Pôžička od súkromnej osoby

pozicka-od-sukromnej-osoby-2

Došli ste až do bodu, keď je pôžička nevyhnutná a teraz máte pred sebou ťažký výber, ktorú pôžičku si vziať? Výber sa Vám môže zúžiť v prípade, že to nie je Vaša prvá pôžička, tiež ak ste predošlé pôžičky riadne nesplácali a aj malý príjem Vám môže celkom zavariť. Predstavme si teda pomerne dostupnú pôžičku od súkromnej osoby, ktorá pri nemalých výhodách skrýva aj nejaké tie úskalia, o ktorých je dobré vedieť.

Ponuky súkromných osôb ako poskytovateľov môžete nájsť na rôznych miestach, na internetových inzerciách, v lokálnom časopise, či na výveskách verejných miest. Všetci títo poskytovatelia však nemusia byť aj seriózni, ak nájdete mnoho ponúk a neviete, ktorú si vybrať, nechajte si dosť času na premyslenie, hľadajte napríklad reakcie zákazníkov na fórach alebo referencie na stránkach. Pri výbere pozerajte na podmienky pre dlžníka, na možnosti nastavenia splátkového kalendára, dôležité sú informácie o sankciách a ručení. Pri pôžičkách od súkromníkov nie je dobrý nápad ručenie nehnuteľnosťou, najmä ak si nie ste istí, že pôžičku v stanovenom čase bez problémov splatíte.

Pôžička od súkromnej osoby je dostupná aj pre dlžníkov so záznamom v registri. V dôsledku sa to odrazí na vysokých úrokoch a ručení. Zato strop pôžičky nebýva obmedzený a nezáleží na výške príjmu. Pri nesplácaní je nutné očakávať sankcie. Tieto nevýhody je dobré sledovať pri výbere konkrétnej pôžičky, lebo aj u súkromných osôb sa môžu zmluvy výrazne líšiť, nikdy sa však výhodami nepriblížia bankovým pôžičkám.

Keď už máte pred sebou zmluvu a ste odhodlaní ju podpísať, nezabudnite si ju dôsledne prečítať, vrátane poznámok pod čiarou a odsekov s miniatúrnym písmom. Práve tam sa môžu skrývať informácie o neprimeraných sankciách a skutočnej výške úrokov, na ktorých môžete pohorieť.

Už sme sa zmienili o väčšine nevýhod a chytákov tohoto typu pôžičky, tak zhrňme teda aj tie výhody. Pôžička od súkromnej osoby je široko dostupná a podmienky na získanie sú minimálne. Je to rýchla pôžička, nemusíte nič dokladať, nič sa zdĺhavo neoveruje. Súkromné osoby sa tiež nezaujímajú o účel, nemusíte vysvetľovať, na čo peniaze potrebujete. Pre niekoho je tento druh pôžičky ako šitý na mieru, rozhodne sa však nedá povedať, že by to bola najvýhodnejšia pôžička na trhu.