Ako požiadať o zvýšenie mzdy?

Náklady na prevádzku domácnosti stúpajú, spotrebný tovar a potraviny sa neustále zdražujú, ale Váš plat je už niekoľko rokov rovnaký? Určite by ste privítali, keby Vám na výplatnej páske pribudla pár desiatok eur. Povedzte si o zvýšení mzdy a buďte konečne ocenení za svoju prácu tak, ako si zaslúžite.

Správne načasovanie

O zvýšenie platu požiadajte v období, keď máte za sebou nejaký väčší pracovný úspech, dokončili ste dôležitý projekt, robíte viac práce ako v predchádzajúcich rokoch, alebo ste firme priviedli nových klientov. Správne argumenty môžu nadriadeného skutočne presvedčiť. Naopak o zvýšenie platu nepremýšľajte v čase, keď firma prechádza krízou alebo nemá dostatočný počet zákaziek.

Vyjednávacia schôdzka

O plate vždy vyjednávajte za uzavretými dverami a vo všetkej formálnosti. Najprv požiadajte o schôdzku svojho nadriadeného, ktorý pozná výšku Vašej mzdy a má právomoc ju zmeniť. Naznačte mu osobne alebo emailom účel stretnutia a na záver dodajte, že je pre Vás stretnutie dôležité.

Odchod z firmy

Najskôr by nebolo férové, keby ste nadriadenému rozprávali, ako ste dostali lepšiu ponuku u konkurencie, a pritom sa to nezakladalo na pravde. Hrozbu odchode z firmy kvôli nízkemu platu použite v prípade, že skutočne máte možnosť prestúpiť a finančne ísť hore.

Žiadosť o zmenu pozície

Ďalšia z možností, ako mať vyššiu mzdu, je požiadať o preradenie na lepšie platenú pozíciu. Polepšiť si môžete aj o stovky eur. Sledujte interné výberové konania, ktoré sa konajú takmer vo všetkých väčších firmách. Počítajte ale s tým, že Vám pribudnú nové povinnosti a viac zodpovednosti.

O koľko peňazí požiadať?

Buďte realistickí a nechcite pridať hneď dvojnásobok. Najpravdepodobnejšie uspejete so žiadosťou o zvýšenie platu o 5 až 10 percent hrubej mzdy. Ak sa Vám aj tak bude zdať, že mzda je stále podhodnotená, vyhľadajte si na internete platy na rovnakej pozícii a výsledok predložte svojmu nadriadenému.

Zamietnutie žiadosti o zvýšenie mzdy

Môže sa stať, že u svojho nadriadeného nepochodíte. Miesto, aby ste dali priechod svojmu hnevu, zachovajte pokoj a opýtajte sa, v aký termín sa môžete opýtať znova a čo musíte urobiť pre to, aby Vám pridal peniaze. Alternatívou môžu byť aj náhradné riešenie, ako je časť vykonávanej práce z domu, viac dní dovolenky alebo iný zamestnanecký bonus.