Kryptomenové burzy – aké existujú, kde kúpiť kryptomeny

Na rozdiel od zmenárne, na burzách obchodujete priamo s inými účastníkmi trhu, kryptomeny vám teda nepredáva burza samotná. Burzy slúžia nielen na jednorázový nákup či predaj. Aktívne obchodovanie s kryptomenami môže vďaka ich volatilite priniesť veľké peniaze, ale je tu rovnako veľké riziko, že prerobíte.

Väčšina ľudí na burzách obchoduje hlavne s Bitcoinom, no aj ďalšie altcoiny začínajú byť populárne a likvidné. Treba však obchodovať veľmi opatrne a mať prehľad o svojom portfóliu a poznať, ako fungujú kryptomeny.

Mnoho obchodníkov sa tiež snaží aktívne nakupovať a predávať na základe grafov – túto stratégiu neodporúčame, poplatky búrz aktívne obchodovanie predražujú a len malé percento obchodníkov končí v zisku.

U búrz treba mať na pamäti i to, že ak máte kryptomeny uložené na nich, v skutočnosti ich nekontrolujete, ale spoliehate sa na to, že vám ich postráži daná burza. Toto môže byť nebezpečné – burzy bývajú často hacknuté. Držte preto na burzových účtoch len minimálne prostriedky a kryptomeny si zabezpečte vo vlastných peňaženkách.

Teraz sa bližšie pozrieme na najznámejšie burzy, ktoré používajú obchodníci na nákup a predaj nielen Bitcoinu ale aj rôznych altcoinov. Pri menej známych kryptomenových burzách je potrebné si dať pozor na pump a dump schémy, nakoľko ide o nelegálne praktiky niektorých skupín.

Registrácia na burzách môže byť časovo náročná (z dôvodu verifikácie) a preto ak do budúcnosti zvažujete využívať služby búrz, odporúčame vytvoriť si účet na všetkých nižšie uvedených burzách. Účet je zadarmo a keď ho budete raz potrebovať, budete ho už mať. 

Najspoľahlivejšie kryptomenové burzy

Na burze Binance sa od roku 2019 dajú kupovať kryptomeny i za EUR či GBP. Je však nutné sa separátne registrovať na pobočke burzy Binance v Jersey.

Binance

Binance je nová a rýchlo sa rozvíjajúca burza kryptomien so zameraním na obchodovanie výhradne s kryptomenami. V súčasnosti sídli na Malte. Spoločnosť Binance získala približne 15 miliónov dolárov cez ICO v Júli 2017. V ICO vydala vlastný token – Binance Coin (BNB), ktorý si na burze môžete kúpiť.

Ak platíte obchodné poplatky tokenom BNB, máte obchodovanie na burze lacnejšie, navyše burza používa 20% svojich kvartálnych ziskov na spätný odkup a spálenie tokenov BNB, čím znižuje ich počet a teda zvyšuje ich hodnotu.

Do konca roku 2017 sa Binance stala snáď najúspešnejšou krypto-burzou na svete (so ziskom v roku 2017 okolo 200 miliónov dolárov). CEO Changpeng Zhao (odporúčame sledovať na twitteri) má zaujímavý životopis a dlhoročné skúsenosti s kryptomenami a burzami.

Binance ponúka široký výber aktív – viac ako 230 kryptomenových párov a nové stále pribúdajú. Nevýhodou je, že sa tu nedá obchodovať s FIAT menami (bežné peniaze ako eurá či doláre) no všetky altcoiny je možné kúpiť za Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) či Litecoin (LTC).

Reakcie na burzu Binance sú veľmi pozitívne – burza funguje rýchlo a spoľahlivo, problémy boli v minulosti riešené rázne a transparentne. Bezpečnosť burzy sa následne stala legendárnou v online komunite.

Plány má Binance veľkolepé, chce spustiť i vlastnú decentralizovanú burzu. Netreba však zabúdať, že táto burza je tu len krátko a na trhu s kryptomenami sa môže všeličo zmeniť.

Spoločnosť Coinbase sa považuje za najväčšiu zmenáreň Bitcoinov na svete a v súčasnosti je k dispozícii celkovo v 32 krajinách. GDAX je vo vlastníctve rovnakej spoločnosti ako Coinbase a funguje ako sesterská obchodná platforma. Zmenáreň Coinbase sa často odporúča novým návštevníkom ako jeden z najjednoduchších spôsobov, ako získať svoje prvé Bitcoiny.

GDAX

GDAX slúži ako nadstavba pre náročných obchodníkov. Bankové partnerstvá umožňujú transakcie uskutočňovať cez EFT / ACH / SWIFT kód / SEPA transferom ako aj kreditnými kartami alebo službou PayPal.

GDAX, skratka pre Global Digital Asset Exchange (Globálna zmenáreň digitálnych aktív) funguje ako sesterská obchodná platforma zmenárne Coinbase. Spoločnosť sídli v San Franciscu a je v prevádzke od roku 2012. Netreba si mýliť túto skratku s nemeckým akciovým indexom DAX, ide o niečo úplne iné.

Vlastníci účtu Coinbase môžu použiť rovnaký účet na prihlásenie do GDAX a začať obchodovať. GDAX ponúka používateľom na nákup a predaj kryptomeny Bitcoin, Litecoin, Ethereum alebo Bitcoin Cash.

Keď sa bavíme o bezpečnosti, na GDAX alebo Coinbase zatiaľ nebol cielený žiadny veľký útok hackerov. Jediná vec, čo vzbudzuje pochybnosti, je však neslávny „flash crash“ ceny Etherea.

Vtedy sa Ethereum obchodovalo približne za 317 dolárov za kus, keď za niekoľko sekúnd cena padla na hranicu 10 centov za kus a tak isto rýchlo sa aj vrátila do normálu. Všeobecne sú však spoločnosti GDAX a Coinbase považované za popredných hráčov v krypto svete.

BitMex

BitMex je trochu neštandardná burza. Neobchoduje sa na nej totiž priamo s Bitcoinom, ale s tzv. futures kontraktmi na cenu BTC. To znamená, že BTC je podkladové aktívum pre kontrakt podobne ako na komoditnom trhu. Vďaka tomu sa na burze BitMex dá obchodovať s finančnou pákou až 1:100. Na každom pohybe ceny sa teda môžete podieľať až 100 násobne.

Príklad: Ak kúpite futures kontrakt na 1 Bitcoin voči doláru (XBTUSD) s pákou 1:100 a cena podkladového aktíva (BTC) vzrastie o 1 USD, vy na tomto pohybe získavate 100 USD profit.

Ale pozor! Platí to aj obrátene, pri volatilite Bitcoinu sa dá s pákou 1:100 veľmi rýchlo vymazať celý obchodný účet. Obchodovať na páku tak odporúčame len skúseným obchodníkom, ktorí takto riskujú iba malý zlomok svojho kapitálu.

Takéto aktívne obchodovanie s extrémne volatilným aktívom na extrémne veľkú páku totiž bez jasnej stratégie hraničí s gamblingom. Burza BitMex pre nováčikov ponúka i testovacie obchodovanie nanečisto, aby nemuseli riskovať skutočný kapitál. Na čo sa dá pákové obchodovanie efektívne využiť, je poistenie proti cenovým výkyvom (tzv. hedgovanie ceny).

Ak potrebujeme napríklad držať viac Bitcoinov, než by sme chceli, a bojíme sa, že ich cena spadne, môžeme sa poistiť tak, že na burze BitMex budeme shortovať XBTUSD (to znamená že zarábame na poklese ceny BTC) a tým pádom zneutralizujeme stratu, ktorú by nám inak pád ceny spôsobil. Treba však mať na pamäti short squeeze.

Tieto nástroje ale v každom prípade odporúčame používať len tým obchodníkom, ktorí naozaj vedia, čo robia.

KuCoin

KuCoin patrí medzi novšie a moderné burzy, ktoré umožňujú obchodovanie so širokou škálou kryptomien a tokenov. Po vzore burzy Binance, i KuCoin vydala vlastný token, vďaka ktorému môžu jeho držitelia získať špeciálne bonusy, zľavy na obchodovanie či dokonca priame dividendy zo zisku burzy KuCoin.

KuCoin má za cieľ priniesť investorom spoľahlivú a rýchlu platformu, na ktorej bude s rozumnou likviditou možné obchodovať s mnohými aktívami – i tými exotickými, ktoré na iných burzách nenájdete. Niektoré aktíva sú síce v súčasnosti len málo likvidné, a investorom odporúčame držať sa skôr veľkých a overených kryptomien, niekedy ale možnosť nakúpiť i menej známe kryptomeny nemusí byť na škodu.

Burza je však ešte nová a neodporúčame držať na nej príliš veľký kapitál.

Pred tým, než začnete obchodovať s alternatívnymi kryptomenami, zistite si o nich niečo. Niektoré altcoiny totiž môžu predstavovať revolučnú technológiu s veľkým potenciálom uplatnenia na trhu, ale väčšina z nich, hoci na prvý pohľad vyzerajú dobre, sú buď podvod, alebo nič nové neprinášajú a sú to len „kópie“ úspešnejších kryptomien.

Kraken

Kraken je burza založená v roku 2011 a je najväčšou svetovou burzou čo sa týka objemu a likvidity v mene euro. V ponuke okrem Bitcoinu nájdeme aj populárne kryptomeny ako Bitcoin CashMonero, Dash, Litecoin, Polkadot, Ethereum Classic, Ripple či EOS.

Vklad a výber na burzu Kraken môžete zrealizovať až v štyroch svetových menách (EUR, GBP, USD a CAD) a uskutočňuje sa bankovým prevodom. Pre užívateľov s bankovým účtom v rámci Európskej menovej únie je podporovaný aj platobný systém SEPA, takže je to ideálna voľba na prvý nákup Bitcoinov a iných kryptomien.

Kraken má tiež plusové body za širší výber kryptomien, likviditu a bezpečnosť. Výhodou pre európskych užívateľov je taktiež napojenie a podpora od nemeckej banky Fidor AG.

Na druhej strane Krakenu zákazníci vyčítajú neintuitívne prostredie na obchodovanie a zložitý proces registrácie. Kraken sa však v tomto smere v poslednej dobe výrazne zlepšuje. Aj keď má Kraken support na vysokej úrovni, chýba telefonická podpora, čo výrazne predlžuje komunikáciu s novými užívateľmi.

Bittrex

Bittrex je jedna z prvých a najstabilnejších búrz v kryptosvete. Burza ponúka veľa zavedených mien. Všetky meny, ktoré tu nájdete, sú už zavedené v praxi a obchodované s dostatočnou likviditou. Dostať svoju menu na Bittrex je však veľmi ťažké a musíte splniť veľa kritérií.

Ponúkaných mien je niekoľko stoviek a Bittrex umožňuje zmenu voči BTC, ETH a USDT. Platforma je svižná a rozhranie je jednoduché. Podpora je pomalá, ale dá sa ju skontaktovať, nielen cez tiket systém, ale aj na ich chate.

Táto kryptoburza sa negatívne stavia ku skupinám, ktoré so svojim vysokým kapitálom ovplyvňujú (manipulujú) ceny menších kryptomien za účelom zisku a toto konanie nepovoľuje.

Burza Bittrex je všeobecne považovaná za dôveryhodnú, stabilnú a spoľahlivú ale sústredí sa prevažne na inštitucionálnych investorov a investorov s väčším kapitálom, od 10 000 USD. Drobní investori momentálne nemajú dovolené sa registrovať.

Nezabudnite, že pred obchodovaním je potrebné si založiť účet a to v dostatočnom predstihu. Verifikácia totiž môže trvať nečakane dlho. Záujemcov o investovanie do kryptomien stále pribúda. Overovanie účtu či Vašej osoby býva rôzne komplikované, v závislosti na stupni zabezpečenia danej burzy.

Ak chcete nakupovať bez nutnosti registrácie, alebo z dôvodu bezpečnosti nechcete zverovať kontrolu nad vašimi kryptomenami centralizovanej burze, odporúčame pozrieť sa na článok o peer-to-peer obchodovaní.