Ako kúpiť a predať Bitcoin – návod krok za krokom 2024

V posledných rokoch sa čoraz viac hovorí o kryptomene s názvom Bitcoin. Mnoho ľudí sa snaží tomu porozumieť a hľadať možnosti, ako si kúpiť Bitcoin. V zásade ide o jednoduché kroky, avšak pred nákupom alebo následným predajom Bitcoinu je potrebné poznať, čo to vlastne je. Čo je to Bitcoin? Ako kúpiť Bitcoin? Ako predať Bitcoin?

V dobe technologického a digitálneho pokroku len málokto môže trvrdiť, že ešte nepočul o Bitcoine. Táto kryptomena rozdelila ľudí zväčša na dva extrémy. Jednou sú Bitcoinoví nadšenci a druhý extrém sú tí, čo Bitcoinom opovrhujú. Tak, ako to platí aj v živote, žiadny extrém nie je dobrý. Ako v prípade každej investície, aj tu treba tomu rozumieť a investovať s rozumom.

Možností, ako získať Bitcoin, je mnoho a stáva sa prístupnejším čím ďalej, tým viac. Na druhej strane, Bitcoin a altcoiny sú využívané aj na nelegálne účely v prostredí dark webu, nakoľko anonymita transakcií je v tomto kľúčová.

Čo je Bitcoin

Bitcoin je v podstate decentralizovaná digitálna mena, ktorá sa tvorí, obchoduje a používa iba elektronicky. Nie je kontrolovaná žiadnou vládou na svete ani centrálnou bankou. Taktiež nie je krytá fyzickou komoditou. S Bitcoinom je spojený pojem blockchain. To je miesto, kde sa zaznamenávajú všetky transakcie tejto kryptomeny, ktoré sú overované sieťou počítačov.

Ide doposiaľ o najznámejšiu a najpoužívanejšiu kryptomenu a jeho skratka je BTC. Oproti klasickým menám ako sú napríklad dolár alebo euro, Bitcoin má obmedzenú ponuku. Teda má obmedzený počet Bitcoinov, ktoré môžu byť vyťažené. Tento počet bude naplnený v roku 2140, kedy ich počet bude 21 miliónov.

Táto kryptomena je zaujímavou možnosťou pre mnohých investorov, kam investovať peniaze.

Dôležitým faktom je to, že sa pri nákupe Bitcoinu rozlišuje spôsob držby, respektíve nákupu. To znamená, že Bitcoin je možné držať ako cenný papier na burze alebo v kryptomenovej peňaženke.

Burza

Bitcoinová burza je online obchodná platforma, kde zohnať Bitcoin je jednoduché. Na burze môžu používatelia nakupovať a predávať Bitcoin a iné digitálne meny za tradičné meny, ako sú americké doláre alebo eurá. Burza umožňuje používateľom obchodovať s ich digitálnou menou za iné kryptomeny alebo hotovosť.

Na nákup na burze je možné využiť napríklad aj brokerov (XTB, eToro), ktorí ponúkajú Bitcoin či altcoiny.

Platforma eToro vám ponúka jedinečnú príležitosť obchodovať so 74 rôznymi kryptomenami, a to s finančnou pákou až 1:20. To vám umožňuje rýchlo a jednoducho investovať do populárnych kryptomien ako Bitcoin, Ethereum a mnohých ďalších.

Investovať do kryptomien s eToro >

Investovanie do kryptoaktív je veľmi volatilné a v niektorých krajinách EÚ neregulované. Neexistuje žiadna ochrana spotrebiteľa. Na zisky sa môže vzťahovať daň.

Na prvý nákup Bitcoinu možno využiť rôzne burzy. Existuje viacero búrz, cez ktoré sa dá kúpiť Bitcoin.

Peer-to-Peer (P2P) burzy Bitcoinov umožňujú používateľom obchodovať priamo medzi sebou bez potreby sprostredkovateľa tretej strany.

Sprostredkovateľské bitcoinové burzy sú platformy, ktoré pôsobia ako sprostredkovateľ medzi kupujúcimi a predávajúcimi a umožňujú im obchodovať za cenu stanovenú maklérom.

Platformy na priame obchodovanie sú také platformy ponúkajúce priame obchodovanie medzi jednotlivcami, kde si jednotlivci z rôznych krajín môžu vymeniť svoju miestnu menu za Bitcoin.

Kryptomenové fondy umožňujú investorom spojiť svoje peniaze a investovať ich do portfólia kryptomien.

Trh s finančnými derivátmi ponúka obchodovanie s derivátmi na Bitcoin, ako sú futures, opcie a kontrakty na vyrovnanie rozdielov, tzn CFD napríklad cez brokera Plus500.

Kryptomenová peňaženka

Peňaženka na kryptomeny je softvérový program, ktorý uchováva súkromné a verejné kľúče a komunikuje s rôznymi blockchainmi, aby používatelia mohli posielať a prijímať digitálnu menu a sledovať svoj zostatok. Ak niekto chce používať Bitcoin alebo inú kryptomenu, musí mať digitálnu peňaženku.

Kryptomenová peňaženka má vo všeobecnosti 5 podôb, pričom každá má svoje výhody a nevýhody. Na nákup Bitcoinu je potrebné si vybrať jednu z nasledovných peňaženiek.

Desktop peňaženka

Prvým krokom k používaniu počítačovej (desktop) peňaženky na kryptomeny je jej stiahnutie a inštalácia do počítača. treba sa uistiť, že je softvér stiahnutý z oficiálnej webovej stránky poskytovateľa peňaženky, pretože stiahnutie z akéhokoľvek iného zdroja môže byť nebezpečné.

Po nainštalovaní softvéru by si mal investor vygenerovať novú adresu peňaženky. Táto adresa sa používa na prijímanie a odosielanie kryptomien. Keď je adresa vygenerovaná, treba peňaženku dôkladne zálohovať. To sa vykoná exportom kópie svojej peňaženky na bezpečné miesto, napríklad na USB disk alebo externý pevný disk.

Po nastavení a zálohovaní peňaženky je možné začať pridávať finančné prostriedky. Väčšina peňaženiek podporuje viacero kryptomien, takže do peňaženky sa dá pridať akákoľvek z nich.

S finančnými prostriedkami v peňaženke je možné ju použiť na odosielanie peňazí do iných peňaženiek. Je potrebná len adresa peňaženky príjemcu. Veľmi dôležité je udržiavať peňaženku v bezpečí používaním silných hesiel, dvojfaktorového overovania a pravidelnou aktualizáciou softvéru.

Mobilná peňaženka

Ako prvý krok je potrebné stiahnuť mobilnú peňaženku na kryptomeny z App Store alebo Google Play. Následne sa otvorí aplikácia a musí sa vytvoriť nová peňaženka. Investor bude požiadaný o zadanie hesla a vytvorenie frázy na obnovenie (súbor slov, ktorý sa dá použiť na obnovenie peňaženky, ak sa stratí prístup).

Po nastavení peňaženky stačí pridať finančné prostriedky. Je možné previesť kryptomenu z burzy alebo existujúcej peňaženky, prípadne kúpiť Bitcoin pomocou aplikácie, ako je Coinbase.

Keď sú v peňaženke finančné prostriedky, môžu sa jednoducho posielať a prijímať kryptomeny. Ak niekto chce poslať prostriedky, jednoducho zadá adresu peňaženky príjemcu a sumu, ktorú chce poslať. Naopak, keď niekto chce prijať finančné prostriedky, zdieľa s odosielateľom adresu svojej peňaženky.

Mobilné peňaženky sú relatívne bezpečné, avšak je dôležité, aby zariadenie bolo zabezpečené silným heslom a dvojfaktorovým overovaním. Okrem toho je dobré pravidelne zálohovať peňaženku pre prípad, že sa stratil prístup k zariadeniu.

Online peňaženka

Predtým, ako je možné používať online peňaženku s kryptomenami, je nutné si u poskytovateľa služieb zriadiť účet. To zvyčajne zahŕňa vytvorenie používateľského mena, hesla a poskytnutie osobných údajov, ako je emailová adresa a telefónne číslo.

Ak chce niekto nakupovať kryptomeny alebo posielať finančné prostriedky inému používateľovi, bude musieť do online peňaženky pridať finančné prostriedky. Možno to urobiť prevodom prostriedkov z bankového účtu alebo pomocou kreditnej či debetnej karty.

Zo zoznamu dostupných možností sa musí zvoliť typ kryptomeny, ktorú chce investor kúpiť alebo poslať. Následnu bude musieť byť zadaná suma kryptomeny, ktorú chce kúpiť alebo poslať.

V prípade posielania Bitocinu, je nutné zadať adresu peňaženky príjemcu. Pred odoslaním finančných prostriedkov si tieto informácie treba dvakrát skontrolovať.

Pred spracovaním transakcie ju nutné ju potvrdiť. To môže zahŕňať zadanie kódu zaslaného na email alebo telefón.

Hardverová peňaženka

Tu treba začať nastavením hardvérovej peňaženky. Mnohé hardvérové peňaženky sa dodávajú s pokynmi na nastavenie, preto ich treba dodržiavať.

Dôležité je zabezpečenie peňaženky nastavením PIN kódu a zapísaním 24-slovnej frázy na obnovenie. Táto fráza je kľúč na prístup k peňaženke v prípade, že sa stratí alebo zabudne PIN. Následne staťí pripojiť hardvérovú peňaženku k počítaču alebo mobilnému zariadeniu. Budete potrebné stiahnutie oficiálnej aplikácie peňaženky.

Ďalším krokom je vloženie kyptomeny do peňaženky. Väčšina peňaženiek umožňuje vložiť kryptomenu naskenovaním QR kódu. Ak chce niekto vykonať transakciu, je nutné na jej podpísanie hardvérová peňaženka. Podrobnosti transakcie je nutné potvrdiť na obrazovke peňaženky.

Po dokončení transakcie peňaženka vygeneruje ID transakcie. Nakoniec peňaženku stačí odpojiť a uložiť ju na bezpečné miesto.

Papierová peňaženka

Prvým krokom je vygenerovanie súkromného kľúča. Ide o jedinečný reťazec náhodných čísel a písmen, ktorý bude slúžiť ako heslo na prístup do peňaženky s kryptomenami. Je dôležité, aby bol tento kľúč uchovávaný v bezpečí a nikdy nebol zdieľaný.

Verejný kľúč je kryptografický kód, ktorý je odvodený od súkromného kľúča. Tento kód sa používa na prijímanie kryptomien z iných peňaženiek. Po vygenerovaní verejného a súkromného kľúča si môže investor vytlačiť papierovú peňaženku. Je dôležité, aby bol verejný aj súkromný kľúč vytlačený na ten istý list papiera.

Po vytlačení peňaženky je dôležité, aby bola uložená na bezpečné miesto. Možno treba zvážiť uloženie peňaženky v trezore alebo v bankovej schránke. Po vytlačení peňaženky možno do papierovej peňaženky previesť kryptomeny z burzy alebo inej peňaženky. Po prevode budú prostriedky prístupné pomocou verejného kľúča.

Na získanie prístupu k prostriedkom uloženým v papierovej peňaženke, je potrebné použiť súkromný kľúč. Dôležité je byť si istý, že súkromný kľúč je vždy v bezpečí.

Ako a kde kúpiť Bitcoin

Odpoveď na otázku, kde nakúpiť Bitcoin, je v princípe veľmi jednoduchá. Avšak každý človek, ktorý chce kúpiť túto kryptomenu by si mal určiť, aký je cieľ kúpy. Tento cieľ je nevyhnutný z toho dôvodu, že Bitcoin sa dá kúpiť rôznymi spôsobmi. Ako už bolo povedané, môže byť držaný vo virtuálnej peňaženke alebo ako cenný papier, ktorý určuje nárok na Bitcoin.

Obchodovať s kryptomenou možno napríklad aj prostredníctvom platformy Fumbi.

Možností, ako kúpiť a predať Bitcoin je niekoľko. Tu sú možnosti, ako a kde kúpiť Bitcoiny.

Burzy

Bitcoiny je možno kúpiť na burzách kryptomien, ako sú Coinbase, Kraken, Bittrex a Bitstamp. Ak si chce niekto kúpiť Bitcoin cez burzu, mal by sa držať nasledujúcich krokov.

Prvý krok je výber renomovanej burzy kryptomien, ktorá podporuje predaj a nákup Bitcoinov. Po výbere burzy je ďalším krokom vytvorenie účtu. Investor bude požiadaný o poskytnutie niektorých osobných údajov, ako je meno a adresa, ako aj o vytvorenie používateľského mena a hesla.

Ak už je účet vytvorený, ďalším krokom je vklad finančných prostriedkov. Väčšina búrz akceptuje bankové prevody alebo platby kreditnou/debetnou kartou, takže je nutné sa rozhodnúť, ktorý spôsob platby chce človek použiť.

Po vložení finančných prostriedkov na účet je možné nakupovať Bitcoiny. Stačí si vybrať, koľko Bitcoinov chce niekto kúpiť, a potom už len kliknúť na tlačidlo „Buy“.

Bankomat na Bitcoiny

Ďalšou možnosťou sú relatívne dostupné bankomaty, kde je možné si Bitcoin zakúpiť. Aj v tomto prípade by si mal človek kupujúci Bitcoin držať určitých krokov.

Bitcoin bankomaty sú k dispozícii vo väčšine veľkých miest na celom svete a pomocou online zdrojov, ako je Coin ATM Radar, je možné nájsť Bitcoin bankomat vo svojom okolí. Následne stačí do bankomatu vložiť požadovanú sumu v hotovosti.

Potom je potrebné naskenovať QR kód bitcoinovej peňaženky alebo si vygenerovať QR kód na prijatie kryptomeny. Už len stačí potvrdiť údaje o transakcii a prijať podmienky transakcie. Po úspešnom dokončení transakcie si je dobré vyzdvihnúť potvrdenku. Taktiež príde e-mail s potvrdením transakcie.

Peer-to-Peer

Na nákup a predaj digitálnych mien je k dispozícii niekoľko platforiem P2P, napríklad LocalBitcoins.com a Paxful.com.

Po výbere platformy je potrebné sa zaregistrovať a overiť svoj účet, aby bolo možné začať nakupovať a predávať Bitcoiny. Na platformách P2P je k dispozícii celý rad platobných metód vrátane hotovosti, kreditných/debetných kariet, bankových prevodov a elektronických peňaženiek. Stačí si vybrať platobnú metódu, ktorá najviac vyhovuje.

Následne je potrebné nájsť predajcu, ktorý ponúka množstvo Bitcoinov, ktoré chce kupca kúpiť, a za cenu, ktorú je ochotný zaplatiť. Po dohode s predávajúcim o cene a spôsobe platby sa vykoná platba a počká, kým predávajúci uvoľní Bitcoiny do peňaženky.

Po prijatí platby teda predajca uvoľní Bitcoiny do peňaženky kupujúceho. Pred dokončením transakcie sa treba uistiť, že bola prevedená správna suma Bitcoinov.

Priamy nákup

Bitcoin sa dá kúpiť aj priamym nákupom u predajcu. Dôveryhodného predajcu je možné nájsť prostredníctvom online fór, ako sú LocalBitcoins.com, Bitcointalk.org alebo Reddit.

Kupujúci a predávajúci sa môžu dohodnúť na cene za Bitcoin prostredníctvom priameho vyjednávania. Je potrebné si s predávajúcim vymeniť kontaktné informácie, ako sú e-mailové adresy a telefónne čísla, aby sa dalo komunikovať počas celej transakcie.

Po odsúhlasení ceny stačí odoslať platbu priamo predávajúcemu. Je možné tak urobiť v hotovosti, prostredníctvom služby PayPal, bankovým prevodom alebo inou formou platby. Keď predávajúci prijme platbu, uvoľní Bitcoiny do peňaženky kupujúceho.

Ťažba

Bitcoin sa tvorí prostredníctvom ťažby, tzn. mining. Touto ťažbou je možné získať Bitcoiny, avšak je to najzložitejšia cesta.

Ťažba Bitcoinu už nie je pre väčšinu ľudí uskutočniteľná. Vyžaduje si totiž špecializovaný hardvér a veľké množstvo elektrickej energie, aby bola úspešná. Namiesto toho väčšina ľudí nakupuje a predáva Bitcoin prostredníctvom burzy.

Burzy umožňujú nakupovať Bitcoin za fiat menu a ukladať ho do digitálnej peňaženky. Medzi obľúbené burzy patria Coinbase, Kraken a Gemini.

Ako a kde predať Bitcoin

To ako predať Bitcoin, funguje na rovnakých princípoch, ako nákup. Ak už niekto nakúpil kryptomenu akýmkoľvek spôsobom, predať ho môže podobným spôsobom.

V prípade nákupu cez burzu, napríklad Coinbase, si nájde kryptomenu Bitcoin a tlačítkom „Sell“. Môže predať aj len nejakú časť Bitcoinu, napríklad podiel alebo hodnotu vyjadrenú v dolároch.

Keď niekto hľadá, kde predať Bitcoin, môže sa pozrieť na to, ako ho nakúpil. Predaj je omnoho jednoduchší, ako nákup. Je to z toho dôvodu, že Bitcoin predáva, ak ho predtým kúpil. Tým pádom sa už nie je potrebné znovu registrovať a vytvárať účet. V prípade priameho predaja alebo peer-to-peer predaja je avšak nutné nájsť kupcu.

TOP brokeri a investičné platformy

xtb

Na 76 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

etoro

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.