Kryptomeny – aké sú, ktorá má potenciál na investovanie

V posledných rokoch sa kryptomeny stali veľkým hitom a kontroverznou témou, ktorá priniesla revolučné zmeny do sveta financií a investícií. Kryptomeny sú digitálne meny, ktoré využívajú kryptografiu na zabezpečenie finančných transakcií a reguláciu vytvárania nových jednotiek. Čo sú to kryptomeny? Do čoho sa oplatí investovať?

Popularita investovania do kryptomien rastie vďaka ich decentralizovanej povahe a potenciálu poskytnúť nové možnosti pre finančnú slobodu a inovácie. Okrem pozitívnych reakcií na kryptomeny je počuť zo strany kritikov aj negatívne názory. Ako sa rozhodnúť?

Čo sú to kryptomeny

Kryptomeny, ako napríklad kryptomena Polkadot, Monero, Zcash alebo Dashdigitálne formy meny, ktoré využívajú kryptografiu na zabezpečenie finančných transakcií a reguláciu tvorby nových jednotiek.

Oproti tradičným fiat menám, ktoré sú emitované a kontrolované centrálnymi bankami, kryptomeny fungujú na základe decentralizovaného systému nazývaného blockchain. Avšak niektoré kryptomeny, ako napríklad IOTA, nevyužívajú blockchain, no sú vytvorené iným spôsobom.

Blockchain je distribuovaná verejná kniha, ktorá uchováva záznamy o všetkých transakciách kryptomien. Táto kniha je uložená na mnohých počítačoch (uzloch) po celom svete, čo zabezpečuje transparentnosť, nedobytnosť a odolnosť voči falšovaniu.

Kryptomeny sa dajú zakúpiť napríklad v online obchodnom prostredí Kriptomat. Ponúka rôzne možnosti výberu týchto mien.

Kryptomeny ponúkajú potenciál pre bezpečné a rýchle medzinárodné platby bez potreby tradičných finančných inštitúcií. Transakcie sú overované pomocou kryptografických metód, čo zvyšuje bezpečnosť a eliminuje potrebu tradičných sprostredkovateľov.

Okrem funkcie platidiel slúžia kryptomeny aj ako investičný nástroj. Ich hodnota môže rásť alebo klesať v závislosti od dopytu a ponuky na trhu. Mnohí ľudia vidia kryptomeny ako alternatívnu triedu aktív s potenciálom na zhodnotenie kapitálu a diverzifikáciu investícií, obzvlášť ak sa investuje cez kryptomenové ETF.

Celkovo možno povedať, že kryptomeny predstavujú novú éru digitálnych financií a prinášajú so sebou možnosti decentralizácie, transparentnosti a finančnej slobody. Ich rast a prijatie v súčasnom finančnom svete stále vyvoláva dôležité otázky týkajúce sa regulácie, bezpečnosti a prijatia zo strany verejnosti.

So slabou reguláciou je spojený aj dark web, kde sú využívané kryptomeny aj na nelegálne obchody, napríklad so zbraňami. Kryptomeny sú spravidla anonymne, čo môže byť výhodou pre mnohých ľudí, avšak je možné túto anonymitu aj zneužiť.

Ďalším problémom spojeným s kryptomenami je aj Pump and Dump schéma, v ktorej organizované skupiny zarábajú na umelo vytvorených nárastoch cien. Pump a dump nie je prítomná avšak len v kryptomenách, ale aj v iných aktívach vrátane populárnych akcií.

Kde obchodovať s kryptomenami?

Obchodovanie s kryptomenami je dnes dostupné na mnohých platformách a burzách, ktoré poskytujú rôzne možnosti investovania do digitálnych aktív. Jednou z obľúbených možností je využiť služby brokerov, medzi ktorých patrí aj eToro.

Táto platforma sa stala jedným z najväčších brokerov v oblasti kryptomien, o čom svedčí aj fakt, že si ju obľúbilo už viac ako 30 miliónov používateľov po celom svete.

Na eToro môžu klienti investovať a obchodovať s viac ako 100 rôznymi digitálnymi aktívami. Portfólio zahŕňa známe kryptomeny ako Bitcoin, Cardano, Ethereum, no aj menej známe projekty ako Polkadot, Osmosis či Sandbox.

Platforma je navrhnutá tak, aby bola užívateľsky prívetivá aj pre začiatočníkov, pričom ponúka širokú škálu nástrojov na sledovanie a analýzu trhu.

Jednou z unikátnych funkcií eToro je možnosť sociálneho obchodovania, ktorá umožňuje používateľom kopírovať obchody skúsených odborníkov. Táto funkcia je skvelým spôsobom, ako sa učiť od tých najlepších a zároveň maximalizovať svoje investičné príležitosti.

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Investovanie do kryptoaktív je vysoko volatilné a v niektorých krajinách EÚ neregulované. Neexistuje tu žiadna ochrana spotrebiteľa. Na zisky sa môže vzťahovať daň.

Ako rýchlo zarobiť na kryptomenách

Zarábanie na kryptomenách má potenciál priniesť zisky, ale je dôležité si uvedomiť, že aj krátkodobé investovanie do kryptomien je spojené so vysokou mierou rizika, preto by mal každý pre investovaním vedieť, ako fungujú kryptomeny. Existuje niekoľko faktorov, ktorých by si mal byť každý vedomý pred investovaním do kryptomien. V Crypton Digital však na to klienta určite upozornia.

Vzdelanie: Je dôležité pochopiť základy kryptomien a technológie blockchain. Je vhodné sa naučiť o rôznych kryptomenách, ich vlastnostiach, využití a potenciáli. Vzdelanie pomôže lepšie porozumieť trhu a investičným príležitostiam.

Výskum: Taktiež je vhodné urobiť dôkladný výskum predtým, ako niekto investuje do konkrétnej kryptomeny. Preskúmať jej históriu, tím za projektom, technológiu, aktuálne správy a trendy. Dôkladný výskum môže pomôcť identifikovať potenciálne príležitosti.

Diverzifikácia: Odporúča sa diverzifikovať investície do rôznych kryptomien, aby sa minimalizovalo riziko. Rozdelenie investície medzi rôzne aktíva môže pomôcť vyrovnať prípadné straty.

Trpezlivosť a kontrola rizika: Kryptomeny sú známe svojimi výkyvmi cien. Je dôležité mať realistické očakávania a byť pripravený na možné straty. Je nevyhnutné mať riadenie rizík a stanoviť si rozumné investičné ciele.

Dôležité je si uvedomiť, že rýchle zisky na kryptomenách nie sú zaručené a investovanie do nich nesie so sebou vysoké riziko. Taktiež je dôležité mať primerané investičné znalosti a rozumieť tomu, do čoho sa investuje.

Do akých kryptomien sa oplatí investovať

Existuje veľké množstvo kryptomien, s ktorými je možné obchodovanie na burze. Ani tí najlepší investori nedokážu predpovedať budúcnosť a s určitosťou povedať, ktorá kryptomena je tá najvýhodnejšia na investíciu.

S obchodovaním na burze s kryptomenami sa nesú aj rôzne riziká, ktoré by mal každý investor poznať predtým, ako si akúkoľvek kryptomenu kúpi. V tomto článku je spomenutých 5 kryptomien, ktoré patria medzi tie najznámejšie. Nie sú spomenuté napríklad Monero či Polkadot, o ktorých sa možno dozvedieť viac v článkoch.

1. Bitcoin

Bitcoin je prvá a najznámejšia kryptomena, ktorá bola zavedená v roku 2009 pod pseudonymom Satoshi Nakamoto. Je to decentralizovaná digitálna mena, ktorá funguje na základe technológie blockchain. Bitcoin slúži ako platobný systém umožňujúci priame prevody peňazí medzi účastníkmi bez potreby sprostredkovateľa.

Jednou z hlavných vlastností Bitcoinu je jeho obmedzená ponuka. Je navrhnutý tak, že celkový počet existujúcich Bitcoinov je limitovaný na 21 miliónov jednotiek.

Toto obmedzenie pomáha udržiavať hodnotu Bitcoinu a zabraňuje jeho neobmedzenému vytváraniu. Bitcoin bol tiež považovaný za digitálny ekvivalent zlata, pretože ho mnohí vidia ako uchovávateľa hodnoty a alternatívu ku tradičným fiat peniazom.

Ako ťažiť Bitcoin

Ťažba Bitcoinu je proces, pri ktorom sa vytvárajú a overujú nové transakcie v rámci siete Bitcoin. Ťažba je vykonávaná pomocou výpočtového hardvéru, ktorý rieši matematické algoritmy a potvrďuje platnosť transakcií. Tento proces je známy ako Proof-of-Work.

Na ťažbu Bitcoinu sa používajú špecializované zariadenia nazývané ASIC (Application-Specific Integrated Circuit) ťažobné minery. Tieto minery sú navrhnuté tak, aby čo najefektívnejšie vykonávali výpočty potrebné pre ťažbu Bitcoinu.

Ťažba kryptomeny vyžaduje veľké množstvo výpočtového výkonu a elektrickej energie, preto je dôležité mať prístup k dostatočne silnému hardvéru a nízkonákladovému elektrickému prípoju.

Pri ťažbe Bitcoinu sa ťažitelia súťažia medzi sebou o to, kto prvý vyrieši matematický problém a získa odmenu v podobe novovytvorených Bitcoinov. Táto odmena sa nazýva bloková odmena a obsahuje okrem nových Bitcoinov aj transakčné poplatky.

Exituje aj online herná platforma RollerCoin, kde sa dajú virtuálne ťažiť kryptomeny. Užívatelia hrajú zábavné hry, pričom ťažia kryptomeny, ako sú Bitcoin, Ethereum a Dogecoin. Tie sa dajú následne vymieňať za skutočné kryptomeny.

Halving – Bitcoin

Halving Bitcoinu je udalosť, ktorá sa vyskytuje v rámci blockchainu Bitcoinu približne každé štyri roky. Počas tejto udalosti sa odmeňovanie za ťaženie nových Bitcoinov zníži na polovicu. Je to zámerne navrhnutý mechanizmus, ktorý pomáha udržiavať konečný počet Bitcoinov v obehu a ovplyvňuje ich dostupnosť na trhu.

Keď začal Bitcoin v roku 2009, každý blok ťažený v sieti prinášal 50 nových Bitcoinov ako odmenu pre ťažiteľov, čo sa nazýva bloková odmena. Prvý halving sa uskutočnil v roku 2012, keď sa bloková odmena znížila na 25 Bitcoinov. Ďalší halving nastal v roku 2016, čo znížilo odmenu na 12,5 Bitcoinov. Posledný halving sa uskutočnil v roku 2020, čím sa bloková odmena znížila na súčasných 6,25 Bitcoinov.

Halving Bitcoinu je dôležitý, pretože to ovplyvňuje ponuku nových Bitcoinov na trhu. Keďže odmena za ťaženie sa zníži na polovicu, tlačí sa na ťažiteľov, aby získali viac Bitcoinov tým, že budú používať viac výpočtového výkonu a energie na overenie transakcií v blockchaine.

Tento proces zvyčajne vedie k zvýšeniu ceny Bitcoinu, pretože sa znižuje nový prísun Bitcoinov a zvyšuje sa dopyt. To môže mať vplyv na investičné stratégie a obchodovanie so Bitcoinom.

Najbližší halving je naplánovaný medzi februárom a júnom roku 2024. Z historických dát halvingu sa ukazuje, že investovať do Bitcoinu a altcoinov v tomto čase môže byť ziskovo zaujímavé.

2. Ethereum

Ethereum je decentralizovaná platforma a kryptomena, ktorá bola zavedená v roku 2015. Jej zakladateľom je Vitalik Buterin. Ethereum sa líši od Bitcoinu tým, že neexistuje iba ako digitálna mena, ale aj ako platforma pre vývoj decentralizovaných aplikácií (DApps) a inteligentných zmlúv.

Hlavnou inováciou toho, čo je Ethereum je jeho schopnosť vykonávať inteligentné zmluvy, tzn. Smart Contracts. Ide o samovybavujúce sa zmluvy, ktoré obsahujú programovateľné podmienky a automaticky vykonávajú transakcie podľa stanovených pravidiel.

Táto funkcia umožňuje vývojárom vytvárať a nasadzovať decentralizované aplikácie v rámci Ethereum ekosystému. Ethereum má vlastnú kryptomenu nazvanú Ether (ETH), ktorá slúži na platenie transakčných poplatkov na sieti a ako odmena pre ťažiarov, ktorí prispievajú k zabezpečeniu siete.

Ethereum si získalo popularitu vďaka svojej programovateľnosti a flexibilite, ktorá otvára dvere pre nové inovácie a finančné aplikácie založené na blockchain technológii.

3. Ripple

Ripple je kryptomena a platobná sieť, ktorá bola vyvinutá s cieľom zjednodušiť medzinárodné platby. Jeho hlavným zámerom je umožniť rýchle, nízkonákladové a efektívne prevody peňazí medzi bankami a finančnými inštitúciami. Ripple využíva vlastnú konsenzusnú knihu, ktorá je základom jeho transakčného protokolu.

Jedným z unikátnych aspektov Riplu je jeho digitálna aktíva známe ako XRP. XRP je kryptomena, ktorá slúži ako mostová mena pre prevody hodnoty v rámci Ripple siete. Pomáha zabezpečiť rýchle a likvidné transakcie bez potreby tradičných sprostredkovateľov a s nižšími poplatkami.

Ripple XRP sa snaží zlepšiť efektivitu medzinárodných platobných systémov, eliminovať časovo náročné procesy a zjednodušiť tok peňazí medzi rôznymi menami. Jeho technológia a sieť majú veľký potenciál na zmeny v oblasti medzinárodných finančných transakcií a spoluprácu medzi bankami a inými finančnými inštitúciami.

4. Litecoin

Litecoin je kryptomena, ktorá bola vytvorená v roku 2011 ako alternatíva k Bitcoinu. Bol navrhnutý ako rýchlejší a ľahšie použiteľný digitálny platobný prostriedok. Litecoin používa podobnú technológiu ako Bitcoin, avšak s niektorými odlišnými vlastnosťami.

Jednou z hlavných výhod Litecoinu je jeho rýchle spracovanie transakcií. Používa algoritmus ťaženia známy ako Scrypt, ktorý je menej náročný na výpočtovú silu ako algoritmus používaný Bitcoinom. To umožňuje rýchlejšie potvrdenie transakcií a kratšie časy blokov.

Litecoin sa tiež líši od Bitcoinu v rámci svojej monetárnej politiky. Celkový počet jednotiek Litecoinu, ktoré budú kedy existovať, je 84 miliónov, štyrikrát viac ako pri Bitcoine.

To znamená, že Litecoin môže mať väčšiu dostupnosť a menšiu hodnotu jednej jednotky v porovnaní s Bitcoinom. Litecoin sa stáva populárnou kryptomenou a je používaný nielen ako platobný prostriedok, ale aj ako investičný nástroj.

5. Cardano

Cardano je decentralizovaná platforma založená na blockchain technológii, ktorá sa snaží ponúknuť bezpečný a udržateľný základ pre vývoj decentralizovaných aplikácií a inteligentných zmlúv. Bol vytvorený skupinou odborníkov a výskumníkov, vrátane spoluzakladateľa Ethereum, Charlese Hoskinsona.

Cardano sa vyznačuje svojou dôrazom na bezpečnosť, trvanlivosť a škálovateľnosť. Jeho protokol je navrhnutý tak, aby dokázal spracovať aj veľké objemy transakcií a umožňoval rýchlu a efektívnu komunikáciu medzi rôznymi časťami siete.

Kryptomena Cardano taktiež kladie dôraz na formálnu verifikáciu softvéru, čo znamená, že sa vykonávajú matematické dôkazy o korektnosti kódu a protokolov.

Kryptomena, ktorá funguje na platforme Cardano, sa nazýva ADA. ADA slúži ako digitálna mena v rámci ekosystému Cardano a umožňuje používateľom vykonávať transakcie a platiť poplatky v sieti. Cardano sa usiluje o rozšírenie prípadov použitia blockchain technológie v reálnom svete a o poskytovanie robustnej a udržateľnej infraštruktúry pre budúce aplikácie a inovácie.

Kryptomena je v dnešnej dobe čoraz populárnejšia a využíva sa v rôznych oblastiach. Či už ide o prácu s kryptomenou na obyčajných webových stránkach alebo na dark webe, vždy je nutné byť obozretný a dbať na svoju bezpečnosť.

Do týchto ale aj ďalších kryptomien možno investovať prostredníctvom rôznych plaftoriem, ako sú eToro, Binance, či Portu.sk.

Investovanie do kryptomien je dynamickým spôsobom zhodnocovania svojich financií. Na platforme eToro môžete mať prístup k až 74 rôznym kryptomienam, čo je príležitosť na diverzifikáciu vášho portfólia.

Investovať do kryptomien s eToro >

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

TOP brokeri a investičné platformy

xtb

Na 76 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

etoro

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.