Kam investovať peniaze

Máte určité voľné finančné prostriedky a len tak ich nechávate ležať na bežnom účte? To sa dnes už nevyplatí. Ani sporiace účty nie sú žiadna veľká výhra, pretože svojím úročením len ťažko pokryjú mieru inflácie. Existuje ale pomerne dosť príležitostí, kam svoje peniaze investovať a zhodnotiť ich. Ktoré patrí k najvyužívanejším?

Stavebné sporenie

Stavebné sporenie síce už nie je takým hitom, ako predtým, ale stále je naň poskytovaná štátnu podpora, ktorá činí 5% z nasporenej sumy, maximálne ale 66 eur za rok. Úrok je 0,5 až 1,5%, do budúcna sa asi príliš zvyšovať nebude, ale stále sa jedná o pomerne výnosný nástroj. Sporiť musíte minimálne 6 rokov, a ak budete musieť peniaze vybrať predčasne, prídete o štátne príspevky a čaká vás poplatok za ukončenie.

Investičné životné poistenie

Životné poistenie so sporiteľskou zložkou ponúka hneď dve výhody, a to poistnú ochranu a zároveň aj sporenie. Časť peňazí ide totiž na poistku a časť sa presúva do podielových fondov pre zhodnotenie, ktoré je lepšie, ako u životného poistenia kapitálového. Poistenie sa odporúča mať zriadené minimálne 10 rokov, aby sa naozaj vyplatilo.

Termínované vklady

Alternatívou sporiacich účtov sú termínované vklady s vyššími úrokmi, až okolo 3%. Sú vhodné pre tých, ktorí uložené peniaze nebudú niekoľko rokov potrebovať. Ak totiž peniaze vyberiete predčasne, zaplatíte pokutu a o úroky prídete.

Podielové fondy

V dnešnej dobe existuje niekoľko typov podielových fondov s rôznym rizikom. Investovať sa dá do dlhopisov aj akcií, výnos môže byť vysoký, ale tiež sa dá ľahko prerobiť. Tieto fondy sú vysoko likvidné, dajú sa kedykoľvek odkúpiť aj predať, avšak za ich správu sa platí poplatok, bez ohľadu na to, či sú ziskové alebo nie. Do akcií možno investovať aj cez brokerskou spoločnosť, ak s nimi nemáte skúsenosti.

Investície do nehnuteľností

K bezpečným investíciám sa radí kúpa bytu alebo bytového domu. Nehnuteľnosť možno prenajať a zo získaných peňazí splácať hypotéku alebo je sporiť. Dôležité sú nízke náklady na prevádzku a rekonštrukciu nehnuteľnosti.

Investície do komodít a zlata

Obľúbené sú dnes tiež investície do komodít ako ropa, cukor alebo uhlie, pričom lepšie je vložiť peniaze nie len do jednej komodity, ale rovno do celej komoditnej oblasti. Ďalším variantom je investovanie do zlata a striebra.