História rulety

Ruleta je hazardná hra známa aj ako „kráľovná medzi hrami,“ ktorá vznikla v 18. storočí vo Francúzsku. Jej názov je odvodený od francúzskeho slova Roullete čo v preklade znamená malé koleso.

Základom rulety je koleso na ktorom sa nachádza 37 alebo 38 číslovaných chlievikov. Jednotlivé polia sú rozdelené v rovnakom pomere medzi čiernu a červenú farbu pričom európsku ruletu doplňuje zelená nula a americkú ruletu dve zelené nuly (0, 00).

História pozná niekoľko legiend týkajúcich sa vzniku rulety. Jednou z hlavných postáv je vedec Blaise Pascal, ktorý sa pokúšal zostrojiť tzv. perpetum mobile. Pričom navrhol zariadenie pozostávajúce z veľkého kolesa s malým krútiacim odporom.

Iný príbeh spomína muža menom Francois Blanc v súvislosti so založením kasína v Monte Carle. Legenda hovorí, že predal svoju dušu diablovi za výmenu tajomstva víťaznej hry. Zaujímavé je, že ak spočítate všetky čísla na rulete výsledok Vás prekvapí, súčet je 666.

Po pravde, ruleta tak ako ju poznáme dnes sa po prvýkrát hrala okolo roku 1796 v Paríži. Takmer o 50 rokov neskôr sa hra dočkala vylepšenia. Konkrétne bratia Blancovci pridali k stávajúcim 36 číslam ešte jedno číslo – zelená 0.

Časom sa dostala aj francúzskych kolónií v USA, kde sa pridala dvojitá nula – 00 a tým vznikla americká verzia rulety.

S nástupom online rulety dostali hráči možnosť zahrať si buď európsku alebo americkú variantu rulety bez ohľadu na miesto, kde sa momentálne hráč nachádza. Aj preto sa ruleta v súčasnosti stáva čoraz obľúbenejšou kasínovou hrou na svete.