Bitcoinové zmenárne – ako fungujú, výhody a nevýhody 2024

Online zmenárne sú najrýchlejšou a najpohodlnejšou cestou ako si môžete zaobstarať Bitcoin. V tomto článku si ukážeme ako zmenárne fungujú, čo vám môžu priniesť a predstavíme popredné zmenárne na Slovensku a v zahraničí.

Jedna z možností, kam investovať peniaze, je aj do kryptomien a obvzlášť Bitcoinu. Nákup Bitcoinu je možný rôznymi spôsobmi a tento článok opíše nákup v tzn. Bitcoinových zmenárňach.

Ako BTC zmenáreň funguje?

Zmenáreň na Bitcoin funguje podobne ako obyčajná zmenáreň, kde si môžete vymeniť napríklad eurá za doláre. Je tu však jeden podstatný rozdiel. Bitcoin zmenárne nemajú kamenné pobočky – sú výhradne online. Ich výsadou je hlavne ich jednoduchosť. Na trhu nájdeme dva druhy zmenární. Nazvime si ich automatizované a manuálne.

Automatizovaná zmenáreň je prepojená priamo s burzou a teda Vám dokáže okamžite vymeniť Vašu fiat menu za Bitcoin. Vyplníte objednávku, zašlete platbu a následne už len čakáte kým Vám Bitcoin príde do peňaženky. Spravidla to netrvá dlhšie ako pár hodín.

V manuálnej zmenárni je to trošku zložitejšie. Vyplníte formulár, uhradíte objednávku a po pripísaní platby Vás kontaktuje podpora zmenárne s aktuálnym kurzom. Následne je vykonaný nákup a prevod Bitcoinov do Vašej peňaženky.

Určite je dobré vyskúšať obidva spôsoby nákupu, aby ste zistili, ktorý je pre Vás ten pravý.

Výhody a nevýhody zmenárne

Obrovskou výhodou zmenární je ich jednoduchosť. Nevýhodou je naopak spread (rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou) Bitcoinu, môže byť 3 % až 7 %. Kryptomeny nakupujete priamo od spoločnosti, ktorá zmenáreň prevádzkuje, a preto sa do spreadu započítavajú i náklady na platobné brány a podobne.

Keď si porovnáme zmenáreň s burzou, tak na burzu sa musíte registrovať, overiť svoju totožnosť a vložiť financie cez SEPA prevod. Celý tento proces Vám môže zabrať aj niekoľko dní, v niektorých prípadoch dokonca niekoľko týždňov.

Ak však úspešne zvládnete celý proces registrácie máte nižší spread ako v zmenárni, pretože obchodujete s ďalšími užívateľmi zmenárne. Naopak v zmenárni sa nemusíte zdĺhavo registrovať, stačí vyplniť pár základných údajov. Vaša objednávka je vybavená spravidla do dňa ale cena za ktorú nakupujete je o pár percent vyššia.

TIP: Pre viac informácií o tom, čo sú burzy, ako fungujú a ako na nich obchodovať, si prečítajte náš článok o kryptomenových burzách.

Známe zmenárne na Slovensku a v zahraničí

Nižšie sú najznámejšie kryptomenové zmenárne na Slovensku.

1. KryptoTop

KryptoTop je slovenská automatizovaná zmenáreň, ktorá ponúka svojim zákazníkom nákup Bitcoinu ako aj ďalších kryptomien. Pre nákup bez registrácie stačí vyplniť fakturačné údaje, vybrať si banku z ktorej pošlete platbu a následne už len čakáte na Vašu kryptomenu.

KryptoTop vytvoril pre svojich klientov aj klientský kabinet, kde máte po registrácii výhodnejšiu cenu na nákup, vidíte Vaše portfólio či cenové grafy jednotlivých kryptomien.

V klientskom kabinete máte možnosť uschovať kryptomenu, čo ocenia predovšetkým nováčikovia v krypto svete. Spoločnosť KryptoTop poháňa i zmenáreň, ktorú nájdete na našom webe.

2. Coinbase

Coinbase je kryptomenová zmenáreň, ktorá umožňuje jednoduchý nákup alebo predaj obľúbených kryptomien cez internet. V ponuke Coinbase nájdete okrem Bitcoinu aj iné kryptomeny, napríklad Litecoin, Cardano alebo Ethereum.

Nákup a predaj je možný za eurá alebo americké doláre. Platformu Coinbase prevádzkuje od júna 2012 rovnomenná americká spoločnosť, ktorá sídli v Kalifornii. Ak sa chystáte kúpiť alebo predať digitálnu menu cez platformu Coinbase, budete sa musieť zaregistrovať a prejsť procesom verifikácie. Spoločnosť Coinbase totiž prevádzkuje i burzu GDAX.

Coinbase je jednou z najpopulárnejších búrz kryptomien na svete, ktorá používateľom umožňuje nakupovať, predávať a obchodovať s rôznymi digitálnymi aktívami. Registrácia účtu na Coinbase je jednoduchý proces, ktorý trvá len niekoľko minút.

Ak chcete začať, jednoducho navštívte webovú stránku Coinbase a kliknite na tlačidlo „Začať“. Odtiaľ budete musieť zadať svoje meno a priezvisko, e-mailovú adresu a zvoliť si silné heslo. Potom vám Coinbase pošle na vašu e-mailovú adresu overovací odkaz, na ktorý musíte kliknúť, aby ste potvrdili svoj účet.

Po potvrdení účtu môžete začať nakupovať a predávať kryptomeny na platforme. Coinbase tiež vyžaduje, aby používatelia dokončili overenie totožnosti, ktoré zahŕňa poskytnutie preukazu totožnosti vydaného vládou a selfie na potvrdenie vašej totožnosti.

Celkovo je registrácia účtu na Coinbase rýchly a jednoduchý proces, ktorý možno dokončiť v niekoľkých jednoduchých krokoch.

3. Coinmama

Coinmama bola založená v roku 2013. Je zaregistrovaná na Slovensku, kde je vlastnená New Bit Ventures Ltd so sídlom v Israeli. Operuje v 217 rôznych krajinách po celom svete, v ktorých svojim užívateľom umožňuje jednoducho kúpiť Bitcoin a Ethereum pomocou debetnej alebo kreditnej karty, či cez Western Union.

Na druhej strane, Coinmama neposkytuje platformu pre obchodovanie a ani neumožňuje svojim užívateľom kryptomeny predávať. Namiesto toho sú všetky nakúpené kryptomeny presunuté priamo do vašej peňaženky.

Registrácia účtu na portáli Coinmama je jednoduchý proces, ktorý možno dokončiť v niekoľkých jednoduchých krokoch. Ak chcete začať, jednoducho navštívte webovú stránku Coinmama a kliknite na tlačidlo „Zaregistrovať sa“.

Odtiaľ budete musieť zadať svoju e-mailovú adresu a vytvoriť silné heslo. Spoločnosť Coinmama vám potom pošle overovací e-mail na potvrdenie vášho účtu. Po potvrdení účtu budete vyzvaní, aby ste vyplnili svoj profil poskytnutím niektorých základných osobných údajov a nahraním preukazu totožnosti vydaného vládou.

Po dokončení tohto kroku budete môcť na platforme nakupovať a predávať kryptomeny. Coinmama ponúka rôzne platobné metódy vrátane kreditných/debetných kariet a bankových prevodov, vďaka čomu môžete ľahko financovať svoj účet a začať obchodovať.

Celkovo je registrácia účtu na Coinmame jednoduchý a priamočiary proces, ktorý možno dokončiť za niekoľko minút.

4. Coinmate

Coinmate je Bitcoin zmenáreň registrovaná vo Veľkej Británii, avšak je prevádzkovaná z Českej republiky. Zmenáreň bola založená v roku 2014. Vďaka svojej jednoduchosti, bezpečnosti, výhodným kurzom a nízkym poplatkom si rýchlo získala veľké množstvo zákazníkov. Českí obchodníci ocenia tiež obchodovanie v českých korunách.

Coinmate je populárna európska burza kryptomien, ktorá poskytuje priestor, kde kúpiť Ethereum, nakupovať a predávať Bitcoin, Ethereum, Litecoin a Bitcoin Cash. Registrácia účtu na burze Coinmate je jednoduchý proces, ktorý možno dokončiť v niekoľkých krokoch.

Ak chcete začať, navštívte webovú stránku Coinmate a kliknite na tlačidlo „Zaregistrovať sa“. Následne budete vyzvaní, aby ste uviedli svoje meno, e-mailovú adresu a heslo k účtu. Potom vám spoločnosť Coinmate pošle na vašu e-mailovú adresu overovací e-mail, na ktorý musíte kliknúť, aby ste potvrdili svoj účet. Po potvrdení účtu sa môžete prihlásiť a začať obchodovať.

Coinmate ponúka niekoľko platobných metód vrátane bankových prevodov a kreditných/debetných kariet, vďaka čomu môžete ľahko financovať svoj účet a začať nakupovať a predávať kryptomeny.

Okrem toho Coinmate ponúka pokročilé obchodné nástroje, ako sú grafy hĺbky knihy objednávok a limitné príkazy, ktoré používateľom pomáhajú prijímať informované obchodné rozhodnutia.

Ako všade, aj pri nákupe kryptomeny, platí pravidlo sto ľudí sto chutí. Na trhu je však na výber veľké množstvo zmenární, vďaka čomu sú kryptomeny stále dostupnejšie.

Bitcoinové zmenárne neustále vznikajú a zanikajú, občas majú problémy s bankovými účtami, praním peňazí zo strany užívateľov či snahou o podvody, napríklad prostredníctvom chargebackov. Ak máte obľúbenú zmenáreň, podporte ju nákupom.

TIP: Zistite, ako sa dá kúpiť Bitcoin i peer-to-peer.