Tatra Banka pôžička – ponuka, podmienky, skúsenosti

Tatra Banka patrí medzi najväčšie a najznámejšie banky na Slovensku. Vznikla v roku 1990 ako prvá súkromná banka na Slovensku a počas svojej existencie získala okrem množstva klientov aj veľa ocenení.

Portfólio Tatra Banky je skutočne široké a je užitočné vedieť, ktorý jej produkt kedy využiť. Článok postupne rozoberie možnosti pôžičiek, hypoték, sporení či investícií, ktoré banka ponúka. Či už človek hľadá rýchlu pôžičku, spotrebný úver alebo pôžičku bez dokladovania príjmu, na stránke tatrabanka.sk sa týchto produktov možno dohľadať.

Za východiskový produkt v bankách možno označiť bankový účet. Tých Tatra Banka ponúka hneď niekoľko so zameraním sa na rôzne skupiny:

 • Bežný účet je určený pre bežného spotrebiteľa a cena vedenia účtu sa odvíja od počtu produktov, ktoré klient v kombinácii s účtom v banke využíva. Môže ísť o pôžičky, sporenie či kreditnú kartu. V prípade využitia ďalších troch produktov banky je vedenie zadarmo. Účet je možné založiť aj online.
 • Podnikateľský účet Tatra Business banka ponúka so 100 % zľavou pre začínajúcich podnikateľov a firmy až na 12 mesiacov. S podnikateľkským účtom je tiež možný neobmedzený počet výberov z bankomatov Tatra banky mobilom a po novom banka ponúka aj benefity v hodnote až 802 €.
 • Detský účet s kartou Kozmix je možné otvoriť pre deti vo veku od 0 do 15 rokov a vedenie je bez poplatku počas cele doby. S Kozmix kartou je možné platiť neobmedzene aj v zahraničí. Pre deti vo veku 6 rokov a vyššie možno získať aj bezkontaktnú debetnú platobnú kartu podľa výberu.

Vzhľadom na to, že sa banka snaží prostredníctvom svojich produktov prihovárať do veľkej miery mladým ľuďom, ponúka tiež výhodný a obľúbený študentský účet.

Tatra Banka – študentský účet

Študentský účet od Tatra Banky je úplne bez poplatku za vedenie až do dovŕšenia 26 rokov a dá sa založiť jednoducho online cez aplikáciu alebo na webovej stránke. Na založenie sú potrebné nasledovné doklady:

 • od 15 rokov do 19 rokov (vrátane) stačí len občiansky preukaz
 • od 20 a viac rokov sa zároveň vyžaduje informácia o dennom štúdiu

Pri štúdiu na Slovensku stačí zaslať informáciu o škole, na ktorej študent študuje. Pri štúdiu v zahraničí je potrebné doložiť aj potvrdenie o návšteve školy.

Okrem bezplatného založenia a vedenia účtu ponúka Tatra Banka aj ďalšie výhody, ako napríklad nárok na povolené prečerpanie k účtu po dovŕšení 18 rokov. Pri štúdiu V Čechách je so študentským účtom od Tatra Banky je možné posielať si peniaze bezplatne na účet v Raiffeisen Bank Česká republika.

Tatra Banka – pôžička

Neodmysliteľným finančným produktom sú pôžičky a hypotéky. Tých Tatra Banka ponúka hneď niekoľko. V rámci populárnych spotrebiteľských úverov možno využiť napríklad flexibilný bezúčelový. V prípade existujúcich dlhov je v ponuke refinancovanie úveru a na záver možno spomenúť aj nákup na splátky.

V prípade potreby financovania bývania si môže klient zvoliť medzi štandardnou hypotékou alebo populárnou americkou hypotékou. Existujúce hypotéky je ďalej za pomoci Tatra Banky možné aj refinancovať, a to s refinančnou hypotékou.

Spotrebný úver

Snáď najžiadanejším druhom pôžičky sú práve spotrebné úvery. Tie je možné použiť v podstate na akýkoľvek spotrebný tovar či už ide o zariadenie domácnosti alebo dokonca kúpu automobilu. V ponuke Tatra banky možno tento typ pôžičky nájsť pod názvom Bezúčelový úver.

Ten banka ponúka vo výške od 500 € do 30 000 € s nemennou úrokovou sadzbou od 6,49 % ročne. Doba splatnosti je 12 až 96 mesiacov. Pri vybavení sa nevyžaduje spoludlžník ani ručiteľ. Žiadateľ však musí dokladovať príjem.

Momentálne banka ponúka aj možnosť získať 100 % zľavu z poplatku, a to za podmienky, že daná osoba nemá v Tatra Banke žiadny iný bezúčelový úver.

V rámci spotrebného úveru ešte možno spomenúť takzvaný Úver pre modrú planétu, v rámci ktorého je možné uplatnť si určité benefity. To je možné v prípade, ak klient preukáže, že načerpané úverové prostriedky použil na financovanie ekologických produktov v domácnosti. 

Môže ísť napríklad o energetickú modernizáciu bývania, zariadenia vyrábajúce energiu z obnoviteľných zdrojov alebo ekologickú dopravu.

Refinančný úver či nákup na splátky

Už existujúce spotrebné úvery z iných baniek či dokonca nebankových spoločností je možné refinancovať a splácať tak mesačne len jednu splátku. Presne na to slúži refinančný úver. O ten je možné požiadať už aj elektronicky a bez poplatku za sprostredkovanie.

Tatra Banka ho ponúka s úrokovou sadzbou od 5,99 % ročne. Pomocou tohto úveru je možné splatiť existujúce dlhy vo výške od 500 do 30 000 € s dobou splatnosti 12 až 96 mesiacov. Pri žiadosti je potrebné predložiť:

 • úverové zmluvy k prevádzaným úverom
 • prípadne žiadosť o predčasné splatenie s jeho vyčíslením

Ako formu spotrebného úveru možno označiť aj nákup na splátky. Ten je možné využiť aj v prípade, že človek nie je klientom banky. Sprostredkovanie je možné elektronicky na stránke tatrabanka.sk, pričom banka sľubuje vybavenie žiadosť už do niekoľkých minút.

Prostredníctvom úveru je možné zakúpiť tovar vo výške od 100 do 2 000 € na obdobie 3 až 24 mesiacov. Možnosť nákupu na splátky sa dá využiť ak:

 • je žiadateľ fyzická osoba, občan SR s trvalým pobytom na území SR
 • má vek od 18 do 70 rokov
 • poberá príjem ako zamestnanec alebo je dôchodca

Nákup na splátky je pomerne rýchlou alternatívou, ako sa dostať k peniazom na požadovaný tovar. Ďalšou možnosťou, ako rýchlo disponovať peniazmi, dokonca bez dokladovania účelu, je napríklad revolvingový úver v podobe kreditnej karty.

Kreditná Karta ako rýchla pôžička 

Pokiaľ človek potrebuje rýchlu pôžičku, vhodnou voľbou môže byť revolvingový úver. To je druh úveru, pri ktorom je možné peniaze čerpať opakovane až do výšky scháleného úverového rámca. Najvyužívanejším typom tohto druhu úveru je práve kreditná karta.

Kreditná karta Visa štandard súkromná je v Tatra Banke dostupná s celkovým úverovým rámcom od 400 € až do 5 000 € a s úrokovou sadzbou 18,8 % p. a. Bezúročné obdobie je až 47 dní, alebo inak povedané, termín pre uhradenie vyčerpanej čiastky je 17 dní po vyúčtovaní (koniec mesiaca). Mesačný poplatok za kartu 2,50 € a pri dodatkovej karte je to 0,50 €.

Na získanie kreditnej karty od Tatra Banky je potrebné:

 • v prípade zamestnanca dokladovať príjem
 • v prípade podnikateľa preukázať existenciu oprávnenia na podnikanie v SR minimálne za obdobie 2 rokov

Okrem karty Visa štandard súkromná môžu klienti banky tiež požiadať aj o zlatú alebo platinovú kreditnú kartu. Tie prichádzajú s vyšším úverovým rámcom. Viac informácií o kreditných či debetných kartách možno nájsť na stránke banky.

Bývanie s Tatra Bankou

Pôžičky od Tatra Banky tiež zahŕňajú možnosť financovania bývania prostredníctvom hypotéky. Možno si vybrať medzi klasikou alebo americkou hypotékou.

Bežnú hypotéku možno využiť na financovanie domu, bytu aj stavebného pozemku. Klient môže požiadať o sumu v rozmedzí 13 000 až 500 000 € s dobou splatnosti od 4 do 30 rokov. Na vybavenie hypotéky je potrebné predložiť nasledovné dokumenty:

 • preukazujúce účel poskytnutia úveru
 • preukazujúce výšku príjmu, ktorý je po zohľadnení predpokladaných mesačných výdavkov
 • doklady k nehnuteľnosti slúžiacej na zabezpečenie úveru (najmä znalecký posudok a pod.)
 • identifikačný doklad osôb vstupujúcich do úverového vzťahu

Za vybavenie hypotéky si banka účtuje poplatky na základe všeobecných obchodných podmienok. Na ten však možno získať až 100% zľavu s Hypotékou pre modrú planétu. Pre získanie zľavy je potrebné predložiť energetický certifikát alebo tepelno-technický posudok (banka aktepcuje  triedu A0, A1, B).

Ďalšou možnosťou financovania bývania je takzvaná Americká hypotéka. Je to v podstate bezúčelový spotrebiteľský úver, čiže peniaze je možné použiť na čokoľvek, vrátane bývania. Podobne ako pri bežnej hypotéke aj tu je možné požiadať o sumu od 13 000 až do 500 000 €, pričom doba splatnosti je 1 až 20 rokov.

Pri oboch hypotékach je možné znížiť úrokovovú sadzbu v prípade, že klient využíva okrem samotnej hypotéky ešte iný produkt banky, podobne ako pri zľave z poplatku za vedenie účtu. V využívaním jedného produktu navyše prichádza zľava 0,1 % p. a., pri využívaní dvoch produktov je to 0,2 % p. a.

Tak ako pri úveroch, tak aj pri hypotékach je možné za pomoci Tatra Banky ich refinancovanie. O refinančnú hypotéku možno požiadať aj do výšky 500 000 € existujúcich úverov. Tie je možné týmto spôsobom zlúčiť do jedného, často výhodnejšieho úveru. Viac informácií o refinančnej hypokéke možno nájsť na stránke tatrabanka.sk.

Pôžička bez dokladovania príjmu

Snáď jediným druhom úveru, ktorý v ponuke Tatra Banky nemožno nájsť, je práve pôžička bez dokladovania príjmu. Ide o často vyhľadávaný typ pôžičky, nakoľko o ňu môžu požiadať ľudia bez zamestnania, dôchodcovia, študenti či mamičky na materskej.

Pôžičku bez dokladovania príjmu však dnes banky ponúkajú len veľmi zriedka a práve doloženie príjmu je pri overovaní bonity klienta z hľadiska banky dôležité. V tomto prípade je dobré obrátiť sa na nebankové spoločnosti, ktorých podmienky získania pôžičiek sú často ľahšie splniteľné.

Všetko má svoje výhody a nevýhody a pri nebankových pôžičkách je nutno spomenúť, že cenou za lepšiu dostupnosť pôžičiek býva menej výhodný úrok alebo jednoducho povedané, sú často predražené.

Tatra Banka – sporenie a investovanie

Banka okrem pôžičiek ponúka aj rôzne možnosti zhodnocovania financií, a to prostredníctvom sporenia alebo investovania. V rámci sporenia možno spomenúť:

 • Termínovaný vklad, ktorý je možné otvoriť až v piatich rôznych menách. Kient si môže tiež zvoliť obdobie, v ktorom mu bude banka garantovať sadzbu, a to 1, 3, 6, 12, 24 alebo 36 mesiacov. Zriadenie je možné jednoducho cez internet a vklad je chránený zákonom o ochrane vkladov.
 • Sporenie k účtu tiež možno zriadiť jednoducho cez mobilnú aplikáciu alebo internet banking Tatra banky. Ide o variabilný prístup k sporeniu a klient si tak vyberá, akým spôsobom sa mu budú financie odkladať a zhodnocovať. Môže ísť o sporenie pravidelným či jednorazovým prevodom alebo sporenie pri každej platbe kartou.
 • Investičné sporenie sa od sporenia na bežnom alebo sporiacom účte líši najmä tým, že prihliada na infláciu a dokáže tak pred ňou ochrániť ochrániť peniaze klienta. Banka to robí za pomoci podielových fondov, na základe ktorých majú peniaze klienta možnosť rastu.

Investičné sporenie nie je jediná forma investície ponúkaná Tatra Bankou. Okrem podielových fondov môže ísť napríklad aj o cenné papiere. Všetko produkty zamerané na investície možno nájsť na stránke banky v sekcii sporenie, investície a dôchodok.

Kalkulačka online – ako získať lepší prehľad o ponuke

Spraviť si prehľad v ponuke Tatra banky je jednoduché aj za pomoci úverových a hypotekárnych kalkulačiek, ktoré sú dostupné na webovej stránke banky. Tie sú robené na mieru pre dané produkty a je možné si pomocou nich vypočítať parametre pri rôznych typoch úverov či hypoték.

Žiadateľ by mal mať predstavu o požadovanej výške pôžičky a tiež zamýšľanej dobe splatnosti. Na základne týchto údajov je za pomoci online kalkulačky možné vypočítať údaje ako mesačná splátka či úroková sadzba.

Pri všetkých typoch pôžičiek a hypoték býva uvedený aj reprezentatívny príklad, na základe ktorého je možné spraviť si o danom produkte predstavu. Treba však uviesť, že výpočty hypotekárnych kalkulačiek či úverových online kalkulačiek slúžia ako reprezentatívny príklad. Presné podmienky si dojedná klient s bankou pred podpisom zmluvy.

Zhrnutie – skúsenosti

Pri prieskume skúseností klientov s bankou možno nájsť okrem pozitívnych recenzií aj niekoľko negatívnych, ide však o ojedinelé šťažnosti. Tatra Banka ostáva najviac odporúčanou bankovou skupinou na Slovensku, čoho dôkazom je stále rastúci počet klientov a poskytnutých služieb.