Myslite na budúcnosť a začnite si vytvárať rezervy

Všetci vieme, ako dôležité je sporiť peniaze na starobu, horšie časy či nečakané výdavky. V dnešnom článku sa nebudeme venovať tomu, koľko percent z výplaty by ste mali mesačne odložiť, ale aké druhy rezerv by ste si mali vytvoriť, aby vás nezaskočila žiadna situácia.

Pohotovostná rezerva

Na nečakané výdavky by ste si mali vytvoriť pohotovostnú rezervu. Jej optimálna výška by mala byť trojnásobkom až šesť násobkom nutných mesačných výdavkov. Tieto peniaze netreba odkladať do pohára či vankúša. Vhodné je ich dať na sporenie, čiže sporiaci účet.

Krátkodobá rezerva

Keď sa vám podarí vytvoriť si pohotovostnú rezervu, je dobre si začať vytvárať rezervu krátkodobú. Tá je zvyčajne zameraná na dobu jedného roka. Peniaze je vhodné ukladať na sporiaci účet. Cieľom tejto rezervy je zvyčajne príprava peňazí na dovolenku, vianočné nákupy a podobne.

Strednodobá rezerva

Táto rezerva predstavuje obdobie zhruba 5 rokov. Cieľom tejto rezervy je sporenie peňazí na svadbu, narodenie dieťaťa, nákup auta, nehnuteľnosti, rekonštrukciu nehnuteľnosti, mimoriadnu splátku hypotéky a iné. Tu by ste sa už nemali spoliehať len na sporiaci účet.

Vhodnou kombináciou sporiaceho účtu, stavebného sporenia a vyváženého portfólia podielových fondov môžete našetriť zaujímavú čiastku.

Dlhodobá rezerva

Hlavným cieľom tejto rezervy je príprava na starobu či štartovné do života pre deti. Pokiaľ odkladáte peniaze desiatky rokov, nemusíte sa držať pri zemi. Pri investovaní môžete podstúpiť aj určité riziko, ktoré zodpovedá vyššiemu potenciálu zhodnotenia.

Neoplatí sa tu stavebné sporenie či sporiaci účet, pretože hodnotu výnosov zníži inflácia.

Ak ste sa rozhodli, že si začnete konečne sporiť, no neviete ako začať, nechajte to na odborníkov, ktorí vám radi pomôžu.