Pôžička pred výplatou – rýchla, ale drahá záplata

Keď ihneď potrebujeme peniaze, máme niekoľko možností: siahnuť do rezerv, požiadať o pomoc svoju rodinu alebo si vziať úver. Častou voľbou bývajú pôžičky pred výplatou. Tieto malé pôžičky si obľúbili ľudia pre ich dostupnosť a rýchly schvaľovací proces. Môžu sa však predražiť a na poplatkoch zaplatíte až niekoľko desiatok eur.

Keď malú pôžičku, tak iba jednu

Pôžičky pred výplatou vybavíte z pohodlia domova. Peniaze vám prídu do druhého pracovného dňa na účet a môžete si za ne kúpiť, čokoľvek vás napadne. Tieto pôžičky sú však predovšetkým určené na úhradu nečakaných výdavkov a nemali by ste si ich dojednávať bez rozmyslu. Vždy majte aktívnu iba jednu mikropôžičku a snažte sa ju splatiť z ďalšej výplaty.

Ušetrite na energiách

Rýchle pôžičky poskytujú nebankové spoločnosti. A keďže kvôli miernym podmienkam podstupujú vysoké riziko, že svoje financie nedostanú späť, účtujú si za každú požičanú desaťeurovku či stoeurovku jednorazové poplatky. Ich výška sa odvíja od sumy, ktorú si požičiavate, a môžu dosahovať až niekoľko desiatok eur. Porovnávajte jednotlivé ponuky a využite internetové zrovnávače pôžičiek.

Predĺženie splatnosti ako krajné riešenie

Pôžičky pred výplatou majú tú nevýhodu, že si požičiavate peniaze na krátku dobu – obvykle do 30 dní musíte pôžičku splatiť. Ak tak neurobíte, poskytovateľ vám naúčtuje zmluvnú pokutu. Vyvarujte sa tejto situácie a dohodnite si pôžičku u spoločnosti, ktorá ponúka predĺženie doby splatnosti. Počítajte však s tým, že preplatíte pôžičku o desiatky percent.

Zvážte každý váš nákup

Prvým krokom k úspore peňazí je nekupovať zbytočnosti, ktoré nepotrebujete k svojmu životu. V obchodoch plaťte hotovosťou, pretože pri platbe kartou strácate prehľad o svojich peniazoch a ľahšie míňate. V supermarkete sa riaďte zoznamom a do obchodných centier chodievajte s minimom peňazí. Na prepravu z miesta na miesto využite mestskú hromadnú dopravu alebo sa dohodnite na spolujazde.

Zamerajte sa na náklady v domácnosti

Mnoho peňazí nám pretečie prsty aj v domácnosti. Poobzerajte sa po lacnejším dodávateľmi energií a skontrolujte si svoje existujúce poistnej zmluvy. Priebežne vymeňte staré spotrebiče za úsporné a nenechávajte elektroniku v pohotovostnom režime. Znížte teplotu v miestnosti o jeden stupeň a nedávajte na radiátory oblečenie a ani k nim neprikladajte nábytok.

Peňažné rezervy sú základ

Nenechajte pôžičky zasahovať do svojich životov a majte ich stále pod kontrolou. Snažte sa predchádzať finančným problémom a vytvárajte si dostatočné peňažné rezervy. Odborníci odporúčajú odkladať si stranou aspoň 10 % zo svojich príjmov. Ak sa vám to nedarí, zamerajte sa na svoje výdavky a zapisujte si ich po dobu jedného mesiaca. Zistíte, za čo zbytočne míňate a na čom by sa dalo ušetriť.