Máte dlhy, o ktorých neviete

Vedeli ste, že sa môžete stať dlžníkom proti svojej vôli? Do tejto situácie Vás môže dostať strata občianskeho preukazu, ručenie nesplácajúcim priateľom alebo manželstvo s nezodpovedným partnerom. Ako sa proti tomu ochrániť a neprísť o vlastný majetok?

Zistite si svoje dlhy

O nečakaných dlhoch sa môžete dozvedieť vtedy, keď požiadate o spotrebiteľský úver alebo hypotéku. Banka Vám ho môže zamietnuť, pretože v registri dlžníkov máte hneď niekoľko záväzkov. Ako sa to mohlo stať? Príčinou môže byť strata občianskeho preukazu, ktorého údaje niekto zneužil. Ak občiansky preukaz stratíte, požadujte zápis do Databáza stratených a odcudzených dokladov Ministerstva vnútra SR ihneď po nahlásení straty. Nechajte si vyhotoviť výpis z bankového a nebankového registra, kde zistíte informácie o svojich dlhoch. Na pôžičku uzatvorenú bez Vášho vedomia upozornite danú banku alebo splátkovú spoločnosť.

S prípadným oddlžením dokáže pomôcť oddlžovacia spoločnosť Bonato. Spoločnosť je dôveryhodná, za celým projektom stojí rad vzdelaných právnikov advokátov a odborníkov, ktorí rozumejú financiám a právnemu systému oddlžovania.

Neposkytujte osobné údaje

Zneužitie dokladov môže prísť zo strany, z ktorej by ste to nečakali. Obeťou podvodu sa môžete stať aj vtedy, ak ste si vyhliadli na internete prácu a budúcemu zamestnávateľovi ste zaslali kópiu občianskeho preukazu. Môže sa ale jednať o podvodný inzerát za účelom získať kópiu Vášho dokladu. Pozor si tiež dajte na poskytovanie rodného čísla cudzím osobám. Nevypĺňajte žiadne dotazníky, kde po Vás chcú citlivé osobné údaje.

Strata alebo odcudzenie dokladov

Stratu dokladov oznámte po zistení na obecný úrad s rozšírenou pôsobnosťou, najlepšie v mieste vášho trvalého bydliska. Oddelenie sa obvykle nazýva „Odbor administratívnych činností – osobné doklady“. Pri oznámení uveďte, kde ste doklady stratili. Zamestnanci úradu zanesú stratu dokladov do databázy, čím sa doklady stávajú neplatnými. Pri odcudzení alebo strate dokladov v dni pracovného pokoja je lepšie obrátiť sa na políciu, ktorá spíše protokol.