Zádrhele nákupu na splátky

Nákup na splátky môže byť v niektorých prípadoch výhodný, mnohokrát ale zaváňa nepríjemnosťami. Najmä dlhy kvôli darčekom sú nerozumné. Mal by obdarovaný radosť, keby vedel, že sumu za darček pre neho budete musieť splácať?

V čom je problém?

Forma úverového financovania spotrebného tovaru sa stala pomerne bežnou. Na splátky možno nakupovať v kamenných aj internetových obchodoch. Nie je tu len problém preplatenie pôžičky, naraziť môžete aj na pôžičku s nulovými úrokmi. Problém je predovšetkým v tom, že splátkový predaj podporuje nežiaduce a nezdravé spotrebiteľské správanie.

Možnosť nákupu na splátky zvádza k vyššej útrate, než zodpovedá dostupným financiám. Tento jav pozorujeme predovšetkým pred Vianocami. Zadlženie kvôli darčekom nie je ale jediným príkladom, ďalším môže byť nákup dovolenky na splátky.

Nákup darčekov na splátky?

Obstaranie darčekov na splátky sa odporúča, keď už ho teda vyhodnotíme ako nevyhnutný, len s preplatením do ďalšieho mesiaca, nie dlhšie. Ak by sme splácali až do jari alebo leta, neostanú nám peniaze na letné aktivity a dostaneme sa do začarovaného kruhu. Dobré je vyberať ponuky s nulovým preplatením, teda tie, ktoré uvádzajú RPMN 0%.

Spotrebiteľský úver × splátkový predaj

V obchode sa budeme väčšinou rozhodovať medzi spotrebiteľským úverom a splátkovým predajom. Druhému spomínanému nahráva rýchlosť a jednoduchosť vybavenia priamo v obchode. Potrebovať budeme doklad totožnosti, výpis z účtu, overenie adresy a niekedy potvrdenie pravidelného príjmu.

Pokiaľ ale zrovna nenarazíme na ponuku s 0 % navýšením, zvyčajne sa nedostaneme pod 20 %, čo už býva oproti spotrebiteľským úverom nevýhodné. Dvoma hlavnými spoločnosťami, ktoré v SR ponúkajú spotrebiteľské úvery, sú Cetelem a Home Credit. Tie tiež stoja za nákupom na splátky v mnohých obchodoch.

Nákup na splátky v praxi

Hlavným problémom úveru zostáva vyššie RPMN. Ako to môže vyzerať v praxi? Na mieste uhradíme 10 % z ceny a zvyšok v 10 mesačných splátkach vo výške 10 % ceny tovaru.

Produkt 1/10 bez akontácie zase znamená nasledujúce: Pri prevzatí nezaplatíme nič a produkt zaplatíme v 11 splátkach. Každá bude vo výške 10 % z ceny tovaru. Stretnúť sa môžeme s ponukou individuálnej voľby dĺžky splácania alebo možnosťou odloženie splátok až o niekoľko mesiacov.

Pokiaľ už nakupujeme tovar na splátky, nemali by sme sa zadlžiť na viac ako niekoľko málo mesiacov. Dobre si tiež rozmyslite, či je tento výdavok naozaj potrebný.