Sporenie v banke môže mať rôzne podoby

Viete, aká je najväčšia chyba, ktorú môžete urobiť s vlastnými peniazmi? Možno by ste tipovali ich stratu či minutie na hlúposti. Áno, ani to nie sú práve ideálne možnosti využitia peňažnej hotovosti, stále je tu však ešte jedna veľká a veľmi často sa opakujúca chyba.

A tou je uloženie peňazí na účte bez toho, aby sa ďalej zhodnocovali. Je totiž potrebné si uvedomiť, že inflačné či deflačné tlaky sú v ekonomike neustále prítomné, a vaše financie sa tak tým pádom môžu výrazne znehodnotiť.

Preto sú momentálne veľmi obľúbené a populárne sporiace účty. Na nich si môžete absolútne bezpečne sporiť svoje peniaze bez obáv z toho, že o ne prídete vo finančnej kríze či pri iných problémoch. Mnohí si napríklad otvárajú sporenie na rezervu, aby si zabezpečili aspoň základné peniaze v prípade nečakaných situácií. A sporiace účty sú na to veľmi vhodné.

Tieto vklady sú totiž garantované, banka s týmito peniazmi neobchoduje na akciových či kapitálových trhoch a vy sa tak nemusíte obávať nepredvídateľných trhových okolností.

Populárne sú sporiace účty, ktoré ponúkajú naše internetové banky, napríklad aj banka Zuno, ktorá si v posledných rokoch získava širokú obľubu. Na príklade produktov Zuno si môžeme urobiť prehľadné porovnanie sporiacich účtov, vďaka čomu si budeme môcť najjednoduchšie porovnať ich výhodnosť.

Je logické, že banky ponúkajú viacero týchto účtov – niektorí preferujú sporenie na dlhšie obdobie, iní zase na kratší časový úsek, je to individuálne. Zuno ponúka vo svojom produktovom portfóliu výhodné sporenie s úrokom 0,7 %, ktoré je navyše mimoriadne flexibilné a tým pre sporiteľov aj atraktívne.

Pri sporení s úrokom 0,7 % si totiž môžete peniaze kedykoľvek z účtu vybrať, či ich tam podľa svojej vlastnej vôle vkladať. Všetko závisí na vašom rozhodnutí. Potom je tu ešte atraktívnejšie sporenie plus s úrokom 1,2 %, pri ktorom je rozdiel v tom, že úroky za mesiac, v ktorom bol uskutočnený výber, sa vám už nepripisujú.

Znovu, ide o prirodzené správanie banky – tá vám ponúkne vyšší úrok, ak jej peniaze necháte dlhšie a bude ich tak môcť využívať. Najvýhodnejším sporením je klasický vklad s úrokom 1,25 %, pri ňom získavate peniaze z úrokov na konci vašej viazanosti.

Všetky druhy sporenia majú svoje odlišnosti, a sú vytvorené tak, aby čo najlepšie sedeli konkrétnemu zákazníkovi.

Aké rady vám ako sporiteľom môžeme odporučiť? Predovšetkým si pri zakladaní účtov dobre všímajte, aké sú podmienky a vaše požiadavky.

Pre tých, ktorí si peniaze chcú často vyberať a nechcú si sporiť dlho, nie je výhodné sporenie plus s úrokom 1,2 %, nakoľko by ani veľa z úrokov nezískali.

Ak však máte dlhodobejšie ambície a chcete si nasporiť za dlhší čas vyššiu peňažnú sumu, určite si vyberte vklad s úrokom 1,25 % či sporenie plus s úrokom 1,2 %.