Kreditná karta – kreditka

Kreditná karta je formou úveru, ktorý sa poskytuje vo forme úverového limitu, čiže nejde o klasickú splátkovú pôžičku. Úver sa čerpá prostredníctvom kreditky, čiže kreditnej karty.

Kreditka je len hovorové pomenovanie, pričom v ponuke majú tento druh úverov tak banky ako aj nebankové spoločnosti.

Existujú viaceré druhy a typy pre kreditné a platobné karty, taktiež aj rôzne značky, pričom u nás sú najviac rozšírené značky MasterCard a Visa a každá banka či nebankovka ponúka obvykle len jeden.

dsc_0109-230x230-1839850

Kreditné karty môžu ponúkať okrem platobnej funkcii aj poistenie, pretože veľa z nich, najmä tých prémiových, obsahuje aj cestovné, úrazové alebo iné poistenie, ktoré sa môže hodiť najmä v zahraničí.

Najväčšou výhodou je však určite bezúročné obdobie. V tom sú kreditky výnimočné oproti iným úverom, pretože každá ponúka rôzne dlhé obdobie, kedy nemusíte platiť úrok, ak požičané peniaze na kartu vrátite.

Najčastejšie ide o obdobie prvých 40 až 55 dní. Samozrejme, úver nemusíte splatiť naraz, dá sa aj postupne.

Kreditné karty online

Kreditná karta sa dá dnes vybaviť už nielen osobne, ale aj online. Požiadanie je možné v prípade bankových kariet priamo cez internet banking, v prípade nebankových kreditných kariet cez online žiadosť aj pre nových klientov.

Kreditné karty nemusia byť samozrejme naviazané na žiaden bankový účet a to je výhoda, čím ušetríte na rozdiel od bežnej platobnej karty poplatky za vedenie účtu.

Splácanie kreditnej karty je rovnaké bez ohľadu na to, či ste si ju vybavili online alebo osobne.

Prvým typom je minimálna mesačná splátka formou splátky vo výške určitého percenta z celého poskytnutého rámca, napríklad splácanie po 5%.

Druhou možnosťou je splácanie cez splátku vo výške percenta z čerpanej sumy, čiže z toho, čo ste si požičali, napríklad po 10%.

Pri prvom type ide teda o fixnú sumu splácania bez ohľadu na to, koľko ste si požičali, kým pri druhom je splácanie kreditky variabilné a závisí od toho, koľko ste čerpali.

Každá karta ponúka iný spôsob splácania, ale to samozrejme nebráni napríklad splatiť celý úver aj naraz.

kreditna-karta-kreditka-600x400-1946712

Bankové kreditné karty – porovnanie

Bankové karty patria medzi najobľúbenejšiu formu úverovania.

Nielen kvôli bezúročnému obdobiu alebo bezúčelovému čerpaniu finančných prostriedkov, ale aj kvôli rôznym doplnkovým službám ako je poistenie a možnosť opakovaného čerpania do výšky úverového rámca.

Použiť sa dajú doma aj v zahraničí a tiež pri platbe cez internet, kde treba byť ale opatrný, aby nedošlo k zneužitiu údajov. Navyše vybavenie je bez ručiteľa, nie je treba mať bankový účet a prístup k peniazom je nonstop.

Tatra Banka

Kreditná karta od Tatra Banky je možná v rôznych typoch, pričom banka vydáva kreditné karty Visa a to buď ako štandardnú, zlatú alebo platinovú kreditnú kartu.

Pri štandardnej je bezúročné obdobie na 47 dní a úverový rámec je od 650 € do 5.000 €.

Minimálna splátka je 5 % z dĺžnej sumy, najmenej 15 €. Zlatá Visa karta už má bezúročné obdobie na 51 dní a ponúka rôzne benefity pri cestovaní.

Tu je už úverový limit od 3.000 € do 15.000 €, splácanie je podobné ako pri štandardnej. Najviac, až do 12.000 €, ponúka platinová karta.

ČSOB

Kreditná karta od ČSOB je možná v prevedení MasterCard Basic, Standard alebo Gold. Podmienky sú pre každý typ karty mierne odlišné.

Bezúročné obdobie je pre všetky tri úrovne kariet rovnaké a to 55 dní, čo je nad bežným a zaužívaným obdobím v iných bankách. Karty sa odlišujú mesačným poplatkom za vedenie, ale aj úverovými limitmi.

Základom je limit na 150 až 3.000 € pre verziu Basic, od 450 do 7.400 € sa dá požičať pri Standard karte a Gold verzia ponúka úverový limit od 3.000 € až do 14.800 €. Standard a Gold sú aj embosované.

SLSP – Slovenská sporiteľňa

SLSP ponúka viaceré typy kreditných kariet. Štedrá karta sa poskytuje od 300 € a bez poplatku za úver až na 50 dní, pričom úverový rámec môže byť maximálne do 1.500 €.

Visa Classic je už bezkontaktná a embosovaná karta, ktorej úverový limit začína tiež pri 300 € a bezúročné obdobie je prvých 45 dní, pričom toto obdobie platí pre bezhotovostné transakcie.

Od 2.000 € sa dá získať Visa Gold, tiež so 45 dňovým bezúročným obdobím a aj so špeciálnymi bonusmi.

VÚB

VÚB ponúka ako jediná banka na Slovensku exkluzívne kreditné karty America Express a to buď modrú alebo zlatú kartu tejto značky.

Ide o medzinárodne akceptované karty po celom svete a na ich získanie treba mať vek nad 18 rokov a dokladovanie príjmu. Okrem toho má banka v ponuke aj kreditné karty MasterCard a to ako MasterCard World, Standard a Flexikartu.

Tieto karty je možné použiť tak na platbu cez terminál u obchodníka ako aj pri výbere hotovosti z bankomatov kdekoľvek na Slovensku alebo vo svete.

OTP Banka

Kreditné karty značky MasterCard Unembossed ponúka aj OTP Banka a tak môžete využiť tento typ úveru doma aj v zahraničí na nákupy alebo výber v hotovosti.

Peniaze bez úroku je možné si požičať na 45 dní, samozrejme je možnosť opakovaného čerpania a splácať sa dá jednorázovo ako aj inkasom z bežného účtu.

Ku karte je možnosť vydania dodatkových kreditiek pre rodinu a úverový rámec je od 300 € do 5.000 €, samozrejme podľa výšky príjmu. Na vybavenie treba mať nad 18 rokov a trvalý pobyt na území SR.

Sberbank

V Sberbank je možné požiadať tiež o kreditné karty MasterCard, konkrétne buď o Standard alebo Gold kartu.

V prípade MasterCard Standard ide o embosovanú platobnú kartu, ktorá má úverový rámec až do 9.960 € a bezúročné obdobie na 40 dní.

Ku karte sa dá dojednať cestovné poistenie a rôzne poistenia rizík. MasterCard Gold je tiež embosovaná kreditná karta, ktorej úverový rámec je už vyšší a môže byť až na 15.000 €.

Bezúročné obdobie je tu až 45 dní a ku karte je špeciálny benefitný program MasterCard Elite.

Zuno

Kreditka od Zuno banky je názov pre kreditnú kartu, ktorú táto banka ponúka s poplatkami a za vydanie a vedenie vo výške 0 €, čiže v praxi bez poplatkov.

Bezúročné obdobie na karte je oproti iným bankám o niečo dlhšie a to až 55 dní, pričom úverový limit môže byť podľa bonity a výšky príjmu klienta od 250 € do 7.000 €.

Cez kreditnú kartu je možné realizovať osobné hotovostné a bezhotovostné operácie ako aj internetové platby, pričom splácanie je automaticky z bežného účtu v Zuno banke a to buď k 10. alebo k 25. dňu v mesiaci.

mBank

mKreditka je názov kreditnej karty od mBank, ktorá ponúka bezúročné obdobie na 54 dní a v rámci podmienok 1% naspäť z každej platby kartou.

Vydanie karty a vedenie karty pri aktívnom používaní je zadarmo bez poplatkov.

Platby v obchode alebo na internete sú zadarmo, minimálna mesačná splátka je vo výške len 3%, čo je menej ako väčšina iných bánk a je možné aj vydanie ďalších dodatkových kariet k hlavnej karte.

mKreditka sa vydáva ako Vis Classic alebo Gold, podľa toho či chcete úverový limit od 350 do 6.500 € alebo od 5.000 € do 16.500 €.

Nebankové kreditné karty

Nielen banky, ale aj nebankové spoločnosti vydávajú vlastné kreditné karty. Tie ponúkajú rôzne podmienky pre úverový limit, minimálnu splátku alebo dĺžku bezúročného obdobia, čo znamená, že je dobré ich porovnanie, aby ste získali najvýhodnejšie podmienky.

Podobne ako pri bankových kartách, aj pri nebankových je možné použitie na hotovostné aj bezhotovostné platby doma a v zahraničí a viacero kariet ponúka tiež bonusy za platby vo forme určitého percenta naspäť na účet.

Cetelem

Kreditná karta od nebankovej spoločnosti Cetelem môže mať úverový rámec na 300 až 1.500 €, pričom 0 % úrok ponúka táto kreditka na 52 dní.

Použitie je možné medzinárodne a non stop máte prístup k finančným prostriedkom, pričom minimálna mesačná splátka môže byť 4 alebo 5 %.

Ku karte je možné dojednať poistenie schopnosti splácať ju, poistenie proti strate a krádeži a to aj pre doklady. Úverový rámec je za individuálnych podmienok možné zvýšiť až do 3.400 €.

Pri bezkontaktnej platbe ponúka karta 1,5% odmenu na účet, pri ostatných platbách 1%. Skúsenosti ľudí sú s vybavením karty obvykle veľmi dobré.

Tesco

Kreditná karta od Tesco sa nazýva Clubcard kreditná karta Premium a ide o kartu, kedy má klient k dispozícii peniaze do výšky úverového limitu a požičať si môže až na 51 dňové bezúročné obdobie.

Pri aktívnom využívaní je vedenie karty bez poplatkov, vydanie samotné je tiež bez poplatkov. Pri výbere cez bankomat sa bezúročné obdobie ale neuplatňuje.

Minimálna mesačná splátka je vo výške 4% z vyčerpanej sumy, pričom o kartu môžu požiadať podnikatelia, dôchodcovia aj zamestnanci s trvalým príjmom.

Quatro

Medzi slovenské kreditné karty patrí aj tá od Quatro.

Najčastejšie sa využíva Strieborná karta Quatro, ktorá má úverový limit až do výšky 5.000 €, vybavenie je možné bez ručiteľa alebo spoludlžníka, ale napríklad ak budete brať kartu ako manželia, tak je možné zvýšiť úverový limit dokonca až na 7.000 €.

Pre členov klubu Quatro ponúka nebanková spoločnosť svojim klientom aj iné typy kariet, ktoré sa dajú vybaviť tiež online, napríklad Pôžičkovú kartu Quatro, Bankomatku Quatro, Splátkovú kartu Quatro a Pôžičkovú kartu Quatro Premium.

Home Credit

Premia karta Home Credit je kreditná karta od tejto nebankovej spoločnosti, ktorá sa využíva najčastejšie a je možné požiadať o jej vydaní aj priamo na webstránke nebankovky.

Karta ponúka 51 dňové bezúročné obdobie a u špeciálnych vybraných partnerov okamžité zľavy na nákup až do výšky 10%. Ak vyčerpané peniaze vrátite do 20. dňa nasledujúceho mesiaca, neplatíte žiadne úroky.

Pre získanie karty netreba ručiteľa, za vydanie nie je žiaden poplatok. Bežne je úverový rámec do výšky 6.000 €, mimoriadne sa dá zvýšiť do 6.638,78 €.

PoskytovateľMožné bezúročné obdobieMožný úverový limit
Tatra banka47 – 51 dní650 € – 12.000 €
ČSOB55 dní150 € – 14.800 €
SLSP45 – 50 dníod 300 € alebo od 2.000 €
OTP Banka45 dní300 € – 5.000 €
Sberbank40 – 45 dnído 9.960 € alebo do 15.000 €
Zuno55 dní250 € – 7.000 €
mBank54 dní350 € – 16.500 €
Cetelem52 dní300 € – 1.500 €
Tesco51 dní
Quatrodo 5.000 € alebo do 7.000 €
Home Credit51 dnído 6.638,78 €

Výhody pôžičiek tohoto druhu

  • V ponuke majú rôzne kreditné karty banky ako aj nebankové spoločnosti a je možné ich vybaviť pre každého s pravidelným príjmom a niekedy aj na počkanie
  • Kreditná a debetná karta umožňujú platiť v obchode cez terminál ako aj vyberať financie prostredníctvom bankomatu v hotovosti a bezúčelovo na čokoľvek
  • Je možné čerpať peniaze aj viackrát a je len na klientovi, kedy ich vráti a ako dlho mu to bude trvať, navyše kreditná karta sa dá niekde vybaviť aj zadarmo

Nevýhody pôžičiek tohoto druhu

  • Nevýhodou je pomerne vysoké úročenie a to tak v prípade bankových ako aj nebankových kreditiek, samozrejme okrem úvodného bezúročného obdobia
  • Na získanie kreditky treba príjem a podľa jeho výšky sa schvaľuje úverový limit, obvykle do 2 až 3 násobku obratov na účte alebo mesačného príjmu
  • Na rozdiel od klasických splátkových úverov je nevýhodou najmä výška úveru, takže kreditky slúžia skôr ako finančná rezerva na nečakané situácie alebo na kratšiu dobu