Kreditná karta – porovnanie 2024

Kreditná karta sa často zamieňa s debetnou kartou. Mnoho ľudí stále nepozná rozdiel a považuje ich za synonymá. Hovorovo „kreditka“ má síce mnohé podobné vlastnosti ako debetná karta, no kreditná karta má bližšie k úveru ako debetnej karte. V súčasnosti je už na kartách označené, či ide o debetnú alebo kreditnú kartu.

Kreditná karta (kreditka) je v podstate krátkodobý úver. Ponúka možnosť čerpať peniaze každý mesiac, čo sa odbornejšie nazýva revolvingový úver. Takúto kartu zvyčajne vydáva banka, no môže ju vydať aj nebanková spoločnosť. S kreditnou kartou klient neplatí v obchode vlastnými peniazmi, ale požičanými peniazmi od banky.

Existujú viaceré druhy a typy pre kreditné a platobné karty, taktiež aj rôzne značky, pričom na Slovensku sú najviac rozšírené značky MasterCardVisa a každá banka či nebankovka ponúka obvykle len jeden. Na Slovensku je výhodou vysoká konkurencia bánk a tým pádom veľká ponuka kreditných kariet. Niekedy môže byť náročné si medzi nimi vybrať.

Čo je kreditka je už jasné. No aké sú jej výhody a nevýhody? Na čo si treba dávať pozor? Kto na Slovensku ponúka kreditné karty?

Kreditné karty online

Kreditná karta sa dá dnes vybaviť už nielen osobne, ale aj online. Požiadanie je možné v prípade bankových kariet priamo cez internet banking, v prípade nebankových kreditných kariet cez online žiadosť aj pre nových klientov.

Kreditné karty nemusia byť naviazané na žiaden bankový účet. To je výhodou, pretože je možné mať kreditnú kartu od inej banky ako z tej, kde má klient bežný účet. Splácanie kreditnej karty je rovnaké bez ohľadu na to, či bola vybavená online alebo osobne.

Prvým typom je minimálna mesačná splátka formou splátky vo výške určitého percenta z celého poskytnutého rámca, napríklad splácanie po 5 %. Ide teda o fixnú sumu splácania bez ohľadu na to, koľko si klient požičal.

Druhou možnosťou je splácanie cez splátku vo výške percenta z čerpanej sumy, čiže z toho, čo si klient požičal, napríklad po 10 %. Tu ide o variabilné splácanie kreditnej karty a závisí od toho, koľko peňazí bolo čerpaných.

Výhody a nevýhody kreditnej karty

Nakoľko kreditné karty sú forma úveru, ako každý úver nesú so sebou aj riziká. Klientom ponúkajú rôzne druhy kreditiek, ktoré majú svoje výhody a nevýhody. Existuje mnoho druhov kreditných kariet od vernostných kreditných kariet, kariet na vyplatenie dlhov až po charitatívne kreditné karty. Avšak všetky druhy sa dajú zhrnúť pod jedným slovom – úver.

Určite najväčšou výhodou je určite bezúročné obdobie. V tom sú kreditky výnimočné oproti iným úverom, pretože každá ponúka rôzne dlhé obdobie, kedy sa neplatí úrok, ak sú požičané peniaze splatené v dohodnutom termíne. Toto obdobie sa líši v závislosti od toho, kto kreditku vydáva. Vo všeobecnosti však platí, že je to v rozmedzí 30 až 55 dní.

Ďalším výhodami kreditných kariet je ich prednostné akceptovanie pri rerezvácií hotelov alebo požičaní auta, obvzlášť pri platbách kartou v zahraničí. Tiež sa ku kreditným kartám zvyčajne viaže poistenie a to hlavne cestovné aj pre partnera. Tiež pri zneužití karty prichádza o peniaze banka a nie klient.

Nevýhodami kreditných kariet sú veľmi vysoké úroky. Ide o jedny z najvyšších úrokov. To znamená, že ak niekto vie, že nebude schopný využiť bezúročné obdobie, kreditná karta nemusí byť tou správnou voľbou. Nevýhodou sú tiež vysoké poplatky pri výbere z bankomatu, preto je treba kreditnú kartu používať pri bezhotovostných platbách.

Ďalšou nevýhodou sú poplatky za kreditnú kartu, ktoré majú vydavatelia kreditiek rôzne. Pri dlhodobom používaní kreditnej karty to môže viesť k vysokým sumám. Poslednou veľkou nevýhodou je možný záznam do úverového registra. Ak sa klient dostane do omeškania splatenia peňazí, bude mať záznam v úverovom registri a v budúcnosti mu to skomplikuje prístup k iným úverom.

1. Bankové kreditné karty

Bankové karty patria medzi obľúbené formy úverovania. Sú využívané najmä na preklenutie krátkeho obdobia, kedy klient nemá dostatok peňazí na zaplatenie svojich záväzkov.

Nielen kvôli bezúročnému obdobiu alebo bezúčelovému čerpaniu finančných prostriedkov, ale aj kvôli rôznym doplnkovým službám ako je poistenie a možnosť opakovaného čerpania do výšky úverového rámca.

Použiť sa dajú doma aj v zahraničí a tiež pri platbe cez internet, kde treba byť ale opatrný, aby nedošlo k zneužitiu údajov. Navyše vybavenie je bez ručiteľa, nie je treba mať bankový účet a prístup k peniazom je nonstop.

Tatra Banka

Kreditná karta od Tatra Banky je možná v troch rôznych typoch, pričom banka vydáva kreditné karty Visa a to buď ako štandardnú, zlatú alebo platinovú kreditnú kartu.

Štandardná kreditná karta má úverový rámec od 400 do 5 000 eur. Bezúročné obdobie je maximálne 47 dní a úroková sadzba 18,8 % p.a. Minimálna splátka pri tejto kreditke je 5 % z dlžnej sumy, najmenej však 15 eur. Tiež ponúka narodeninový cashback, ktorý je vo výške 5 %, no maximálne do 30 eur.

Zlatá kreditná karta ponúka vyšší úverový rámec a to od 3 000 do 15 000 eur s bezúročným obdobím maximálne 51 dní. Úroková sadza je 14,9 % p.a. a minimálna splátka je rovnaká, ako pri štandardnej kreditke, teda 5 % dlžnej sumy, minimálne 15 eur. Oproti štandardnej ponúka letiskový salónik na letisku Schwechat pre držiteľa kreditky a jednu osobu navyše.

Platinová kreditná karta disponuje úverovým rámcom až od 10 000 eur s bezúročným obdobím maximálne 51 dní a úrokovou sadzbou 10,9 %. Minimálna splátka je rovnaká, ako pri predchádzajúcich kreditkách, teda 5 % dlžnej sumy a minimálne 15 eur. Tiež ponúka letiskový salónik, kde je navyše členstvo v Priority Pass pre držiteľa karty a jednu osobu navyše.

ČSOB

Kreditná karta od ČSOB je ponúkaná taktiež v troch typoch MasterCard Basic, Standard alebo Gold. Podmienky sú pre každý typ karty mierne odlišné, no bezúročné obdobie je zjednotené, a to maximálne 55 dní. Rovnaké sú aj minimálne splátky vo výške 5 % a zároveň minimálne 15 eur.

Basic kreditná karta je s úverovým limitom od 150 do 3 000 eur a úrokovou sadzbou 19,5 % p.a. Poplatky sú vo výške 2,50 eur mesačne. Basic kreditka od ČSOB neponúka služby u lekára a ani letiskový salónik.

Kreditná karta Standard má zvýšený úverový rámec od 300 do 7 500 eur s rovnakou úrokovou sadzbou ako pri Basic, a to 19,5 % p.a. Poplatok je vo výške 2,50 eur mesačne, avšak s možnosťou získať 100 % zľavu. Tento typ tiež neponúka služby u lekára ani letiskový salónik.

Gold kreditná karta s úverovým limitom od 1 500 do 15 000 eur a zníženou úrokovou sadzbou 13,9 % p.a. ponúka zaujímavú možnosť pre náročnejších klientov. Poplatku sú však vo výške 9 eur mesačne, no tiež s možnosťou získanie 100 % zľavy. Narozdiel od predošlých kreditiek, Gold ponúka služby u lekára a vstup do letiskových salónikov v Bratislave, Prahe a Viedni.

Slovenská sporiteľňa

Tak, ako aj predošlé banky, aj Slovenská sporiteľna ponúka tri druhy kreditných kariet Visa. Tie sa od seba líšia, no spoločnú majú minimálnu výšku splátky vo výške 5 % a minimálne 15 eur.

Štedrá karta SLSP ponúka úverový rámec od 300 do 3 000 eur s úrokovou sadzbou 24 % p.a. Bezúročné obdobie je maximálne 50 dní. Mesačný poplatok sa pohybuje od 1 do 2 eur v závislosti od úverového rámca. Výhodou sú zľavy, ktoré klient dostane pri nákupe na Marionnaud, Reebok, Adidas a Yves Rocher.

Classic kreditná karta disponuje úverovým rámcom od 300 eur s úrokovou sadzbou 19,5 % p.a a bezúročným obdobím maximálne 45 dní. Tento typ kreditku od Slovenskej sporiteľne ponúka automatické poistentenie tovaru prvých 10 dní. V aplikácií George môže klient nájsť aj vernostný program Moneyback.

Gold kreditná karta je pre náročnejších klientov, a je dostupná s úverovým rámcom od 900 eur a úrokovou sadzbou 13,5 % p.a. Bezúročné obdobie je maximálne 45 dní. Ponúka viacero benefitov ako napríklad letiskový salónik v Prahe, Viedni a Budapešti, Visa lekár na telefóne alebo 8 % zľavu na ubytovanie cez Hotels.com.

Unicredit bank

Unicredit bank ponúka „len“ dva druhy kreditných kariet. Ide o Visa Basic a Visa Gold. Spoločné majú bezúročné obdobie 55 dní a splátku aspoň 5 %, no minimálne 9,96 eur.

Nedávno Unicredit bank prestala vydávať kreditné karty Sphere, no držitelia kariet ich môžu naďalej používať.

Kreditná karta Basic má úverový rámec od 235 do 1 000 eur s úrokovou sadzbou 17,7 %. Mesačný poplatok je 1,1 eur mesačne. Výbery z bankomatov sú možné do 25 % úverového rámca. Avšak ako bolo povedané, výberu hotovosti pri kreditkách je dobré sa vyhnúť.

Gold kreditná karta so zvýšeným úverovým rámcom od 1 800 do 10 000 eur poslúži bonitnejším klientom. Úroková sadzba 17,7 % p.a. je avšak vysoká, nakoľko ide o vyšší typ kreditnej karty. Mesačný poplatok je vo výške 6 eur mesačne a je možný výber z bankomatov do výšky 25 % z úverového rámca.

VÚB

VÚB má v ponuke tri druhy kreditných kariet Mastercard s rôznymi benefitmi.

Prvou kreditkou od VÚB je Šikovná karta. Tá ponúka úverový limit od 300 do 5 100 eur pri úrokovej sadzbe 24,9 % p.a. a 50 dňovým bezúročným obdobím. S touto kreditou je možné získať rôzne zľavy u obchodníkov a s programom Moneyback 1 % z platieb na internete, avšak iba do výšky 10 eur mesačne.

Druhou kreditkou je Standard. Úverový limit je nastavený od 500 do 4 000 eur s bezúročným obdobím až 43 dní a úrokovou sadzbou 18,9 %. Pri aktívnom využívaní kreditky je výhodou možnosť získať 100 % zľavu z poplatku. Tiež sú v ponuke zľavy u niektorých obchodníkov a s programom Moneyback je možnosť získať späť 1 % z platby na internete.

Kreditka World s úverovým limitom 1 500 až 20 000 eur a úrokovou sadzbou 17,9 % p.a. ponúka maximálne 43 dňové bezúročné obdobie. Okrem zľavy z poplatku, zľavy u obchodníkov a programom Moneyback je výhodné platiť počas narodenín. V deň narodenín klient dostane 4 % z platby späť, avšak maximálne do 15 eur.

2. Nebankové kreditné karty

Nielen banky, ale aj nebankové spoločnosti vydávajú vlastné kreditné karty. Tie ponúkajú rôzne podmienky pre úverový limit, minimálnu splátku alebo dĺžku bezúročného obdobia. Medzi nebankové spoločnosti vydávajúce kreditné karty sú napríklad Cetelem a Home Credit.

Cetelem

Kreditnú kartu od nebankovej spoločnosti Cetelem je možno vybaviť iba online vyplnením žiadosti na stránke.

Táto online kreditná karta ponúka úverový rámec od 300 do 5 000 eur, pričom bezúročné obdobie je do 55 dní. Po tomto období je úroková sadzba 17,88 % p.a.

Kartu je možné používať všade vo svete a je možno si ju poistiť. Výhodou je 1 % odmena z každej platby za tovary a služby v kamenných predajniach aj na internete.

Home Credit

Home Credit ponúka kreditky ako virtuálna karta, flexibilná pôžička na kartu a dokonca aj tesco kreditná karta.

Virtuálna karta je iba v telefóne, takže je potrebné byť aspoň minimálne technicky zdatný. Stačí si navoliť požadovanú sumu a platiť bezkontaktne.

Produkt Flexibilná pôžička na kartu je tiež formou kreditky, kde je úverový rámec od 400 do 10 000 eur. V online kalkulačke je možné si nastaviť, aké mesačné splátky klient chce a vyhodí mu potrebné informácie.

Tesco kreditná karta sa dá vybaviť online cez Home Credit alebo na kamenných pobočkách Tesca. Úverový rámec je tiež od 400 do 10 000 eur a bez poplatkov za vybavenie. Taktiež sa dajú nastaviť splátky a kalkulačka ukáže potrebné informácie.

Tesco kreditná karta ponúka 51 dňové bezúročné obdobie a u špeciálnych vybraných partnerov okamžité zľavy na nákup až do výšky 10 %. V ponuke je taktiež možnosť dobrovoľného poistenia.

Oplatí sa kreditná karta?

Kreditku ako platobnú kartu sa oplatí zobrať najmä v prípade, že klient si je istý, že neprekročí bezúročné obdobie. Porovnanie poplatkov za vybavenie alebo mesačných poplatkov je tiež nevyhnutné pre správne rozhodnutie sa o výbere poskytovateľa.

Väčšina kreditných kariet ponúka výhody cestovného poistenia, preto je relatívne výhodná možnosť pre ľudí, ktorí cestujú. Obvzlášť lietadlom, pretože vyššie typy kreditných kariet majú vybrané letiskové salóniky so zľavou, prípadne sú zadarmo.

Každopádne je kreditka zaujímavým produktom, ktorý je ponúkaný viacerými bankami či nebankovkami. Ako aj pri úveroch a vlastne všetkých finančných produktoch, je vhodné si urobiť minimálne prieskum trhu a porovnať ponuky. Potom stačí už len vybaviť online, prípadne ísť na kamennú pobočku a kreditka je v peňaženke.