P2P pôžičky – výhody a nevýhody

S rastúcim počtom vzájomných pôžičiek (P2P) sa finančné prostredie rýchlo mení. Pokrok v technológiách umožnil jednotlivcom požičiavať si a požičiavať finančné prostriedky priamo medzi sebou na online trhoch, čo vedie k nižším úrokovým sadzbám a vyšším výnosom pre veriteľov. Aké sú výhody a nevýhody P2P pôžičiek?

Odvetvie peer to peer pôžičiek zaznamenalo v posledných rokoch v Európe obrovský rozmach. Čoraz viac ľudí sa rozhodlo využiť výhody rýchlych a pohodlných pôžičiek od jednotlivcov, namiesto tradičných bánk a iných finančných inštitúcií.

Koncept peer to peer pôžičiek nemohol prísť v lepšom čase. Vzhľadom na to, že tradičné banky v dôsledku globálnej finančnej krízy čelia zvýšeným kontrolám a štandardom, jednotlivci nie sú ochotní prispievať svojimi ťažko zarobenými prostriedkami na najrizikovejšie projekty. Ide o model zdieľanej ekonomiky.

Napriek tomu vďaka popularite P2P pôžičiek dochádza k neustálemu nárastu objemu pôžičiek po celom svete. Prečo sú teda P2P pôžičky pre dlžníkov takou atraktívnou a výhodnou možnosťou?

Výhody P2P pôžičiek

Hlavným dôvodom je, že úrokové sadzby sú oveľa nižšie ako pri tradičných spôsoboch požičiavania. Ide o pôžičky od investora, medzi ktorých patria fyzické alebo právnické osoby, ktoré majú práve na účte nadbytok, s ktorým sú ochotní sa podeliť.

Dlžníci môžu získať finančné prostriedky rýchlejšie a s menším počtom nevýhod. Vďaka tomu si často môžu kúpiť svoje vysnívané bývanie, financovať vysokoškolské vzdelanie a venovať sa životným a záujmovým aktivitám, pre ktoré sa oplatí žiť.

Okrem nákladov je ďalšou veľkou výhodou P2P pôžičiek ich pohodlnosť. Dlžníci už nie sú povinní sedieť za stolom s úverovým úradníkom a čakať na odpoveď. Namiesto toho stačí, ak zadajú svoje údaje do online formulára. Žiadosti o pôžičku sú tak bezbolestné a jednoduché.

Hoci pôžičky od ľudí ešte nenahradili tradičné bankovníctvo, stávajú sa čoraz obľúbenejšou a pre dlžníkov čoraz výhodnejšou možnosťou. Ponúkajú väčšie pohodlie a často nižšie úrokové sadzby ako tradiční kamenní veritelia. Investori môžu od peer to peer získať pohodlný – a potenciálne výnosnejší – spôsob investovania.

Nevýhody P2P pôžičiek

Jednou z nevýhod je, že dlžníci peer-to-peer pôžičiek sa podrobujú prísnejším kontrolám, ako by to bolo potrebné pri inej nebankovej pôžičke. Keďže peer-to-peer platformy hľadajú kvalifikovaných veriteľov, je pravdepodobné, že pri posudzovaní úverovej bonity dlžníka budú vykonávať prísnejšie kontroly. To by mohlo sťažiť prístup k pôžičke osobám s menej ako dokonalým úverovým ratingom.

Ďalšou potenciálnou nevýhodou je absencia regulácie a ochrany spotrebiteľa, ktorú poskytujú banky. Na poskytovateľov P2P pôžičiek sa nevzťahuje žiadny oficiálny dohľad ani predpisy. Dlžníci tak môžu zistiť, že majú obmedzenú ochranu v prípade, že sa so zmluvou o pôžičke niečo pokazí.

Napokon, existuje aj riziko, že by sa veritelia mohli stať terčom podvodníkov. Vzhľadom na anonymitu odvetvia peer-to-peer pôžičiek je ťažké sledovať podvodnú činnosť. Preto je dôležité prijať preventívne opatrenia a byť stále opatrný.

Maják pôžička

Ide o jednu z najmladších pôžičiek pre ľudí na Slovensku. Maják pôžička ponúka zaujímavý priestor pre investorov rovnako ako pre žiadateľov, s jasne stanovenými podmienkami.

S vybavením pôžičky sa spája poplatok, ktorý účtujú až po jej úspešnom získaní. Ide o 6 % z celkovej výšky pôžičky, ktoré odrátajú až pred jej čerpaním. Úrok je však pevný a dlžník svoj úver môže kedykoľvek splatiť predčasne.

Požičať sa dá od 300 € do 1 000 € s dobou splatnosti od 6 do 36 mesiacov. O Maják pôžičku môže požiadať osoba staršia ako 18 rokov, s trvalým pobytom v Slovenskej republike. Je dôležité, aby:

  • mala trvalý príjem
  • spĺňala minimálne stanovené kritériá ratingu
  • bola finančne schopná splácať pôžičku

Žiadosť o pôžičku je možné podať prostredníctvom online formulára a o výsledku schválenia sa klient dozvie do dvoch pracovných dní. Spustenie financovania pôžičky trvá ďalšie tri dni.

Tí, ktorí sa rozhodnú pre P2P investície, sa musia najprv zaregistrovať a zadať svoje osobné údaje. Následne zašlú finančné prostriedky a nezostáva im nič iné, len sledovať, ako sa ich financie spracúvajú. Získanú sumu si tak investor môže zaslať naspäť na svoj účet, alebo ponechať na ďalšie pôžičky a ďalej ich zhodnocovať.

Spoločnosť garantuje odkúpenie pôžičiek, ktoré dlžník nespláca. Má však veľmi prísne schvaľovacie procesy a preto je riziko straty peňazí nižšie. Maximálny limit pre investíciu je neobmedzený, minimálny vklad je však 1 000 €.

Žltý melón

Žltý melón funguje na Slovensku ako poskytovateľ pôžičky od ľudí už niekoľko rokov a je jedným z prvých takýchto projektov.

Poskytujú veľmi jednoduchý prístup k peniazom na oboch stranách – investorovi aj dlžníkovi. Stačí si vopred prečítať podmienky a po dôkladnom zvážení sa zaregistrovať na ich online portáli.

Pre žiadateľov poskytujú pôžičku od 500 € do 15 000 € na čokoľvek s dobou splatnosti od 3 do 96 mesiacov. Žltý melón funguje na princípe aukčného modelu financovania. To znamená, že investori o svojho klienta súťažia s najnižšou úrokovou ponukou.

Žltý melón poskytuje jednu z najnižších možností prvotného investovania, a to 25 €. Na začatie požičiavania ľuďom sa stačí zaregistrovať, vyplniť svoje osobné údaje a tiež zaslať svoju investíciu. Klient si následne zvolí svoj strategický plán a nakoniec čaká, ako sa jeho investícia pohybuje.

Finzo

Na Finzo je v prvom rade potrebné zaregistrovať sa. Do online formulára je potrebné zadať svoje osobné údaje, kontakt a prejsť overením e-mailovej adresy a telefónneho čísla. Rovnako sa registruje investor aj dlžník.

Registrovať sa môže:

  • osoba staršia ako 18 rokov
  • občan členského štátu Európskej únie

Po registrácii si klient môže požiadať o ten úver, ktorý mu najviac vyhovuje. Líšia sa výškou požadovanej sumy a jej úrokmi. Po výbere dlžník digitálne podpíše zmluvu o úvere a čaká, až mu sumu pripíšu na jeho virtuálny účet.

Okrem toho dlžník môže navrhnúť vlastný úver s vlastnou výškou úroku. Ak to niektorému z investorov vyhovuje a nájde sa zhoda, portál uzavrie zmluvu automaticky.

Suma P2P pôžičky sa pohybuje od 50 € do 500 € s dobou splatnosti od 3 mesiacov do 5 rokov. Na stránke funguje online kalkulačka, ktorá klientovi vyráta splátky spolu s úrokmi.

Čo sa týka podmienok na strane investora, po registrácii si môže vybrať ktorúkoľvek ponuku, ktorá mu vyhovuje. Najskôr si však musí nastaviť svoj investičný účet.

Peer Credit

Na portáli Peer Credit si môže klient požičať od 100 € do 5 000 € už od jedného mesiaca až do 5 rokov. Pre jej vybavenie musí žiadateľ vyplniť online formulár, pričom schválenie môže dostať už do 24 hodín od zaslania žiadosti.

Táto spoločnosť je otvorený pre všetkých, ktorí prejavia záujem o pôžičku od investora, pričom to môže byť živnostník alebo osoba s krátkou úverovou históriou.

Na Peer Credit si človek môže zažiadať o bezúčelovú pôžičku, s ktorou sa spájajú poplatky za jej vybavenie. Tie však pripočítajú k celkovej výške pôžičky.

Pre investorov existuje možnosť investovať už do 100 € do 10 000 €. Ich online kalkulačka jednoducho vyráta úroky a sumu, ktorú osoba zarobí v priebehu času. V prípade, že dlžník nebude splácať, Peer Credit investora kryje protekčným fondom.

Výnosy z investovania sa môžu vyšplhať na 15 % ročne, pričom investor neplatí žiadne poplatky. Vyberať a vkladať ďalšie peniaze môže kedykoľvek, svoje investície spravuje jednoducho a tak, ako mu to vyhovuje.

Kolektívne pôžičky

Ide o službu s najvyšším možným vkladom na slovenskom trhu. Záujemca môže vložiť najmenej až 5 000 €, preto je vhodná skôr pre skúsenejších. Najvyšší možný vklad je 50 000 € a základné podmienky jednoducho vyráta už na začiatku online kalkulačka.

Napríklad ak investor vloží 10 000 € s dobou splácania 36 mesiacov, v skutočnosti sa mu vráti až 13 600 €. Kolektívne pôžičky zmierňujú riziko straty rozložením investície medzi niekoľko pôžičiek. Požičiavanie je transparentné, klient vie, komu požičiava a pohyb finančných prostriedkov môže pravidelne sledovať.

Pre tých, ktorí si potrebujú požičať, tento portál poskytuje tzv. Rýchlu pôžičku. Osoba ju vybaví online, bez udávania účelu, musí však spĺňať veľmi prísne podmienky. Všetko to začína online registráciou a zvolením výšky pôžičky. Pohybuje sa od 50 € do 1 000 € a doba splácania je 15 dní až tri mesiace.

Ide o skutočne veľmi nízke a rýchle pôžičky, preto si dlžník musí vopred dôkladne premyslieť, či takýto typ pôžičky dokáže riadne splácať.