Ako funguje Bitcoin – vysvetlenie, princíp

Bitcoin je decentralizovaná sieť, ktorá pozostáva zo zdieľanej účtovnej knihy (Blockchainu), systému kryptografických kľúčov (verejné a súkromné kľúče) a ťažby (Proof of Work algoritmu). V tomto článku sa pozrieme „pod kapotu“ a vysvetlíme si všetky hlavné súčiastky, ktoré Bitcoinový motor poháňajú.

Mnoho ľudí pri rozmýšlaní o tom, ako začať investovať, uvažuje o kúpe Bitcoinu. Pred samotnou kúpou Bitcoinu by mal každý chápať minimálne základy toho, ako vlastne funguje.

Blockchain

Blockchain je revolučná technológia, ktorá má potenciál zmeniť spôsob podnikania. Ide o technológiu distribuovanej účtovnej knihy, ktorá umožňuje bezpečné, nemenné a transparentné transakcie medzi dvoma stranami.

Využitím sily kryptografie a decentralizácie dokázal blockchain vytvoriť systém bez dôvery, v ktorom môžu strany dôverovať integrite údajov. To umožnilo širokú škálu aplikácií vrátane digitálnej meny, inteligentných zmlúv, digitálnej identity a mnohých ďalších.

Jedným z najsilnejších aspektov blockchainu je jeho schopnosť poskytovať bezpečný a efektívny spôsob uskutočňovania transakcií. Využitím distribuovanej účtovnej knihy dokáže technológia blockchain zabezpečiť, aby boli transakcie bezpečné a nemenné.

To znamená, že keď je transakcia zaznamenaná v účtovnej knihe, nemožno ju zmeniť a všetky strany zapojené do transakcie môžu dôverovať, že účtovná kniha je presná a aktuálna.

Okrem toho môže technológia blockchain poskytnúť aj bezpečný spôsob, ako sa dve strany môžu zapojiť do transakcie bez toho, aby sa museli spoliehať na sprostredkovateľa tretej strany, ako je napríklad banka alebo iná finančná inštitúcia. To umožňuje rýchlejšie a nákladovo efektívnejšie transakcie, ako aj väčšiu transparentnosť, bezpečnosť a súkromie.

V prípade, že niekoho téma blockchainu zaujíma a chcel by sa dozvedieť viac, tak informácie nájde v článku Čo je to blockchain.

Systém kryptografických kľúčov

Spôsob, akým sa posielajú transakcie a určuje vlastníctvo Bitcoinov, stojí na tzv. public key kryptografii. Každá adresa má verejný kľúč – niečo ako „číslo účtu“, ktoré ukážeme tomu, kto nám má poslať transakciu a privátný kľúč – niečo ako „nezmeniteľné heslo“ k danej adrese, ktoré nám umožňuje poslať transakciu.

Kryptografické kľúče existujú vo forme hashu (reťazec čísel a písmen). Hash sa dá zobraziť aj napr. ako QR kód (mnohé mobilné aplikácie ho využívajú). Privátný kľúč sa tiež dá zašifrovať do skupiny náhodných slov (tzv. mnemonic seed). 

Privátný kľúč držíme v tajnosti, zálohujeme a nikomu neukazujeme – pretože ten kto vlastní privátný kľúč k adrese, kontroluje aj Bitcoiny ktoré sú na danej adrese.

Neodporúčame držať väčšie prostriedky na burzách. Burzy sú klasickí finanční sprostredkovatelia – Bitcoiny ktoré máte na burze, nie sú úplne vaše – privátne kľúče k nim drží burza a vy máte iba pohľadávku voči burze.

Ak burza skrachuje alebo je hacknutá, už sa k Bitcoinom zrejme nedostanete. Ako si zabezpečiť privátne kľúče k vašim Bitcoinom sa dozviete v článku o zabezpečení, ktorý pre Vás pripravujeme.

Transparentné účty

Bitcoinový blockchain je verejný, každý si môže pozrieť transakcie a stavy adries.

Skúste si to tiež – pozrite si túto verejnú adresu: 3JozN3qKXqcwDB2kfcXosZ7NyMCVmV5Afr v našom Bitcoinovom prehliadači. Je to darcovská adresa pre našu webstránku. V prehliadači vidíte počet BTC na našej adrese, výpis a čas transakcií. Ak viete, že je to naša adresa, viete tiež koľko BTC sme dostali ako príspevok od podporovateľov.

Z toho vyplýva, že povestná anonymita Bitcoinu je mýtus. Čiastočne to ale vieme vyriešiť tým, že k jednému privátnemu kľúču vieme vygenerovať mnoho verejných adries – v podstate môžeme mať zvlášť adresu pre každú platbu ktorú prijmeme.

Ale naopak to neplatí. Nevieme odvodiť privátny kľúč z verejnej adresy (preto sa tomu hovorí aj asymetrická kryptografia). S týmto konceptom pracujú mnohé moderné Bitcoinové peňaženky.

Ak si chcete zachovať vyšší level ochrany vášho súkromia, vždy na každú novú prijímanú platbu generujte novú Bitcoinovú adresu – je to zdarma a môžete si ich ku každému privátnemu kľúču vygenerovať koľko chcete.

Proof of Work

Proof of Work (PoW) je mechanizmus konsenzu, ktorý sa používa na zabránenie dvojitému míňaniu a iným škodlivým aktivitám v blockchaine. Funguje tak, že počítače musia riešiť zložité matematické hádanky, aby mohli do reťazca pridať nový blok transakcií.

To si vyžaduje značný výpočtový výkon, ktorý sťažuje útoky na blockchain zo strany škodlivých aktérov. To tiež sťažuje škodlivému aktérovi prepísať blockchain, pretože by musel mať dostatočný výpočtový výkon na to, aby vyriešil hádanky rýchlejšie ako zvyšok siete.

V dôsledku toho systém proof of work poskytuje účinný spôsob ochrany blockchainu pred vonkajšími vplyvmi.

Tento mechanizmus sa tiež považuje za účinný spôsob dosiahnutia konsenzu v distribuovanej sieti. Tým, že núti počítače riešiť hádanky, zabezpečuje, aby sa sieť vždy zhodla na tom, ktoré transakcie by sa mali pridať do blockchainu.

Zabezpečuje tiež, aby sieť fungovala efektívne, pretože pre škodlivé subjekty je ťažké pridávať bloky transakcií do blockchainu. To z neho robí účinný spôsob zabezpečenia blockchainu v distribuovanej sieti.

Bitcoinové uzly

Dôležitou súčasťou Bitcoinovej siete sú tiež uzly (full validating nodes). Tieto uzly síce neťažia, teda nie sú za svoju činnosť ekonomicky motivované, no napriek tomu sú dôležité a veľa užívateľov ich prevádzkuje.

Uzly Bitcoinu sú počítače, ktoré sú súčasťou siete, ktorá poháňa sieť Bitcoin. Udržiavajú sieť Bitcoin v chode overovaním transakcií, prenosom správ a šírením nových blokov do iných uzlov. Každý Bitcoinový uzol je zároveň úplnou kópiou blockchainu, čo znamená, že uchováva celú históriu všetkých transakcií Bitcoinu od jeho vzniku.

Ako také sú Bitcoinové uzly dôležitou súčasťou infraštruktúry Bitcoinu, pretože zabezpečujú potrebnú decentralizáciu výkonu na udržanie chodu systému. Používateľom poskytujú aj určitý stupeň autonómie, keďže si môžu vybrať, ktorým súborom pravidiel sa chcú riadiť, čo im umožňuje podporovať rôzne protokoly Bitcoinu.

Okrem toho poskytujú ťažiarom potrebné zdroje na generovanie blokov, ktoré sú potrebné na spracovanie transakcií a ich pridávanie do blockchainu. V konečnom dôsledku Bitcoinové uzly zabezpečujú, aby sieť Bitcoin zostala bezpečná a správne fungovala.

Komunita

Bitcoinový ekosystém ďalej pozostáva z výskumníkov a developerov (ktorí navrhujú a programujú technické vylepšenia), búrz a zmenární (kde sa dá Bitcoin kúpiť a predať), firiem ktoré prijímajú Bitcoin a v neposlednom rade z užívateľov – ľudí ktorí Bitcoin kupujú, míňajú, investujú doň a obchodujú s ním.