Kde investovať peniaze – ako a do čoho 2023

S pomalým, ale istým zvyšovaním povedomia o finančnej gramotnosti sa mnoho Slovákov začína viac zamýšlať o to, ako investovať. Schovávaniu peňazí pod vankúš nadobro odzvonilo, a treba hľadať iné možnosti. Peniaze na bankovom účte môžu byť dokonca horšou variantou, ako mať hotovosť v peňaženke. Ako teda investovať? Kde investovať peniaze? A do čoho investovať peniaze? Tieto otázky aj s malými radami budú zodpovedané v tomto článku.

Prečo? Pri držaní peňazí na bankovom účte je potrebné si uvedomiť, že v skutočnosti nejde o klientove peniaze. Ide iba o elektronický zápis, že banka má záväzok voči klientovi v danej výške a banka drží minimum peňazí v hotovosti na vyplatenie. To znamená, že ak by sa veľa klientov rozhodlo ísť si vybrať peniaze z banky v jeden deň, banka by nemusela byť schopná peniaze klientom vydať.

Tento pojem sa volá „beh na banky“, ktorý už stihli zažiť napríklad na Cypre. Takýto scenár je jedným z faktorov, ktorý by mal klienta donútiť zamyslieť sa, či chce mať všetky peniaze v banke. Okrem iného, peniaze na bankovom účte spoľahlivo strácajú hodnotu kvôli inflácií.

Keď nedržať peniaze na bankovom účte, tak kde? Ochranou pred infláciou je nepochybne investovanie. Investovať peniaze je možné mnoho spôsobmi a je to jednoduchšie, ako sa môže zdať.

Pri rozhodovaní o investovaní peňazí je potrebné dávať si pozor na tzn. Ponziho schému, ktorá podvodným spôsobom oberá investorov o peniaze.

Ako zarobiť peniaze?

Od investovania treba mať reálne očakávania. Nemôže byť každý Warren Buffett a celý deň sledovať grafy a finančné ukazovateľe krajín a spoločností. Každý je dobrý v niečom inom a každého robí štastným iná práca. To znamená, že hlavný zdroj zárobku by mala byť práca, či už zamestnanie alebo podnikanie. To je hlavnou odpoveďou na otázku ako zarobiť peniaze.

Tento zdroj príjmu možno zvýšiť zmenou zamestnania, skúsiť začať s podnikaním alebo sa presťahovať za prácou. Je to veľmi individuálne. Z týchto zarobených peňazí by mal človek časť investovať. Investovanie teda nebude pre veľkú väčšinu ľudí hlavný zdroj príjmu, ale rozumné zabezpečenie sa do budúcnosti.

Investovanie

Investovanie je vkladanie peňazí alebo kapitálu do nejakého podniku s očakávaním získania dodatočného príjmu alebo zisku a zhodnotenia peňazí. Je to spôsob zarábania peňazí prostredníctvom nákupu a predaja rôznych druhov aktív, ako sú akcie, zelené dlhopisy, komodity, meny alebo nehnuteľnosti. Investovanie zahŕňa podstupovanie rizika s cieľom získať výnos.

Aktívne investovanie môže robiť človek sám, prípadne prenechať investovanie nejakému expertovi – zvyčajne broker. V aktívnom investovaní ide o krátkodobé zhodnotenie peňazí nákupom alebo predajom cenných papierov s cieľom využiť výkyvy na trhoch.

Aktívna správa portfólia by nemala byť cieľom ľudí, ktorí predtým neinvestovali alebo sa snažia o dlhodobé investovanie. Vyžaduje to veľa času a v prípade prenechania správy portólia tretej strane ide o drahý spôsob investovania.

Na druhú stranu pasívne investovanie je stratégia, ktorá sa zameriava na nákup a držanie cenných papierov v dlhodobom horizonte namiesto aktívneho obchodovania na burze a snahy o načasovanie trhu. Pasívna správa zahŕňa investovanie do diverzifikovaného portfólia nízkonákladových indexových fondov alebo fondov investovaných na burze – ETF.

Pasívna stratégia má mnoho výhod oproti aktívnemu investovaniu. ETF (angl. Exchange Traded Funds) sú fondy, ktoré sú lacné diverzifikujú portfólio. Inými slovami, rozdeľujú riziko medzi veľké množstvo firiem a vďaka kopírovaniu indexov sú neporovnateľne lacnejšie oproti aktívnej správe portfólia. Na Slovensku sú ETF daňovo oslobodené, ak sú držané minimálne 1 rok.

Pasívnym pravidelným investovaním vďaka zloženému úročeniu zhodnotiť svoje investície niekoľkonásobne.

V prospech pasívneho investovania hrajú aj štúdie, ktoré sledujú výkony aktívneho a pasívneho investovania. V drvivej väčšine prípadov za dlhé sledované obdobie aktívne investovanie vysoko zaostáva.

S investovaním v dnešnej dobe pomôžu novým, ale aj skúseným investorom investičné platformi alebo investičné aplikácie. Medzi najznámejšie a najdôveryhodnejšie investičné platformi v Česku a na Slovensku sú Fondee.sk a Portu.sk. K ich lepšiemu pochopeniu, odporúčame prečítať si článok Portu alebo Fondee, kde sú tieto platformy porovnávané medzi sebou – poplatky, služby, výnosy.

1. Ako investovať peniaze?

Keď sa už niekto rozhodne investovať, často chýbajú informácie o tom, koľko a ako začať investovať. Ešte pred samotným investovaním si treba určiť, čo je cieľom investovania. Môže to byť zabezpečenie na dôchodok, odložiť si peniaze na vlastné bývanie, našetriť deťom na štart do živote po strednej alebo vysokej škole alebo len investovať s cieľom pasívneho príjmu v budúcnosti.

Rozhodnutie o výške sumy, akú si posielať na investovanie je individuálne. Záleží od mnohých faktorov ako je rodinný stav, teda či má človek rodinu, deti alebo je slobodný prípadne študent. Taktiež každý má rôzne výdavky. Tu si musí každý povedať, či všetky výdavky sú nevyhnutné a či sa nedajú znížiť a ušetrené peniaze investovať.

Investovať môže každý sám v prípade, že tomu aspoň trochu rozumie. Ak nie, môže využiť služby finančného poradcu (každý má takého známeho). Ďalšou možnosťou je nájsť platformu, ktorá spravuje portfóliá pasívnou stratégiou a informovať sa o možnostiach.

Investovanie v bankových inštitúciach sú tiež možnosťou, avšak ide v mnohých prípadoch o málo výhodné produkty, preto v článku nie sú spomenuté. Produkt stavebné sporenie bolo v minulosti tiež atraktívne a výhodné, no na Slovensku v súčasných podmienkach je dobré sa mu vyhnúť.

Malý psychologický tip na investovanie je nastavenie si trvalého príkazu v banke, teda investovať pravidelne, nie jednorázovo. Druhým tipom je vyhnúť sa na kilometre produktu investičné životné poistenie. Ak sa niekto snaží predať tento produkt, stačí poďakovať a odísť.

2. Kde investovať peniaze?

Už sú jasné možnosti, ako investovať, teraz je čas pozrieť sa na to, kde investovať ťažko zarobené peniaze. Tým je myslené to, cez koho investovať. Z dôvodu, že bežný človek nemá prístup na finančné trhy, musí prístup získať cez niekoho, kto ten prístup má.

Finanční poradcovia

Pre ľudí, ktorí sa vôbec nevyznajú a ani nechcú vyznať do investícií, sú vhodní finanční poradcovia. Majú zazmluvnené platformy, cez ktoré sa dá ľahko investovať a majú prístup obchodovať na burze. Klient zadá trvalý príkaz a nemusí nič iné riešiť. Avšak ako pri všetkom, treba sa veľa pýtať.

Pri investovaní sú najdôležitejšie poplatky. Tie sú uvedené v percentách. Aj keď sa môže zdať, že poplatok 1 % hore – dole je zanedbateľné, v horizonte desiatok rokov to na konci dňa môže byť výnos nižší o tisíce či desaťtisíce eur.

Aj tu je dobré využiť konkurenciu a ponuku, teda urobiť si prieskum trhu. Je možné osloviť viac finančných poradcov a ich ponuky jednoducho porovnať.

Robo-advisor

V preklade robo-poradca je relatívne efektívny spôsob, kde investovať peniaze. Ide o pomerne nový pojem na Slovensku, ktorý sa pomaly dostáva do povedomia. Jeho zmyslom je pre drobných investorov pomocou algoritmov rebalansovať portfólio pasívnou správou. V ľudskej reči to znamená zníženie nákladov a tým pádom vyššie výnosy z investovania.

Na Slovensku existuje spoločnosť Finax, ktorá sa objektívne zaslúžila o zníženie poplatkov na trhu s investovaním na Slovensku. Má profesionálny prístup, kde každý investor dostane portfólio „na mieru“. Online robo-advisor je taktiež platforma Portu, cez ktorú môžu investovať aj slovenskíá klienti.

Pridanou hodnotou pre ľudí, ktorí chcú vedieť o investovaní viac, sú články a podcasty o investovaní od tejto spoločnosti. Avšak nič nie je zadarmo. Aj pasívna správa niečo stojí a pri výbere cez koho investovať si treba pozrieť všetky poplatky.

Broker

Ak niekto chce ísť na vlastnú päsť, najlacnejšou formou je investovať cez brokera. Malá nevýhoda je v tom, že niektorí investori nechcú investovať sami a radšej si vyberú jednu zo spomenutých možností. Aj na Slovensku je v ponuke veľké množstvo brokerov, medzi ktorými môže byť náročné si vybrať.

Pred výberom brokera je dôležite si určiť, do čoho chce daný človek investovať a podľa toho si nájsť vhodného brokera. Následne si vybrať takého brokera, ktorý je bezpečný. To sa dá zistiť na základe jeho veľkosti a zisku.

Každá platforma ponúka možnosť demo účtu, čo znamená, že si klient môže vyskúšať obchodovanie s virtuálnymi peniazmi a zoznámiť sa s platformou.

Interactive Brokers. Na Slovensku nejde o známeho brokera, kvôli jeho slabej reklame. Dôvod je taký, že tento broker neplatí provízie ani sprostredkovateľom a ani investičným portálom, preto nemajú dôvod ich propagovať. Na druhú stranu ide o jedného, ak nie najbezpečnejšieho brokera.

Tento broker ponúka širokú ponuku možností investovania. Nevýhodou pre niektorých ľudí je mobilná aplikácia len v anglickom jazyku. Minimálny vklad je bez obmedzenia, avšak ide o platformu pre väčších alebo skúsenejších investorov.

Lynx. Táto platforma nie je určená pre drobných investorov, nakoľko minimálny vklad je 3 000 eur. Ako aj spomenuté platformy, aj Lynx ponúka široké možnosti investovania, avšak sprevádzané vyššími poplatkami za transakciu.

Pre niekoho môže byť nevýhoda, že Lynx nemá v ponuke investovanie do kryptomien, avšak pri dlhodobom pasívnom investovaní to nie je žiadúce.

XTB

Táto platforma môže byť na Slovensku už medzi ľudmí známejšia. Ide o jednu z najväčších brokerových platforiem. Narozdiel od Interactive brokers je aplikácia aj v slovenskom jazyku aj so zákaznickou podporou. Taktiež nemá určený minimálny vklad a ponúka širokú paletu možností investovania.

V obchodovaní na tejto platforme je výhodou nulový poplatok za obchod, účtuje sa len spread, čo je rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou cenného papiera vo výške 0,08 %.

Tento broker je jedným z najznámejších forex brokerov na Slovensku. To znamená obchodovanie s menovými pármi. XTB ponúka až 46 menových párov a 150 ETF fondov. Medzi fajn výhody patrí vklad v hodnote minimálne 1 eura alebo vzdelávanie online cez webináre.

Značnou nevýhodou je poplatok vo výške 10 eur pri výbere vkladu do 100 eur. Veľká nevýhoda pre mnohých investorov je to, že neponúka nákup frakčných akcií. V ľudskej reči – nemožno kúpiť časť akcie, iba celú akciu. Ak investor neobchoduje 12 mesiacov po sebe, platforma mu účtuje 10 eur mesačne za neaktivitu.

eToro

Etoro je silným marketingovým hráčom na Slovensku. Etoro narozdiel od spomenutých brokerov vyžaduje minimálny vklad 50 eur a poplatok za každý výber 5 eur. Okrem klasických akcií eToro ponúka aj investovanie do kryptomien, napríklad Bitcoin.

Ide o platformu najmä pre začínajúcich investorov, nakoľko ponúka možnosť kopírovať iných investorov. Stačí si vybrať overeného investora na platforme, a klientske portfólio sa nakúpi v presnom pomere, ako u investora, ktorý je kopírovaný.

Chcete začať svoju investičnú cestu a zároveň získať dôležité vedomosti? Na platforme eToro máte možnosť sa vzdelávať prostredníctvom učebných materiálov v rámci eToro Akadémie, ktorá je dostupná aj v češtine.

Začať investovať s eToro >


U 76 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Vďaka vzdelávaniu a demo účtu na platforme sa začínajúci investori môžu rýchlo naučiť, aké a ako kúpiť akcie.

Kopírovanie skúsených investorov s transparentnými údajmi o ich investičnej minulosti si pochvaluje mnoho investorov. Etoro neúčtuje poplatok za obchod, no účtuje len spread. Menším rizikom je menové. Účet na eToro je vedený v amerických dolároch, čo znamená že pri vklade v eurách sa účtuje 0,025 % z vloženej sumy.

Cez brokera eToro je možné taktiež robiť trading cez CFD kontrakty. Na tento druh obchodovanie je avšak špecializovaný broker Plus500. Investori majú možnosť vyskúšať akýchkoľvek brokerov na obchodovanie s CFDs a následne ich porovnať.

3. Do čoho investovať peniaze?

Brokera treba teda vyberať na základe jeho veľkosti, pozície na trhu, poplatkov, minimálneho vkladu a ponuky, do čoho sa dá investovať. Ide o individuálny výber. Niekomu môže vyhovovať jedna platforma, niekomu druhá. Do čoho sa teda dá investovať? Možností je veľmi veľa, pozrime sa na tie najzákladnejšie.

ETF fondy. Ide o najlacnejšiu formu dlhodobého investovania. ETF treba chápať ako „balík“, v ktorom sú akcie jednotlivých spoločností. Nákup ETF je rozhodne rozumné investovanie. Napríklad najznámejší ETF fond S&P 500 zahŕňa akcie najväčších amerických spoločností vrátane Apple, Microsoft, Facebook a pod. To znamená, že každá akcia firmy má v ETF určitý podiel. Také veľké množstvo firiem umožňuje rozloženie rizika a dlhodobý rast.

Akcie. Aj malý investor zo Slovenska dokáže vlastniť časť firmy z USA a tým sa podielať na jej raste. Akcia je teda cenný papier spoločnosti, ktorá sa obchoduje na burze. Treba pripomenúť, že netreba kupovať celú akciu, stačí jej časť. Ak akcia firmy má hodnotu 100 eur, je možné kúpiť desatinu akcie, to znamená 10 eur.

Dlhopisy existujú podnikové alebo štátne. Oproti akciám nie sú tak volatilné. Inými slovami, ich hodnota nekolíše smerom nahor alebo nadol tak výrazne, ako je tomu pri akciách. Dlhopisy predstavujú viac konzervatívne investovanie, čo znamená že sú vhodné pre investorov, ktorí nechcú niesť vysoké riziko.

Kryptomeny sú jednou z najviac rizikovou možnosťou investovania. Slúžia skôr na špekulatívne obchodovanie. Prípadne sú pre investorov, ktorí neveria súčasným fiat peniazom a držia ich za účelom platidla v budúcnosti.

Avšak ako spestrenie portfólia môžu byť dobrou voľbou, aj keď sú vysoko volatilné. Pred samotným investovaním však treba vedieť a chápať, ako fungujú kryptomeny.

Okrem spomenutých možností existuje aj mnoho iných. Slovenskými akciami sú nehnuteľnosti. Investície do nehnuteľností sú na Slovensku veľmi populárne, avšak v mnohých prípadoch aj finančne náročné.

No investície do nehnuteľností nepatria medzi lacné formy investovania, preto ani neboli spomenuté. Ďalšou možnosťou je zlato. Aj keď pri zlate ide skôr o sporenie než investovanie. Cena zlata sa zvykne správať inverzne (opačne) voči akciám a indexom, teda slúži ako poistka pre horšie časy na trhoch.

4. Pasívny príjem

Aktívny príjem je zo zamestnania, podnikania alebo nejakej závislej činnosti. Opakom je pasívny príjem, kedy peniaze prichádzajú „bez práce“.

Pasívny príjem sa dá dosiahnuť rôznymi spôsobmi, či už z prenájmu nehnuteľnosti, vybudovaní úspešného podnikania a podobne. Avšak pasívny príjem sa dá dosiahnuť aj pri dlhodobom investovaní do cenných papierov, teda akcií alebo ETF.

Existujú rôzne investičné kalulačky, ktoré pomerne presne dokážu vypočítať, akú sumu môže človek očakávať pri investovaní. Do investičnej kalkulačky stačí zadať mesačnú investíciu, počet rokov investovania a očakávaný výnos akcie alebo fondu.

Ak si chce niekto chce nasporiť za 20 rokov čiastku 50 000 eur a z nej si nechať vyplácať mesačne peniaze ako pasívny príjem, jednoducho si zistí cez investičnú kalkulačku, koľko bude potrebovať vkladať. V tomto prípade by potreboval vkladať 120 eur mesačne, ak by vybraný fond alebo akcia mala priemerný výnos 5 % p.a. (per annum – za rok).

Je to jednoduché

Investovanie by malo byť nudné. Stačí zadať trvalý príkaz a neriešiť nič iné. Prípadné výkyvy na trhoch sú prirodzené a v dlhodobom horizonte sú peniaze zúročené. Netreba pri každom prepade panikáriť, práve naopak. V tom čase sú akcie alebo fondy v akcií. Akcie v supermarketoch má každý rád. Tak prečo nie na finančných trhoch?

Pred investovaním sa musí každý rozhodnúť, čo je cieľom investovania, podobne ako to urobila spoločnosť Arca Investments. Poradiť sa, prípadne si urobiť prieskum, cez koho chce daný investor investovať. A na záver si vybrať si inštrumenty, do ktorých chce vložiť svoje peniaze. Investovanie nie je športka, je to dlhodobý proces, ktorý si vyžaduje trpezlivosť.

Malá/veľká rada je neinvestovať cez páku. To znamená investovanie s cudzími zdrojmi, akým je napríklad úver alebo pôžička.