Spotrebný úver

Spotrebný úver je strednodobý typ pôžičky, ktorý ponúkajú tak banky ako aj nebankové spoločnosti a to buď na čokoľvek ako bezúčelový spotrebný úver, alebo na konkrétny účel ako účelové úvery.

Pri účelových poskytovateľ pôžičky účelovo obmedzuje využitie finančných prostriedkov z úveru na konkrétny účel, napríklad na bývanie, na rekonštrukciu, na refinancovanie alebo na auto.

Úrokové sadzby sú výhodnejšie pre účelové úvery, ale v poslednej dobe sa rozdiely postupne znižujú.

Z hľadiska výhodnosti a úročenia je spotrebný úver najvýhodnejší v banke, kde ale na rozdiel od nebankových úverov je vybavenie náročnejšie na dokladovanie príjmu ako aj overovanie finančnej bonity a histórie klienta.

V nebankových spoločnostiach sa dajú navyše požičať obvykle len menšie spotrebiteľské pôžičky, čo je nevýhoda oproti možnostiam v banke, na druhú stranu nie je nebanková spoločnosť taká prísna pri posudzovaní žiadosti ako banka.

Celkovo si spotrebný úver vyžaduje porovnanie viacerých poskytovateľov, ak ho chcete získať s najnižším úrokom.

Porovnanie spotrebných úverov podľa typu

Definícia hovorí, že spotrebný úver je strednodobá pôžička na menšiu alebo väčšiu sumu, ktorej cieľom je prefinancovanie klientovej spotreby a rôznych potrieb.

Základné rozdelenie úverov je podľa účelovosti, čiže či ide o účelový alebo o bezúčelový úver. Porovnanie viacerých bánk aj nebankoviek ukazuje, že účelové úvery sú o niečo výhodnejšie z hľadiska úročenia a majú obvykle väčšie finančné limity ako aj dlhšie doby splatnosti.

 • to, ako veľmi sa oplatí spotrebný úver, najlepšie ukáže kalkulačka, ktorú má väčšina bánk a nebankoviek online na svojej webstránke a kde je možné získať orientačné informácie o výške splátky a iných parametroch.
 • spotrebný úver s najnižším úrokom je zväčša bankový a účelový, najmä ide o refinančné úvery
 • účelový aj bezúčelový úver môžu byť bez dokladovania príjmu, väčšinou v prípade, ak o úver žiada zamestnanec pracujúci na Slovensku alebo dlhodobejší klient banky
 • v prípade účelových úverov sa požičiavajú najčastejšie spotrebné úvery na auto, prípadne na bývanie a rekonštrukciu a tiež refinančné úvery na konsolidáciu
 • niekoľko bánk má v rámci svojho portfólia aj spotrebný úver na čokoľvek pre vysokoškolákov, ktorý je určený denným aj externým študentom VŠ
spotrebny-uver-601x400-7267326

Bankové spotrebné úvery – prehľad a porovnanie pre rok 2015

Spotrebné úvery v bankách má v ponuke každá banka na Slovensku, väčšinou ide o bezúčelové úvery alebo úvery na bývanie, niektoré banky majú aj špeciálne refinančné spotrebné úvery.

Na takmer každej webstránke banky sa nachádza aj online kalkulačka na spotrebný úver, ktorá dokáže vypočítať výhodnosť a orientačnú splátku daného úveru.

Pre prvotné porovnanie je to dobré, ale samozrejme spotrebné úvery si vyberajte individuálne, nielen podľa toho, čo povie orientačne online kalkulačka.

SLSP

Spotrebné úvery ponúka Slovenská sporiteľna formou jedného univerzálneho úveru a to je spotrebný úver na čokoľvek.

SLSP má podmienky pre tento úver nastavené univerzálne pre každého klienta, pričom úver je bez poplatkov, ručiteľa, ručenia a samozrejme bez dokladovania účelu, čo môže byť výhoda.

Požičať sa dá od 300 do 30.000 € a na 1 až 9 rokov. poskytnutie je okamžité po podpise úverovej zmluvy priamo na bankový účet a banka ponúka možnosť predčasného splatenia a mimoriadnych splátok.

Orientačnú splátku vypočíta online kalkulačka.

VÚB

Spotrebný úver ponúka aj VÚB a to vo viacerých formách. Priamo pre klientov je dostupná spotrebná online pôžička, ktorú si môžu vybaviť priamo cez internet banking a to až do 10.000 €.

Bežná flexipôžička na čokoľvek sa dá získať od 490 € do 25.000 € a na 13 až 108 mesiacov. Banka má aj účelové pôžičky a to konkrétne spotrebný úver na bývanie a refinančnú spotrebnú pôžičku.

Doba splatnosti je aj pri týchto úveroch rovnaká, podobne ako úverové limity, ale pri pôžičke na bývanie sa dá požičať najmenej 1.000 €.

Splátku Vám vypočíta jednoducho kalkulačka na webstránke banky.

ČSOB

Spotrebné úvery na rôzne účely má v ponuke tiež ČSOB banka. Najviac sa využíva zrejme bezúčelová spotrebná pôžička na čokoľvek, ktorá je dostupná pre klientov od 600 do 25.000 € a je možné ju použiť na čokoľvek. Nie je potrebné dokladovať, ako ste peniaze použili.

Často sa využíva aj účelová pôžička na bývanie, ktorá je ideálna aj na menšiu či väčšiu rekonštrukciu nehnuteľnosti a poskytuje sa od 4.000 € do 25.000 €. Na refinancovanie a konsolidáciu pôžičiek sa dá požičať od 600 € do 25.000 €.

Všetky úvery majú splatnosť možnú na 1 až 9 rokov a orientačnú splátku ľahko vypočíta kalkulačka splácania na webe.

Tatra Banka

Ako spotrebný úver ponúka bezúčelový spotrebný úver aj Tatra Banka.

Ide o klasický bezúčelový úver na čokoľvek, ktorý je možné získať aj bez dokladovania príjmu pre klientov, ktorí majú v banke otvorení účet viac ako 6 mesiacov alebo ak majú príjem zo zamestnania.

Požičať je možné pôžičku od 500 do 25.000 € a so splatnosťou na 12 až 108 mesiacov, pričom úver sa spláca rovnakými mesačnými splátkami a na vybavenie nie je potrebný spoludlžník alebo ručiteľ.

Zároveň je možné bezplatne každý mesiac realizovať aj extra splátku až do výšky 3-násobku tej pravidelnej.

Poštová banka

Poštová banka má v ponuke taktiež spotrebné úvery a to buď ako bezúčelový úver na čokoľvek alebo ako pôžičku na konsolidáciu a vyplatenie starých úverov.

V prípade bezúčelového spotrebného úveru je možné získať od 300 do 30.000 € a to bez založenia nehnuteľnosti alebo ručiteľa so splatnosťou na 1 až 9 rokov. Pre zamestnancov nie je nutné ani dokladovanie príjmu a úver je bez poplatku za poskytnutie.

Za podobných podmienok sa dá získať aj refinančný úver zvaný Lepšia splátka, ktorý slúži na vyplatenie tak bankových ako aj nebankových úverov či splátok.

Sberbank

Sberbank má v ponuke tak bezúčelovú spotrebnú pôžičku ako aj účelový bankový úver na refinancovanie a konsolidáciu. V prípade bezúčelovej pôžičky sa dá požičať od 1.000 až do 25.000 € a aj bez potvrdenia o príjme, pričom na vybavenie nepotrebujete ani ručiteľa a ani dokladovať použitie finančných prostriedkov.

Doba splatnosti je od 12 do 108 mesiacov. refinančná pôžička sa dá získať od 3.500 € do 25.000 € na 36 až 108 mesiacov a schválenie je možné na počkanie, pričom časť úveru sa dá čerpať aj bezúčelovo na hocičo priamo na bankový účet.

UniCredit Bank

Spotrebné úvery má UniCredit Bank tiež dva a to bezúčelový Presto úver a Spotrebný úver na refinancovanie. Na vybavenie oboch pôžičiek je potrebné mať trvalý príjem.

V oboch prípadoch je výška úveru možná od 650 do 25.000 €, ale pri účelovom je splácanie od 1 do 9 rokov, kým pri bezúčelovej pôžičke je to len od 1 do 7 rokov.

Oba úvery sa platia fixnými mesačnými splátkami a zároveň je možné pre každý prípad dojednať k nim aj poistenie schopnosti splácať pôžičku. Pri bezúčelovom je výhoda v tom, že peniaze môžete použiť na čokoľvek.

Prima Banka

Prima Banka má v ponuke rýchlu a jednoduchú spotrebnú pôžičku na čokoľvek, ktorá sa dá vo väčšine prípadov vybaviť len na občiansky preukaz a požičať si je možné od 1.000 € do 15.000 €, pričom doba splácania môže byť od 2 do 9 rokov.

O úver môžu požiadať tak bežní zamestnanci, ako aj živnostníci a podnikatelia pôsobiaci už aspoň 12 mesiacov, ale aj dôchodcovia.

V prípade refinančného spotrebného úveru sú parametre a podmienky podobné, pričom samozrejme potrebujete aj doklady od starej pôžičky, ktorú idete refinancovať.

Predschválenie banka robí už na počkanie.

Zuno

Medzi banky ponúkajúce účelové aj bezúčelové spotrebné úvery a pôžičky patrí tiež Zuno banka. Online pôžička, ktorú banka ponúka, je klasický spotrebný úver od 500 do 20.000 €, ktorý sa dá použiť na čokoľvek, pričom splatnosť môže byť od 6 do 72 mesiacov a vybavenie je samozrejme bez poplatkov.

Počas celej doby splácania je úrok garantovaný a výška splátky sa nemení, pričom jeden mesiac v roku môže klient využiť aj splátkové prázdniny.

Za podobných podmienok ponúka Zuno aj refinančnú pôžičku, ktorá môže slúžiť na konsolidáciu až 10 rôznych úverov.

OTP Banka

OTP Banke je možné nájsť tri druhy spotrebných úverov. Bezúčelovo sa dá požičať OTP Expres úver, ktorý je možné vybaviť aj bez dokladovania príjmu a samozrejme na čokoľvek bez ručiteľa.

Úver je od 400 do 20.000 € a splácať ho je možné 1 alebo až 84 mesiacov. Na splatenie starých pôžičiek slúži OTP Refinanc expres úver sa dá požičať až do 25.000 € a doba splatnosti je predĺžená až na 108 mesiacov.

Účelovým je aj OTP Ideal úver, ktorý je bez založenia nehnuteľnosti, tiež aj bez dokladovania príjmu poskytuje sa na 3.000 až 25.000 € so splatnosťou na 1 až 7 rokov.

mBank

Spotrebný úver bez dokladovania príjmu pre väčšinu klientov má v ponuke mBank a to buď ako bezúčelovú mPôžičku alebo ako pôžičku na refinancovanie úverov.

V prípade bezúčelového spotrebného úveru sa dá požičať od 350 do 20.000 € a s dobou splácania flexibilne od 12 až do 84 mesiacov. Pôžička je samozrejme bez poplatkov a aj bez nutnosti ručenia ručiteľom alebo iným zabezpečením.

V prípade refinancovania úverov je možné si požičať s podobnými podmienkami, pričom splatiť sa takto dá až 10 úverov a nie je potrebné mať zmluvy od existujúcich pôžičiek.

Raiffeisen Bank

Pôžička s možnosťou vybavenia jednoducho online sa dá vybaviť aj v Raiffeisen Bank. Tento úver sa dá získať na čokoľvek a ide o klasickú bankovú spotrebnú bezúčelovú pôžičku, ktorá je dostupná, pretože na vybavenie stačí len občiansky preukaz.

Požičať sa dá od 200 € do 20.000 € a splatnosť sa pohybuje od 18 do 72 mesiacov. Bežne sa pôžička vybavuje do 15 minút a vyplácanie je priamo na bankový účet bezhotovostnou formou.

Splácanie je potom klasicky mesačnými splátkami, ktoré sú počas celej doby splatnosti v rovnakej výške a úver je možné bez poplatkov kedykoľvek čiastočne alebo úplne predčasne splatiť.

Nebankové spotrebné úvery – porovnanie

Nebankové spoločnosti majú v ponuke tiež rôzne spotrebné a spotrebiteľské pôžičky a úvery. Čo sa týka parametrov a podmienok, obvykle sú tieto pôžičky na menšie sumy a s kratšou dobou splatnosti ako klasické bankové úvery, ale to závisí od individuálnej ponuky nebankoviek.

Výhodou je, že na rozdiel od bánk, nebankové úvery sú dostupnejšie aj pre menej bonitných klientov a niektoré nebankové spoločnosti požičiavajú aj bez dokladovania príjmu alebo bez registra.

Cetelem

Najviac sa ponuke bankových spotrebných úverov spomedzi nebankových spoločností približuje Cetelem. V tomto prípade je možné si požičať rôzne druhy úverov.

Bezúčelovo sa dá získať napríklad Expresná pôžička od 500 € až do 2.000 € na čokoľvek od 6 do 48 mesiacov, prípadne Pôžička na čokoľvek, čo je už väčší spotrebný úver od 2.000 do 25.000 € a so splatnosťou na 6 až 120 mesiacov.

V oboch prípadoch je vybavenie, vedenie aj prípadné mimoriadne splatenie bez poplatku.

V rámci účelových nebankových spotrebných a spotrebiteľských úverov ponúka Cetelem pôžičky na kúpu nového alebo ojazdeného auta, pôžičku na rekonštrukciu a bývanie a refinančnú pôžičku na splatenie úverov.

Pri týchto úveroch je možné si požičať od 2.000 € do 34.000 €, pričom ak si chcete prefinancovať kúpu auta, splatnosť je do 84 mesiacov, pri refinancovaní bývania alebo konsolidácie až do 120 mesiacov.

O všetky úvery je možné požiadať samozrejme online priamo cez webstránku nebankovky.

Home Credit

Home Credit ponúka pre záujemcov o nebankové spotrebiteľské úvery výhodnú Hotovostnú pôžičku na čokoľvek, prípadne Pôžičku na rekonštrukciu a bývanie. Pri bezúčelovej Hotovostnej pôžičke je možné získať 400 až 6.000 € so splatnosťou na 36 až 84 mesiacov, podľa výšky úveru.

S úverom nie sú spojené poplatky ani za vybavenie, vedenie alebo predčasné splatenie pôžičky a do mesiaca je možné úver zadarmo vrátiť. Podobné podmienky má aj Pôžička na bývanie.

V oboch prípadoch je možné o úver požiadať jednoducho online.

Quatro

Quatro je nebanková spoločnosť, ktorá sa tiež zameriava na rôzne druhy úverov alebo tiež na splátkový predaj. Veľmi populárna je ale klasická spotrebiteľská Quatro (Qvatro) pôžička, ktorá sa dá použiť bezúčelovo, alebo aj na nákupy.

Poskytuje sa vo výške od 600 do 5.000 € a na dobu splatnosti od 1 do 5 rokov, pričom ak sa peniaze použijú na nákupy, je možné získať naspäť 5 alebo až 10% z ceny nákupu, podľa toho, u koho ste tovar nakúpili.

Vybavenie je jednoduché online a zväčša do 24 hodín je úver schválený, ale dá sa vybaviť aj osobne.

Profi Credit

Menšie nebankové spotrebiteľské úvery ponúka aj Profi Credit. Tieto pôžičky sú dostupné pre bežných zamestnancov so stálym príjmom zo Slovenska ale aj zahraničia, taktiež aj pre dôchodcov alebo pre ženy na MD.

Požičať sa dá od 300 do 3.000 € a doba splácania je od 18 do 42 mesiacov. Výhodou je, že úver je bezúčelový, takže sa dá použiť na čokoľvek, ale je nutné dokladovanie príjmu.

Ak ste menej bonitný žiadateľ, musíte mať aj ručiteľa alebo spoludlžníka, ktorí sa zaručia za to, že úver splatíte. Peniaze sa vyplácajú priamo na účet bezhotovostne.

Provident

Rýchle pôžičky s možnosťou vybavenia aj online ponúka tiež Provident. Táto nebanková spoločnosť sa orientuje na úvery splátkového typu, ktoré môže poskytnúť vo forme úveru priamo na účet alebo vo forme platobnej karty, ktorou sa dá platiť v obchodoch ale si aj zároveň vybrať hotovosť v bankomate.

Pre tých, čo majú záujem o pôžičku, je možné získať podľa bonity od 60 do 2.300 € a s dobou splatnosti na 60 či 100 týždňov alebo na 3, 15 či 22 mesiacov.

Úver je bez skrytých poplatkov a dá sa vybaviť nielen online, ale aj osobne prostredníctvom obchodného regionálneho zástupcu.

Cofidis

Nebankové spotrebné úvery sa dajú požičať aj od nebankovej spoločnosti Cofidis. Tá ponúka možnosť získať bezúčelovo a na čokoľvek pôžičku od 200 do 5.000 €, ktorá má flexibilne zvoliteľnú splatnosť od 1 do 41 mesiacov.

K úveru je možné získať aj revolving a tiež si ho poistiť pre prípad problémov so splácaním.

Vybavenie je jednoduché priamo žiadosťou online cez webstránku nebankovky, pričom menej bonitní žiadatelia, ako napríklad dôchodcovia alebo ženy na materskej, si môžu pre zvýšenie bonity prizvať do úverového vzťahu aj bonitného spoludlžníka.

Pohotovosť

Nebanková spoločnosť Pohotovosť je známa po celom Slovensku vďaka svojej širokej sieti pobočiek zvaných Pôžičkáreň, kde sa dajú vybaviť tiež nebankové spotrebiteľské úvery.

Najčastejšie sa poskytuje bezúčelová Najrýchlejšia pôžička, ktorá je dostupná od 99 € do 4.500 €, nový žiadateľ si môže zobrať prvý úver ale len do výšky 1.000 €.

Pôžička má splatnosť flexibilne zvoliteľnú od 2 do 12 mesiacov a na jej schválenie nie je potrebné ručenie ani ručiteľ. Ak požiadate o úver do 14:00, môžete mať pôžičku schválenú ešte v ten istý deň. Okrem osobnej žiadosti je možné pôžičku vybaviť aj požiadaním online alebo telefonicky.

Porovnanie bezúčelových spotrebných úverov:

PoskytovateľSuma odSuma doSplatnosť odSplatnosť do
Profi Credit300300018 mesiacov42 mesiacov
Cetelem500250006 mesiacov120 mesiacov
Home Credit40060003 roky7 rokov
Pohotovosť9945002 mesiace12 mesiacov
Provident6023003 mesiace100 týždňov
Quatro60050001 rok5 rokov
Cofidis20050001 mesiac41 mesiacov
SLSP300300001 rok9 rokov
VÚB4902500013 mesiacov108 mesiacov
ČSOB600250001 rok9 rokov
Tatra Banka500250001 rok9 rokov
Poštová banka300300001 rok9 rokov
Sberbank1000250001 rok9 rokov
UniCredit Bank650250001 rok9 rokov
Prima Banka1000150002 roky9 rokov
Zuno500200006 mesiacov72 mesiacov
OTP Banka400200001 mesiac84 mesiacov
mBank350200001 rok7 rokov
Raiffeisen Bank2002000018 mesiacov72 mesiacov

Výhody pôžičiek tohoto druhu

 • Vďaka veľkej ponuke tak bankových ako aj nebankových úverov je možné si požičať na mieru naozaj na čokoľvek a väčšinou aj bez ručiteľa alebo ručenia nehnuteľnosťou
 • Pre podnikateľov môže byť spotrebný úver výhodný vzhľadom na účtovanie, pretože je možné si ho dať aj do nákladov, avšak samozrejme za presne stanovených podmienok
 • Čo sa týka bankových spotrebákov, ide po hypotékach o druhé najvýhodnejšie úvery z hľadiska úroku, ale aj zopár nebankových subjektov sa už snaží niektorými svojimi spotrebiteľskými pôžičkami konkurovať bankám

Nevýhody pôžičiek tohoto druhu

 • Pokiaľ Vás banka odmietne, ostávajú už len nebankové spotrebné a spotrebiteľské pôžičky, ktoré majú zväčša vyššie úročenie
 • V prípade účelových úverov je nutné dokladovať ako ste peniaze použili, najčastejšie do 6 mesiacov od čerpania, pričom to treba spraviť faktúrou, blokmi či inými dokladmi
 • Ak sa rozhodnete pre refinančný spotrebný úver, pri predčasnom splatení starých pôžičiek je potrebné obvykle zaplatiť aj rôzne sankčné poplatky, čo treba zvážiť pri porovnaní výhodnosti starých úverov a novej refinančnej pôžičky