Ako začať investovať – návod 2024

V súčasnosti je investovanie trendovým slovom. Či už starší či mladší ľudia sa čoraz viac zamýšľajú nad tým, ako začať investovať. Niektorým sa do investovania príliš nechce z rôznych dôvodov. Tvrdia, že nemajú na to peniaze, je to príliš náročné alebo to zaberie veľa času. Na začatie investovania stačí minimum peňazí, je intuitívne, jednoduché a nezaberá veľa času, práve naopak. Ako začať investovať? Do čoho sa dá investovať peniaze?

Pojem investovanie je relatívne jednoduchý. Investovanie je vkladanie peňazí alebo kapitálu do nejakej činnosti (podnikania, projektu, nehnuteľností atď.) s očakávaním získania dodatočného príjmu alebo zisku. Je to spôsob vytvárania bohatstva tým, že sa peniaze v priebehu času použijú na prácu.

Keď sa už niekto rozhodne, že chce investovať, niekedy nevie, ako investovať a ako s tým začať. Na začiatok, okrem ochoty nejaké peniaze investovať, stačí mať notebook alebo smartphone. V dnešnej dobe však existuje nespočet možností, ako začať s investovaním. Je možné využiť služby finančného poradcu, robo advisora alebo brokera (napríklad XTB, eToro alebo Lynx).

Ak hľadáte jednoduchý a dostupnú spôsob, ako začať svoju investičnú cestu, eToro je skvelou voľbou. Jeho užívateľsky priateľské rozhranie a možnosť investovať už od 10 USD robia z eToro ideálnu platformu aj pre tých, ktorí s investovaním začínajú.

Začať investovať s eToro >

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Všetky tieto možnosti sú na Slovensku dostupné každému. Investovanie zaberie trochu času na začiatku, no potom už nemusí investor nič riešiť. Maximálne si pár krát ročne skontrolovať investičný účet.

Pravdepodobne najvhodnejšou formou, ako začať investovať, je založiť si účet u brokera. Väčšina brokerov ponúka demo účet, kde je možné si skúsiť, kam investovať peniaze. Jednoducho zistí, ako nakupovať a predávať akcie, dlhopisy a podobne s virtuálnymi peniazmi. V jednoduchosti sa sám naučí, čo a ako funguje. Oboznamovanie sa so svetom investovania je súčasťou cesty k finančnej slobode.

Porovnanie brokerov a investičných platforiem

Broker

Demo účet

Slovenská podpora

xtb

XTB

Demo účet

Slovenská podpora

Na 76 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

portu

Portu

Demo účet

Slovenská podpora

fondee

Fondee

Demo účet

Slovenská podpora

etoro

eToro

Demo účet

Slovenská podpora

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Ako začať investovať do akcií

Najčastejšou formou investovania peňazí je investovanie do akcií. Je mnoho spôsobov, ako kúpiť akcie. Akcie sú v princípe podiely v spoločnosti. Sú teda firmy a spoločnosti s právnou formou podnikania, ktoré jej umožňujú vydávať akcie. Týmito akciami dokážu financovať chod firmy alebo spoločnosti.

Ako začať s akciami? Ako príklad môže byť známa spoločnosť Apple. Spoločnosť Apple potrebuje peniaze na financovanie vývoja nových technológií, tak vydá určitý počet akcií v hodnote napríklad 100 eur/akcia.

Malý investor zo Slovenska verí, že hodnota firmy bude rásť, tak kúpi 5 kusov akcií v hodnote 500 eur. Tým, že vloží peniaze do spoločnosti Apple očakáva, že hodnota akcie bude rásť.

Ak hodnota spoločnosti Apple dosiahne o rok hodnotu 130 eur/akciu, investor tým zarobí 150 eur. Naopak, ak by hodnota akcie Apple klesla na 70 eur, investor bude v strate 150 eur. Každý investor musí počítať aj s takýmto rizikom.

Ak chce teda niekto začať investovať do akcií, mal by si zvážiť každú firmu, do ktorej chce vložiť vlastné peniaze. Každá spoločnosť má ekonomické ukazovatele, na základe ktorých hodnota spoločnosti rastie alebo klesá.


Populárnou voľbou investorov sú dividendoví aristokrati, spoločnosti známe dlhodobým zvyšovaním a vyplácaním dividend.


Avšak treba si dať pozor na to, že trh má informácie oveľa skôr, ako malý investor zo Slovenska. To znamená, že ak niekto zachytí správu v médiách o tom, že firma X plánuje nový inovatívny produkt, táto skutočnosť je už dávno odrazená v cene akcie.

Z toho dôvodu treba mať na mysli dlhší investičný horizont a nerozhodovať sa na základe aktuálnych správ a investovať podľa nich.

Do akcií sa dá investovať cez online investičné platformy. Na Slovensku sú dostupné napr. spoločnosti Portu, Fondee, XTB a eToro. Platformy Portu a Fondee predstavujú jednoduchší spôsob investovania, pričom u nich obchodovanie stojí jediný ročný poplatok.

Portu účtuje investorom ročný poplatok 1,0 %, ktorý sa dá znížiť na 0,8 %, 0,6 % či 0,4 %. Ďalšie poplatky platforma neúčtuje a ponúka rôzne zľavy.

Investovať s Portu >

Platforma Fondee účtuje jediný ročný poplatok, a to 0,9 % za klasický a ESG účet0,2 % za detský účet alebo 0,5 % za penzijný účet, pričom ku každému počíta poplatok 0,15 % ročne za investovanie do ETF. Investor teda s Fondee zaplatí ročne poplatok od 0,35 % do 1,05 %.

Investovať s Fondee >

Na druhej strane brokeri XTB a eToro ponúkajú nízke poplatky a širokú škálu finančných nástrojov a funkcií, pričom si investor môže svoje investičné portfólio zložiť sám. To však vyžaduje isté znalosti.

XTB vyniká svojimi sofistikovanými obchodnými nástrojmi a vzdelávacími zdrojmi, vďaka čomu je ideálny pre aktívnych obchodníkov a tých, ktorí hľadajú komplexnú analýzu trhu.

Investovať s XTB >

Na 76 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

eToro svojimi funkciami sociálneho obchodovania a širokou ponukou aktív vrátane kryptomien oslovuje investorov, ktorí majú záujem o stratégie riadené komunitou a diverzifikáciu.

Investovať s eToro >

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

S investovaním do akcií, rôznymi stratégiami a nástrojmi môžu pomôcť knihy o investovaní. Knihy vysvetlia základné pojmy a stratégie, ktoré umožnia novým investorom pochopiť hlavné princípy investovania do akcií.

Ako začať investovať do fondov

S investovaním do fondov je to podobné, ako s investovaním do akcií. Rozdiel je v tom, že fondy zahŕňajú viacero akcií. Existuje veľké množstvo fondov, ktoré ponúkajú napríklad aj banky.

Najznámejšie fondy sú ETF fondy (Exchange traded funds), ktoré by mal poznať každý investor. Pod tým, čo sú ETF fondy, je možné si predstaviť ako balík rôznych akcií viacerých firiem.

Najznámejším ETF fondom je S&P 500. Tento fond obsahuje akcie 500 veľkých firiem v USA. S&P 500 má váhy akcií rozdelené tak, že najvýkonnejšie firmy majú najväčšie zastúpenie. Počet firiem, ktoré sú zasúpené v tomto fonde, je garanciou diverzifikácie. Inými slovami to znamená, že je rozložené riziko a prináša v dlhodobom horizonte zhodotenie peňazí.

Ak chce niekto začať investovať do fondov, môže to urobiť cez banku alebo cez brokera. Opäť najvhodnejšou možnosťou bude založenie účtu u brokera, kde je možné na začiatku vyskúšať demo účet s virtuálnymi peniazmi. Každý fond, ktorý investor nájde, obsahuje informácie o akciách. Teda o spoločnostiach, ktoré sú v tom fonde a akú váhu majú ich akcie v danom fonde a podobne.

Na základe toho sa môže investor rozhodnúť, či chce peniaze do fondu vložiť alebo nájde iný fond. Fondy môžu zoskupovať akcie firiem z určitého priemyslu, akcie firiem z Európy alebo akcie firiem, ktoré sa usilujú o spoločensky zodpovedné podnikanie. Možností je mnoho, záleží len na preferencií investora.

Ako začať investovať do firemných dlhopisov

Pri investovaní do firemných dlhopisov je nutné zvážiť iné riziká, ako pri akciách a fondoch. Dlhopisy vo všeobecnosti sú pôžičkou. Vlastnením akcie sa investor podiela na raste alebo poklese spoločnosti. Pri dlhopisoch investor pôžičia peniaze firme, pričom sa určí doba splatenia a kupón. Kupón je ekvivalent úroku pri dlhopisoch.

Dlhopisy môžu byť štátne a firemné. Firemné dlhopisy sú oproti štátnym menej likvidné, čo znamená, že dlhopis sa v prípade potreby pomalšie môže zmeniť na hotovosť. Dlhopisy nesú so sebou aj riziká ako kreditné, úrokové a menové riziko.

Pod kreditným rizikom sa rozumie to, že emitent (firma) nebude schopný splatiť istinu a dohodnutý kupón. Úrokové riziko znamená to, že hodnota dlhopisu je závislá od úrokových sadzieb na trhu. V prípade nákupu firemných dlhopisov zo zahraničia v inej mene, môže ísť o zmenu kurzu voči euru a vtedy ide o menové riziko.

Pri začatí investovania do firemných dlhopisov je potrebné overiť si danú firmu, ktorej ide investor peniaze požičať. Investovať do firemných tradičných či zelených dlhopisov je možné ako cez brokera, tak aj cez banku. Avšak každá firma má iné distribučné siete. To znamená, že ak chce investor kúpiť dlhopis firmy X, nemusí ho nájsť v každej banke.

Ako začať investovať do kryptomien

S príchodom alternatívnych peňazí v podobe kryptomien sa čoraz viac ľudí zamýšľa, ako investovať do kryptomien. V tomto prípade je nutné si určiť, aký účel očakáva investor od kryptomien. Môže ich kúpiť za účelom neskoršieho predaja alebo ich držaním s tým, že v budúcnosti bude s nimi platiť.

Kryptomeny sú vysoko volatilné, čo inými slovami znamená, že ich cena sa výrazne pohybuje smerom nahor a nadol. Z toho dôvodu je dôležité si určiť, aký je účel investovania do kryptomien.

Ak niekto chce začať investovať do kryptomien, musí si najprv kúpiť nejaké kryptomince alebo tokeny (známe aj ako kryptomeny) za fiat menu, napríklad za americký dolár alebo euro. Po zakúpení mincí alebo tokenov ich potom môže uložiť do digitálnej peňaženky, obchodovať s nimi na burze alebo využívať s nimi spojené služby.

Pri investovaní do kryptomien je dôležité urobiť si prieskum a pochopiť riziká s nimi spojené. Investor by mal tiež zvážiť podmienky na trhu a technológiu, ktorá stojí za kryptomenou, do ktorého investuje.

A nakoniec, keď sa rozhodne investovať do konkrétnej kryptomeny, mal by diverzifikovať portfólio a neinvestovať všetky peniaze len do jednej kryptomeny. Diverzifikácia je kľúčom k zníženiu rizík na volatilnom trhu s kryptomenami.

Ako začať investovať do Bitcoinu

Bitcoin je v súčasnosti najznámejšou kryptomenou. Tak, ako pri všetkých kryptomenách, je potrebné zvážiť viacero faktorov a treba mať na pamäti aj jeho volatilnosť. Ak chce niekto začať investovať do bitcoinu, musí splniť nasledujúce kroky.

Najprv si treba zaobstarať bitcoinovú peňaženku. Predtým, ako je môžné kúpiť bitcoiny, je potrebné si zriadiť bitcoinovú peňaženku na uloženie zakúpených bitcoinov. Táto peňaženka môže byť buď fyzická peňaženka (napríklad hardvérová peňaženka), alebo digitálna peňaženka (napríklad webová peňaženka).

Bitcoiny je možné si kúpiť z rôznych zdrojov vrátane online búrz, peer-to-peer platforiem a dokonca aj osobne. Po zakúpení bitcoinov je dôležité uložiť ich do bezpečnej peňaženky. Je nutné si uvedomiť, že bitcoin je digitálne aktívum a je náchylný na kybernetické útoky, z toho dôvodu je dôležité vybrať si bezpečnú peňaženku.

Ak už investor vlastní bitcoin, treba monitorovať a sledovať jeho výkonnosť. To zahŕňa sledovanie ceny bitcoinu a správ týkajúcich sa tejto kryptomeny.

Kde obchodovať s kryptomenami?

Obchodovanie s kryptomenami je dnes dostupné na mnohých platformách a burzách, ktoré poskytujú rôzne možnosti investovania do digitálnych aktív. Jednou z obľúbených možností je využiť služby brokerov, medzi ktorých patrí aj eToro.

Táto platforma sa stala jedným z najväčších brokerov v oblasti kryptomien, o čom svedčí aj fakt, že si ju obľúbilo už viac ako 30 miliónov používateľov po celom svete.

Na eToro môžu klienti investovať a obchodovať s viac ako 100 rôznymi digitálnymi aktívami. Portfólio zahŕňa známe kryptomeny ako Bitcoin, Cardano, Ethereum, ale aj menej známe projekty ako Polkadot, Osmosis či Sandbox.

Platforma je navrhnutá tak, aby bola užívateľsky prívetivá aj pre začiatočníkov, pričom ponúka širokú škálu nástrojov na sledovanie a analýzu trhu.

Jednou z unikátnych funkcií eToro je možnosť sociálneho obchodovania, ktorá umožňuje používateľom kopírovať obchody skúsených odborníkov. Táto funkcia je skvelým spôsobom, ako sa učiť od tých najlepších a zároveň maximalizovať svoje investičné príležitosti.

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Investovanie do kryptoaktív je vysoko volatilné a v niektorých krajinách EÚ neregulované. Neexistuje tu žiadna ochrana spotrebiteľa. Na zisky sa môže vzťahovať daň.

Ako začať investovať do striebra

Niektorí investori už na začiatku rozmýšľajú nad investovaním do vzácnych kovov, akými je napríklad investičné zlato alebo striebro. V obidvoch prípadoch nemusí ísť nevyhnutne o ich fyzickú podobu. Existujú rôzne možnosti, ako začať investovať do striebra.

Mnoho investorov do vzácnych kovov ako je striebro preferujú fyzický nákup. Fyzické investičné striebro je možné kúpiť ako mince, prípadne ako rounds, teda guličky.

Ďalšou možnosťou sú nákupy striebra cez už spomínané ETF. Tie sú zaujímavým spôsobom na investovanie do striebra, pretože sa dajú ľahko nakupovať a predávať a ponúkajú expozíciu voči cene striebra bez toho, aby investor musel kov skladovať alebo poisťovať.

Podobne ako pri ETF to je aj pri investovaní do spoločností ťažiacich striebro. Táto môžnosť poskytuje expozíciu voči kovu bez potreby jeho skladovania alebo poistenia.

Prípadne existujú tzn. futures, forwardy a opcie. Strieborné futures sú formou finančných derivátov, ktoré umožňujú špekulovať na budúcu cenu striebra. Strieborné opcie sú deriváty, ktoré dávajú právo, ale nie povinnosť, kúpiť alebo predať striebro za vopred stanovenú cenu.

Ako začať investovať do nehnuteľností

Jednou z najdrahších foriem investovania, čo sa týka počiatočnej investície sú nehnuteľnosti. Avšak existujú fondy, ktoré investujú do nehnuteľností. Táto forma je pre menších investorov, ktorí nemajú taký obnos peňazí, prípadne si nechú zobrať hypotéku. Avšak sú ľudia, ktorí majú dostatok voľných finančných prostriedkov alebo si zoberú hypotéku. V takom prípade je vhodné mať určitý postup.

Pred investovaním do nehnuteľností je dôležité dôkladne preskúmať trh. Poznať miestny trh, ekonomické trendy a rôzne typy nehnuteľností, ktoré sú k dispozícii. Po vykonaní prieskumu je vhodné vypracovať finančný plán. Ten by mal obsahovať, koľko peňazí je ochotný investor investovať, koľko si môže požičať a aký typ výnosu očakáva.

Keď je finančný plán hotový, investor môže začať hľadať nehnuteľnosti, ktoré spĺňajú jeho investičné ciele. Je vhodné zvážiť faktory, ako sú lokalita, cena, výnosy z prenájmu a potenciál rastu kapitálu.

Po nájdení nehnuteľnosti stačí predložiť ponuku. Tá by mala vychádzať z finančného plánu investora a prieskumu trhu, ktorý vykonal.

Po kúpe nehnuteľnosti je dobrá možnosť najať správcu nehnuteľnosti, ktorý sa o ňu bude starať. Bude schopný vyberať nájomné a spravovať prípadnú údržbu alebo opravy, ktoré môžu byť potrebné. V neposlednom rade je dôležité investíciu pravidelne kontrolovať a monitorovať.

Brokeri – ako kúpiť akcie a ETF

Na nákup akcií a ETF sú dostupné rôzne investičné možnosti. Jedným zo správnych riešení je dlhodobé a pasívne investovanie, ktoré je najlacnejšie. Možno tak urobiť prostredníctvom brokerov alebo roboadvisorov dostupných na slovenskom trhu.

XTB

Broker XTB ponúka široké možnosti investovania pre rôzne typy investorov. Celá platforma je dostupná aj v slovenskom jazyku pre tých, ktorým robí problém angličtina.

Na investovanie je na platforme XTB možné využiť široké spektrum investičných nástrojov od akcií a komodít až po ETF. Na výber je viac než 6 000 finančných inštrumentov.

Spoločnosť má veľmi nízke poplatky. V prípade platby kartou má poplatok 0,70 %. Vklad prevodom či PayPal je zadarmo. U XTB sa dá vytvoriť investičná ETF stratégia. Investor si sám rozloží portfólio a posielaná mesačná čiastka peňazí sa zainvestuje sama podľa vlastného rozloženia portfólia.

Na vyskúšanie si platformy je dostupný aj demo účet, kde si každý investor môže s virtuálnymi peniazmi vyskúšať obchodovanie s čímkoľvek bez rizika straty peňazí.

Okrem iného XTB aktívne spravuje úroky z hotovostných zostatkov na obchodných účtoch svojich klientov. Tieto úroky predstavujú príjmy, ktoré automaticky podliehajú daňovým povinnostiam.

Jedinečnou novinkou je automatické investovanie na XTB, ktoré predstavuje jedinečnú funkciu dostupnú v rámci investičných plánov spoločnosti XTB, ktorá investorom umožňuje efektívne spravovať svoje portfólio a zabezpečiť jeho dlhodobý rast bez potreby častého manuálneho zasahovania.

Obchodovanie a investovanie na platforme XTB je vhodné ako pre začínajúcich, tak aj pre skúsených investorov. So širokou paletou investičných možností si každý vyberie tie najlepšie pre vybudovanie svojho diverzifikovaného portfólia. Ďalšie informácie sú dostupné v recenzii XTB.

Začať investovať s XTB >

Na 76 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

Portu

Portu je česká investičná platforma, ktorá ponúka svoje služby aj slovenským klientom. Nejde o klasického brokera, ide o tzv. roboadvisora (robo-poradcu). Tento pojem v skratke znamená, že investor nemusí investovať sám. Platforma čiastočne alebo úplne investuje za neho.

Portu poskytuje pre svojich klientov aj pomoc pri daňovom priznaní aj v prípade dividend, čo nie je úplne bežnou praxou. Výhody Portu sú dobré výnosytransparentné poplatky a iné. Investičná spoločnosť ponúka ročný poplatok len 1 %, pričom sa dá znížiť na 0,6 % pri fixácii na 15 rokov. Iné poplatky účtované nie sú, ani za vklad, konverziu mien či výber.

Pri investovaní cez Portu môžu investori získať aj zľavu, ktorá závisí od fixácie investícií. Investovaním cez robo-poradcu Portu môže každý získať prístup k kvalitným investičným službám s mnohými výhodami. O rôznych produktoch ponúkaných touto platformou je možné si prečítať článok o Portu.

Začať investovať s Portu >

eToro

Na investovanie sa dá použiť aj platforma eToro. Táto platforma funguje od roku 2007, pričom sa dostala takmer na úplný vrchol medzi brokermi.

Aj eToro ponúka možnosť obchodovať s akciami, ETF či komoditami. Okrem toho je táto platforma zaujímavá pre investorov uvažujúcich nad obchodovaním s kryptomenami.

Najmä pre začínajúcich investorov je dobrá možnosť demo účtu, na ktorom si možno vyskúšať obchodovanie s ktorýmikoľvek finančnými nástrojmi a tým spoznať platformu. Platforma eToro má nízke a transparentné poplatky. Výšky poplatkov vždy závisia od konkrétneho aktíva. Užívatelia sa najčastejšie budú stretávať s fixným poplatkom za výber peňazí.

Či už investor preferuje akcie, kryptomeny či ETF fondy, eToro uspokojí mnohé investičné túžby. Pri ceste za výhodným investovaním je eToro vhodným nástrojom a pomocníkom. Viac informácií sa dá nájsť v recenzii eToro.

Začať investovať s eToro >

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Fondee

Fondee je online platforma, ktorá spája investorov s rôznymi investičnými príležitosťami. Cieľom platformy je poskytnúť jednoduchý a transparentný spôsob investovania do širokej škály tried aktív. Okrem klasických portfólií Fondee ponúka aj ESG fondy a Detské účty.

Fondee ponúka širokú škálu investičných možností vrátane akcií, ETF, podielových fondov a investovanie do dlhopisov. Tento rozmanitý výber umožňuje investorom vybudovať dobre diverzifikované portfólio prispôsobené ich tolerancii voči riziku a investičným cieľom.

Začať investovať s Fondee je možné už od 40 €, čo je minimálny vklad. Fondee si za služby účtuje jeden hlavný poplatok. Predstavuje 0,9 % ročne a zahŕňa kompletnú správu investícií. Platí sa mesačne.

Samotné ETF účtuje drobný poplatok, ktorý predstavuje 0,15 % ročne. Je dôležité spomenúť, že tento poplatok sa nestrháva zo samotného portfólia, ale je súčasťou ceny ETF. Spolu s hlavným poplatkom je to teda 1,05 % ročne, pričom Fondee garantuje, že iný poplatok investor neplatí.

Začať investovať s Fondee >

Brokerov a investičných platforiem pôsobí na Slovensku viacero, takže investori si majú z čoho vyberať. Každá platforma je niečím výnimočná, a tak si môže každý zvoliť tú, ktorá mu bude najviac vyhovovať.

Zhrnutie

Ako bolo povedané, začať investovať sa dá rôznymi spôsobmi a do mnohých finančných inštrumentov od akcií, dlhopisov cez ETF fondy až po investičné zlato či kryptomeny.

Pred samotným investovaním je vhodné zvážiť, ako dlho investovať, koľko investovať a kam investovať peniaze, čo očakávať a aké riziko je investor ochotný prijať. Na základe odpovedí na tieto otázky si môže investor vybrať, do čoho a koľko bude investovať.

Začať s investovaním sa dá aj s malými čiastkami aj od 10 eur mesačne. Ešte pred samotným investovaním si môže investor skúsiť u brokera, ako sa obchoduje cez demo účet s virtuálnymi peniazmi. Každý finančný inštrument má svoje špecifiká, ktoré treba brať pri pravidelnosti a výške investovania zvážiť.

Aj z malých pravidelných investíciách sa vďaka zloženému úročeniu môže stať na konci vysoká suma peňazí.

Pri dlhodobom investičnom horizonte sú najvhodnejšou možnosťou ETF fondy, ktoré sú na Slovensku po držaní nad 1 rok oslobodené od dane. Tým, že ETF diverzifikujú portfólio, sú v dlhodobom horizonte ziskové. Preto netreba panikáriť, ak sa kapitálové trhy prepadnú. V horizonte niekoľkých rokov sú takéto pády zanedbateľné. Pomôcť s týmto typom investovania môžu rôzne investičné platformy ako napríklad Fondee alebo Portu.

TOP brokeri a investičné platformy

xtb

Na 76 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

etoro

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.