Založenie živnosti už nemusí byť horor

Predstavte si, že ste práve skončili vysokú školu,  žijete a pracujete v Bratislave, no chcete si založiť živnosť. Fajn, poviete si, veď sa to dá urobiť aj elektronicky na internete.

Ak však nemáte bezhraničnú trpezlivosť, tak to radšej necháte tak a pôjdete si živnosť založiť osobne. No to má jeden veľký háčik! Môžete tak urobiť iba v mieste svojho trvalého bydliska. Čiže minimálne deň strávite cestovaním len kvôli tomu, aby ste v mieste bydliska navštívili Živnostenský úrad.

Strata času? Určite áno, a ak to vinou rôznych okolností počas jedného dňa nestihnete, tak strávite mimo svojej práce hneď dva dni. Predstava nič moc, no našťastie, sú tu aj iné spôsoby, ako si založiť živnosť.

Nechajte to na profesionálov

Je tu ešte jeden spôsob. A to taký, že vy si len zadáte pokyny na založenie živnosti, no sami sa môžete venovať iným veciam. Živnosť totiž za vás založí niekto iný.

Na internete pôsobia špecializované spoločnosti, ktoré sa zaoberajú zakladaním živností či obchodných spoločností. V tomto prípade stačí kontaktovať túto spoločnosť a zadať pokyny na to, čo vlastne chcete.

Predmet živnosti a názov

Dôležité je dať profesionálom jasné inštrukcie, aby vedeli, akú živnosť vlastne chcete. Dôležitý je názov živnosti, tam si mnohí dávajú svoje meno a priezvisko. Ešte väčšiu váhu má predmet živnosti. Tam si treba zadať to odvetvie, v ktorom budete pracovať.

Význam to má hlavne kvôli tomu, že ak máte v predmete živnosti reklamné a marketingové služby, tak si nebudete môcť fakturovať prekladateľské či tlmočnícke služby. Takže si dobre rozmyslite, čo v živnosti chcete mať.

Ušetríte čas aj peniaze

Hlavnou výhodou toho, že za založenie živnosti zaplatíte fixnú sumu a všetko ďalšie už vyrieši externá firma, je úspora času. Tento čas môžete využiť oveľa užitočnejšie, napríklad na plán vášho podnikania či rozpočtu. V konečnom dôsledku tak ušetríte aj peniaze.