Ako začať investovať – návod 2023

V súčasnosti je investovanie trendovým slovom. Či už starší či mladší ľudia sa čoraz viac zamýšlajú, ako začať investovať. Niektorým sa do investovania príliš nechce z rôznych dôvodov. Tvrdia, že nemajú na to peniaze, je to príliš náročné alebo to zaberie veľa času. Na začatie investovania stačí minimum peňazí, je intuitívne, jednoduché a nezaberá veľa času, práve naopak. Ako teda začať investovať? Do čoho sa dá investovať peniaze?

Pojem investovanie je relatívne jednoduchý. Investovanie je vkladanie peňazí alebo kapitálu do nejakej činnosti (podnikania, projektu, nehnuteľností atď.) s očakávaním získania dodatočného príjmu alebo zisku. Je to spôsob vytvárania bohatstva tým, že sa peniaze v priebehu času použijú na prácu.

Keď sa už niekto rozhodne, že chce investovať, niekedy nevie, ako investovať a ako s tým začať. Na začiatok, okrem ochoty nejaké peniaze investovať, stačí mať notebook alebo smartphone. V dnešnej dobe však existuje nespočet možností, ako začať s investovaním. Je možné využiť služby finančného poradcu, robo advisora alebo brokera (napríklad XTB, eToro alebo Lynx).

Ak hľadáte jednoduchý a dostupnú spôsob, ako začať svoju investičnú cestu, eToro je skvelou voľbou. Jeho užívateľsky priateľské rozhranie a možnosť investovať už od 10 USD robia z eToro ideálnu platformu aj pre tých, ktorí s investovaním začínajú.

Začať investovať s eToro >

U 76 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Všetky tieto možnosti sú na Slovensku dostupné každému. Investovanie zaberie trochu času na začiatku, no potom už nemusí investor nič riešiť. Maximálne si pár krát ročne skontrolovať investičný účet.

Pravdepodobne najvhodnejšou formou, ako začať investovať, je založiť si účet u brokera. Väčšina brokerov ponúka demo účet, kde je možné si skúsiť, kam investovať peniaze. Jednoducho zistí, ako nakupovať a predávať akcie, dlhopisy a podobne s virtuálnymi peniazmi. V jednoduchosti sa sám naučí, čo a ako funguje. Oboznamovanie sa so svetom investovania je súčasťou cesty k finančnej slobode.

Ako začať investovať do akcií

Najčastejšou formou investovania peňazí je investovanie do akcií. Je mnoho spôsobov, ako kúpiť akcie. Akcie sú v princípe podiely v spoločnosti. Sú teda firmy a spoločnosti s právnou formou podnikania, ktoré jej umožňujú vydávať akcie. Týmito akciami dokážu financovať chod firmy alebo spoločnosti.

Ako príklad môže byť známa spoločnosť Apple. Spoločnosť Apple potrebuje peniaze na financovanie na vývoj nových technológií, tak vydá určitý počet akcií v hodnote napríklad 100 eur/akcia. Malý investor zo Slovenska verí, že hodnota firmy bude rásť, tak kúpi 5 kusov akcií v hodnote 500 eur. Tým, že vloží peniaze do spoločnosti Apple očakáva, že hodnota akcie bude rásť.

Ak hodnota spoločnosti Apple dosiahne o rok hodnotu 130 eur/akciu, investor tým zarobí 150 eur. Naopak, ak by hodnota akcie Apple klesla na 70 eur, investor bude v strate 150 eur. Každý investor musí počítať aj s takýmto rizikom.

Ak chce teda niekto začať investovať do akcií, mal by si zvážiť každú firmu, do ktorej chce vložiť vlastné peniaze. Každá spoločnosť má ekonomické ukazovatele, na základe ktorých hodnota spoločnosti rastie alebo klesá. Populárnou voľbou investorov sú dividendoví aristokrati, spoločnosti známe dlhodobým zvyšovaním a vyplácaním dividend.

Avšak treba si dať pozor na to, že trh má informácie oveľa skôr, ako malý investor zo Slovenska. To znamená, že ak niekto zachytí správu v médiach o tom, že firma X plánuje nový inovatívny produkt, táto skutočnosť je už dávno odrazená v cene akcie. Z toho dôvodu je treba mať na mysli dlhší investičný horizont a nerozhodovať sa na základe aktuálnych správ a investovať podla nich.

S investovaním do akcií, rôznymi stratégiami a nástrojmi môžu pomôcť knihy o investovaní. Knihy vysvetlia základné pojmy a stratégie, ktoré umožnia novým investorom pochopiť hlavné princípy investovania do akcií.

Ako začať investovať do fondov

S investovaním do fondov je to podobné, ako s investovaním do akcií. Rozdiel je v tom, že fondy zahŕňajú viacero akcií. Existuje veľké množstvo fondov, ktoré ponúkajú napríklad aj banky.

Najznámejšie fondy sú ETF fondy (Exchange traded funds), ktoré by mal poznať každý investor. Pod tým, čo sú ETF fondy, je možné si predstaviť ako balík rôznych akcií viacerých firiem.

Najznámejším ETF fondom je S&P 500. Tento fond obsahuje akcie 500 veľkých firiem v USA. S&P 500 má váhy akcií rozdelené tak, že najvýkonnejšie firmy majú najväčšie zastúpenie. Počet firiem, ktoré sú zasúpené v tomto fonde, je garanciou diverzifikácie. Inými slovami to znamená, že je rozložené riziko a prináša v dlhodobom horizonte zhodotenie peňazí.

Ak chce niekto začať investovať do fondov, môže to urobiť cez banku alebo cez brokera. Opäť najvhodnejšou možnosťou bude založenie účtu u brokera, kde je možné na začiatku vyskúšať demo účet s virtuálnymi peniazmi. Každý fond, ktorý investor nájde, obsahuje informácie o akciách. Teda o spoločnostiach, ktoré sú v tom fonde a akú váhu majú ich akcie v danom fonde a podobne.

Na základe toho sa môže investor rozhodnúť, či chce peniaze do fondu vložiť alebo nájde iný fond. Fondy môžu zoskupovať akcie firiem z určitého priemyslu, akcie firiem z Európy alebo akcie firiem, ktoré sa usilujú o spoločensky zodpovedné podnikanie. Možností je mnoho, záleží len na preferencií investora.

Ako začať investovať do firemných dlhopisov

Pri investovaní do firemných dlhopisov je nutné zvážiť iné riziká, ako pri akciách a fondoch. Dlhopisy vo všeobecnosti sú pôžičkou. Vlastnením akcie sa investor podiela na raste alebo poklese spoločnosti. Pri dlhopisoch investor pôžičia peniaze firme, pričom sa určí doba splatenia a kupón. Kupón je ekvivalent úroku pri dlhopisoch.

Dlhopisy môžu byť štátne a firemné. Firemné dlhopisy sú oproti štátnym menej likvidné, čo znamená, že dlhopis sa v prípade potreby pomalšie môže zmeniť na hotovosť. Dlhopisy nesú so sebou aj riziká ako kreditné, úrokové a menové riziko.

Pod kreditným rizikom sa rozumie to, že emitent (firma) nebude schopný splatiť istinu a dohodnutý kupón. Úrokové riziko znamená to, že hodnota dlhopisu je závislá od úrokových sadzieb na trhu. V prípade nákupu firemných dlhopisov zo zahraničia v inej mene, môže ísť o zmenu kurzu voči euru a vtedy ide o menové riziko.

Pri začatí investovania do firemných dlhopisov je potrebné overiť si danú firmu, ktorej ide investor peniaze požičať. Investovať do firemných tradičných či zelených dlhopisov je možné ako cez brokera, tak aj cez banku. Avšak každá firma má iné distribučné siete. To znamená, že ak chce investor kúpiť dlhopis firmy X, nemusí ho nájsť v každej banke.

Ako začať investovať do kryptomien

S príchodom alternatívnych peňazí v podobe kryptomien sa čoraz viac ľudí zamýšľa, ako investovať do kryptomien. V tomto prípade je nutné si určiť, aký účel očakáva investor od kryptomien. Môže ich kúpiť za účelom neskoršieho predaja alebo ich držaním s tým, že v budúcnosti bude s nimi platiť.

Kryptomeny sú vysoko volatilné, čo inými slovami znamená, že ich cena sa výrazne pohybuje smerom nahor a nadol. Z toho dôvodu je dôležité si určiť, aký je účel investovania do kryptomien.

Ak niekto chce začať investovať do kryptomien, musí si najprv kúpiť nejaké kryptomince alebo tokeny (známe aj ako kryptomeny) za fiat menu, napríklad za americký dolár alebo euro. Po zakúpení mincí alebo tokenov ich potom môže uložiť do digitálnej peňaženky, obchodovať s nimi na burze alebo využívať s nimi spojené služby.

Pri investovaní do kryptomien je dôležité urobiť si prieskum a pochopiť riziká s nimi spojené. Investor by mal tiež zvážiť podmienky na trhu a technológiu, ktorá stojí za kryptomenou, do ktorého investuje.

A nakoniec, keď sa rozhodne investovať do konkrétnej kryptomeny, mal by diverzifikovať portfólio a neinvestovať všetky peniaze len do jednej kryptomeny. Diverzifikácia je kľúčom k zníženiu rizík na volatilnom trhu s kryptomenami.

Ako začať investovať do Bitcoinu

Bitcoin je v súčasnosti najznámejšou kryptomenou. Tak, ako pri všetkých kryptomenách, je potrebné zvážiť viacero faktorov a treba mať na pamäti aj jeho volatilnosť. Ak chce niekto začať investovať do bitcoinu, musí splniť nasledujúce kroky.

Najprv si treba zaobstarať bitcoinovú peňaženku. Predtým, ako je môžné kúpiť bitcoiny, je potrebné si zriadiť bitcoinovú peňaženku na uloženie zakúpených bitcoinov. Táto peňaženka môže byť buď fyzická peňaženka (napríklad hardvérová peňaženka), alebo digitálna peňaženka (napríklad webová peňaženka).

Bitcoiny je možné si kúpiť z rôznych zdrojov vrátane online búrz, peer-to-peer platforiem a dokonca aj osobne. Po zakúpení bitcoinov je dôležité uložiť ich do bezpečnej peňaženky. Je nutné si uvedomiť, že bitcoin je digitálne aktívum a je náchylný na kybernetické útoky, z toho dôvodu je dôležité vybrať si bezpečnú peňaženku.

Ak už investor vlastní bitcoin, treba monitorovať a sledovať jeho výkonnosť. To zahŕňa sledovanie ceny bitcoinu a správ týkajúcich sa tejto kryptomeny.

Ako začať investovať do striebra

Niektorí investori už na začiatku rozmýšľajú nad investovaním do vzácnych kovov, akými je napríklad investičné zlato alebo striebro. V obidvoch prípadoch nemusí ísť nevyhnutne o ich fyzickú podobu. Existujú rôzne možnosti, ako začať investovať do striebra.

Mnoho investorov do vzácnych kovov ako je striebro preferujú fyzický nákup. Fyzické investičné striebro je možné kúpiť ako mince, prípadne ako rounds, teda guličky.

Ďalšou možnosťou sú nákupy striebra cez už spomínené ETF. Tie sú zaujímavým spôsobom investovania do striebra, pretože sa dajú ľahko nakupovať a predávať a ponúkajú expozíciu voči cene striebra bez toho, aby investor musel kov skladovať alebo poisťovať.

Podobne ako pri ETF to je aj pri investovaní do spoločností ťažiacich striebro. Táto môžnosť poskytuje expozíciu voči kovu bez potreby jeho skladovania alebo poistenia.

Prípadne existujú tzn. futures, forwardy a opcie. Strieborné futures sú formou finančných derivátov, ktoré umožňujú špekulovať na budúcu cenu striebra. Strieborné opcie sú deriváty, ktoré dávajú právo, ale nie povinnosť, kúpiť alebo predať striebro za vopred stanovenú cenu.

Ako začať investovať do nehnuteľností

Jednou z najdrahších foriem investovania, čo sa týka počiatočnej investície sú nehnuteľnosti. Avšak existujú fondy, ktoré investujú do nehnuteľností. Táto forma je pre menších investorov, ktorí nemajú taký obnos peňazí, prípadne si nechú zobrať hypotéku. Avšak sú ľudia, ktorí majú dostatok voľných finančných prostriedkov alebo si zoberú hypotéku. V takom prípade je vhodné mať určitý postup.

Pred investovaním do nehnuteľností je dôležité dôkladne preskúmať trh. Poznať miestny trh, ekonomické trendy a rôzne typy nehnuteľností, ktoré sú k dispozícii. Po vykonaní prieskumu je vhodné vypracovať finančný plán. Ten by mal obsahovať, koľko peňazí je ochotný investor investovať, koľko si môže požičať a aký typ výnosu očakáva.

Keď je finančný plán hotový, investor môže začať hľadať nehnuteľnosti, ktoré spĺňajú jeho investičné ciele. Je vhodné zvážiť faktory, ako sú lokalita, cena, výnosy z prenájmu a potenciál rastu kapitálu.

Po nájdení nehnuteľnosti stačí predložiť ponuku. Tá by mala vychádzať z finančného plánu investora a prieskumu trhu, ktorý vykonal.

Po kúpe nehnuteľnosti je dobrá možnosť najať správcu nehnuteľnosti, ktorý sa o ňu bude starať. Bude schopný vyberať nájomné a spravovať prípadnú údržbu alebo opravy, ktoré môžu byť potrebné. V neposlednom rade je dôležité investíciu pravidelne kontrolovať a monitorovať.

Zhrnutie

Ako bolo povedané, začať investovať sa dá rôznymi spôsobmi a do mnohých finančných inštrumentov od akcií, dlhopisov cez ETF fondy až po investičné zlato či kryptomeny.

Pred samotným investovaním je vhodné zvážiť, ako dlho investovať, koľko investovať, čo očakávať a aké riziko je investor ochotný prijať. Na základe odpovedí na tieto otázky si môže investor vybrať, do čoho a koľko bude investovať.

Začať s investovaním sa dá aj s malými čiastkami aj od 10 eur mesačne. Ešte pred samotným investovaním si môže investor skúsiť u brokera, ako sa obchoduje cez demo účet s virtuálnymi peniazmi. Každý finančný inštrument má svoje špecifiká, ktoré treba brať pri pravidelnosti a výške investovania zvážiť.

Aj z malých pravidelných investíciách sa vďaka zloženému úročeniu môže stať na konci vysoká suma peňazí.

Pri dlhodobom investičnom horizonte sú najvhodnejšou možnosťou ETF fondy, ktoré sú na Slovensku po držaní nad 1 rok oslobodené od dane. Tým, že ETF diverzifikujú portfólio, sú v dlhodobom horizonte ziskové. Preto netreba panikáriť, ak sa kapitálové trhy prepadnú. V horizonte niekoľkých rokov sú takéto pády zanedbateľné. Pomôcť s týmto typom investovania môžu rôzne investičné platformy ako napríklad Fondee alebo Portu.