokov, čo je obvyklá horná hranica pre väčšinu bánk aj nebankoviek na poskytovanie klasických úverov, záleží teda už len od bonity a výšky príjmu daného dôchodcu. V tom však býva najčastejší problém.

Pre menej bonitných žiadateľov sú najdostupnejšie pôžičky pre invalidných dôchodcov online cez internet, ktoré sú ale zväčša krátkodobé a na menšie sumy.

Podobne sa dajú vybaviť aj SMS úvery pre dôchodcov. Ak má ale klient dostatočný príjem alebo má bonitného ručiteľa s takýmto príjmom, môže získať aj spotrebné alebo spotrebiteľské úvery z bánk a nebankoviek.

Na menšie sumy si vie vybaviť niekedy aj povolené prečerpanie, čiže kontokorentný úver v tej banke, kde má účet a chodia mu tam príjmy.

pozicky-pre-dochodcov-600x400-5690754

Bankové úvery pre dôchodcov

Bankové pôžičky pre seniorov na dôchodku ponúkajú u nás viaceré banky. najčastejšie je to formou povoleného prečerpania na bežnom účte pre dôchodcov, ktorý ponúka takmer každá slovenská banka.

Pôžička tohto typu je ale na menšie sumy, obvykle niekoľko stoviek €. Kto potrebuje viac finančných prostriedkov, musí to skúsiť cez spotrebné úvery.

Tu je však obvykle banka už prísnejšia na bonitu a príjem žiadateľa, takže niekedy je nutné, aby mal dôchodca spoludlžníka alebo ručiteľa.

OTP Banka

Pôžičky a úvery pre dôchodcov je možné získať aj v OTP Banke. K dispozícii je napríklad povolené prečerpanie k účtu, čiže kontokorentný úver, ktorý sa dá vybaviť až do výšky 3 500 €, podľa toho, aká je výška dôchodku a príjmu klienta.

V ponuke je aj spotrebná pôžička pre seniorov do 65 rokov, kde je potrebné aj dokladovať rozhodnutie o priznaní dôchodku. Požičať sa dá bezúčelovo od 400 do 20 000 € na 1 až 7 rokov alebo od 3 000 do 25 000 € na bývanie s rovnakou dobou splatnosti.

Slovenská sporiteľňa – SLSP

Pre dôchodcov má SLSP taktiež viaceré úvery a pôžičky. Spotrebný úver na čokoľvek sa dá získať aj pre ľudí s dôchodkom do 65 rokov. Požičať je možné si jednoducho bez poplatkov na čokoľvek od 300 do 30 000 € s dobou splatnosti na 1 až 9 rokov.

Po celú dobu splatnosti má pôžička garantovaný úrok. Na menšiu sumu si môže senior v banke vybaviť aj povolené prečerpanie k účtu, čiže kontokorentný úver a to od 300 do 5.000 € v závislosti od jeho bonity a výšky dôchodku, obvykle to býva do dvoj až trojnásobku mesačného príjmu.

Tatra Banka

Úvery a pôžičky pre dôchodcov má aj Tatra Banka. Kontokorentný úver je tu vo forme tzv. Voliteľného prečerpania, ktoré sa dá získať k bežnému účtu do výšky 3 500 €.

Väčšia pôžička od Tatra Banky je dostupná ako bezúčelový spotrebný úver, ktorý je možné získať aj bez dokladovania príjmu, ak máte v banke účet nad 6 mesiacov.

Požičať sa dá touto formou od 500 až do 25 000 € a na 12 až 108 mesiacov. Nie je nutné mať v prípade dostatočnej bonity ručiteľa ani spoludlžníka alebo iný druh zabezpečenia, ale samozrejme treba preukázať výšku dôchodku.

Poštová Banka

Úver pre dôchodcov je dostupný v Poštovej banke v dvoch formách. Buď ako klasická spotrebná pôžička pre dôchodcov alebo ako povolené prečerpanie k účtu pre dôchodcov.

Úvery sa dajú získať len na základe dôchodkového výmeru alebo iného dokladovania príjmu, čiže toto nie je pôžička pre nezamestnaných ľudí pred dôchodkom.

Kontokorent sa poskytuje od 100 do 2 000 €, spotrebný úver od 300 do 30 000 € a na dobu splácania flexibilne od 1 až do 9 rokov.

VÚB

Pôžička pre dôchodcov vo VÚB sa dá získať spomedzi klasických úverov ponúkaných bankov pre ľudí do veku 68 rokov. Požičať sa takto dá napríklad pôžička na čokoľvek alebo na refinancovanie od 490 do 25 000 €, účelový spotrebný úver VÚB na bývanie od 1 000 do 25 000 € alebo aj Flexidebet, čo je povolené prečerpanie k účtu pre seniorov.

V prípade spotrebných úverov vo všetkých prípadov na 13 až 108 mesiacov a samozrejme banka si overuje bonitu klienta aj jeho schopnosť splácať pôžičky.

Nebankové pôžičky pre dôchodcov

Úver pre dôchodcov sa dá získať aj z nebankových spoločností. Najdostupnejšia je online a SMS pôžička, ktorá je niekedy aj pre nezamestnaných, ale je dostupná aj pre dôchodcov. Tieto úvery sú krátkodobé a na menšie sumy niekoľko desiatok €.

Kto si chce požičať viac, musí skúsiť už len väčšie spotrebiteľské úvery, kde sa ale vyžaduje dokladovanie príjmu a výšky dôchodku. Menej bonitní dôchodcovia tak majú problém, napríklad tí, čo boli predtým bez práce, pretože výpočet dôchodku pre nezamestnaných je pomerne nízky.

SMS Credits

Medzi dostupné SMS pôžičky aj pre dôchodcov patria tie od nebankovej spoločnosti SMS Credits. Požičať sa dá od 20 do 350 €, pričom výška prvého úveru pre nového žiadateľa je maximálne do 100 €.

Výhodou je, že nie je potrebné žiadne dokladovanie príjmu, úvery sú bezúčelové, čiže použiteľné na hocičo a nie je treba ani ručiteľ alebo iné ručenie. Pôžičku si vybavíte jednoducho prostredníctvom telefónu a jej splatnosť je 5, 10 alebo 15 dní aj s možnosťou prípadného predĺženia.

Ferratum Bank

Pôžičky pre dôchodcov online cez internet poskytuje nebanková spoločnosť Ferratum Bank. V ponuke sú buď krátkodobé úvery od 30 do 350 € alebo väčšie rýchle pôžičky od 200 do 700 €. Aj v tomto prípade závisí výška pôžičky od toho, či ide o nového alebo overeného klienta.

Požičať sa dá bez dokladovania príjmu, aj bez ručiteľa, na čokoľvek a splatnosť môže byť buď od 7 do 30 dní alebo od 2 do 12 mesiacov podľa typu pôžičky. Spravidla do 24 hodín už má dôchodca peniaze na účte.

Tesco pôžička

Pre dôchodcov je dostupná aj tzv. Hotovostná pôžička od Tesco Finančné služby. Ide už o väčší spotrebiteľský úver poskytovaný od 800 do 16 000 € podľa bonity klienta, pričom splatnosť je dlhodobejšia a to od 1 do 7 rokov.

Pôžičku je možné použiť na čokoľvek, pretože je bezúčelová a neplatia sa ani poplatky za jej vybavenie alebo predčasné splatenie. Vyplatenie môže byť na účet alebo poštovou poukážkou a na získanie treba dokladovať výšku dôchodku cez výmer alebo výpis z účtu.

Cetelem

Pôžička pre dôchodcov je dostupná aj od nebankovej spoločnosti Cetelem, ale dôležitý je v tomto prípade aj vek žiadateľa. Maximálny vek v čase podania žiadosti je totiž 70 rokov.

Táto nebanková spoločnosť má však v ponuke veľký výber rôznych úverov, napríklad bezúčelovo sa dá požičať od 500 € do 25 000 €, prípadne účelovo na kúpu auta, konsolidáciu a refinancovanie pôžičky alebo na rekonštrukciu domácnosti až do 34 000 €.

Splatnosť týchto pôžičiek závisí od typu a požičanej sumy, ale je to obvykle od 6 do 120 mesiacov.

Pohotovosť

Medzi známe nebankové spoločnosti ponúkajú úvery patrí aj Pohotovosť. Tá ponúka úvery aj pre dôchodcov a to formou tzv. Najrýchlejšej pôžičky, ktorá sa dá získať cez pobočky zvané aj (slovenská) Pôžičkáreň, kde je dostupná táto pôžička osobne alebo online cez webstránku nebankovky.

Požičať sa dá od 99 €, horná hranica je do 4 500 €, ale pre nových žiadateľov je možné získať prvý úver najviac do 1 000 €. Čo sa týka splatnosti, požičať sa dá na 2 až 12 mesiacov.

Úver4you

Pre tých, čo majú záujem o vyššie sumy, je možné v prípade zabezpečenia nehnuteľnosťou získať aj vyšší úver od Úver4you. Ide o pôžičku dostupnú aj pre dôchodcov, ktorá sa dá požičať od 2 000 € do 40 000 € a to na dobu 36 až 96 mesiacov.

Pôžička je bezúčelová, ručí sa nehnuteľnosťou a je treba doložiť aj výšku dôchodku.

Peniaze je možné použiť na čokoľvek, úver sa spláca mesačnými splátkami a môže slúžiť aj na vyriešenie exekúcií alebo záložných práv, keďže vďaka osobnému prístupu môže nebanková spoločnosť riešiť aj zložitejšie prípady.

PoskytovateľSuma odSuma doSplatnosť odSplatnosť do
SMS Credits203505 dní15 dní
Ferratum Bank307005 dní12 mesiacov
Tesco Pôžička80016 0001 rok7 rokov
Pohotovosť994 5002 mesiace12 mesiacov
Cetelem50034 0006 mesiacov120 mesiacov
Úver4you2 00040 0003 roky8 rokov
SLSP30030 0001 rok9 rokov
VÚB49025 00013 mesiacov108 mesiacov
Tatra Banka50025 0001 rok9 rokov
Poštová banka30030 0001 rok9 rokov
OTP Banka40025 0001 rok7 rokov

Výhody pôžičiek tohoto druhu

  • Ponuka rôznych úverov je naozaj pomerne široká a získať sa dajú tak rýchle pôžičky pre dôchodcov ako aj väčšie dlhodobejšie úvery spotrebného typu
  • V prípade bankových úverov je najväčším benefitom pomerne nízke úročenie a to najmä pri spotrebných úveroch, kde je možné splácanie aj na niekoľko rokov
  • Komu nepožičia banka, ešte stále má možnosť obrátiť sa aj na nebankové spoločnost, kde je možné získať aj pôžičky bez dokladovania príjmu alebo bez registra

Nevýhody pôžičiek tohoto druhu

  • Vzhľadom na to, že častokrát je internet pre dôchodcov menej dostupný, môže byť problém pri úveroch, ktoré sa vybavujú online a to sú práve rýchle pôžičky bez dokladovania príjmu
  • V banke je potrebné splniť vekové podmienky ale tiež aj podmienky ohľadom bonity a výšky dôchodku či iných príjmov, čo môže byť pre viac dôchodcov problém
  • Ak si senior požičiava z nebankovky, má úvery dostupnejšie, ale závisí to od výšku dôchodku a napríklad výpočet dôchodku nezamestnaného prisúdi budúcemu dôchodcovi veľmi nízku penziu