Pôžičky pre mladých

Trend pôžičiek sa dostáva do stále mladších kategórií a dnes si už najviac požičiavajú mladí ľudia. Produkty pre mladých mávajú viacero výhod, pýšia sa pomerne nízkym úrokom, dlhou splatnosťou a často majú aj štátnu podporu. Preto si mnoho ľudí spočíta, že keď si zoberú pôžičku na začiatku svojej pracovnej kariéry, môžu splácať svoje vlastné bývanie namiesto prenájmu a v splátkach ich to bude stáť za mesiac podobnú sumu.

Tiež si môžu dopriať auto a iné veci hneď aj bez potrebnej hotovosti. Je to pohodlné a v mladom veku často aj racionálne riešenie. Pozrime sa, aké pôžičky si najčastejšie mladí berú.

Atraktivitu tejto hypotéky zvyšuje štátny príspevok vo forme zníženia úrokovej sadzby o 3% po dobu 5 rokov. Limit požičanej sumy začína u rôznych bánk inak, zhruba 4500 eur je však najmenej a na získanie štátnej podpory na plnú sumu hypotéky si môžete požičať najviac 50 000 eur. Účel hypotéky musí byť podložený a to napríklad kúpnou zmluvou a pôžička bude zabezpečená práve touto nehnuteľnosťou.

Požičať si môžete peniaze len do výšky 70% ceny nehnuteľnosti. Na získanie hypotéky pre mladých musíte splniť vekovú podmienku – od 18 do 35 rokov a Váš plat nesmie prevyšovať 1,3 násobok priemernej mzdy, u manželov ich spoločný príjem nesmie prevýšiť dvojnásobok podmienky príjmu. U niektorých bánk získate aj výhody ako mimoriadne splátky bez poplatkov alebo dlhé doby fixácie úrokovej sadzby.

Jedná sa o bezúčelový úver do výšky 10 000 eur poskytovaný, ktorý si môžu zobrať manželia najneskôr do dvoch rokov od svadby. Musia splniť aj vekovú hranicu 18 až 35 rokov, ich spoločný príjem musí byť pod 2,6-násobkom priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve. Štátna podpora zníži úrokovú sadzbu o 3%, banka sa zaväzuje znížiť o ďalších 1,5%, tým sa mladomanželská pôžička stáva najvýhodnejším bezúčelovým úverom pre mladých ľudí po svadbe.

Študentská pôžička zo štátneho fondu na podporu vzdelávania

Je ďalšou zo štátom zvýhodnených pôžičiek, ponúka úvery v limite od 500 do 4500 eur. Žiadateľ musí splniť podmienky prebiehajúceho vzdelávania na vysokej škole a k podpisu zmluvy si musí prizvať aj ručiteľa, napríklad rodiča s trvalým príjmom. Úrok bol v tomto roku len 0,89 % a splatnosť sa dá nastaviť až na 10 rokov. Splátky sú odložené až na obdobie po ukončení štúdia.