Kto si najčastejšie požičiava a na čo

Požičiavanie peňazí je súčasťou dnešného moderného štýlu života. Žiadateľom o pôžičku sa nechce čakať, až si na vysnívanú vec našetria. S úverom si môžu zaobstarať vlastné bývanie, odcestovať do exotickej destinácie alebo si kúpiť nové auto. A to bez dostatočnej vlastnej hotovosti na účte.

Kto je najčastejším žiadateľom?

Najčastejšími žiadateľmi o pôžičku (až 75%) sú ľudia medzi 18 až 30 rokmi. Títo ľudia poberajú vyššie príjmy a zakladajú si vlastné bývanie. Staršia generácia väčšinou volí krátkodobé spotrebiteľské úvery, ktoré sú najmenej výhodným typom pôžičky. Najrizikovejšími dlžníkmi sú slabé príjmové skupiny, ktoré si zvykli žiť na dlh. Požičiavajú si za úžernícka a splátky je dostávajú do existenčných problémov.

Na čo si Slováci berú pôžičky?

Cez 58% žiadateľov financuje z pôžičky nákup nového auta. 22% Slovákov si z pôžičky vyhotovuje nábytok a 13% si požičiava na najmodernejšie elektrotechniku. Slováci si pomaly zvykajú porovnávať jednotlivé ponuky úverov a rozhodujú sa medzi viac ako dvoma pôžičkami.

Problémov s nesplácaním nepribúda

Napriek rastúcemu počtu dohodnutých úverov, počet neplatiacich dlžníkov nenarastá. Celkový stav na úverovom trhu tak zostáva na rovnakej úrovni a nezhoršuje sa. U dlhodobých úverov sa potýka s nesplácaním 4% dlžníkov, u krátkodobých úverov 11%. Nárast rizika vyššieho nesplácania, najmä pri úveroch na bývanie, by mohol nastať pri vzostupe úrokových sadzieb pri refixacích.